Д.І.Менделєєв і Україна
Download
1 / 24

Д.І.Менделєєв і Україна - PowerPoint PPT Presentation


  • 119 Views
  • Uploaded on

Д.І.Менделєєв і Україна. Гречин Ольга Петрівна, учитель хімії Уманської загальноосвітньої школи І –ІІІ ступенів №5 Уманської міської ради.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Д.І.Менделєєв і Україна' - joseph-atkinson


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Д.І.Менделєєв і Україна

Гречин Ольга Петрівна, учитель хімії Уманської загальноосвітньої школи І –ІІІ ступенів №5 Уманської міської ради


У 24 роки молодий перспективний вчитель Д. Менделєєв отримав право на вільне пересування до Сімферополя і їде до свого першого місця роботи – на посаду старшого вчителя.


Крим зустрічав Менделєєва нескінченними обозами з пораненими, обозами з провіантом і військовим спорядженням. Там тривала Східна війна.


У гімназії, куди прямував Менделєєв, розміщувався військовий госпіталь. Навчання було припинено у зв'язку з військовим положенням на невизначений термін.


Менделєєв, користуючись нагодою, зустрівся із знаменитим хірургом М.І. Пироговим

з приводу своєї хвороби.

М.І. Пирогов оглянув молодого вчителя і порадив йому не уникати роботи, а вміло чергувати працю з відпочинком. Дмитру, що захоплювався наукою, звиклим до праці, тільки така порада і була потрібна.


Менделєєв, окрилений порадою лікаря, просить у директора Сімферопольської гімназії невелику відпустку і 30 жовтня 1855 року їде до Одеси.


Директор гімназії при Ришельєвському ліцеї в Одесі приймає Менделєєва на посаду старшого вчителя і сам клопочеться про оформлення переводу молодого вчителя по службі.


В Одесі військового положення не було і Менделєєв заглиблюється у роботу з головою. Викладає математику і фізику потім і біологію. А вечорами пише магістерську дисертацію “Питомі об'єми”


Після захисту магістерської дисертації “Питомі об'єми” – 9 вересня 1856 року, Менделєєв Д.І. стає приват-доцентом Петербурзького університету.


Коли Д. Менделєєв працював в Одесі навіть Київський університет запрошував його на посаду ад'юнкта кафедри хімії. Проте він відмовився і залишався певний час в Одесі.


У 1871 році як делегат ІІІ з'їзду російських природознавців та лікарів Д.Менделєєв приїжджав до Києва. На першому пленарному засіданні цього з'їзду він був обраний “товаришем голови”. Під час зібрання неодноразово головував на засіданнях хімічної та об'єднаної секцій, коментуючи доповіді з хімії та фізики.


У доповіді на ІІІ з'їзді Д. Менделєєв вперше виклав свої уявлення про існування гідратів, відношення їх до кристалогідратів.


Навесні 1888 р. Д. Менделєєв відвідав Донецький кам'яновугільний басейн. Метою його поїздки було вивчення цього району і збільшення розробок вугілля.


Після подорожі по Донбасу хімік написав статтю “ Майбутня сила, що зберігається на берегах Дінця ” У статті він виклав свою знамениту ідею про підземне перетворення кам'яного вугілля на газоподібне паливо


Поїздка Менделєєва до  Донбасу змінила долю

 краю. Активізується будівництво залізниць і Донбас стає одним з найбільш розвинених 

транспортним  районом Європи. А з часом і  промисловим центром вуглевидобувної, металургійної та хімічної галузей.


Горлівка –  Донбасу змінила долю

сьогодення

У 1937 році у м. Горлівка, там , де народилась ідея підземної газифікації вугілля, уперше почала працювати промислова станція з переробки підземного вугілля на газоподібне паливо.


У 1903 році Д.І. Менделєєв приїжджає до Києва, як представник Міністерства фінансів в екзаменаційній комісії Київського політехнічного інституту.


У доповідній записці міністру про випускні іспити в Київському політехнічному інституті вчений дуже схвально відгукнувся про успіхи студентів.

Також схвально характеризував і лабораторії інституту, які були обладнані краще ніж лабораторії, які він бачив на Заході й у Росії.


Друзі - українці про випускні іспити в Київському політехнічному інституті вчений дуже схвально відгукнувся про успіхи студентів.

Серед найближчих друзів Дмитра Івановича було чимало вихідців з України. Це і П. Сидоренко, з яким вчений навчався на природничому відділі інституту, і хімік В.Олевинський (закінчив Київський університет), який разом з Менделєєвим становив ядро російського гуртка в Німеччині.


Друзі - українці про випускні іспити в Київському політехнічному інституті вчений дуже схвально відгукнувся про успіхи студентів.

Художник І. Рєпін

Художник-пейзажист

А. Куїнджі

Вождь – ідеолог “художників – пересувників” М. Ярошенко


Повага української інтелігенції про випускні іспити в Київському політехнічному інституті вчений дуже схвально відгукнувся про успіхи студентів.

У зв'язку з тим, що у 1880 році кандидатуру Менделєєва під час виборів до Академії наук було відхилено, українські університети Києва, Харкова, Одеси підтримали вченого і висловили своє обурення на цей ганебний факт для царської Росії.


Повага української інтелігенції про випускні іспити в Київському політехнічному інституті вчений дуже схвально відгукнувся про успіхи студентів.

Видатні хіміки України М. Бекетов, М.Бунге, О. Вериго, Є Клименко, П.Алексєєв (всього 18 осіб) підписали колективну заяву протест проти засилля іноземщини в російській академії наук.


Повага української інтелігенції про випускні іспити в Київському політехнічному інституті вчений дуже схвально відгукнувся про успіхи студентів.

У 1880 році Д.І. Менделєєва одностайно було обрано почесним членом Київського й Одеського університетів. Д. Менделєєв дуже радо зустрів звістку про обрання його почесним членом університетів.


Повага української інтелігенції про випускні іспити в Київському політехнічному інституті вчений дуже схвально відгукнувся про успіхи студентів.

Згодом Д.І. Менделєєв був обраний почесним членом і Харківського університету, потім Полтавського сільськогосподарського товариства (10 грудня 1880 р.), Київського фармацевтичного товариства (липень 1880 р.), Київського товариства природознавців, медичного товариства в Єкатеринославі (1895 р.), товариства фізико-хімічних наук при Харківському університеті (1905 р.)


ad