De matiek
Download
1 / 20

Deň matiek - PowerPoint PPT Presentation


 • 115 Views
 • Uploaded on

MOJA MAMA. Deň matiek. História Dňa matiek (možno ste nevedeli, že...).

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Deň matiek' - ismail


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
De matiek

MOJA MAMA

Deň matiek


Hist ria d a matiek mo no ste nevedeli e
História Dňa matiek (možno ste nevedeli, že...)

 • Prvé správy o „predchodkyni“ Sviatku matiek siahajú do Anglicka v 16. storočí. Vtedy sa tomuto dňu hovorilo Materská nedeľa alebo Nedeľa matiek (MotheringSunday) a oslavoval sa na počesť všetkých anglických matiek v období nazývanom Lent (t.j. štyridsaťdenné pôstne obdobie od Veľkej noci). V USA prvá navrhla Deň matiek v roku 1872 JuliaWardHoweová a venovala tento deň mieru. Na sklonku 19. storočia sa Anna ReeversJarvisová z Philadelphie, matka 11 detí začala angažovať za práva matiek. Keď zomrela, pokračovala v jej začatom úsilí jej dcéra, ktorá požiadala pastora metodistickej cirkvi v meste Grafton v Západnej Virgínii, aby vykonal zvláštnu bohoslužbu na počesť pani Jarvisovej a všetkých matiek sveta.

 • V roku 1907 Anna Jarvisová (zomrela v r. 1948 bez peňazí a úplne opustená v starobinci) zahájila kampaň za ustanovenie Dňa matiek ako národný sviatok. Dočkala sa ho v roku 1911. V roku 1914 bol Deň matiek prehlásený oficiálne za národný sviatok – deň verejného vyjadrenia lásky a úcty matkám. Druhú májovú nedeľu matky nepracovali, nevarili, neupratovali. Všetko zariadili deti, ktoré navyše svoje maminky ochotne obsluhovali. Dospelí posielali matkám pozdravy a blahoželania. Občania USA sa ozdobovali kvetom – bielym, ten kto matku už nemal a červenou tí ostatní.

 • Nápad oslavy Dňa matiek do Československa prišiel okolo roku 1918, keď krajinu navštevovalo veľa ľudí z USA, medzi nimi i sociálne pracovníčky. Ideu šírila Čs. ochrana matiek a detí, Červený kríž, Sokol, Orol, katolícke spolky i niektoré ženské komisie pri politických stranách.

 • Najviac sa o oslavu Dňa matiek v bývalom Československu zaslúžila Alica Masaryková. Niet sa čo čudovať, pretože jej otec T. G. Masaryk na svoju matku spomínal takto: “Matka na mňa mala väčší vplyv než otec… Matka bola chytrá a múdra… Matka bola zbožná. Rada chodila do kostola, ale nemala na to čas, pretože musela drieť pre rodinu…

 • 50. roky - V komunistickom Československu a ostatných proruských krajinách sú oslavy Dňa matiek nahradené oslavami Medzinárodného dňa žien. Len v niektorých rodinách sa tradícia májovej nedele udržiavala navzdory oficiálnym nariadeniam vládnucej ideológie. Slobodne sme sa k oslavovaniu Dňa matiek vrátili až po roku 1989.


Do r k mamy
Do rúk mamy

 • Všetky kvety do rúk mamy,

 • skladám ako drahokamy.

 • Za jej lásku, plnú nehy,

 • za zelené detské brehy.

 • Za jej štedrosť, starosť v hlave,

 • za dni šťastné, za dni hravé,

 • za rozprávky nad kolískou,

 • za to, že vždy stojí blízko


Aj na e deti pripravili tento rok pre mami ky pekn prekvapenia origin lne pozdravy
Aj naše deti pripravili tento rok pre mamičky pekné prekvapenia – originálne pozdravy


Na e pozdravy pre na e mami ky
Naše pozdravy pre naše mamičky prekvapenia – originálne pozdravy


Na e pozdravy pre na e mami ky1
Naše pozdravy pre naše mamičky prekvapenia – originálne pozdravy


Na e mami ky
Naše mamičky prekvapenia – originálne pozdravy


Mil mami ky v etko najlep ie k v mu sviatku a akujeme za v etko o pre n s rob te
Milé mamičky prekvapenia – originálne pozdravy všetko najlepšie k Vášmu sviatku a ďakujeme za všetko, čo pre nás robíte...


ad