ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ adatepe - PowerPoint PPT Presentation

Adatepe zeyt nya i m zes www adatepe com l.jpg
Download
1 / 80

  • 373 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ www.adatepe.com. Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-Çanakkale Tel: (0286) 7521303- 7521330 adatepe@adatepe.com www.adatepe.com.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ adatepe

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Adatepe zeyt nya i m zes www adatepe com l.jpg

ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİwww.adatepe.com


Slide2 l.jpg

Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-ÇanakkaleTel: (0286) 7521303- 7521330adatepe@adatepe.comwww.adatepe.com


Slide3 l.jpg

Zeytincilerin gündelik hayatta kullandıkları yüzlerce basit, sıradan, değersiz eşyayı toplamak, yani geleneksel eşyaları korumak Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nin birinci hedefidir.


Slide4 l.jpg

Son yıllarda zeytincilerin yaptıklar işe daha fazla sahip çıktıklarını, zeytinci olmakla gurur duymaya başladıklarını gözlemledik. Sahip oldukları kültürel mirasın farkındalık bilinci bu değişimde önemli bir faktör olmuştu


Slide5 l.jpg

Bizler, şanslı zeytinciler olarak bu mirasın sahibiyiz ve bu mirası gelecek kuşaklaraaktarmak Adatepe Zeytinyağı Müzesi için en önde gelen sorumluluk olarak kabul edilmiştir.


Kurulu 2001 l.jpg

Kuruluş: 2001


Slide7 l.jpg

Kurucu Ortaklar:Mahmut Ş. Boynudelik, Erhan Şengel, Haluk Yurtkuran, A. Müfit Erkarakaş, Zerrin İren Boynudelik, Serdağ Yurtkuran 


Stat zel m ze l.jpg

Statü: Özel Müze


Slide9 l.jpg

Tarihçe:50’li yıllarda sabunhane binası olarak inşa edilen iki katlı taş yapı, bu amaca hiç hizmet edemeden düğün salonu, sinema salonu ve son olarak da marangoz atölyesi olarak değişik işlevlerle kullanılmış


Kurulu yk s l.jpg

Kuruluş Öyküsü

Zeytin Kültürü üstüne bir müze açmayı düşündüğümüzü söylediğimizde doğrusu kimse bizi ciddiye almadı. Müze pek çok insan için mermer heykeller, yaldız çerçeveli resimler, porselen vazolar, gümüş şamdanlar, bronz taslar, kristal avizeler gibi değerli objeleri çağrıştırıyordu.


Slide11 l.jpg

Hem zaten bir zeytin müzesinde neler sergilenebilirdi? Hasır zeytin toplama sepetleri, zeytin hasadında kullanılan sırıkları, teneke hunileri, toprak küpleri mi sergileyecektik? Üstelik, zeytin müzesini görmeye kim gelirdi ki ?


Slide12 l.jpg

Bütün söylenenlere kulak tıkayarak Küçükkuyu’da eski bir zeytinyağı fabrikasının parçası olan metruk bir sabunhane binasını satın aldık. Zorunlu tamiratlardan sonra kısa zamanda binayı yeniden düzenledik, toplamış olduğumuz eşyaları sergileyip heyecanla ziyaretçileri beklemeye başladık.


Slide13 l.jpg

Müzeyi gezen ve sergilenen eşyaların bir kısmını hala kullanmakta olan zeytinci dostlar hayretle aynı soruyu sordular:

” Bütün bu malları nereden buldunuz ?”


Slide14 l.jpg

Sergilenen objeleri bir araya getirmek için Türkiye’nin zeytinci bölgelerinde 25 000 kilometreyi aşkın yol kat ettik. Nizip’ten Tekirdağ Şarköy’e, Gemlik’ten Antakya’ya, Akseki’nin dağ köylerine ve kuşkusuz Ege’nin yüzlerce köyüne yolumuz düştü. Aradığımız insanı bulmak için aynı köye defalarca gittiğimiz oldu.


Slide15 l.jpg

Bugün müzede sergilenen eşyaların büyük çoğunluğu zeytinci dostlarımızın hediyesidir. Bize kendi kullanmakta oldukları zeytin toplama sepetlerini, baltaları, budama bıçaklarını, yağ küplerini verdiler. Dedelerinin aydınlatmada kullandığı zeytinyağı kandillerini, topuk yağı çıkartırken kullandıkları ağaç tekneleri hediye ettiler.


Slide16 l.jpg

Adatepe Zeytin ve Zeytinyağı Müzesinin açıldığı 2001 yılında, sadece bizim yaşadığımız bölgede onlarca geleneksel sulu baskı zeytinyağı fabrikası kapandı veya modern santrifüj yöntemiyle çalışan kontinü sisteme çevrildi. Modernleşme karşı konulmaz bir süreç halini almıştı ve belki de gelecek on yıl içinde, civarda, geleneksel yöntemle çalışan hiç bir tesis varlığını koruyamayacaktı. Bu değişim, zeytin ve zeytinyağı üretimindeki binlerce yıllık kültürden kopuş anlamını da taşımaktaydı.


Slide17 l.jpg

Biz, zeytincilerin gündelik hayatta kullandıkları yüzlerce basit, sıradan, değersiz eşyayı topladık. Yani geleneksel eşyaları korumak müzemizin birinci hedefi oldu.


Slide18 l.jpg

Bizim için Adatepe Zeytinyağı Müzesinin yöre halkı tarafından “ kendi müzeleri “ olarak benimsenmesi çok önemliydi. Nitekim kısa zamanda Müze yerel zeytinciler için bir cazibe merkezi haline geldi. “ Müzelerinde” sergilenmek üzere pek çok eşya getirdiler. Misafirlerini müzeye getirip kendileri rehberlik yaptılar, onlara eski eşyaları nasıl kullandıklarını, eski aletlerin nasıl çalıştığını anlattılar


Slide19 l.jpg

Müzede taş değirmeni ve hidrolik presiyle, geleneksel yöntemle çalışan bir “fabrika” oluşturduk.

Ziyaretçilere ne yapmakta olduğumuzu, geleneksel zeytinyağı üretiminin eski çağlardan beri hangi gelişmelerden geçtiğini anlatıyoruz.

Zeytin zamanı bu presi çalıştırarak geleneksel yöntemle zeytinyağı üretiyoruz.


Slide20 l.jpg

Her gün yüzlerce kişi müzeyi ziyaret ediyor ve zeytinlerin taş değirmende kırılmasını, zeytin hamurunun torbalara konulup preste sıkılmasını, zeytinyağının pulimalara akmasını görüyor. Üretim sürecinin bütün aşamalarını izlerken zeytinlere, zeytin hamuruna ve prinaya dokunmalarını, zeytinler taşdeğirmende sıkılırken yayılan mest edici kokuyu hissetmelerini, torbalardan baskı öncesi kendi ağırlığıyla sızan yağın tadına bakmalarını öneriyoruz.


Slide21 l.jpg

2001’de açıldığından beri dünyanın dört bir yanından 100 000‘den fazla kişi müzemizi ziyaret etti. Adatepe Zeytin ve Zeytinyağı Müzesinde ziyaretçilerin zeytin kültürünü tanımalarını ve takdir etmelerini sağlamaya yönelik elimizden geleni yapmaya gayret ettik. Zeytin hakkında hiç bilgisi olmayan ziyaretçilerin müzeden zeytin dostu, zeytin hayranı olarak ayrılmalarını amaçladık. İnsanların zeytin kültürünü tanıdıkça, çevrelerine ve dünyaya daha dikkatli bir gözle bakacaklarına inandık.


Slide22 l.jpg

Bizler, şanslı zeytinciler olarak bu mirasın sahibiyiz ve bu mirası gelecek kuşaklara aktarmak bizim için en önde gelen sorumluluk olmalıdır.


M zeye d n meden nce mekan mobilya at lyesi olarak kullan l yordu l.jpg

Müzeye dönüşmeden önce mekan mobilya atölyesi olarak kullanılıyordu


M zeye d n meden nce mekan mobilya at lyesi olarak kullan l yordu24 l.jpg

Müzeye dönüşmeden önce mekan mobilya atölyesi olarak kullanılıyordu


M zeye d n meden nce mekan mobilya at lyesi olarak kullan l yordu25 l.jpg

Müzeye dönüşmeden önce mekan mobilya atölyesi olarak kullanılıyordu


1962 y l nda d n salonu olarak kullan lan mekanda bir nikah l.jpg

1962 yılında düğün salonu olarak kullanılan mekanda bir nikah


Adatepe zeytinya m zesi l.jpg

Adatepe Zeytinyağı Müzesi


Adatepe zeytinya m zesi28 l.jpg

Adatepe Zeytinyağı Müzesi


Adatepe zeytinya m zesi29 l.jpg

Adatepe Zeytinyağı Müzesi


M ze bah esinde ta de irmen l.jpg

Müze bahçesinde taş değirmen


M ze bah esinde pres l.jpg

Müze bahçesinde pres


M ze bah esinde kantar l.jpg

Müze bahçesinde kantar


Slide33 l.jpg

Bugünkü yapısı ile müze iki ana bölümden oluşmaktadır:Bahçe ve zemin katı geleneksel yöntemler ile zeytinyağı üretiminin yapılmasına uygun hale getirilmiş, üst kat ise zeytine dair arkeolojik ve etnografik objelerin sergilendiği bir mekan olarak yeniden düzenlenmiştir.


Slide34 l.jpg

Üst katta sergilenen objelerin bir kısmı camekanlar içinde bir kısmı ise açıktadır. Nesnelere ek olarak zeytinin tarihçesi hakkında iki dilde hazırlanmış (Türkçe ve İngilizce) bilgi panoları bulunmaktadır.


Slide35 l.jpg

Malzemeler zeytinin toplama aşamasından satış ve tüketim aşamasına kadar değişik kategorilerde sınıflandırılmıştır.


Slide36 l.jpg

Ayrıca zeytinyağının bir yan ürünü olarak sabun ve imalatına dair, kesme bıçakları, ahşap damgalar gibi objeleri ve yapının kuruluşundan itibaren burada bulunan devasa sabun kazanını da burada görmek mümkündür.


Slide37 l.jpg

Tarımsal faaliyet aşamasında kullanılan zeytin sepetleri, budama bıçakları, tarihin çeşitli zamanlarında üretim aşamasında kullanılmış olan ahşap yalaklar, ayrıştırma elemanları, tarih boyunca zeytinyağı elde etmeye yaramış olan presler ve bunlara dair maketler,


Slide38 l.jpg

arkeolojik buluntu olarak saklama kapları,üretimin pazar aşamasına geldiğinde yine değişik dönemlere ait yazılı ve basılı malzeme (etiketler, çeşitli yazışmalar, faturalar, vs),


Slide39 l.jpg

sektörde kullanılan, örneğin zeytin toplayıcılarının markaları, taşıma ve nakil için kullanılan farklı malzeme ve formda kaplar, zeytinyağının aydınlatma için kullanıldığı dönemlerden kalma kandiller ve buna benzer pek çok etnografik malzeme üst katta izlenebilir.


M zenin toplam kullan m alan 600 m2dir l.jpg

Müzenin toplam kullanım alanı 600 m2dir.


Sabah 08 30 ile ak am 19 00 aras nda a k olan m zeye giri cretsizdir l.jpg

Sabah 08 30 ile akşam 19 00 arasında açık olan müzeye giriş ücretsizdir.


Adatepe zeytinya m zesini 2008 y l nda 50 000 ki i ziyaret etmi tir l.jpg

Adatepe Zeytinyağı Müzesini 2008 yılında 50 000 kişi ziyaret etmiştir.


M ze giri kat ayn zamanda retim mekan l.jpg

Müze giriş katı. Aynı zamanda üretim mekanı


M ze giri kat depolama k pleri l.jpg

Müze giriş katı. Depolama küpleri


M ze giri kat ayn zamanda retim mekan45 l.jpg

Müze giriş katı. Aynı zamanda üretim mekanı


M ze giri kat depolama k pleri pres ve de irmen l.jpg

Müze giriş katı. Depolama küpleri, pres ve değirmen


M ze giri kat ta de irmen l.jpg

Müze giriş katı. Taş değirmen


M ze giri kat ta de irmen ve saklama k pleri l.jpg

Müze giriş katı. Taş değirmen ve saklama küpleri


M ze giri kat saklama k pleri l.jpg

Müze giriş katı. Saklama küpleri


M ze giri kat pres l.jpg

Müze giriş katı. Pres


M ze giri kat ziyaret iler l.jpg

Müze giriş katı. Ziyaretçiler


M ze st kat sergileme alan l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı


M ze st kat sergileme alan53 l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı


M ze st kat sergileme alan54 l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı


M ze st kat sergileme alan55 l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı


M ze st kat sergileme alan k pler l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı. Küpler


M ze st kat sergileme alan sepetler l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı. Sepetler


M ze t kat sergileme alan g mler ve taslar l.jpg

Müze üt kat. Sergileme alanı. Güğümler ve taslar


M ze st kat sergileme alan burgulu vida l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı. Burgulu vida


M ze st kat sergileme alan burgulu vida60 l.jpg

Müze üst kat.Sergileme alanı. Burgulu vida


M ze st kat sergileme alan ah ap filtre l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı. Ahşap Filtre


M ze st kat sergileme alan burgulu vida62 l.jpg

Müze üst kat.Sergileme alanı. Burgulu vida


M ze st kat sergileme alan at f atilla maketleri l.jpg

Müze üst kat.Sergileme alanı. Atıf Atilla maketleri


M ze st kat sergileme alan at f atilla maketlerinden l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı.Atıf Atilla maketlerinden


At f atilla maketlerinden l.jpg

Atıf Atilla maketlerinden


M ze st kat sergileme alan kandil l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı.Kandil


M ze st kat sergileme alan kandil67 l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı.Kandil


M ze st kat sergileme alan e itli d nemlerden ya tenekeleri l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı.Çeşitli dönemlerden yağ tenekeleri


M ze st kat sergileme alan zeytinya etiketleri l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı. Zeytinyağı etiketleri


M ze st kat sergileme alan sabun damgalar l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı.Sabun damgaları


M ze st kat sergileme alan ya taslar l.jpg

Müze üst kat. Sergileme alanı. Yağ tasları


Ret m a amasi l.jpg

ÜRETİM AŞAMASI


A ac nda olgunla an zeytinler l.jpg

Ağacında olgunlaşan zeytinler


Zeytinlerin yemeklik olarak ayr lmas l.jpg

Zeytinlerin yemeklik olarak ayrılması


Zeytinlerin y kanmas l.jpg

Zeytinlerin yıkanması


Zeytinlerin ta de irmende ezilmesi l.jpg

Zeytinlerin taş değirmende ezilmesi


Ezilmi zeytinlerin torbalara doldurulmas l.jpg

Ezilmiş zeytinlerin torbalara doldurulması


Torbalar n prese yerle tirilmesi l.jpg

Torbaların prese yerleştirilmesi


Preste s k lan zeytinler l.jpg

Preste sıkılan zeytinler


Preste s k lan zeytinlerin ya olarak havuzlara akmas l.jpg

Preste sıkılan zeytinlerin yağ olarak havuzlara akması


  • Login