tacka rogersa
Download
Skip this Video
Download Presentation
Tacka Rogersa

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 7

Tacka Rogersa - PowerPoint PPT Presentation


 • 167 Views
 • Uploaded on

Tacka Rogersa. doświadczenie. Tacka Rogersa. Profesor Rogers proponował swoim studentom bardzo proste i pouczające doświadczenie. Z kartki kratkowanego papieru wytnij prostokąt o rozmiarach powiedzmy 14x10 kratek. Z wyciętego kawałka uformuj płytką tackę zaginając cztery boki w tę samą stronę.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Tacka Rogersa' - karik


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
tacka rogersa

Tacka Rogersa

doświadczenie

tacka rogersa1
Tacka Rogersa
 • Profesor Rogers proponował swoim studentom bardzo proste i pouczające doświadczenie. Z kartki kratkowanego papieru wytnij prostokąt o rozmiarach powiedzmy 14x10 kratek. Z wyciętego kawałka uformuj płytką tackę zaginając cztery boki w tę samą stronę.
tacka rogersa2
Tacka Rogersa
 • Jeśli taką tackę upuścisz z podniesionej w górę ręki tak by spadała płasko dnem w dół, zauważysz, że spada niemal pionowo i to ruchem jednostajnym.
 • Łatwo jest zmierzyć czas spadania z ustalonej wysokości. Kilkakrotne powtórzenie (ważna i mądra rzecz!!) przekona cię, że czas spadania nie był przypadkowy, że ta tacka, z tej wysokości, w tym pokoju, w tej temperaturze, dzisiaj, spada jednakowo długo.
tacka rogersa3
Tacka Rogersa
 • Zapytamy: czy – a jeśli tak to jak - czas spadania tacki z danej wysokości zależy od masy tacki? Warto w tym miejscu próbować przewidzieć jak prędkość graniczna tacki może zależeć od jej masy? Warto wysunąć własną hipotezę a potem ją sprawdzić doświadczalnie. Warto, tym bardziej, że jak podejrzewam, czeka cię niespodzianka.
tacka rogersa4
Tacka Rogersa
 • Jak się zapewne domyślasz, wagi stosować tu nie trzeba. Można – wycinając odpowiednią ilość kratek – ładować do tacki dowolne porcje zwiększając masę pozostawiając wymiary tacki niezmienione.
 • Upuszczamy tackę kilkakrotnie z każdym ładunkiem, wyznaczamy średni czas spadania tacki dla każdej masy. Wyniki nanosimy na wykres: czas spadania w zależności od masy, albo prędkość graniczna w zależności od masy.
tacka rogersa5
Tacka Rogersa
 • Jeśli masę pustej tacki przyjmiesz za 1, to pomiary czasu możesz na przykład przeprowadzić dla mas 1,25 1,5 1,75 2,00 2,25 itd.
 • Z 8 do 10 punktów na wykresie możesz już wywnioskować czy twoje przewidywania były słuszne. Możesz stosując logikę i wyobraźnię otrzymany wykres rozciągnąć (ekstrapolować) w obie strony i pomyśleć “co by było gdyby”.
tacka rogersa6
Tacka Rogersa
 • Czym uzasadnisz fakt, że czas spadania tacki z danej wysokości przy wzroście masy zbliża się do pewnej stałej wielkości, której przekroczyć się nie da?
 • Jak zmodyfikował byś wykonanie doświadczenia gdybyś chciał zbadać zależność czasu spadania (czy może prędkości granicznej) od powierzchni dna tacki?