Život v kozmickom priestore - PowerPoint PPT Presentation

Ivot v kozmickom priestore
Download
1 / 13

 • 94 Views
 • Uploaded on
 • Presentation posted in: General

Život v kozmickom priestore. Na palube raketoplánu Space Shuttle. Život v raketopláne sa podobá pobytu vo vesmírnej stanici. V kabíne pre posádku môže bývať 8 astronautov. Ich obytné priestory, kde jedia a spia, sú v nižšom poschodí. Všetky kontrolné zariadenia sú v hornej pilotnej kabíne.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

Život v kozmickom priestore

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Ivot v kozmickom priestore

Život v kozmickom priestore


Na palube raketopl nu space shuttle

Na palube raketoplánu Space Shuttle

 • Život v raketopláne sa podobá pobytu vo vesmírnej stanici. V kabíne pre posádku môže bývať 8 astronautov. Ich obytné priestory, kde jedia a spia, sú v nižšom poschodí. Všetky kontrolné zariadenia sú v hornej pilotnej kabíne.


Z soba vzduchu

Zásoba vzduchu

 • Vo vesmírnej stanici sa vzduch čistí a opätovne používa. Filtre odstraňujú kysličník uhličitý a vodné pary, ktoré astronauti vydychujú, a súčasne udržiavajú vzduch svieži a čerstvý.


Vesm rna strava

Vesmírna strava

 • Vo vesmíre môžete jesť normálnu stravu. Niektoré jedlá sú sušené a pred ich použitím k nim treba pridať vodu. Iné sú konzervované, ako napríklad ovocie. Súčasťou jedálneho lístka sú aj múčniky, orechy, sušienky a chlieb. Jete priamo z balíčkov, ktoré máte pripravené na podnose. Podnosy sú pripnuté k stolu; nôž, vidličku, a lyžicu držia magnety. Po použití sa dočista utrú a opäť použijú.


Vesm rna k pel a

Vesmírna kúpelňa

 • Voda nebude tiecť bez gravitácie, preto ju prúd vzduchu vtláča a vysáva z umývadla, ktoré je kryté. Pri používaní WC prúdiaci vzduch vyťahuje odpadové látky z tela.

  Voda z elektriny

  Palivové články raketoplánu vyrábajú nielen elektrinu, ale aj vodu. Na vesmírnej stanici Mir vyrábajú elektrinu slnečné batérie, a preto sa všetka voda musí prinášať zo Zeme.


Udr iavanie kond cie

Udržiavanie kondície

Ak vo vesmíre nebudete cvičiť, svaly vám ochabnú. Aby ste sa udržali v dobrej kondícii, máte k dispozícii tréningový bicykel alebo šliapací mlyn. Ten sa pri chôdzi odvíja, pričom nohy sú k podlahe pripútané popruhmi.


Dobr no n sp nok

Dobrý nočný spánok

 • Vo vesmíre nepotrebujete posteľ. Spací vak vás dokonale zavinie, takže sa nebudete vznášať po okolí. Spať môžete v akejkoľvek polohe – dokonca i hore nohami.


Pr ca vo vesm re

Práca vo vesmíre

Raketoplán niekedy nesie aj vesmírnu stanicu Spacelab. Je to osobitná kabína, v ktorej vedci môžu robiť pokusy. S kabínou vesmírnej posádky je preto spojená tunelom. Jej súčasťou sú špeciálne stojany na teleskopy a iné prístroje, ktoré pracujú vo vesmíre.


Vesm rna tov re

Vesmírna továreň

 • Nulová gravitácia môže byť veľmi užitočná pri výrobe materiálov, ktoré sa ťažko získavajú na Zemi. Napríklad zliatiny vyrobené z roztavených kovov zostávajú dokonca také isté, aj keď už tuhnú. Na Zemi to nieje možné. Vo vesmíre je ľahšie vypestovať veľké a čisté kryštály, ktoré sa používajú v počítačoch. Vedci zvládli aj výrobu veľmi čistých látok na lekárske účely, ktoré by sa dali použiť na Zemi.


Zvierat a rastliny

Zvieratá a rastliny

 • Pavúky a ryby boli vo vesmíre najprv zmätené beztiažovým stavom – ryby plávali stále dookola v kruhoch, ale pavúky sa čoskoro naučili spriadať siete. Sovietski kozmonauti vypestovali na svojej vesmírnej stanici hrach a cibuľu.


Kozmick stavby

Kozmické stavby

 • Nové stavebné techniky umožňujú astronautom vyrábať vo vesmíre také predmety, ako sú napríklad veľké hliníkové nosníky a slnečné panely. Získané skúsenosti by mohli byť veľmi užitočné pri budovaní vesmírnych staních v budúcnosti.


Vesm rna stanica na obe nej dr he

Vesmírna stanica na obežnej dráhe

 • Mir je sovietska vesmírna stanica, ktorá zostáva na obežnej dráhe okolo Zeme. Kozmonauti štartujú zo Zeme vo vesmírnej lodi, ktorá sa spojí so stanicou Mir. Môžu tam žiť dlhší čas – dosiaľ najdlhší pobyt je 8 mesiacov. Zásoby sa dopravujú na stanicu automatickou kozmickou loďou. Mir sa stále rozširuje, pretože Sovieti vysielajú do vesmíru ďalšie časti.


 • Login