Adatepe zeyt nya i m zes www adatepe com l.jpg
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 80

ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ adatepe PowerPoint PPT Presentation


  • 362 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ www.adatepe.com. Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-Çanakkale Tel: (0286) 7521303- 7521330 adatepe@adatepe.com www.adatepe.com.

Download Presentation

ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ adatepe

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİwww.adatepe.com


Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-ÇanakkaleTel: (0286) 7521303- 7521330adatepe@adatepe.comwww.adatepe.com


Zeytincilerin gündelik hayatta kullandıkları yüzlerce basit, sıradan, değersiz eşyayı toplamak, yani geleneksel eşyaları korumak Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nin birinci hedefidir.


Son yıllarda zeytincilerin yaptıklar işe daha fazla sahip çıktıklarını, zeytinci olmakla gurur duymaya başladıklarını gözlemledik. Sahip oldukları kültürel mirasın farkındalık bilinci bu değişimde önemli bir faktör olmuştu


Bizler, şanslı zeytinciler olarak bu mirasın sahibiyiz ve bu mirası gelecek kuşaklaraaktarmak Adatepe Zeytinyağı Müzesi için en önde gelen sorumluluk olarak kabul edilmiştir.


Kuruluş: 2001


Kurucu Ortaklar:Mahmut Ş. Boynudelik, Erhan Şengel, Haluk Yurtkuran, A. Müfit Erkarakaş, Zerrin İren Boynudelik, Serdağ Yurtkuran 


Statü: Özel Müze


Tarihçe:50’li yıllarda sabunhane binası olarak inşa edilen iki katlı taş yapı, bu amaca hiç hizmet edemeden düğün salonu, sinema salonu ve son olarak da marangoz atölyesi olarak değişik işlevlerle kullanılmış


Kuruluş Öyküsü

Zeytin Kültürü üstüne bir müze açmayı düşündüğümüzü söylediğimizde doğrusu kimse bizi ciddiye almadı. Müze pek çok insan için mermer heykeller, yaldız çerçeveli resimler, porselen vazolar, gümüş şamdanlar, bronz taslar, kristal avizeler gibi değerli objeleri çağrıştırıyordu.


Hem zaten bir zeytin müzesinde neler sergilenebilirdi? Hasır zeytin toplama sepetleri, zeytin hasadında kullanılan sırıkları, teneke hunileri, toprak küpleri mi sergileyecektik? Üstelik, zeytin müzesini görmeye kim gelirdi ki ?


Bütün söylenenlere kulak tıkayarak Küçükkuyu’da eski bir zeytinyağı fabrikasının parçası olan metruk bir sabunhane binasını satın aldık. Zorunlu tamiratlardan sonra kısa zamanda binayı yeniden düzenledik, toplamış olduğumuz eşyaları sergileyip heyecanla ziyaretçileri beklemeye başladık.


Müzeyi gezen ve sergilenen eşyaların bir kısmını hala kullanmakta olan zeytinci dostlar hayretle aynı soruyu sordular:

” Bütün bu malları nereden buldunuz ?”


Sergilenen objeleri bir araya getirmek için Türkiye’nin zeytinci bölgelerinde 25 000 kilometreyi aşkın yol kat ettik. Nizip’ten Tekirdağ Şarköy’e, Gemlik’ten Antakya’ya, Akseki’nin dağ köylerine ve kuşkusuz Ege’nin yüzlerce köyüne yolumuz düştü. Aradığımız insanı bulmak için aynı köye defalarca gittiğimiz oldu.


Bugün müzede sergilenen eşyaların büyük çoğunluğu zeytinci dostlarımızın hediyesidir. Bize kendi kullanmakta oldukları zeytin toplama sepetlerini, baltaları, budama bıçaklarını, yağ küplerini verdiler. Dedelerinin aydınlatmada kullandığı zeytinyağı kandillerini, topuk yağı çıkartırken kullandıkları ağaç tekneleri hediye ettiler.


Adatepe Zeytin ve Zeytinyağı Müzesinin açıldığı 2001 yılında, sadece bizim yaşadığımız bölgede onlarca geleneksel sulu baskı zeytinyağı fabrikası kapandı veya modern santrifüj yöntemiyle çalışan kontinü sisteme çevrildi. Modernleşme karşı konulmaz bir süreç halini almıştı ve belki de gelecek on yıl içinde, civarda, geleneksel yöntemle çalışan hiç bir tesis varlığını koruyamayacaktı. Bu değişim, zeytin ve zeytinyağı üretimindeki binlerce yıllık kültürden kopuş anlamını da taşımaktaydı.


Biz, zeytincilerin gündelik hayatta kullandıkları yüzlerce basit, sıradan, değersiz eşyayı topladık. Yani geleneksel eşyaları korumak müzemizin birinci hedefi oldu.


Bizim için Adatepe Zeytinyağı Müzesinin yöre halkı tarafından “ kendi müzeleri “ olarak benimsenmesi çok önemliydi. Nitekim kısa zamanda Müze yerel zeytinciler için bir cazibe merkezi haline geldi. “ Müzelerinde” sergilenmek üzere pek çok eşya getirdiler. Misafirlerini müzeye getirip kendileri rehberlik yaptılar, onlara eski eşyaları nasıl kullandıklarını, eski aletlerin nasıl çalıştığını anlattılar


Müzede taş değirmeni ve hidrolik presiyle, geleneksel yöntemle çalışan bir “fabrika” oluşturduk.

Ziyaretçilere ne yapmakta olduğumuzu, geleneksel zeytinyağı üretiminin eski çağlardan beri hangi gelişmelerden geçtiğini anlatıyoruz.

Zeytin zamanı bu presi çalıştırarak geleneksel yöntemle zeytinyağı üretiyoruz.


Her gün yüzlerce kişi müzeyi ziyaret ediyor ve zeytinlerin taş değirmende kırılmasını, zeytin hamurunun torbalara konulup preste sıkılmasını, zeytinyağının pulimalara akmasını görüyor. Üretim sürecinin bütün aşamalarını izlerken zeytinlere, zeytin hamuruna ve prinaya dokunmalarını, zeytinler taşdeğirmende sıkılırken yayılan mest edici kokuyu hissetmelerini, torbalardan baskı öncesi kendi ağırlığıyla sızan yağın tadına bakmalarını öneriyoruz.


2001’de açıldığından beri dünyanın dört bir yanından 100 000‘den fazla kişi müzemizi ziyaret etti. Adatepe Zeytin ve Zeytinyağı Müzesinde ziyaretçilerin zeytin kültürünü tanımalarını ve takdir etmelerini sağlamaya yönelik elimizden geleni yapmaya gayret ettik. Zeytin hakkında hiç bilgisi olmayan ziyaretçilerin müzeden zeytin dostu, zeytin hayranı olarak ayrılmalarını amaçladık. İnsanların zeytin kültürünü tanıdıkça, çevrelerine ve dünyaya daha dikkatli bir gözle bakacaklarına inandık.


Bizler, şanslı zeytinciler olarak bu mirasın sahibiyiz ve bu mirası gelecek kuşaklara aktarmak bizim için en önde gelen sorumluluk olmalıdır.


Müzeye dönüşmeden önce mekan mobilya atölyesi olarak kullanılıyordu


Müzeye dönüşmeden önce mekan mobilya atölyesi olarak kullanılıyordu


Müzeye dönüşmeden önce mekan mobilya atölyesi olarak kullanılıyordu


1962 yılında düğün salonu olarak kullanılan mekanda bir nikah


Adatepe Zeytinyağı Müzesi


Adatepe Zeytinyağı Müzesi


Adatepe Zeytinyağı Müzesi


Müze bahçesinde taş değirmen


Müze bahçesinde pres


Müze bahçesinde kantar


Bugünkü yapısı ile müze iki ana bölümden oluşmaktadır:Bahçe ve zemin katı geleneksel yöntemler ile zeytinyağı üretiminin yapılmasına uygun hale getirilmiş, üst kat ise zeytine dair arkeolojik ve etnografik objelerin sergilendiği bir mekan olarak yeniden düzenlenmiştir.


Üst katta sergilenen objelerin bir kısmı camekanlar içinde bir kısmı ise açıktadır. Nesnelere ek olarak zeytinin tarihçesi hakkında iki dilde hazırlanmış (Türkçe ve İngilizce) bilgi panoları bulunmaktadır.


Malzemeler zeytinin toplama aşamasından satış ve tüketim aşamasına kadar değişik kategorilerde sınıflandırılmıştır.


Ayrıca zeytinyağının bir yan ürünü olarak sabun ve imalatına dair, kesme bıçakları, ahşap damgalar gibi objeleri ve yapının kuruluşundan itibaren burada bulunan devasa sabun kazanını da burada görmek mümkündür.


Tarımsal faaliyet aşamasında kullanılan zeytin sepetleri, budama bıçakları, tarihin çeşitli zamanlarında üretim aşamasında kullanılmış olan ahşap yalaklar, ayrıştırma elemanları, tarih boyunca zeytinyağı elde etmeye yaramış olan presler ve bunlara dair maketler,


arkeolojik buluntu olarak saklama kapları,üretimin pazar aşamasına geldiğinde yine değişik dönemlere ait yazılı ve basılı malzeme (etiketler, çeşitli yazışmalar, faturalar, vs),


sektörde kullanılan, örneğin zeytin toplayıcılarının markaları, taşıma ve nakil için kullanılan farklı malzeme ve formda kaplar, zeytinyağının aydınlatma için kullanıldığı dönemlerden kalma kandiller ve buna benzer pek çok etnografik malzeme üst katta izlenebilir.


Müzenin toplam kullanım alanı 600 m2dir.


Sabah 08 30 ile akşam 19 00 arasında açık olan müzeye giriş ücretsizdir.


Adatepe Zeytinyağı Müzesini 2008 yılında 50 000 kişi ziyaret etmiştir.


Müze giriş katı. Aynı zamanda üretim mekanı


Müze giriş katı. Depolama küpleri


Müze giriş katı. Aynı zamanda üretim mekanı


Müze giriş katı. Depolama küpleri, pres ve değirmen


Müze giriş katı. Taş değirmen


Müze giriş katı. Taş değirmen ve saklama küpleri


Müze giriş katı. Saklama küpleri


Müze giriş katı. Pres


Müze giriş katı. Ziyaretçiler


Müze üst kat. Sergileme alanı


Müze üst kat. Sergileme alanı


Müze üst kat. Sergileme alanı


Müze üst kat. Sergileme alanı


Müze üst kat. Sergileme alanı. Küpler


Müze üst kat. Sergileme alanı. Sepetler


Müze üt kat. Sergileme alanı. Güğümler ve taslar


Müze üst kat. Sergileme alanı. Burgulu vida


Müze üst kat.Sergileme alanı. Burgulu vida


Müze üst kat. Sergileme alanı. Ahşap Filtre


Müze üst kat.Sergileme alanı. Burgulu vida


Müze üst kat.Sergileme alanı. Atıf Atilla maketleri


Müze üst kat. Sergileme alanı.Atıf Atilla maketlerinden


Atıf Atilla maketlerinden


Müze üst kat. Sergileme alanı.Kandil


Müze üst kat. Sergileme alanı.Kandil


Müze üst kat. Sergileme alanı.Çeşitli dönemlerden yağ tenekeleri


Müze üst kat. Sergileme alanı. Zeytinyağı etiketleri


Müze üst kat. Sergileme alanı.Sabun damgaları


Müze üst kat. Sergileme alanı. Yağ tasları


ÜRETİM AŞAMASI


Ağacında olgunlaşan zeytinler


Zeytinlerin yemeklik olarak ayrılması


Zeytinlerin yıkanması


Zeytinlerin taş değirmende ezilmesi


Ezilmiş zeytinlerin torbalara doldurulması


Torbaların prese yerleştirilmesi


Preste sıkılan zeytinler


Preste sıkılan zeytinlerin yağ olarak havuzlara akması


  • Login