Download

ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ adatepe


Advertisement
/ 80 []
Download Presentation
Comments
jalia
From:
|  
(1126) |   (0) |   (0)
Views: 99 | Added:
Rate Presentation: 0 0
Description:
ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ www.adatepe.com. Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-Çanakkale Tel: (0286) 7521303- 7521330 adatepe@adatepe.com www.adatepe.com.
ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ adatepe

An Image/Link below is provided (as is) to

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use only and may not be sold or licensed nor shared on other sites. SlideServe reserves the right to change this policy at anytime. While downloading, If for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Slide 1

ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİwww.adatepe.com

Slide 2

Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-ÇanakkaleTel: (0286) 7521303- 7521330adatepe@adatepe.comwww.adatepe.com

Slide 3

Zeytincilerin gündelik hayatta kullandıkları yüzlerce basit, sıradan, değersiz eşyayı toplamak, yani geleneksel eşyaları korumak Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nin birinci hedefidir.

Slide 4

Son yıllarda zeytincilerin yaptıklar işe daha fazla sahip çıktıklarını, zeytinci olmakla gurur duymaya başladıklarını gözlemledik. Sahip oldukları kültürel mirasın farkındalık bilinci bu değişimde önemli bir faktör olmuştu

Slide 5

Bizler, şanslı zeytinciler olarak bu mirasın sahibiyiz ve bu mirası gelecek kuşaklaraaktarmak Adatepe Zeytinyağı Müzesi için en önde gelen sorumluluk olarak kabul edilmiştir.

Slide 6

Kuruluş: 2001

Slide 7

Kurucu Ortaklar:Mahmut Ş. Boynudelik, Erhan Şengel, Haluk Yurtkuran, A. Müfit Erkarakaş, Zerrin İren Boynudelik, Serdağ Yurtkuran 

Slide 8

Statü: Özel Müze

Slide 9

Tarihçe:50’li yıllarda sabunhane binası olarak inşa edilen iki katlı taş yapı, bu amaca hiç hizmet edemeden düğün salonu, sinema salonu ve son olarak da marangoz atölyesi olarak değişik işlevlerle kullanılmış

Slide 10

Kuruluş Öyküsü

Zeytin Kültürü üstüne bir müze açmayı düşündüğümüzü söylediğimizde doğrusu kimse bizi ciddiye almadı. Müze pek çok insan için mermer heykeller, yaldız çerçeveli resimler, porselen vazolar, gümüş şamdanlar, bronz taslar, kristal avizeler gibi değerli objeleri çağrıştırıyordu.

Slide 11

Hem zaten bir zeytin müzesinde neler sergilenebilirdi? Hasır zeytin toplama sepetleri, zeytin hasadında kullanılan sırıkları, teneke hunileri, toprak küpleri mi sergileyecektik? Üstelik, zeytin müzesini görmeye kim gelirdi ki ?

Slide 12

Bütün söylenenlere kulak tıkayarak Küçükkuyu’da eski bir zeytinyağı fabrikasının parçası olan metruk bir sabunhane binasını satın aldık. Zorunlu tamiratlardan sonra kısa zamanda binayı yeniden düzenledik, toplamış olduğumuz eşyaları sergileyip heyecanla ziyaretçileri beklemeye başladık.

Slide 13

Müzeyi gezen ve sergilenen eşyaların bir kısmını hala kullanmakta olan zeytinci dostlar hayretle aynı soruyu sordular:

” Bütün bu malları nereden buldunuz ?”

Slide 14

Sergilenen objeleri bir araya getirmek için Türkiye’nin zeytinci bölgelerinde 25 000 kilometreyi aşkın yol kat ettik. Nizip’ten Tekirdağ Şarköy’e, Gemlik’ten Antakya’ya, Akseki’nin dağ köylerine ve kuşkusuz Ege’nin yüzlerce köyüne yolumuz düştü. Aradığımız insanı bulmak için aynı köye defalarca gittiğimiz oldu.

Slide 15

Bugün müzede sergilenen eşyaların büyük çoğunluğu zeytinci dostlarımızın hediyesidir. Bize kendi kullanmakta oldukları zeytin toplama sepetlerini, baltaları, budama bıçaklarını, yağ küplerini verdiler. Dedelerinin aydınlatmada kullandığı zeytinyağı kandillerini, topuk yağı çıkartırken kullandıkları ağaç tekneleri hediye ettiler.

Slide 16

Adatepe Zeytin ve Zeytinyağı Müzesinin açıldığı 2001 yılında, sadece bizim yaşadığımız bölgede onlarca geleneksel sulu baskı zeytinyağı fabrikası kapandı veya modern santrifüj yöntemiyle çalışan kontinü sisteme çevrildi. Modernleşme karşı konulmaz bir süreç halini almıştı ve belki de gelecek on yıl içinde, civarda, geleneksel yöntemle çalışan hiç bir tesis varlığını koruyamayacaktı. Bu değişim, zeytin ve zeytinyağı üretimindeki binlerce yıllık kültürden kopuş anlamını da taşımaktaydı.

Slide 17

Biz, zeytincilerin gündelik hayatta kullandıkları yüzlerce basit, sıradan, değersiz eşyayı topladık. Yani geleneksel eşyaları korumak müzemizin birinci hedefi oldu.

Slide 18

Bizim için Adatepe Zeytinyağı Müzesinin yöre halkı tarafından “ kendi müzeleri “ olarak benimsenmesi çok önemliydi. Nitekim kısa zamanda Müze yerel zeytinciler için bir cazibe merkezi haline geldi. “ Müzelerinde” sergilenmek üzere pek çok eşya getirdiler. Misafirlerini müzeye getirip kendileri rehberlik yaptılar, onlara eski eşyaları nasıl kullandıklarını, eski aletlerin nasıl çalıştığını anlattılar

Slide 19

Müzede taş değirmeni ve hidrolik presiyle, geleneksel yöntemle çalışan bir “fabrika” oluşturduk.

Ziyaretçilere ne yapmakta olduğumuzu, geleneksel zeytinyağı üretiminin eski çağlardan beri hangi gelişmelerden geçtiğini anlatıyoruz.

Zeytin zamanı bu presi çalıştırarak geleneksel yöntemle zeytinyağı üretiyoruz.

Slide 20

Her gün yüzlerce kişi müzeyi ziyaret ediyor ve zeytinlerin taş değirmende kırılmasını, zeytin hamurunun torbalara konulup preste sıkılmasını, zeytinyağının pulimalara akmasını görüyor. Üretim sürecinin bütün aşamalarını izlerken zeytinlere, zeytin hamuruna ve prinaya dokunmalarını, zeytinler taşdeğirmende sıkılırken yayılan mest edici kokuyu hissetmelerini, torbalardan baskı öncesi kendi ağırlığıyla sızan yağın tadına bakmalarını öneriyoruz.

Slide 21

2001’de açıldığından beri dünyanın dört bir yanından 100 000‘den fazla kişi müzemizi ziyaret etti. Adatepe Zeytin ve Zeytinyağı Müzesinde ziyaretçilerin zeytin kültürünü tanımalarını ve takdir etmelerini sağlamaya yönelik elimizden geleni yapmaya gayret ettik. Zeytin hakkında hiç bilgisi olmayan ziyaretçilerin müzeden zeytin dostu, zeytin hayranı olarak ayrılmalarını amaçladık. İnsanların zeytin kültürünü tanıdıkça, çevrelerine ve dünyaya daha dikkatli bir gözle bakacaklarına inandık.

Slide 22

Bizler, şanslı zeytinciler olarak bu mirasın sahibiyiz ve bu mirası gelecek kuşaklara aktarmak bizim için en önde gelen sorumluluk olmalıdır.

Slide 23

Müzeye dönüşmeden önce mekan mobilya atölyesi olarak kullanılıyordu

Slide 24

Müzeye dönüşmeden önce mekan mobilya atölyesi olarak kullanılıyordu

Slide 25

Müzeye dönüşmeden önce mekan mobilya atölyesi olarak kullanılıyordu

Slide 26

1962 yılında düğün salonu olarak kullanılan mekanda bir nikah

Slide 27

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Slide 28

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Slide 29

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Slide 30

Müze bahçesinde taş değirmen

Slide 31

Müze bahçesinde pres

Slide 32

Müze bahçesinde kantar

Slide 33

Bugünkü yapısı ile müze iki ana bölümden oluşmaktadır:Bahçe ve zemin katı geleneksel yöntemler ile zeytinyağı üretiminin yapılmasına uygun hale getirilmiş, üst kat ise zeytine dair arkeolojik ve etnografik objelerin sergilendiği bir mekan olarak yeniden düzenlenmiştir.

Slide 34

Üst katta sergilenen objelerin bir kısmı camekanlar içinde bir kısmı ise açıktadır. Nesnelere ek olarak zeytinin tarihçesi hakkında iki dilde hazırlanmış (Türkçe ve İngilizce) bilgi panoları bulunmaktadır.

Slide 35

Malzemeler zeytinin toplama aşamasından satış ve tüketim aşamasına kadar değişik kategorilerde sınıflandırılmıştır.

Slide 36

Ayrıca zeytinyağının bir yan ürünü olarak sabun ve imalatına dair, kesme bıçakları, ahşap damgalar gibi objeleri ve yapının kuruluşundan itibaren burada bulunan devasa sabun kazanını da burada görmek mümkündür.

Slide 37

Tarımsal faaliyet aşamasında kullanılan zeytin sepetleri, budama bıçakları, tarihin çeşitli zamanlarında üretim aşamasında kullanılmış olan ahşap yalaklar, ayrıştırma elemanları, tarih boyunca zeytinyağı elde etmeye yaramış olan presler ve bunlara dair maketler,

Slide 38

arkeolojik buluntu olarak saklama kapları,üretimin pazar aşamasına geldiğinde yine değişik dönemlere ait yazılı ve basılı malzeme (etiketler, çeşitli yazışmalar, faturalar, vs),

Slide 39

sektörde kullanılan, örneğin zeytin toplayıcılarının markaları, taşıma ve nakil için kullanılan farklı malzeme ve formda kaplar, zeytinyağının aydınlatma için kullanıldığı dönemlerden kalma kandiller ve buna benzer pek çok etnografik malzeme üst katta izlenebilir.

Slide 40

Müzenin toplam kullanım alanı 600 m2dir.

Slide 41

Sabah 08 30 ile akşam 19 00 arasında açık olan müzeye giriş ücretsizdir.

Slide 42

Adatepe Zeytinyağı Müzesini 2008 yılında 50 000 kişi ziyaret etmiştir.

Slide 43

Müze giriş katı. Aynı zamanda üretim mekanı

Slide 44

Müze giriş katı. Depolama küpleri

Slide 45

Müze giriş katı. Aynı zamanda üretim mekanı

Slide 46

Müze giriş katı. Depolama küpleri, pres ve değirmen

Slide 47

Müze giriş katı. Taş değirmen

Slide 48

Müze giriş katı. Taş değirmen ve saklama küpleri

Slide 49

Müze giriş katı. Saklama küpleri

Slide 50

Müze giriş katı. Pres

Slide 51

Müze giriş katı. Ziyaretçiler

Slide 52

Müze üst kat. Sergileme alanı

Slide 53

Müze üst kat. Sergileme alanı

Slide 54

Müze üst kat. Sergileme alanı

Slide 55

Müze üst kat. Sergileme alanı

Slide 56

Müze üst kat. Sergileme alanı. Küpler

Slide 57

Müze üst kat. Sergileme alanı. Sepetler

Slide 58

Müze üt kat. Sergileme alanı. Güğümler ve taslar

Slide 59

Müze üst kat. Sergileme alanı. Burgulu vida

Slide 60

Müze üst kat.Sergileme alanı. Burgulu vida

Slide 61

Müze üst kat. Sergileme alanı. Ahşap Filtre

Slide 62

Müze üst kat.Sergileme alanı. Burgulu vida

Slide 63

Müze üst kat.Sergileme alanı. Atıf Atilla maketleri

Slide 64

Müze üst kat. Sergileme alanı.Atıf Atilla maketlerinden

Slide 65

Atıf Atilla maketlerinden

Slide 66

Müze üst kat. Sergileme alanı.Kandil

Slide 67

Müze üst kat. Sergileme alanı.Kandil

Slide 68

Müze üst kat. Sergileme alanı.Çeşitli dönemlerden yağ tenekeleri

Slide 69

Müze üst kat. Sergileme alanı. Zeytinyağı etiketleri

Slide 70

Müze üst kat. Sergileme alanı.Sabun damgaları

Slide 71

Müze üst kat. Sergileme alanı. Yağ tasları

Slide 72

ÜRETİM AŞAMASI

Slide 73

Ağacında olgunlaşan zeytinler

Slide 74

Zeytinlerin yemeklik olarak ayrılması

Slide 75

Zeytinlerin yıkanması

Slide 76

Zeytinlerin taş değirmende ezilmesi

Slide 77

Ezilmiş zeytinlerin torbalara doldurulması

Slide 78

Torbaların prese yerleştirilmesi

Slide 79

Preste sıkılan zeytinler

Slide 80

Preste sıkılan zeytinlerin yağ olarak havuzlara akması


Copyright © 2014 SlideServe. All rights reserved | Powered By DigitalOfficePro