Nerium oleander
Download
1 / 13

Nerium oleander - PowerPoint PPT Presentation


  • 151 Views
  • Uploaded on

Nerium oleander.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Nerium oleander' - jovan


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Nerium oleander

Neriumoleander


  • Akdeniz ve Ege'nin doğal bir taksonu olan N. Oleander bütün ılıman yörelerimizde park bahçe ve yollarda çit, perde ve gruplar halinde başarı ile kullanılmaktadır. Akdeniz çevresinde maki formasyonu içerisinde ya da seyrek kızılcam ormanlarında, çok kere Ilgın ve Hayıt ile bir arada bulunur. Zehirli bir bitkidir. Bir gram kuru yaprağı bir insanı öldürebilir.
  • Güneşli, sıcak, kurak veya drenajı iyi olmak şartıyla rutubetli yerlerde de kaplı fidan kullanılarak başarıyla yetiştirilebilir. Serin yerlerde çiçek verimi düşer, soğuk etkileri ve don zararları gözlenir. Hızlı büyümesi, rüzgara, tuz serpintilerine ve hava kirliliğine dayanması sahil ve tatil kentlerinde ona geniş bir kullanım alanı sağlar.