Download

ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ adatepe


Advertisement
/ 80 []
Download Presentation
Comments
jalia
From:
|  
(1126) |   (0) |   (0)
Views: 102 | Added:
Rate Presentation: 0 0
Description:
ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ www.adatepe.com. Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-Çanakkale Tel: (0286) 7521303- 7521330 adatepe@adatepe.com www.adatepe.com.
ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ adatepe

An Image/Link below is provided (as is) to

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use only and may not be sold or licensed nor shared on other sites. SlideServe reserves the right to change this policy at anytime. While downloading, If for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Adatepe zeyt nya i m zes www adatepe com l.jpgSlide 1

ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİwww.adatepe.com

Slide2 l.jpgSlide 2

Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-ÇanakkaleTel: (0286) 7521303- 7521330adatepe@adatepe.comwww.adatepe.com

Slide3 l.jpgSlide 3

Zeytincilerin gündelik hayatta kullandıkları yüzlerce basit, sıradan, değersiz eşyayı toplamak, yani geleneksel eşyaları korumak Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nin birinci hedefidir.

Slide4 l.jpgSlide 4

Son yıllarda zeytincilerin yaptıklar işe daha fazla sahip çıktıklarını, zeytinci olmakla gurur duymaya başladıklarını gözlemledik. Sahip oldukları kültürel mirasın farkındalık bilinci bu değişimde önemli bir faktör olmuştu

Slide5 l.jpgSlide 5

Bizler, şanslı zeytinciler olarak bu mirasın sahibiyiz ve bu mirası gelecek kuşaklaraaktarmak Adatepe Zeytinyağı Müzesi için en önde gelen sorumluluk olarak kabul edilmiştir.

Kurulu 2001 l.jpgSlide 6

Kuruluş: 2001

Slide7 l.jpgSlide 7

Kurucu Ortaklar:Mahmut Ş. Boynudelik, Erhan Şengel, Haluk Yurtkuran, A. Müfit Erkarakaş, Zerrin İren Boynudelik, Serdağ Yurtkuran 

Stat zel m ze l.jpgSlide 8

Statü: Özel Müze

Slide9 l.jpgSlide 9

Tarihçe:50’li yıllarda sabunhane binası olarak inşa edilen iki katlı taş yapı, bu amaca hiç hizmet edemeden düğün salonu, sinema salonu ve son olarak da marangoz atölyesi olarak değişik işlevlerle kullanılmış

Kurulu yk s l.jpgSlide 10

Kuruluş Öyküsü

Zeytin Kültürü üstüne bir müze açmayı düşündüğümüzü söylediğimizde doğrusu kimse bizi ciddiye almadı. Müze pek çok insan için mermer heykeller, yaldız çerçeveli resimler, porselen vazolar, gümüş şamdanlar, bronz taslar, kristal avizeler gibi değerli objeleri çağrıştırıyordu.

Slide11 l.jpgSlide 11

Hem zaten bir zeytin müzesinde neler sergilenebilirdi? Hasır zeytin toplama sepetleri, zeytin hasadında kullanılan sırıkları, teneke hunileri, toprak küpleri mi sergileyecektik? Üstelik, zeytin müzesini görmeye kim gelirdi ki ?

Slide12 l.jpgSlide 12

Bütün söylenenlere kulak tıkayarak Küçükkuyu’da eski bir zeytinyağı fabrikasının parçası olan metruk bir sabunhane binasını satın aldık. Zorunlu tamiratlardan sonra kısa zamanda binayı yeniden düzenledik, toplamış olduğumuz eşyaları sergileyip heyecanla ziyaretçileri beklemeye başladık.

Slide13 l.jpgSlide 13

Müzeyi gezen ve sergilenen eşyaların bir kısmını hala kullanmakta olan zeytinci dostlar hayretle aynı soruyu sordular:

” Bütün bu malları nereden buldunuz ?”

Slide14 l.jpgSlide 14

Sergilenen objeleri bir araya getirmek için Türkiye’nin zeytinci bölgelerinde 25 000 kilometreyi aşkın yol kat ettik. Nizip’ten Tekirdağ Şarköy’e, Gemlik’ten Antakya’ya, Akseki’nin dağ köylerine ve kuşkusuz Ege’nin yüzlerce köyüne yolumuz düştü. Aradığımız insanı bulmak için aynı köye defalarca gittiğimiz oldu.

Slide15 l.jpgSlide 15

Bugün müzede sergilenen eşyaların büyük çoğunluğu zeytinci dostlarımızın hediyesidir. Bize kendi kullanmakta oldukları zeytin toplama sepetlerini, baltaları, budama bıçaklarını, yağ küplerini verdiler. Dedelerinin aydınlatmada kullandığı zeytinyağı kandillerini, topuk yağı çıkartırken kullandıkları ağaç tekneleri hediye ettiler.

Slide16 l.jpgSlide 16

Adatepe Zeytin ve Zeytinyağı Müzesinin açıldığı 2001 yılında, sadece bizim yaşadığımız bölgede onlarca geleneksel sulu baskı zeytinyağı fabrikası kapandı veya modern santrifüj yöntemiyle çalışan kontinü sisteme çevrildi. Modernleşme karşı konulmaz bir süreç halini almıştı ve belki de gelecek on yıl içinde, civarda, geleneksel yöntemle çalışan hiç bir tesis varlığını koruyamayacaktı. Bu değişim, zeytin ve zeytinyağı üretimindeki binlerce yıllık kültürden kopuş anlamını da taşımaktaydı.

Slide17 l.jpgSlide 17

Biz, zeytincilerin gündelik hayatta kullandıkları yüzlerce basit, sıradan, değersiz eşyayı topladık. Yani geleneksel eşyaları korumak müzemizin birinci hedefi oldu.

Slide18 l.jpgSlide 18

Bizim için Adatepe Zeytinyağı Müzesinin yöre halkı tarafından “ kendi müzeleri “ olarak benimsenmesi çok önemliydi. Nitekim kısa zamanda Müze yerel zeytinciler için bir cazibe merkezi haline geldi. “ Müzelerinde” sergilenmek üzere pek çok eşya getirdiler. Misafirlerini müzeye getirip kendileri rehberlik yaptılar, onlara eski eşyaları nasıl kullandıklarını, eski aletlerin nasıl çalıştığını anlattılar

Slide19 l.jpgSlide 19

Müzede taş değirmeni ve hidrolik presiyle, geleneksel yöntemle çalışan bir “fabrika” oluşturduk.

Ziyaretçilere ne yapmakta olduğumuzu, geleneksel zeytinyağı üretiminin eski çağlardan beri hangi gelişmelerden geçtiğini anlatıyoruz.

Zeytin zamanı bu presi çalıştırarak geleneksel yöntemle zeytinyağı üretiyoruz.

Slide20 l.jpgSlide 20

Her gün yüzlerce kişi müzeyi ziyaret ediyor ve zeytinlerin taş değirmende kırılmasını, zeytin hamurunun torbalara konulup preste sıkılmasını, zeytinyağının pulimalara akmasını görüyor. Üretim sürecinin bütün aşamalarını izlerken zeytinlere, zeytin hamuruna ve prinaya dokunmalarını, zeytinler taşdeğirmende sıkılırken yayılan mest edici kokuyu hissetmelerini, torbalardan baskı öncesi kendi ağırlığıyla sızan yağın tadına bakmalarını öneriyoruz.

Slide21 l.jpgSlide 21

2001’de açıldığından beri dünyanın dört bir yanından 100 000‘den fazla kişi müzemizi ziyaret etti. Adatepe Zeytin ve Zeytinyağı Müzesinde ziyaretçilerin zeytin kültürünü tanımalarını ve takdir etmelerini sağlamaya yönelik elimizden geleni yapmaya gayret ettik. Zeytin hakkında hiç bilgisi olmayan ziyaretçilerin müzeden zeytin dostu, zeytin hayranı olarak ayrılmalarını amaçladık. İnsanların zeytin kültürünü tanıdıkça, çevrelerine ve dünyaya daha dikkatli bir gözle bakacaklarına inandık.

Slide22 l.jpgSlide 22

Bizler, şanslı zeytinciler olarak bu mirasın sahibiyiz ve bu mirası gelecek kuşaklara aktarmak bizim için en önde gelen sorumluluk olmalıdır.

M zeye d n meden nce mekan mobilya at lyesi olarak kullan l yordu l.jpgSlide 23

Müzeye dönüşmeden önce mekan mobilya atölyesi olarak kullanılıyordu

M zeye d n meden nce mekan mobilya at lyesi olarak kullan l yordu24 l.jpgSlide 24

Müzeye dönüşmeden önce mekan mobilya atölyesi olarak kullanılıyordu

M zeye d n meden nce mekan mobilya at lyesi olarak kullan l yordu25 l.jpgSlide 25

Müzeye dönüşmeden önce mekan mobilya atölyesi olarak kullanılıyordu

1962 y l nda d n salonu olarak kullan lan mekanda bir nikah l.jpgSlide 26

1962 yılında düğün salonu olarak kullanılan mekanda bir nikah

Adatepe zeytinya m zesi l.jpgSlide 27

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Adatepe zeytinya m zesi28 l.jpgSlide 28

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Adatepe zeytinya m zesi29 l.jpgSlide 29

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

M ze bah esinde ta de irmen l.jpgSlide 30

Müze bahçesinde taş değirmen

M ze bah esinde pres l.jpgSlide 31

Müze bahçesinde pres

M ze bah esinde kantar l.jpgSlide 32

Müze bahçesinde kantar

Slide33 l.jpgSlide 33

Bugünkü yapısı ile müze iki ana bölümden oluşmaktadır:Bahçe ve zemin katı geleneksel yöntemler ile zeytinyağı üretiminin yapılmasına uygun hale getirilmiş, üst kat ise zeytine dair arkeolojik ve etnografik objelerin sergilendiği bir mekan olarak yeniden düzenlenmiştir.

Slide34 l.jpgSlide 34

Üst katta sergilenen objelerin bir kısmı camekanlar içinde bir kısmı ise açıktadır. Nesnelere ek olarak zeytinin tarihçesi hakkında iki dilde hazırlanmış (Türkçe ve İngilizce) bilgi panoları bulunmaktadır.

Slide35 l.jpgSlide 35

Malzemeler zeytinin toplama aşamasından satış ve tüketim aşamasına kadar değişik kategorilerde sınıflandırılmıştır.

Slide36 l.jpgSlide 36

Ayrıca zeytinyağının bir yan ürünü olarak sabun ve imalatına dair, kesme bıçakları, ahşap damgalar gibi objeleri ve yapının kuruluşundan itibaren burada bulunan devasa sabun kazanını da burada görmek mümkündür.

Slide37 l.jpgSlide 37

Tarımsal faaliyet aşamasında kullanılan zeytin sepetleri, budama bıçakları, tarihin çeşitli zamanlarında üretim aşamasında kullanılmış olan ahşap yalaklar, ayrıştırma elemanları, tarih boyunca zeytinyağı elde etmeye yaramış olan presler ve bunlara dair maketler,

Slide38 l.jpgSlide 38

arkeolojik buluntu olarak saklama kapları,üretimin pazar aşamasına geldiğinde yine değişik dönemlere ait yazılı ve basılı malzeme (etiketler, çeşitli yazışmalar, faturalar, vs),

Slide39 l.jpgSlide 39

sektörde kullanılan, örneğin zeytin toplayıcılarının markaları, taşıma ve nakil için kullanılan farklı malzeme ve formda kaplar, zeytinyağının aydınlatma için kullanıldığı dönemlerden kalma kandiller ve buna benzer pek çok etnografik malzeme üst katta izlenebilir.

M zenin toplam kullan m alan 600 m2dir l.jpgSlide 40

Müzenin toplam kullanım alanı 600 m2dir.

Sabah 08 30 ile ak am 19 00 aras nda a k olan m zeye giri cretsizdir l.jpgSlide 41

Sabah 08 30 ile akşam 19 00 arasında açık olan müzeye giriş ücretsizdir.

Adatepe zeytinya m zesini 2008 y l nda 50 000 ki i ziyaret etmi tir l.jpgSlide 42

Adatepe Zeytinyağı Müzesini 2008 yılında 50 000 kişi ziyaret etmiştir.

M ze giri kat ayn zamanda retim mekan l.jpgSlide 43

Müze giriş katı. Aynı zamanda üretim mekanı

M ze giri kat depolama k pleri l.jpgSlide 44

Müze giriş katı. Depolama küpleri

M ze giri kat ayn zamanda retim mekan45 l.jpgSlide 45

Müze giriş katı. Aynı zamanda üretim mekanı

M ze giri kat depolama k pleri pres ve de irmen l.jpgSlide 46

Müze giriş katı. Depolama küpleri, pres ve değirmen

M ze giri kat ta de irmen l.jpgSlide 47

Müze giriş katı. Taş değirmen

M ze giri kat ta de irmen ve saklama k pleri l.jpgSlide 48

Müze giriş katı. Taş değirmen ve saklama küpleri

M ze giri kat saklama k pleri l.jpgSlide 49

Müze giriş katı. Saklama küpleri

M ze giri kat pres l.jpgSlide 50

Müze giriş katı. Pres

M ze giri kat ziyaret iler l.jpgSlide 51

Müze giriş katı. Ziyaretçiler

M ze st kat sergileme alan l.jpgSlide 52

Müze üst kat. Sergileme alanı

M ze st kat sergileme alan53 l.jpgSlide 53

Müze üst kat. Sergileme alanı

M ze st kat sergileme alan54 l.jpgSlide 54

Müze üst kat. Sergileme alanı

M ze st kat sergileme alan55 l.jpgSlide 55

Müze üst kat. Sergileme alanı

M ze st kat sergileme alan k pler l.jpgSlide 56

Müze üst kat. Sergileme alanı. Küpler

M ze st kat sergileme alan sepetler l.jpgSlide 57

Müze üst kat. Sergileme alanı. Sepetler

M ze t kat sergileme alan g mler ve taslar l.jpgSlide 58

Müze üt kat. Sergileme alanı. Güğümler ve taslar

M ze st kat sergileme alan burgulu vida l.jpgSlide 59

Müze üst kat. Sergileme alanı. Burgulu vida

M ze st kat sergileme alan burgulu vida60 l.jpgSlide 60

Müze üst kat.Sergileme alanı. Burgulu vida

M ze st kat sergileme alan ah ap filtre l.jpgSlide 61

Müze üst kat. Sergileme alanı. Ahşap Filtre

M ze st kat sergileme alan burgulu vida62 l.jpgSlide 62

Müze üst kat.Sergileme alanı. Burgulu vida

M ze st kat sergileme alan at f atilla maketleri l.jpgSlide 63

Müze üst kat.Sergileme alanı. Atıf Atilla maketleri

M ze st kat sergileme alan at f atilla maketlerinden l.jpgSlide 64

Müze üst kat. Sergileme alanı.Atıf Atilla maketlerinden

At f atilla maketlerinden l.jpgSlide 65

Atıf Atilla maketlerinden

M ze st kat sergileme alan kandil l.jpgSlide 66

Müze üst kat. Sergileme alanı.Kandil

M ze st kat sergileme alan kandil67 l.jpgSlide 67

Müze üst kat. Sergileme alanı.Kandil

M ze st kat sergileme alan e itli d nemlerden ya tenekeleri l.jpgSlide 68

Müze üst kat. Sergileme alanı.Çeşitli dönemlerden yağ tenekeleri

M ze st kat sergileme alan zeytinya etiketleri l.jpgSlide 69

Müze üst kat. Sergileme alanı. Zeytinyağı etiketleri

M ze st kat sergileme alan sabun damgalar l.jpgSlide 70

Müze üst kat. Sergileme alanı.Sabun damgaları

M ze st kat sergileme alan ya taslar l.jpgSlide 71

Müze üst kat. Sergileme alanı. Yağ tasları

Ret m a amasi l.jpgSlide 72

ÜRETİM AŞAMASI

A ac nda olgunla an zeytinler l.jpgSlide 73

Ağacında olgunlaşan zeytinler

Zeytinlerin yemeklik olarak ayr lmas l.jpgSlide 74

Zeytinlerin yemeklik olarak ayrılması

Zeytinlerin y kanmas l.jpgSlide 75

Zeytinlerin yıkanması

Zeytinlerin ta de irmende ezilmesi l.jpgSlide 76

Zeytinlerin taş değirmende ezilmesi

Ezilmi zeytinlerin torbalara doldurulmas l.jpgSlide 77

Ezilmiş zeytinlerin torbalara doldurulması

Torbalar n prese yerle tirilmesi l.jpgSlide 78

Torbaların prese yerleştirilmesi

Preste s k lan zeytinler l.jpgSlide 79

Preste sıkılan zeytinler

Preste s k lan zeytinlerin ya olarak havuzlara akmas l.jpgSlide 80

Preste sıkılan zeytinlerin yağ olarak havuzlara akması


Copyright © 2015 SlideServe. All rights reserved | Powered By DigitalOfficePro