Wulkany Świata - PowerPoint PPT Presentation

Wulkany wiata
Download
1 / 36

 • 265 Views
 • Uploaded on
 • Presentation posted in: General

Mount Rainier Ruapehu Etna Irazu Popocatepetl Kamerun Jezioro Kraterowe. Wulkany Świata. Ngorongoro Karakatau Fudżi Wezuwiusz Paricutin Haleakala Nevado de Colima. Wulkan Ngorongoro.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

Wulkany Świata

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Wulkany wiata

Mount Rainier

Ruapehu

Etna

Irazu

Popocatepetl

Kamerun

Jezioro Kraterowe

Wulkany Świata

 • Ngorongoro

 • Karakatau

 • Fudżi

 • Wezuwiusz

 • Paricutin

 • Haleakala

 • Nevado de Colima


Wulkan ngorongoro

Wulkan Ngorongoro

 • Ngorongoro to wulkan w północnej Tanzanii, wygasły 250 tys. lat, a może nawet 2,5 mln lat temu. Kiedy był aktywny, erupcje oderwały jego czubek, pozostawiając krater w kształcie misy. Ma on średnicę długości 22 km i jest największym kraterem na Ziemi. Jego ściany wznoszą się na wysokości 600 m, licząc od dna doliny. Ściany krateru tworzą naturalną osłonę dla znajdującego sie na jego obszarze rezerwatu przyrody. Ten wulkan położony jest na terenie Parku Narodowego Ngorongoro, jest jednym z najważniejszych rezerwatów dzikiej zwierzyny w Afryce. Żyje tam 25 – 30 tys. zwierząt. Na terenie parku płynie wiele strumieni.


Wulkan ngorongoro1

Wulkan Ngorongoro


Krakatau

Krakatau

 • Ponad milion lat temu w Indonezji na zachód od Jawy powstał stożkowaty wulkan. Z upływem lat erupcje zniszczyły wierzchołek góry. Nowe stożki wyrosły ponad powierzchnią morza i utworzyły wyspę Krakatau o wysokości 813 m i długości 9 km. Dnia 26 sierpnia 1883 roku usłyszano eksplozję i rdzawy popiół wypełnił powietrze. Następnego dnia najpotężniejsza ze znanych eksplozji rozerwała wyspę. 2/3 Krakatau przestała istnieć, a eksplozję można było usłyszeć w odległej o 3200 km Australii. Później pojawił sie ponad lustrem wody mały stożek późniejsze erupcje wypiętrzyły go i stał się małą wysepką, o wysokości 188 m. Dziś nazywa się ona Anak Krakatau (Dziecię Krakatau).


Krakatau1

Krakatau


Fud i

Fudżi

 • Góra Fudżi (po japońsku Fudżi-san) jest cudem natury i miejscem świętym, czczonym przez buddystów, którzy uważają ją za wrota do innego świata. Krater znany jest pod nazwą Naiin (Świątynia). Fudżijama ma również wielkie znaczenie w pradawnej japońskiej religii shinto. Góra Fudżi pokryta jest przez większą część roku śniegiem. Symetrycznie nachylone stoki i podstawa o kształcie idealnego okręgu o obwodzie 126 km czynią ją wyjątkowo piękną. Góra widoczna jest w pogodny dzień z odległości około 80 km. To młody wulkan, który powstał jakieś 600 tys. aat temu. Wybuchał 18 razy; ostatnia erupcja miała miejsce w 1707 roku, a popioły dotarły do Tokio oddalonego aż o 100 km.


Wulkany swiata

Fudżi


Wezuwiusz

Wezuwiusz

 • Wznosi się na wysokości 1277 m nad poziomem Zatoki Neapolitańskiej (Włochy) i jest jedynym aktywnym wulkanem w kontynentalnej Europie. Brzeg krateru na obwód 1400 m, sam krater osiągagłębokość 216 m, a jego średnica u podstawy wynosi 3 km. Był niegdyś znany jako Monte Summa albo Somma, a po starym wierzchołku pozostał jedynie półkolisty wał, otaczający obecny krater. Najsłynniejsza erupcja Wezuwiusza miała miejsce w 79 roku naszej ery, kiedy zostałozniszczone miasto Herkulanum i Pompeje. Tylko ¼ mieszkańców uniknęła zagłady od razu, lecz później udusili się wyziewami bądź poniosła śmierć pod gruzami budynków.


Wezuwiusz1

Wezuwiusz


Wezuwiusz na tle pompei

Wezuwiusz na tle Pompei


Wulkan paricutin

Wulkan Paricutin

 • W 1943 roku wypiętrzył się wulkan Paricutin. Nagle rozległ sie huk, pojawiła się szczelina, ziemia zadrżała i wybrzyszyła się. Ze szczeliny zaczął wydobywać się dym, później pojawił się ogień, który zajął okoliczne drzewa i pola. Godzinę później lawa wypłynęła z otworu powstałego na końcu rozpadliny. Po kilku godzinach lawa zaczęła wystrzeliwać w niebo, a nad znacznie powiększonym otworem pojawiła się chmura popiołu. Nad ranem uformował sie stożek o wysokości 10 m, następnego dnia miał już kilkanaście metrów. I tak powstał wulkan Paricutin. Wulkan powstawałprzez 9 lat i osiągnał wysokość 410 m.


Wulkany swiata

Wulkan Paricutin


Krater haleakala

Krater Haleakala

 • Ten krater hawajskiej wyspie Maui jest efektem wielu erupcjiwulkanicznych i tysięcy lat erozji, spowodowanej przez wiatr, deszcz i strumienie. Wszystkie te zjawiska poczyniły się do uformowania obecnego kształtu wulkanu. Pierścień krateru ma obwód 34 km. Głębokość krateru wynosi 600 m. Haleakala wybuchł ostatnio w 1790 roku, jest więc w stanie spoczynku. Może jednak uaktywnic się w każdej chwili. Ten niezwykle szeroki i głęboki wulkan, wznoszący się na 3055 m n.p.m., jest największym drzemiącym wulkanem na świecie. Wewnątrz krateru znajdują się głazy, które stoczyły się do środka, stożki popiołowe, o wysokości niekiedy 300 m, warstwy popiołu i kawałki lawy.


Krater haleakala1

Krater Haleakala


Nevado de colima

Nevado de Colima

 • Nevado de Colima - Volcán de Fuegode Colima, czynny wulkan w górach Kordyliera Wulkaniczna, w zachodnim Meksyku, w Parku Narodowym Volcn de Colima. Jego wysokość to 4100 m. Od 1576 roku było 26 erupcji. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1981 roku. Wulkan ten jest najaktywniejszym meksykańskim wulkanem.


Nevado de colima1

Nevado de Colima


Mount rainier

Mount Rainier

 • Mount Rainier jest to czynny wulkan położony w Kordylierach na terenie Stanów Zjednoczonych. Znosi się na wysokość 4392 m n.p.m. Jest to jeden z najwyższych wulkanów w Ameryce Północnej (trzeci). To najwyższy szczyt Gór Kaskadowych. Najwyższych części tego wulkanu są pokryte śniegiem i lodowcami prawie przez cały rok.


Mount rainier1

Mount Rainier


Mount ruapehu

Mount Ruapehu

 • Ruapehu jest to czynny wulkan na Nowej Zelandii, stanowiący kulminację Wyspy Północnej. Ten wulkan leży w centralnej części wyspy, na południowym obrzeżu Wyżyny Wulkanicznej. Tworzy potężny stożek, wznoszący się do 2797 m n.p.m. W szczytowych partiach zachowały się ślady zlodowacenia plejstoceńskiego.

 • W kraterze Ruapehu znajduje się stale parujące jezioro, które w trakcie wybuchów zamienia się w słup pary lub wylewa na zewnątrz, tworząc falę powodziową (stąd pochodzi nazwa wulkanu - po maorysku Ruapehu to Wybuchające Jezioro).


Ruapehu

Ruapehu


Ruapehu 2

Ruapehu 2


Wulkany swiata

Etna

 • Etna, to wulkan, który wznosi się na wys. 3323 m n.p.m. we Włoszech na Sycylii, we wschodniej części wyspy. Najwyższy wulkan europejski, który nadal jest aktywny. W wyniku wybuchów jego wysokość ulega ciągłym zmianom. U podnóża miasta: Katania, Giare oraz liczne kąpieliska i ośrodki wypoczynkowe. Pod szczytem, na wysokości 2942 m n.p.m., znajduje się obserwatorium wulkanologiczne. Etna przez cały czas emituje dym i popiół ale lawę rzadko.

 • Najsilniejsza erupcja miała miejsce w 1669, kiedy to zniszczona została Katania.


Wulkany swiata

Etna


Wulkany swiata

Etna


Irazu

Irazu

 • Irazú – Volcán Irazú, najwyższy czynny wulkan w paśmie górskim Cordillera Central, w Kostaryce, w pobliżu miasta San José. Wysokość 3432 m. Składa się z pięciu kraterów. Wypełniony jest oliwkowozielonym jeziorkiem znad którego czuć siarkę.

 • Od 1723 r. zanotowano ok. 20 erupcji - ostatnia w 1974. Wierzchołek Irazú jest jedynym miejscem na kontynencie Ameryki Północnej, skąd są widoczne jednocześnie O. Atlantycki (M. Karaibskie) i Ocean Spokojny.


Irazu1

Irazu


Popocat petl

Popocatépetl

 • Popocatépetl – Volcán Popocatépetl, czynny wulkan w Meksyku, na Wyżynie Meksykańskiej, w Kordylierze Wulkanicznej. Ok. 70 km na południowy-wschód od miasta Meksyk. Wysokość 5452 m. Na stokach rosną lasy sosnowe i dębowe. Linia wiecznego śniegu znajduje się na wysokości ok. 4500 m. Od 1347 zanotowano 19 erupcji. Częste wybuchy odnotowywano w XVI i XVII w. Ostatni w 1947 r. W kraterze wulkanu są złoża siarki.


Popocat petl1

Popocatépetl


Kamerun

Kamerun

 • Kamerun, Mt Cameroun jest to najwyższy aktywny wulkan w Afryce. Jego wysokość sięga 4069 m n.p.m. Znajduję się dokładnie w Środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską, na obszarze państwa o takiej samej nazwie Kamerun. Ostatnie większe wybuchy tego wulkanu odbyły się w 1909, 1922, 1959 roku. Wulkan jest drzemiący od 45 lat.

 • Zdobyty przez Anglika R. Burtona w 1861. W 1884 wszedł nań polski podróżnik S. Rogoziński.


Kamerun1

Kamerun


Jezioro kraterowe

Jezioro Kraterowe

 • Blisko 7 tys. lat temu Mount Mamaza w Oregonie (USA) była wulkanem. Jej zbocza pokrywał lodowiec o długości 19 km i grubości powłoki osiągającej niekiedy 300 m. W wyniku silnej erupcji oderwała się duża część wierzchołka góry. Pozostałości zapadły się do ogromnej komory, z której wystrzeliwały lawa i popioły. Nastepnie dziurę wypełniła woda, tworzącąc kalderę, zwaną inaczej jeziorem kraterowym. To jezioro ma 9,5 km długości, 8-9,5 km szerokości i 589 m głębokości. Jest to drugie pod względem głębokości jezioro na kontynencie amerykańskim (po wielkim Jeziorze Niewolniczym w Kanadzie) oraz siódme na świecie.


Jezioro kraterowe1

Jezioro Kraterowe


Bibliografia

Bibliografia

 • Teksty

 • 100 największych cudów natury – wyd. Podsiedlik, Raniowski i Spółka

 • Encyklopedia PWN wyd.


Bibliografia1

Bibliografia

 • Zdjęcia

 • Ngorongoro - http://members.teleweb.at/schoeffmann/Bilder2002/13ngorongoronatron.jpg

 • Krakatau - http://www.geog.ox.ac.uk/research/bie/krakatau/krp02.gif

 • Fudżi -

 • Wezuwiusz - http://matrix.jasna.tarnow.pl/~ejja/images/_pf41.JPG

 • Wezuwiusz na tle Pompei - http://wiem.onet.pl/wiem/bmp/32731-2510.jpg

 • Paricutin - http://www.lsr.ph.ic.ac.uk/~jrogel/pictures/cities/paricutin.jpg

 • Haleakala – http://www.geoscapesphotography.com/a-hi-haleakala-photo-w6.jpg

 • Colima – http://www.hrw.com/science/si-science/earth/tectonics/volcano/volcano/region14/mexico/colima/img/2312col1.jpg


Bibliografia2

Bibliografia

 • Zdjęcia

 • Mount Rainier -

 • Ruapehu - http://wiem.onet.pl/wiem/bmp/15791-1239.jpg

 • Ruapehu 2 - http://eost.u-strasbg.fr/~hugues/ruapehu.jpg

 • Etna - http://www.tomaszma.3d.pl/image/europa/etna.jpg

 • Popocatepetl - http://www.5ontour.de/images/Mexico/Popocatepetl.jpg

 • Irazu - http://www.grafic.com/escuelajaponesa/img/irazu.jpg

 • Kamerun - http://www.sveurop.org/gb/articles/img/sommet%20cameroun.jpg

 • J. Kraterowe - http://wiem.onet.pl/wiem/bmp/65027-4876.jpg


Zako czenie

Zakończenie

Prezentacje wykonała

Magdalena Tarchalska.

W 2004 roku.

Skończona dnia 07.05.2004 r.


 • Login