stolov n ve st edov ku
Download
Skip this Video
Download Presentation
Stolování ve středověku

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

Stolování ve středověku - PowerPoint PPT Presentation


  • 144 Views
  • Uploaded on

Postupem času se různé pokrmy i chutě měnily. V dnešní době máme různé chutě ingrediencí, ale ve středověku tomu tak nebylo. Stolování ve středověku. Jídelníček.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Stolování ve středověku' - june


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
stolov n ve st edov ku

Postupem času se různé pokrmy i chutě měnily. V dnešní době máme různé chutě ingrediencí, ale ve středověku tomu tak nebylo.

Stolování ve středověku

j deln ek
Jídelníček

Většina jídel se vyráběla z obilí, luštěnin, masa a z mléka… Z těchto surovin se dělaly noky, placky a chléb. Maso se podávalo většinou na podzim a na zimu, protože se v těchto ročních období snáze uchovávalo.

mno stv a kvalita stravy
Množství a kvalita stravy

Dobré a kvalitní jídlo si mohly dovolit jen vysoce postavení lidé. U poddaných lidí se jídla měřila na množství, ne na kvalitu.

hladomory
Hladomory

Někdy se stalo,že byla velmi špatná úroda, a lidé byli nuceni jíst kočky, psy a mršiny koní. Při hladomoru lidé jedli i neobvyklá jídla.

kuchyn 14 16 stolet
Kuchyně 14.-16. století

Nadále se připravovaly potraviny z obilnin a mléka. Přidalo se k nim také maso na různé způsoby. Masa se podávala s omáčkami a oblohou.

hostinsk strava
Hostinská strava

Když jste se potřebovali najíst, mohli jste zajít do vesnických hostinců. Dostali jste tam menu s několika chody a polévku. Když byl ale půst, vařila se jen ryba s kaší.

pit ln strava
Špitální strava

Ve špitálech se podávaly kroupové, jáhlové a hrachové pokrmy. Ke kterým se přidávalo pivo a chléb.

hodokvasy
Hodokvasy

Se konaly při svátcích, různých slavnostech a masopustů. Ale když se sešla městská rada a soudm také se mohly uskutečnit takové hostiny.

zp sob p pravy pokrm
Způsob přípravy pokrmů

Jídlo se připravovalo v kuchyních. Většinou na roštu či na rožni.Ale už se také smažilo na pánvi, bohužel si to mohli dovolit jenom bohatí a vysoce postavení lidé, protože byla na to potřeba vzácných paliv (olejů).

vybaven kuchyn
Vybavení kuchyně

Ve 14. století už byla kuchyně samostatnou místností, proto se tam už objevuje první pec. Kouř odvádí dymník z prostoru kuchyně. V kuchyni byl taky kamnovec, ve kterém byla pořád teplá voda.

kuchy sk n dob
Kuchyňské nádobí

Kuchyně se začaly plnit různými kuchyňskými potřebami k různým účelům. První pánev s třemi nožkami a dlouhou tyčí, síto, cedník, naběračka, nože ,vidlice a další kuchyňské potřeby.

kucha sk knihy
Kuchařské knihy

První kuchařky byly tištěné. Byly velice nepřesné, protože tam nebyla uvedená míra potravin, a tak je až divné, že jejich pokrmy tak chutnaly.

projekt vypracovali
Projekt vypracovali:
  • Ondřej Hytych
  • Blanka Horáková
  • Marie Veselá
  • Radka Matýšková

Zdroj:

Encyklopedie Středověk: H. Mandelová

http://programy.mb-net.cz/mb-pravek-novovek/JS.htm