Dorota terakowska
Download
1 / 34

Dorota Terakowska - PowerPoint PPT Presentation


 • 227 Views
 • Uploaded on

Dorota Terakowska. Czarownica czy Czarodziejka…?. Gabriela Bonk, Rybnik - maj 2010. Barbara Rozalia Terakowska urodziła się 30 sierpnia 1938 roku w Krakowie. Młoda, śliczna, czupurna Basia postanawia, że będzie miała na imię Dorota. I zdania nie zmienia. . Fot. Michał Englert .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Dorota Terakowska' - kay


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Dorota terakowska

Dorota Terakowska

Czarownica czy Czarodziejka…?

Gabriela Bonk, Rybnik - maj 2010


Fot micha englert

Barbara Rozalia Terakowska urodziła się 30 sierpnia 1938 roku w Krakowie. Młoda, śliczna, czupurna Basia postanawia, że będzie miała na imię Dorota. I zdania nie zmienia.

Fot. Michał Englert

Katarzyna T. Nowak: Moja mama czarownica. Kraków: Wydawn. Literackie, 2005. ISBN 83-08-03781-X, s. 48. Łukasz Maciejewski: Portret czarownicy. „Tygodnik Powszechny. Książki w Tygodniku” z 20 listopada 2005, s. 10.


Apodyktyczna, władcza, uparta, roku w Krakowie. Młoda, śliczna, czupurna Basia postanawia, że będzie miała na imię Dorota. w ciągłym biegu. Nie pasowała do żadnej szkoły. Szukała siebie w szaleńczym stylu życia cyganerii krakowskiej. Wszędzie musiała być pierwsza, jeśli nie najlepsza, to najgorsza. Byleby inna.

Katarzyna T. Nowak: Moja mama czarownica. Kraków: Wydawn. Literackie, 2005. ISBN 83-08-03781-X, s. 17.


Fot adam golec

Terakowska była jak tajfun. Jako nastolatka dawała popalić swoim rodzicom. Od 16 roku życia czas spędzała głównie w Piwnicy pod Baranami.Przemysław Czapliński; Pogodzić się z czarownicą. „Gazeta Wyborcza” z 4 października 2005, s. 16.

Fot. Adam Golec


Jej głowa znajduje się na monumencie Bronisława Chromego, upamiętniającym postaci związane z Piwnicą pod Baranami


Były dwie Doroty – pierwsza, analizująca chłodno upamiętniającym postaci związane i krytycznie rzeczywistość publicystka i druga, która słyszy, jak łabędzie skrzydła śpiewają.

Katarzyna T. Nowak: Moja mama czarownica. Kraków: Wydawn. Literackie, 2005. ISBN 83-08-03781-X..


Bezkompromisowa dziennikarka upamiętniającym postaci związane i wrażliwa pisarka.Łukasz Maciejewski: Portret czarownicy. „Tygodnik Powszechny. Książki w Tygodniku” z 20 listopada 2005, s. 10.


źródło ilustracji: Nowak Katarzyna T.: Córka czarownicy. Rozmowę przepr .Henryka Wach-Malicka. „Dziennik Zachodni” 2005 nr 291, s. 15.

na zdjęciu : Katarzyna T. Nowak:starsza córka Doroty Terakowskiej. Dziennikarka, związana z „Gazetą Krakowską,” „Przekrojem” i „Twoim Stylem.” Jako nastolatka, w 1980 rokupróbowała ukraść samolot.


Katarzyna t nowak jest autork ksi ki biograficznej o dorocie terakowskiej

Katarzyna Rozmowę przepr .Henryka Wach-Malicka. „Dziennik Zachodni” 2005 nr 291, s. 15.T. Nowak jest autorką książki biograficznej o Dorocie Terakowskiej


R d o ilustracji surdykowski jerzy sprowad cie tutaj ma ka dziennik zachodni 2006 nr 204 s 19

źródło ilustracji: Surdykowski Jerzy: Sprowadźcie tutaj Maćka! „Dziennik Zachodni” 2006 nr 204, s. 19.

Pierwszy z prawej: Maciej Szumowski (1939-2004) redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej”, znany dziennikarz i dokumentalista filmowy – mąż Doroty Terakowskiej. Zmarł miesiąc po niej.


Na zdj ciu ma gorzata szumowska m odsza c rka doroty terakowskiej re yserska i scenarzystka

na zdjęciu: Małgorzata Szumowska: Maćka! „Dziennik Zachodni” 2006 nr 204, s. 19.młodsza córka Doroty Terakowskiej, reżyserska i scenarzystka

Fot. Adam Golec ; źródło ilustracji: Matka, córka i Ono. Z Dorotą Terakowską i Małgorzatą Szumowską rozmawia Renata Radłowska. "Gazeta Wyborcza. Wysokie Obcasy." 2003.


Dorota terakowska nie wygra a z chorob nowotworow zmar a 4 stycznia 2004 roku

Dorota Terakowska nie wygrała Maćka! „Dziennik Zachodni” 2006 nr 204, s. 19.z chorobą nowotworową. Zmarła 4 stycznia 2004 roku.

Źródło ilustracji:„Biblioteka w Szkole” 2005 nr 2.


Grób Doroty Terakowskiej na cmentarzu Rakowickim Maćka! „Dziennik Zachodni” 2006 nr 204, s. 19.w Krakowie, na planie zaznaczono na czerwono kwaterę (XVIII), gdzie mieści się grób pisarki


na zdjęciu Małgorzata Szumowska Maćka! „Dziennik Zachodni” 2006 nr 204, s. 19.

Mama nie nauczyła nas sprzątać ani gotować. Nauczyła nas za to miłości do literatury. Czytanie w naszym domu było czymś tak naturalnym jak jedzenie czy spanie.

Katarzyna T. Nowak: Moja mama czarownica. Kraków: Wydawn. Literackie, 2005. ISBN 83-08-03781-X.


Czytanie książek, to jedna z ostatnich czynności w trakcie których można usłyszeć własne myśli lub upewnić się, że się je w ogóle ma.

Książki nie dają odpowiedzi, nawet te najmądrzejsze, ale pomagają stawiać pytania.Dorota Terakowska


Aleksandra Pethe: Doroty Terakowskiej książki dla każdego. „Guliwer” 2003 nr 2 s. 62.

Jej pisarstwo nie hołduje modnym nurtom literackim. Dorota Terakowska opowiada, uprawia klasyczną sztukę opowiadania. Odrzuca konwencje postmodernistyczne. Stroni od eksperymentu literackiego i gry językowej.


Trzykrotnie otrzymała literacką nagrodę roku Polskiej Sekcji IBBY. W 1998 roku – nominowana do Paszportu „Polityki.”W 2002 – nominowana do pierwszej nagrody prezydenta RP za twórczość dla dzieci i młodzieży


Pr ba generalna zbi r reporta y 1983

Próba generalna Sekcji IBBY. - zbiór reportaży 1983


13 miesi cy i 13 dni gazety krakowskiej 1984

13 miesięcy Sekcji IBBY. i 13 dni Gazety Krakowskiej 1984


Guma do ucia 1986 prywatne rozliczenie z latami prl

Guma do żucia Sekcji IBBY. 1986- prywatne rozliczenie z latami PRL


Terakowska pisze uniwersalne fantasy. Dzięki temu jej książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką.

Jacek Sułek: Oczy wyobraźni czyli rzecz o pisarstwie Doroty Terakowskiej. Praca magisterska pod kierunkiem prof.. Dr hab. Alicji Baluch. Kraków: WSP, 1996.


Babci brygidy szalona podr po krakowie 1986 napisana w 1979 roku

Babci Brygidy szalona książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką.podróż po Krakowie 1986 (napisana w 1979 roku)


Władca Lewawu książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką.1989- wpisany do kanonu lektur szkolnych- zaliczany do złotej dziesiątki książek dla dzieci lat osiemdziesiątych


W niezmierzonej g bi lustra 1983 85 ba

W niezmierzonej głębi lustra książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką.1983-85- baśń


Córka Czarownic książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką. 1991- powieść wpisana na Światową Listę Jana Christiana Andersena w 1992 r.- nagroda polskiej sieci IBBY w 1992 r.- wpisana do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży na XXI wiek „Gazety Wyborczej” (w lutym 2003)


Lustro pana grymsa 1995 dzieci cy bestseller ma y dong w 1995 r

Lustro Pana Grymsa książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką.1995- Dziecięcy Bestseller (Mały Dong) w 1995 r.


Samotno bog w 1998 nagroda polskiej sieci ibby w 1998 r najlepsza ksi ka wiosna 98

Samotność Bogów książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką. 1998- nagroda polskiej sieci IBBY w 1998 r.- Najlepsza Książka Wiosna`98


W krainie kota 1999

W krainie Kota książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką.1999


Tam gdzie spadaj anio y 1999 nagroda polskiej sieci ibby w 1999 r

Tam gdzie spadają Anioły książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką. 1999- nagroda polskiej sieci IBBY w 1999 r.


Poczwarka 2001 na li cie najlepiej sprzedaj cych si ksi ek w 2001 roku

Poczwarka książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką. 2001- na liście najlepiej sprzedających się książek w 2001 roku


Ono 2003 krakowska ksi ka miesi ca w kwietniu 2003 nagroda ksi garzy witryna 2003

Ono książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką.2003- Krakowska Książka Miesiąca w kwietniu 2003- Nagroda Księgarzy „Witryna” 2003


By rodzin 2003

Być rodziną książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką.2003


Dobry adres to cz owiek 2004

Dobry adres to człowiek książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką. 2004


Bibliografia
Bibliografia: książki trafiają zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Poprzez czerpanie z obfitych źródeł mitologii celtyckiej i Biblii, tworzy obrazy, których elementy współczesne sąsiadują obok starodawnych. Terakowska zauważa wokół siebie mnóstwo rzeczy i zdarzeń przesyconych tajemnicą, niespodzianką.

 • Baluch Alicja: Nowe arcydzieło. Wokół tematu spełnienia w Córce czarownic - Doroty Terakowskiej. "Polonistyka" 1994 nr 9. s. 522- 525.

 • Bomba Jacek: Przerwane rozmowy. Wspomnienie o Dorocie Terakowskiej (1938-2004). "Tygodnik Powszechny" 2004 nr 6.

 • Czapliński Przemysław: Nadnaturalny dar ułomności. "Poczwarka" Doroty Terakowskiej - książka dla czułych odbiorców. "Polityka" 2001 nr 14 s. 51.

 • Czas mi sprzyja. Z Dorotą Terakowską rozmawia Aleksandra Pethe. "Guliwer" 2003 nr 3 s. 28- 31.

 • Daję prawo wyboru. Ostatnia rozmowa z Dorotą Terakowską. Rozmawiała Monika Janusz. "Rzeczpospolita. Plus Minus" z 10-11 stycznia 2004 nr 8 s. 12.

 • Gucwa Elżbieta: Tej, która odeszła, ale będzie żyć pośród nas... Dorocie Terakowskiej. "Biblioteka w szkole" 2004 nr 2 s. 26.

 • Łodej Elżbieta, Gucwa Elżbieta: Konkurs znajomości "Władcy Lewawu" Doroty Terakowskiej. "Biblioteka w szkole" 2004 nr 4 s. 26.

 • Matka, córka i Ono. Z Dorotą Terakowską i Małgorzatą Szumowską rozmawia Renata Radłowska. "Gazeta Wyborcza. Wysokie Obcasy." 2003.

 • Osięgowska Dorota: Na ratunek Aniołowi... Przez pryzmat wartości o książce Doroty Terakowskiej Tam gdzie spadają Anioły. W: Język polski. Poradnik dla nauczyciela. Zrozumieć słowo. Gimnazjum 2. Red. Anita Gis i Elżbieta Nowosielska. Poznań: Arka, 2000. s. 137- 141.

 • Pethe Aleksandra: Doroty Terakowskiej książki dla każdego. "Guliwer" 2003 nr 2 s. 60- 62.

 • "Poczwarka." Z Dorotą Terakowską rozmawia Bogusława Stanowska-Cichoń. "Niedziela" 2001 nr 14 s. 12.


ad