niadanie daje moc
Download
Skip this Video
Download Presentation
Śniadanie daje moc!

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

Śniadanie daje moc! - PowerPoint PPT Presentation


  • 97 Views
  • Uploaded on

Śniadanie daje moc!. Śniadanie, jako inspiracja artystów różnych epok. François Boucher - Śniadanie. Data powstania: 1739 r. Wymiary: 82 x 66 cm Miejsce ekspozycji: Luwr, Paryż. Auguste Renoir – Śniadanie wioślarzy. Data powstania: 1880-1881 r. Wymiary: 129,5 x172,7 cm

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Śniadanie daje moc!' - jaunie


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
niadanie daje moc

Śniadanie daje moc!

Śniadanie, jako inspiracja artystów różnych epok.

fran ois boucher niadanie
FrançoisBoucher - Śniadanie

Data powstania: 1739 r.

Wymiary: 82 x 66 cm

Miejsce ekspozycji: Luwr, Paryż

slide4

Przedstawia grupę osób z podparyskiego środowiska wioślarskiego podczas spożywania śniadania na tarasie restauracji "Fournaise" koło mostu w Chatou na wyspie Sekwanie, popularnego miejsca spotkań ówczesnych aktorów, artystów, intelektualistów. Na obrazie tym Renoir po raz pierwszy ukazał AlineCharigot, swoją przyszłą żonę; malarz zaprezentował ją jako kobietę w kapeluszu – pierwszą z lewej, trzymającą pieska. Jeanne Samary zatyka sobie uszy w górnym prawym rogu obrazu – prawdopodobnie nie może już dłużej słuchać adorujących ją mężczyzn. W dolnym prawym rogu widać – w białym podkoszulku wioślarza i żółtym słomkowym kapeluszu – Gustave\'a Caillebotte\'a. Postać z nim sąsiadująca to aktorka Angèle. Osoby na drugim planie to bogaty kolekcjoner i wydawca Charles Ephrussi (w cylindrze), urzędnik Eugène Pierre Lestinguez i artysta Paul Lhote (w sportowych kapeluszach).

Obraz odwołuje się do XVI-wiecznych weneckich scen biesiadnych (Paolo Veronese). Artysta pracował nad dziełem kilka miesięcy, wszyscy modele pozowali mu indywidualnie. Przy głębszej analizie powierzchni obrazu odkryto wiele poprawek dokonanych przez Renoira podczas pracy. Z listów artysty wiadomo, że poświęcił malowaniu Śniadania wiele wysiłku.

obiady czwartkowe

Obiady czwartkowe

u króla Augusta Poniatowskiego

slide9

A uczone obiady? znasz to może imię?Gdzie połowa nie gada a połowa drzymie,W których król wszystkie musi zastąpić ekspensa,Dowcipu, wiadomości, i wina, i mięsa.

Kajetan Węgierski (1756-1787)

slide11

Były to popołudniowe biesiady literacko-naukowe. Pierwsze spotkania odbyły się w roku 1770 i były kontynuacją zebrań o podobnym charakterze, organizowanych przez Adama Kazimierza Czartoryskiego w Pałacu Błękitnym w początkowym okresie panowania Stanisława Augusta. Obiady czwartkowe organizowane były regularnie co tydzień i trwały od 3 do 4 godzin. Przeważnie odbywały się na Zamku Królewskim (wg tradycji w Sali Rady, w inwentarzu z roku 1808 zwanej też Jadalną), latem w Łazienkach. Celem spotkań były rozmowy na tematy związane ze sztuką, nauką, omawianie dzieł literackich.

W obiadach czwartkowych skład gości nie był stały, ponadto zmieniał się w różnych okresach. W pojedynczym przyjęciu brało udział zwykle około 10-12 biesiadników.

ad