Najcz stsze powody wypadk w drogowych
Download
1 / 36

Najczęstsze powody wypadków drogowych - PowerPoint PPT Presentation


 • 91 Views
 • Uploaded on

Najczęstsze powody wypadków drogowych.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Najczęstsze powody wypadków drogowych' - jenski


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 • Od 1896 roku w wyniku wypadków drogowych zginęło na świecie 35 mln osób. Obecnie na drogach wszystkich kontynentów ginie rocznie ok. 1,2 mln osób (co 30 sekund jeden człowiek), a 30-50 mln odnosi obrażenia. Około 40 proc. wszystkich zabitych stanowią dzieci i młodzież. Jest wiele przyczyn tych wypadków.


Niestosowanie si do przepis w ruchu drogowego

Mimo że przepisy ułatwiają bezpieczne przemieszczanie się z punktu A do punktu B, wielu kierowców ma do nich nonszalancki, jeśli nie lekceważący stosunek. W kodeksie drogowym nie znajdziesz przepisu, który nie byłby złamany. Z drugiej strony osoby naruszające prawo wyzwalają agresję innych kierowców. Kierowcy często traktują przepisy jako sposób na utrudnianie im życia. Zamiast się im podporządkować. 

Niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego


Nadmierna pr dko

 • Gdyby wszyscy kierowcy kierowali się antyczną zasadą „Festina lente” (śpiesz się powoli), w 2013 r. byłoby o ponad 21 tys. wypadków mniej, a 1850 osób ciągle by żyło. Z policyjnych statystyk wynika jednak jasno, że niewielu polskich kierowców potrafi spieszyć się powoli. Przecież bezsensem jest narażanie ludzkiego życia dla tych kilku minut, które zyskamy, pędząc na łeb na szyję. 

Nadmierna prędkość


Jazda pod wp ywem alkoholu

 • Jazda „Festina lente” (śpiesz się powoli), w 2013 r. byłoby o ponad 21 tys. wypadków mniej, a 1850 osób ciągle by żyło. Z policyjnych statystyk wynika jednak jasno, że niewielu polskich kierowców potrafi spieszyć się powoli. Przecież bezsensem jest narażanie ludzkiego życia dla tych kilku minut, które zyskamy, pędząc na łeb na szyję. pod wpływem alkoholu to jedno z częstszych wykroczeń polskich kierowców. Nie oznacza to jednak, że wszyscy złapani na gorącym uczynku prowadzili „na podwójnym gazie” świadomie. Część z nich to tzw. wczorajsi kierowcy, którzy wsiadając do samochodu, nie zdawali sobie sprawy z tego, że poziom alkoholu w ich krwi wynosi co najmniej 0,2 promila

 • Zobacz na co stać pijanych kierowców

Jazda pod wpływem alkoholu


Czy warto

 • Kierowca prowadzący pojazd mechaniczny przy zawartości alkoholu w organizmie, która wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5‰, popełnia wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. Jeśli tuż przed jazdą wypijemy alkohol, ale w chwili kontroli wynik mieści się w granicach normy, to policjant wykona kolejne pomiary – jeżeli stężenie będzie wzrastało, nie unikniemy kary, mimo że przy pierwszym badaniu wynik nie przekraczał dopuszczalnych granic!

 • Możliwe kary:

  -Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych – określa się ich liczbę (od 10 do maksymalnie 540) oraz wysokość jednej stawki (od 10 do nawet 2000 zł). Jej wysokość ustala sąd, biorąc pod uwagę m.in. zarobki i sytuację rodzinną sprawcy.

  -Utrata uprawnień na czas od roku do 10 lat lub nawet dożywotnio w przypadku spowodowania wypadku z ofiarami.

  -Kara więzienia do lat 2 (recydywistom grozi do 5 lat, a osobom, które spowodowały wypadek – nawet do 10 lat).

 • Pamiętajmy więc ,że

Czy warto?


Filmik
Filmik! alkoholu w organizmie, która wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5‰, popełnia wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. Jeśli tuż przed jazdą wypijemy alkohol, ale w chwili kontroli wynik mieści się w granicach normy, to policjant wykona kolejne pomiary – jeżeli stężenie będzie wzrastało, nie unikniemy kary, mimo że przy pierwszym badaniu wynik nie przekraczał dopuszczalnych


Wymuszanie pierwsze stwa

 • Wiele wypadków na naszych drogach jest spowodowana wymuszaniem pierwszeństwa. Nie chodzi tutaj o to, że ktoś nie zna dobrze wszystkich znaków, nie zna hierarchii znaków, ale o to, że mimo iż wiemy, że to nie my mamy pierwszeństwo na danej krzyżówce, tylko auto, które się zbliża czy to z prawej czy z lewej strony, wjeżdżamy właśnie wprost przed to auto.

Wymuszanie pierwszeństwa


Piesi w wypadkach drogowych

 • Samochód wymuszaniem pierwszeństwa. Nie chodzi tutaj o to, że ktoś nie zna dobrze wszystkich znaków, nie zna hierarchii znaków, ale o to, że mimo iż wiemy, że to nie my mamy pierwszeństwo na danej krzyżówce, tylko auto, które się zbliża czy to z prawej czy z lewej strony, wjeżdżamy właśnie wprost przed to auto.właśnie zatrzymał się przed zebrą, żeby pieszy mógł spokojnie przejść na drugą stronę jezdni. Pieszy jest jednak jeszcze schowany za autem, tak że nadjeżdżający właśnie wóz wcale go nie widzi. Kierowca omija pojazd, taranując przechodnia. Nie bez powodu za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi ustawodawca przewidział aż 9 punktów karnych. Wielu kierowców po prostu nie liczy się z pieszymi. 

  Niecodzienne wymuszanie pierwszeństwa przez pieszych na torach

Piesi w wypadkach drogowych


Agresja

 • Zaczyna wymuszaniem pierwszeństwa. Nie chodzi tutaj o to, że ktoś nie zna dobrze wszystkich znaków, nie zna hierarchii znaków, ale o to, że mimo iż wiemy, że to nie my mamy pierwszeństwo na danej krzyżówce, tylko auto, które się zbliża czy to z prawej czy z lewej strony, wjeżdżamy właśnie wprost przed to auto.się od wyzwisk i niewybrednych gestów wobec innych kierowców, kończy na łamaniu przepisów. Wyprzedzanie na siłę, pod górkę, na zakręcie, bez rozpoznania sytuacji na drodze. Skręcanie z niewłaściwego pasa. Zajeżdżanie drogi. Wciskanie się na siłę na pas ruchu. Przeskakiwanie z pasa na pas. Przykładów nie brakuje. 

 • Takie zachowanie ma wiele przyczyn: cudzy błąd, nieoczekiwany korek, karzący klakson czy wymowny gest. Młodzi kierowcy uważają, że agresją zdobędą poklask jadących z nimi rówieśników. Jest też grupa kierowców, którzy tylko takim zachowaniem mogą rozładować rosnące w nich napięcie. 

 • Objawy agresji wśród kierowców

Agresja


Brawura na drodze

 • Sondaże mówią jasno: mamy świetną opinię o własnych umiejętnościach. Polacy często z wyższością odnoszą się do innych kierowców. Nie mówiąc już o pieszych i rowerzystach. Na tyle cenimy własne umiejętności, że w ogóle negujemy możliwość spowodowania wypadku. Myślimy: nawet jeśli już dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, nasze talenty pozwolą nam wyjść ze wszystkiego obronną ręką. 

Brawura na drodze


 • Rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu prowadzi do zaburzenia procesów myślowych oraz zdolności prawidłowego wykonywania manewrów na drodze, opóźniając czas reakcji. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, na jakie niebezpieczeństwo narażają nas osoby, które rozmawiają przez telefon w czasie prowadzenia auta.

Halo?...


Pami tajmy o pasach

 • Blisko 600 osób rocznie (10%) mogłoby uniknąć tragedii, gdyby 90% podróżnych regularnie zapinało pasy bezpieczeństwa. Wyniki badań przeprowadzonych w Europie dowiodły, że pasy bezpieczeństwa redukują o blisko 50% ryzyko wystąpienia śmiertelnych i ciężkich obrażeń w wyniku wypadku drogowego.

 • Nie martwmy się ,że podkreślą nasze „fałdki”

Pamiętajmy o pasach!


Filmik1
Filmik! tragedii, gdyby 90% podróżnych regularnie zapinało pasy bezpieczeństwa. Wyniki badań przeprowadzonych w Europie dowiodły, że pasy bezpieczeństwa redukują o blisko 50% ryzyko wystąpienia śmiertelnych i ciężkich obrażeń w wyniku wypadku drogowego.


 • Ignorowanie tragedii, gdyby 90% podróżnych regularnie zapinało pasy bezpieczeństwa. Wyniki badań przeprowadzonych w Europie dowiodły, że pasy bezpieczeństwa redukują o blisko 50% ryzyko wystąpienia śmiertelnych i ciężkich obrażeń w wyniku wypadku drogowego.wskazań sygnalizacji świetlnej grozi mandatem od 300 do 500 zł oraz 6 punktami karnymi. Kwotę kary ustala policjant, w zależności od skali wykroczenia. W przypadku niewielkiego naruszenia przepisów, jak np. zatrzymanie się za wyznaczoną linią, jednak nieutrudniające ruchu, możliwe jest tylko pouczenie. Kierowcyz premedytacją przejeżdżający przez skrzyżowanie przy zapalonym czerwonym świetle powinni być przygotowani na najwyższą możliwą karę.

STOP!


Dekalog my l cego kierowcy

 • Prowadź pojazd zawsze tak abyś nie musiał nikogo przepraszać za swoje błędy. 

 • Nie utrudniaj życia innym kierowcom. 

 • Miej dużo tolerancji dla innych użytkowników drogi. 

 • Nie pouczaj innych. 

 • Droga to nie sala sądowa - nie musisz nikomu niczego udowadniać. 

 • Ustąp innym, nawet, gdy prawo jest po Twojej stronie. Wolisz mieć rację czy cały samochód? 

 • Szanuj przepisy drogowe nie tylko z obawy przed karą. 

 • Nie czyń sekretów ze swoich zamiarów. 

 • Siedząc za kierownicą myśl i przewiduj. 

 • Prowadź pojazd zawsze najlepiej jak potrafisz, ale nigdy na granicy swoich możliwości.

Dekalog myślącego kierowcy


R d a kt re zosta y wykorzystane przy tworzeniu prezentacji

 • Youtube.com przepraszać za swoje błędy. 

 • Maxior.pl

 • kontakt24.tvn24.pl

 • gp24.pl

 • adiafora.pl

 • wikipedia.org

 • motogazeta.mojeauto.pl

Źródła ,które zostały wykorzystane przy tworzeniu prezentacji


Autorzy pracy

Autorzy pracy :

PŁOCK 2014