Në vëmëndje për studentët. Si të dalim mirë në lëndën e kontabilitetit - PowerPoint PPT Presentation

Prof.As.Dr.Agim
Download
1 / 31

 • 105 Views
 • Uploaded on
 • Presentation posted in: General

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

Në vëmëndje për studentët. Si të dalim mirë në lëndën e kontabilitetit

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Prof.As.Dr.AgimBINAJLenda:Kontabilitet - AnalizeTema I-re:KontabilitetiFinanciardhestandartet e kontabilitetitLeksioni 1a- Historiku I komisionittestandartevenderkombetaretekontabilitetit.b- Gjendjetfinanciaredheraportimetfinanciare, veshtiresiteqedalinparakontabilitetitfinanciar; objektiiraportimevefinanciare.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

N vmndje pr studentt.

Si t dalim mir n lndn e kontabilitetit

Un do tju tregoj sekrete q pedagogt e tyre rrall ua tregojn studentve. Prandaj ky seksion emrtohet Vetm pr studentt. Nse pedagogt zbulojn se un u kam treguar kto sekrete, me siguri do t ket shum letra pr pyetje t ndryshme.

Marrja e notave t mira nuk sht nj shtje fati. Nuk ka asnj sekret pr kt. Gjithashtu, nuk sht sekret se kryerja e detyrave (n koh), vajtja n klas (rregullisht), gjumi dhe ushtrimet e mjaftueshme, t ngrnit n mnyrn e duhur dhe studimi gjat gjith semestrit (dhe jo vetm n kohn e provimit) do ti prmirsojn notat tuaja. Por kjo sht pun e vshtir. Kshtu, ajo q ju dshironi sht mnyra pr t marr nota m t mira duke mos punuar shum, apo jo? Mir, kini mndjen-sekreti sht t punoni me zgjuarsi! Nuk sht e njjt me t qnit i zgjuar, e cila sht nj shtje fati. Ktu jepet sesi t punoni me zgjuarsi.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Hapi 1: Prcaktoni prse lnda e kontabilitetit sht e rndsishme pr ju.S pari, mendoni prse po e bni kt lnd. Cilat jan qllimet tuaja? A ju intereson me t vrtet kjo lnd? A keni motivim t fort pr t msuar mbi kontabilitetin? Mbase n listn tuaj t karrierrs kontabilisti vjen menjher n fund. Mbase synimi juaj sht t bni shum para. Ose, mbase vini n universitet pr t kaluar kohn derisa t trashgoni pasurin e familjes. N do rast kjo lnd sht hartuar pr ju. Nj nga mnyrat m t sigurta pr t pasur 1 million dollar sht q t filloni me dhjet milion dhe t mos dini asgj nga kontabiliteti dhe drejtimi i biznesit. Nse ju nuk trashgoni asnj pasuri, ju nuk do t bheni i pasur pa ditur t flisni gjuhn e biznesit. Kontabiliteti sht gjuha! Mbase ju dshironi t filloni nj pun m t mir, por jeni i sigurt se nuk dshironi q t jeni kontabilist. Shum mir! Kjo lnd nuk do tju bj kontabilist. Ajo do tju ndihmoj q t kuptoni disa nga ritualet mistike t kontabilitetit q jokontabilistve shpesh u duken t ngatrruara. fardo lloj pozite drejtimi do t keni n ndonj organizat, t jini t sigurt q do t keni pun me kontabilistt dhe me informacionin kontabl. Ju duhet ta dini se ata mund t ken nj ndikim t madh n jetn tuaj. Shum organizata e prdorin informacionin kontabl pr t vlersuar punonjsit e tyre pr pagat dhe n vendimet pr ngritjen e punonjsve n prgjegjsi. Ju duhet t kuptoni sesi ta interpretoni kt informacion. Ju mbase mund t kuptoni se kontabiliteti nuk sht ai q mendoni. Pavarsisht nga fakti, nse ju do ta doni apo urreni kontabilitetin, vendosni se ajo ka do t merrni nga kjo lnd do t jet e dobishme pr ju.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Hapi 2: Zbuloni at q pedagogu juaj pret nga ju pr kt lnd.

M pas verifikojeni kt me pedagogun tuaj. Nse jeni me fat, pedagogu juaj do t jet i ndjeshm, i dashur, i kujdesshm, me sens humori, i shkatht, i plqen q ti msoj t tjert dhe dshiron q jut dilni mir n kurs. Nse pedagogu juaj sht m normal (dhe m pak i prsosur), mbani mend, se pedagogu mbetet pedagog. Dhe si pedagog, ai ka pushtet mbi jetn tuaj. Kshtu q, zbuloni se far pret pret jush. Cilat jan qllimet e tij pr lndn? far dshiron q ju t dini ose t jeni t aft t bni pasi t prfundoni lndn? Mbase ai do tjua tregoj (shenj e mir), por nse se bn, pyeteni. Ju duhet t thoni: Profesor Cilido-qoft-emri juaj (do t ishte m mir q t prdorej emri i duhur), far sht e pakndshme n kt lnd? ky sht nj zhargon edukimi pr cilat jan qllimet e ksaj lnde? Kjo mund t trheq vmendjen e saj, dhe ti jap asaj nj ose dy minuta pr tu menduar. Ju mbase mund t prisni deri n takimin tjetr t klass pr t marr prgjigjen tuaj. Sigurohuni q ju dhe pedagogu juaj t kuptoni qllimet e njri-tjetrit. Disa pedagog kontabiliteti presin q t gjith studentt t bhen kontabilist. Nse ju keni nj pedagog t till, bjeni t qart. i thoni pedagogut tuaj Nuk e kam n plan t bhem llogaritar (Sigurohuni q t shtoni prapashtesn tar, ose mund t merrni nj marrveshje t shpejt)zbuloni se far ka n kt lnd pr ju.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Hapi 3: Zbuloni se si do t vlersoheni. Tani, zbuloni se si do t vlersoheni. Si teston pedagogu juaj? A sht ai tip i vshtir i llojit: Cila sht fjala e treta n rreshtin e peste n fajen 211? Ose, a shikon ai t prgjithshmen, me an t pyetjeve: Shpjegoni sesi kontabiliteti ishte instrument n negocimin e traktatit t treta t Versajs n 1623. A prpiqet ai pr hamendsime, ose a jan prgjigjet e shkurtra pikat e tij t dobta? Cilado qoft metoda, ju duhet t dini se far pritet nga ju dhe sesi kto pritje kalohen n nota. Nganjher do t gjeni ndonj pedagog ku prtjet t mos jen t njjta me mnyrn sesi ai teston dhe vlerson. Prandaj ju duhet t kuptoni si pritjet e pedagogut dhe vlersimet. Nse ato nuk duket se jan t qndrueshme, ather duhet t prcaktoni se far pret pedagogu n t vrtet.

Hapi 4: Msoni at q sht e rndsishme. Zbuloni se far ju duhet q t prmbushni qllimet tuaja dhe pritjet e pedagogve. Nj msim i madh q ju duhet t msoni, nse nuk e keni br, sht far merrni nga kontabiliteti (dhe pothuajse do gj tjetr) varet nga ajo q ju silln n t.Qndrimi juaj sht i rndsishm. Nse vendosni se dika ia vlen t msohet, ju do t gjeni mnyrn pr ta msuar at. Jo se ju duhet ta msoni at, por se ju dshironi ta bni. Dshiroj sht pjesa m e madhe e t punuarit n mnyr t zgjuar. Dshira pr t msuar do t bj nj rrug t gjat duke ju ndihmuar t merrni rezultate t mira. Fatkeqsisht, ajo nuk do t jet e mjaftueshme derisa ajo q ju dshironi t msoni t jet gjithashtu ajo q pedagogu juaj dshiron q ju t msoni. Prandaj, duhet t siguroheni q ju dhe pedagogu juaj t jeni n t njjtn gjatsi vale. Nse nuk jeni ather flisni me njrit tjetrin. Zbuloni prse pedagogu juaj ka nj pikpamje tjetr. Ju mund t ndryshoni mendimin tuaj mbi at q sht e rndsishme. Prcaktoni sesi t prqndroni prpjekjet tuaja. Jo gjithka n kt libr ose leksion ka t njjtn rndsi. Prqndrohuni n at q sht m e rndsishme pr ju dhe pedagogun tuaj.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Hapi 5: Komunikoni me pedagogun tuaj. Prpiquni t kujtoni se pedagogu juaj sht nj person. Edhe autort e ktij libri jan njerz. Ne kemi gra, fmij dhe miq. Shumica e pedagogve dshirojn me t vrtet q ju t ecni prpara, por ne kemi nevoj pr ndihmn tuaj. Pedagogt nuk din gjithka. N veanti, ne nuk mund t lexojm mendjen tuaj. Ju duhet t lejoni pedagogun tuaj t dij nse keni ndonj problem pr t kuptuar materialin q ju prisni pr t msuar, duke zbuluar at q pedagogu pret prej jush, ose t zbuloni sesi t pregatiteni pr testet dhe detyrat e tjera. Flisni me pedagogun tuaj mbi problemet q keni me kt lnd. Mbani parasysh se pedagogu sht qnie njerzore.

Ky sht fakulteti juaj. Ministria e mbrojtjes paguan pr t. Mos lini asknd q t pengoj q parat e paguara nga Ministria e Mbrojtjes t hidhen n plehra. T punuarit me zgjuarsi nnkupton t prcaktoni se far sht e rndsishme dhe t prqndroni vmendjen dhe prpjekjet tuaja n kto gjra. M pas, mos hiqni vmendjen nga synimet tuaja. Nse keni ndonj problem prballuni me t. Nse nuk kuptoni dika n klas ose n libr, bni pyetje. Nse keni frik t bni pyetje idiote n klas, mbani mend m mir t dukesh idiot n klas sesa t dukesh idiot n provim. Nse mendoni se nuk po kapni pikat kye, flisni me pedagogun tuaj. Nse dshironi t msoni, ju mund ta bni at.

Kjo sht e gjitha. Prpiquni. Ne mendojm se kshtu lnda e kontabilitetit do t duket m e kndshme dhe eksperienca m fitimprurse. Sigurisht, ju mund t prpiqeni t kryeni detyrat, t shkoni n klas, t bni gjum dhe ushtrime t mjaftueshme, t hani mjaftueshm dhe t studioni gjat gjith semestrit. Ato n prgjithsi ndihmojn, megjithse jan t vshtira.

Urimet m t mira, jo vetm n kt lnd, por edhe n lndt e tjera, gjat gjith jets, pr t pregatitur at kapital njerzor t konkurueshm n treg me vendet e zhvilluara. Sot, n bot ngulet kmb shum n filozofin e nj formimi profesional e civil sa m polivalent duke nxitur dhe krijuar mentalitetin q t msohemi t msojm gjat gjith jets.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

KONTABILITETI FINANCIAR DHE STANDARDET E KONTABILITETIT

ORGANIZIMI I KTIJ leksioni

Historiku i IASC

Gjendjet dhe raportimet financiare

 • Historiku i IASC

 • Shkaqet e

 • ndryshimeve

 • Struktura e re

 • Administratort

 • E ardhmja

 • Kontabiliteti dhe

 • shprndarja e

 • kapitalit

 • Vshtirsit q

 • dalin para

 • kontabilitetit

 • finanicar


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

shtja 1-r. HISTORIKU I KOMISIONIT TE STANDARDEVE

NDERKOMBETARE TE KONTABILITETIT(IASC).

IASC u krijua ne vitin 1973. Krijimi saj ishte i lidhur me at t Federats Ndrkombtare t Kontabilistve (IAFC). IAFC sht organizata botrore adr, e grupeve t kontabilistve. Ajo sht e pavarur nga kontrolli i qeveris. Qllimi i saj sht pr t zhvilluar dhe pr t arritur nj bashkpunim botror t profesionit si kontabilist me standartet e harmonizuara. T gjith antart e IAFC jan automatikisht antar t IASC.

Prshkrimi i fundit i IASC-s si nj trup privat i pavarur sht i sakt dhe i qart. Ajo sht n thelb, nj bashksi private me autoritet joformal. Kjo sht n kundrshitm me rregullat kombtare ose me standartet e vendosura, q veprojn brenda juridiksionit kombtar dhe disa formave shtetrore dhe qeveritare, q paraqesin, prcaktojn dhe sigurojn nj nivel autoriteti. Megjithse IASC, gjat ekzistencs s saj ka vepruar pa nj autoritet formal, ajo gjithashtu gjat gjith kohs sht mbshtetur n vlersimet dhe cilsin e analizave dhe argumentave t saj. Kjo mund t shihet nga dy ndikimet kryesore. i pari, cilsia e lart e logjiks dhe diskutimeve n publikimet dhe konkluzionet e saj ndonjher t debatueshme- kan qn reale dhe t qarta. i dyti, megjithse shpesh konkluzioneve dhe rekomandimeve t dokumentave t publikuara t IAS, u sht dashur t prshtasin dy ose m shum alternativa studiuese t pranuehme, thjesht sepse t dyja ose t gjitha ishin praktikuar n shtete q ishin antar t IASC dhe ishin shum domethnse pr t`u anashkaluar.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Disavantazhet e ksaj forme tregtie jan t dukshme dhe ishin t njohura edhe nga vete IASC. Nga fundi i viteve 1980, IASC vendosi q duhet t tentonte nj mnyr m shum proaktive dhe n fillim t vitit 1989 ajo publikoi nj Draft Ekspozues (E32) pr krahasueshmrin e pasqyrave financiare. Kjo propozoi eleminimin e disa studimeve t lejuara nga IAS- e veant dhe shprehjen e nj preference t qart pr nj studim t veant, edhe pse ishin edhe dy alternativa t tjera pr to konsideruar si t pranueshme.

Ky projekt krahasueshmrie oi n krijimin e nj grup standartesh t prpunuara, q vepruan nga mesi i vitit 1990, dhe bri nj ndryshim t rndsishm n krahasim me versionet e standarteve t nxjerra n vitet 1970 dhe 1980. Projekti i krahasueshmris, gjithshtu mund t themi se ka br nj grup IAS-s me t kuptueshme dhe kuptimplot. Sigurisht, q ai nuk ndikoi pr rritjen e autoritetit formal t IASC.

N vitin 1995, si faza tjetr e zhvillimit t saj, IASC, beri nj marrveshje me Organizatn Ndrkombtare t Komisioneve t Fondeve (IOSCO), pr t kompletuar nj grup brtham t IAS-ve n vitin 1999. N mbshtetje me marrveshjen, Komisioni Teknik i IOSCO-s shpalli se komplementimi i standarteve brthman t plota dhe t pranueshme pr Komisionin Teknik do ta lejonte at pr t rekomanduar miratimin e ktyre standarteve pr rritjen e kapitalit mbi kufijt n tregjet globale. Kuptimi potencial i ksaj marrveshjeje sht e madhe. N.q.s do gj shkon si duhet, kjo do t thot q nj grup pasqyrash financiare, t prgatitura n prputhje me IAS GAAP, do t jen automatikisht t pranueshme pr qllimet e listuara jasht amandamentit dhe jasht njohjes s GAAP-ve kombtare, n do dhe n gjith bursat e rndsishme botrore.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Kjo do t kursente shum burime n nivel ndrkombtar dhe shumkombsh, si pr prgatitsit, prdoruesit dhe analistt. Roli i caktuesve t Standarteve Kombtare, prve siprmarrjeve t vogla e t mesme, thjesht do t zhdukej, nqs zbatimi i tij do t`u lihej n dor grupeve t tjera.

Nga pikpamja e IASC-s, zbatimi isuksesshm i proesit t saj do t sjell autoritetin de facto, q ajo ka nevoj dhe krkon. do siprmarrje q dshton n pranimin e autoritetit t IASC, duhet t dij q aksionet e saj edhe mund t dalin jasht liste.

Kjo, sigurisht, rrit shtjken e zbatimit efektiv, nga i cili IASB sht i pavarur n rregullimin e fondeve dhe organizmave t tjer me fuqin e imponimit dhe t saksioneve t ndryshme, si nj mekanizm pr krijimin e arjeve t IAS-ve.

N dhjetor t vitit 1998, IASc kompletoi programin e standarteve t saj brtham me aprovimin e IAS 39, Instrumentat Financiare: Njohje dhe Matja. N vazhdim t publikimeve t raportit t Grupit Strategjik t Puns, Rekomandimet pr Formimin e IASC pr t ardhmen n nntor t vitit 1999, Bordi i IASC-s, n mnyr q ajo t prgatitej pr nj rol parsor, si nj vendosse standartesh globale t kontabilitetit.

N vazhdim t ktyre prgatitjeve, viti 2000 ishte shum i rndsishm pr IASC. N maj t vitit 2000, ndryshimet strukturore t propozuara, u miratuan nga antart e IASC. ( Rezultatet e ktyre ndryshimeve jan t shprehuar m posht n strukturn e Re).

Objektivat zyrtare t IASB-s, t shprhuar me Kushtetutn e ripunuar dhe t aprovuar nga antart e saj me 24 maj 2000, jan:


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Zhvillimi n interes t publikut, i nj grupi t vetm me cilsi t lart, standartesh lobale t kontabilitetit, t detyrueshme dhe t kuptueshme, q e kan t nevojshme cilsin e lart, transparencn dhe krahasueshmrin e informacionit n pasqyrat dhe raportet e tjera finanicare, q ndihmojn pjesmarrsit dhe prdoruesit e tjer n tregjet botrore t kapitalit pr t marr vendime ekonomike;

Promovimi i prdorimit dhe zbatimit rigoroz t ktyre standarteve ; dhe

Zghidhje me cilsi t lart e konflikteve t Standarteve Kombtare te Kontabilitetit dhe Standarteve Ndrkombtare t Kontabilitetit.

Ashtu si sht shprehur edhe n faqen zyrtare n Web site-n e IASB-s:

Objektivi i IASB sht zgjidhje e konflikteve n parimet e kontabilitetit, q jan t prdorura nga bizneset dhe shoqrit e tjera pr raportet financiare npr bot. Kjo n kmbim, prmison afetsin e investitorve, kreditorve, qeverive dhe te tjerve pr t br nj alokim t mir t burimeve dhe q t marrin vendime.

Kshtu, objektivi i par, I harmonizimit t parimeve t kontabilitetit sht prfshir n objekrivat e zhvllimit i nj grupi t vetm me cilsi t lart, standartesh globale t kontabilitetit, t detyrueshme dhe t kuptueshme, q e kan t nevojshme cilsin e lart, transparencn dhe krahasueshmrin e informacionit n pasqyrat dhe raportet e tjera financiare, qe ndihmojn pjesmarrsit dhe prdoruesit e tjer n tregjet botrore t kapitalit pr t marr vendime ekonomike, promovimi i prdorimit dhe zbatimit rigoroz t ktyre standarteve dhe Zgjidhje me cilsi t lart e konflikteve t Standarteve Kombtare t Kontabilitetit dhe Standarteve Ndrkombtare t Kontabilitetit.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Ky zhvillimi i objektivave sht shoqruar me bashkpunimin e saj me Organizatn Ndrkombtare t Komisioneve t Siguris q n 1995, i cili oi n nj ristrukturim t plot t IASC n vitin 2000, q i dha efektet n 2001. Ky kapitull hyrs ka si qllim t siguroj nj prmbledhje t historikut t IASc-s, ristrukturimit n IASB dhe ndryshimet e ndodhura.

Gjithashtu n maj t 2000, IOSCO pranoi zyrtarisht standartet brtham t IASC-s, si baz pr kalimin e qllimeve t listuara, botrore t siguris (gjithshtu pr shtete t veanta, sidomos Shtetet e Bashkuara, sht akoma e nevojshme, pranimi I t ardhurave dhe kapitalit aksioner pr GAAP kombtare). N qershor t 2000, Komisioni Europian nxorri nj Komunikat propozuese, q t ghitha kompanit n Bashkimin Europian duhet t prgatisin pasqyrat e tyre finanicare duke prdorur IAS-t, nj propozim ky q sht pranuar.

sht e dukshme, q pranimi nga SEC i IAS-ve pr raportet finanicare t regjistruesve t huaj n listimin US, sht nj element thelbsor n pranimet e reja t IASB-s si nj vendoses global standartesh t kontabilitetit. Kjo do t diskutohet m posht tek E ardhmja.

Shkaqet e ndryshimeve.

Prpara se t flasim pr rezultatet e mundshme, sht e dobishme t mendojm rreth kontekstit q luhet kjo loj. N fund t viteve 70`, filozofit, treditat dhe praktikat e raporteve financiare ndryshonin shum ndrmjet shteteve t ashtuquajtura bota e zhvilluar (duke mos shprehur asgj pr gjendjen e zhvillimit t vendeve t bots s tret). Mos marrja parasysh e ktyre ndryshimeve ishte, dhe gjithashtu sht, edhe shum e shprndar edhe e rrnjosur thell. Rrnjt e ktyre ndyshimeve, shpjegohen n njfar mnyr, nga kto katr faktor:


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

1. Rndsia relative e ligjit. Thelbi ktu sht q ligji i vendit prcakton detajet e raporteve finanicare dhe t kontabilitetit. Tradit n vendet Anglo-Saksone, sht q ligji prcakton vetm parimet e prgjithshme, ndrsa n vendet e ndikuara nga shum nga tradita e ligjit Roman, ligji prsfhin m shum detaje. Shumica e vendeve kryesore t Europs ilustrohen nga trajtimi i mposhtm.

2. Fleksibiliteti. Nqs normat, nuk ajn t shprehuar me detaje n legjislacion, ather ekzistojn dy alternativa. E para, normat mund t krijohen t detajuara nga organizamt profesionale t kontabilitetit. E dyta, bordi normativ, i krijuar nga legjislacioni ose nga organizma profesionale t kontabilitetit, mund t jet krijuar mbi supozimet, q eksperti individual, n nj situat t veant, mundet dhe duhet t zgjedh veprimin e prshtatshm, por gjithmon brenda parametrave. Kjo ishte me shuma mnyra e bots Anglo-Saksone, prpara krijimit t organizmave t standarteve kombtare, rreth 30 vjet m par.

3. Burimet e financs. Sistemet kombtare t kontabilitetit t zhvilluara prpara viteve 70-t. Theksonin q pasqyrat e kontabilitetit, duhet t plotsojn nevojat e shum prdoruesve. Zakonisht, siguruesit e financs pr bizneset ishin t vetmit prdorues t marr seriozisht deri n fund t shekullit t kaluar. Shtete t ndryshme kan struktura financiare dhe tradita financiare, shum t ndryshme. Kjo do t thot q praktikat e kontabilitetit duhet t jen prshtatur me burimet e lokale t financs. N disa shtete, tredita orientohet nga aksionet, n fitimin dhe n raportimin e t ardhurave dhe shpenzimeve, ndrsa disa shtete t tjera kan m shum sektor banke m t zhvilluara dhe m pak investitor aksioner.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Kontabiliteti n kto shtete priret t fokusohet tek kreditort dhe kshtu n bilancin dhe n traditn e kursimit. Gjithashtu, n kto kushte, bankiert priren t ken mundsi pr t hyr n informacionin e brendshm dhe jan m pak t besueshm n raportet vjetore.

Nj shembull i ndikimit t siguruesve t financs n raportet financiare mund t shikohet duke konsideruar sistemet e Europs lindore, ku t gjitha financiat siguroheshin nga shteti.

4. Ndikimi i taksave. Qllimi dhe niveli i ndikimit t ligjeve t taksimit n pasqyrat financiare ndryshon shum. Perceptimi i ksaj sht shpesh i thjesht. N fakt, asnj vend nuk mendon q taksat nuk ndikojn rezultatin e tyre dhe asnj vend nuk mund t akuzohet q thjesht ka nxjerr rezultatet duke u mbshtetur tek taksat. N baz t ktyre dy ekstremeve. Shfaqet nj praktik dhe tradit mjaft e gjer. N shum shtet sht e zakonshme, q nj taks mund t merret, vetm nqs shifra identifukuese sht e prdorur n pasqyrat financiare.

Faktori m i rndsishm q krijon dhe shpjegon ndryshimet historike sht faktori (3), burimet e financs. Ky faktor, sht e vrtet q po drejton lvizjen drejt ndrkombtarizimit n raportet finanicare dhe normave t saj. Tregu pr ofertn e financs n siprmarrjet m t mdha, tani sht nj treg i vetm global. Nqs analizat tona jan korrekte, kjo do t thot q krkesa pr financ sht pashmangshmrisht e detyruar, q t veproje n nj treg t vetm global. Krkesa pr kuptimin global t raporteve finanicare sht kshtu logjikisht e pandalshme


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Si sht theksuar n argumentat m lart, n pikpamjen ton t justifikuar n nivelin e siprmarjeve t listuara, nuk sht e nevojshme ndryshimi i raportimit financiar kombtar, ashtu si ajo aplikohet tek bizneset e vogla. Ato sigurisht nuk aplikojn ekonomit e shum vendeve t bots s tret. Ndrlikimet pr sistemet dyshe, brenda vendeve dhe ndrmjet rajoneve ekonomike, ngre shtje t rndsishme, t cilat si IASC, ashtu edhe sistemi rregullues kombtar i kan dhe q nuk jan qllimi i ktij libri. GAAP e US, aplikohen vetm tek siprmarrjet, aksionet e t cilave jan t tregtueshme, GAAP e IAS kan n prgjithsi, minges zbatueshmrie n t gjitha siprmarrjet dhe n t gjitha llojet e ekonomive. Ky synim, po fillon t diskutohet n IASC. N Paraqiten e saj n Prmbledhjen Vjetore t IASC n vitin 2000, Bordi I IASC komentoi kshtu:

Gjat viteve t fundit, Bordi ka theksuar disa tregues, q krkesa pr pun sht m e madhe n aplikimin e standarteve t kontabilitetit n raportet e bizneseve t vogla. Krkesa fillimisht sht vn re n tregjet e konomive t vendeve t zhvilluara dhe vendeve n tranzicion. Bordi, shpreson q IASC t vazhdoj t plotsoj, n veanti, nevojat e vendeve n zhvillim dhe nevojat t bizneseve t vogla, n prgjithsi. Ajo pranon q mund t ekzistoj nj rast, pr t patur standarte kontabiliteti t ndryshme pr bizneset e vogla dhe t mdhapor pranohet q ky rast mund t jet i rralllnj rast i veant mund t ekzistoj n lidhje me standartet e hapura dhe mund t ndodh q ato mund t`i ndihmoj m shum bizneset e vogla.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

A sht shum e nevojshme t flitet pr Parimet Prgjithsisht t Pranueshme t kontabilitetit n kontekstin e IASC, duke prcaktuatr pozicionin dhe rolin e IASC, praktikat e shumta t ndryshme dhe qndrimet e prbrsve t saj? A sht GAAP e IAS e njjta lloj me GAAP e USS, q ndryshojn vetm nga karakteristika t vogla? Apo ato jan trsisht t ndryshme?

Nj ndryshim sht i qart, koha e shkruarjes dhe shpalljes s Standarteve Ndrkombtare t Kontabilitetit, t prshkruara dhe t shpjeguara n kt vllim. GAAp e IAS sht padyshim e krijuar q t jet Prgjithsisht e pranueshme n disa pikpamje t ndryshme ligjore dhe kulturore.

GAAP e US, GAAP e UK. Normat Gjermane dhe sisteme t tjera kombtare nuk kan nevoj pr kto pikpamje. Kjo mund t duket si nj dobsi e GAAP t IAS-s. Nga pikpamja kombtare, ajo mund t jet, por pikepamjet kombtare nuk jan m plotsisht e t vlefshme. Arsyeja e vrtet pr ekzistencn e IASC-s sht q raportet finanicare duhet t jen t kuptueshme ndrmjet vendeve, juridiksioneve dhe kulturave. Shteti X, mund t thot q GAAP e saj Kombtare, si aplikohen n konteksin e saj kombtare, jan m t mira se GAAP e IAS, si aplikohen n t njjtin kontekst kombtar. Por kjo nuk sht thelbi. N nj treg global, lidhja e konteksit kombtar sht ulur ndeshm.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Struktura e re.

Ashtu si Bordi IStandarteve t Kontabilitetit Financiar (BSKF) n 1972, dhe Bordi i Standarteve t KOntabilitetit n UK n 1990, i cili zvndsoi APB dhe ASC, respektivisht, IASB-ja e re ndryshon nga paraardhsit e saj duke patur nj struktur dyshe (2-rradhshe), bazuar n nj organ qeveriss jo t prfshir n vendosjen e standarteve dhe n nj Bord standart-vendoss. Sipas Klauzols 6 t Kushtetuts s IASC:

Qeverisja e IASC-s do ti mbetet administratorve, Bordit dhe organeve t tilla qeverisse q mund t jen caktuar nga administratort dhe nga Bordi n prputhje me rezervat e ksaj Kushtetute. Administratort do t prdornin prpjekjet e tyre m t mira pr t siguruar q krkesat e ksaj Kushtetute t vzhgohen; megjithat ata jan t inkurajuar t lejojn variacione me t vogla (n kushtetut), n interes t realizueshmris s operacioneve, nqs variacione t tilla aprovohen nga 75% e administratorve.

Struktura e r sht ajo e propozuar nga Grupi i Puns Strategjike, n nntor t vitit 1999, n raportin Rekomandime t Formimit t Iasc-s pr t Ardhmen. Jan 19 administrator, nga t cilt 6 jan nga Amerika e veriut, 6 nga Europa, 4 nga Azia / Rajoni i Paqsorit, dhe tre jan nga faredo rajoni, subjekte t vendosjes s balancs mbar gjeografike. Bordi i ri ndryshon dukshm nga ai paraardhsi i tij (Komiteti) duke pasur 12 antar t prhershm si dhe 2 antar t prkohshm. Pr m tepr antart e saj duhet t zgjidhen pr aftsit e tyre eksperte teknike dhe pr eksperiencn e tyre, dhe (n kontrast me administratort) jo n baza t prfaqesimit gjeografik.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Megjithat, 7-t prej antarve t prhershm pritet q t ken prgjegjsi formale me vendossit e standarteve kombtare, n mnyr q t promovojn konvergjencn . . . por nuk do t votojn antart vendoss t standarteve kombtare (Kushtetuta, klauzola 27). 7 vendet n t ciln rregullime t tilla, t vendossve t Standarteve Kombtare jan br n Bordin e par, (sipas rradhs alfabetike) jan Austria dhe Zelanda e r (s bashku), Kanadaja. Franca, Gjermania, Japonia, UK dhe US.

Nj minimum prej 5 antarsh t Bordit duhet t ken nj ksperienc praktike si revizor, t paktn tre duhet t ken nj eksperienc n pregatitjen e pasqyrave financiare, t ken nj eksperienc si prdorues t pasqyrave financiare, dhe t paktn nj t ket eksperienc akadamike. do antar ka nj vot dhe shum vendime merren nga maxhoriteti i antarve q marrin pjes prsonalisht ose me an t linjave t telekomunikacionit, me nj pjesmarrje t paktn 60% e antarve dhe Kryetari ka t drejtn e nj vote vendimarrse. Publikimi i nj Drafti Ekspozues, IAS-je prfundimtare, ose nj interpretimi prfundimtar i Komitetit t Interpretimeve t Qndrueshme, krkon miratimin e t paktn 8 antarve t Bordit. Ky ndryshim i votimit maxhoritar sht thelbsore, ndrsa IASC-ja e vjetr krkont nj maxhoritet prej 75%.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Administratort.

19 individ me prejardhje gjeografike dhe eksperienc funksionale t ndryshme

Administratort do t:

Caktojn Antart e Bordit,

Komitetin e Interpretimeve t Qndrueshme,

Dhe Kshillin Kshillues t Standarteve.

Monitorimin e efektivitetit t IASB-s

Grumbullimin e fondeve

Aprovimin e buxhetit t IASB-s

T mbaj prgjegjsi pr ndryshimet kushtetuese


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Kshilli Kshillues I Standarteve

Bordi

KOMISIONI I INTERPRETIMEVE T QNDRUESHME

14 antar

12 me koh t plot

2 me koh t pjesshme

Kryetari i par i Administratorve t IASC-s sht Paul A. Vockler, ish kryetari i Bordit t Rezervs Federale t US. Kryetari i par i Bordit t ri sht Z. David Tweedie, i cili lviz nga t qnit kryetar i Bordit t Stabdarteve t Kontabilitetit t UK dhe ish partner teknik pr KPMG n UK, pas nj karriere akademike n Skoci.

Ashtu si Administratort e Bordit, Struktura e Re, prfshin nj Komitet t Interpretimeve t Qndrueshme (SIC i ngjashm me paraardhsit e tij n strukturat e mparshme), dhe nj Kshill Kshillues t Standarteve; antart e ktyre dy organizmave caktohen nga Administratort. Emrtimi i SIC, do t ndryshohet dhe pr Standartet e nxjerra nga IASB, do t prdoret termi Standart i Raportimit Financiar Ndrkombtar (IFRS).


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Kshilli Kshillues i Standarteve, me 49 antar, krijon nj forum me pjesmarrjen e organizatave dhe individve me interes n raportimin financiar ndrkombtar e me eksperienc t ndryshme funksionale dhe gjeografike, me objketiv, dhnien e kshillave pr vendimarrjen, prioritet me informimin e Bordit me mendimet e antarve t Kshillit pr projektet kryesore t vendosjes s standarteve dhe duke e shn kshilla t tjera si Bordit ashtu edhe Administratorve Kshilli emrohet nga Kryetari i Bordit.

N vazhdim t Koordinimit t shtat antarve t prmendur m lart, shtat antar t tjer t Bordit t ri, jan qytetar nga Afrika e Jugut, Zvicra, UK dhe US, megjith eksperiencat e rndsishme ndrkombtare. Kshtu, i vetmi shtet me ekonomi t prbashkt q ka nj nga qytetart e e tij n bord sht Afrika e Jugut. Nj nga qllimet e Kshillit Kshillues t Standarteve, mund t jet dhnia e nj rndsie m t madhe ktyre vendeve. Orientimi i IASB-s pr tregjet globale t kapitalit, i ka ln kontabilistt e ktyre vendeve (si praktikantt dhe akademikt) t bindur se nevojave t tyre nuk po kushtohet rndsia e duhur dhe n disa raste kto bindje shprehin dhe paknaqsit e tyre. N Shkaqet e Ndryshimeve, m sipr, u prmendn disa fjal t Bordit t ndryshuar t IASC-s, q theksonin disa shtje t rndsishme pr nevojat e siprmarrjeve t vogla dhe prbrsve t vendeve n zhvillim. Mbetet pr tu par s far vmendjeje do ti kushtoj (ASB-ja e re, ktyre nevojave, dhe se cili do t jet roli i vendossve t standarteve kombtare, n lidhje me kto shtje. Pr arsyet e diskutuara m posht, nuk besojm se nevojat do t jen t larta n listn e prioriteteve t IASB-s, pr t ardhmen e afrt.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

E ardhmja.

N raportin e Grupit Strategjik t Puns, Rekomnadime pr Formimin e IASC, pr t ardhmen, thuhet se:

Tiparet kryeore t prcaktuara (t konsideruara t dshirueshme pr vendosjen e legjimitetit e vendosjes s standarteve), ishin prfaqsueshmria e organizimit e t vendimarrjes, pavarsis s antarve t saj, dhe ekspertizs teknike . . . Struktura e propozuar . . . siguron nj mnyr t balancuar pr legjimitetin e bazuar n prfaqsueshmrin e antarve t Administrats, Komisionit t Interpretimeve t Qndrueshme (SIC) dhe Kshillit Kshillues t Standarteve, dhe n aftsin teknike si dhe pavarsin ndrmjet antarve t Bordit.

Ristrukturimi i IASB-s, sht padyshim m mir i pajisur se paraardhsit e tij respektiv, si dhe m mir i furnizuar. elsi i t ardhmes s IASB-s si vendoss i Standarteve Kombtare t Kontabilitetit, do t jet pranimi i standarteve t saj pr listimin e kufijve nga tregjet e letrave me vler kudo n bot, nga t gjith antart e IOSCO, prfshir ktu edhe SEC-n pr regjistruesit e huaj n Shtetet e Bashkuara, pa qn nevoja pr pajtueshmria m GAAp-n kombtare. Nj nga parrullat e IASB-s s re sht konvergjenca. Ky shr nj proes i dyfisht: Standartet Kombtare t Kontabilitetit duhet t konvergjojn kundrejt njra-tjetrs, me IAS-t (ose n t ardhmen me IFRS-t) si pikat e konvergjnecs, por IFRS, priten t konvergjojn drejt stabdarteve t caktuara kombtare, n disa raste ku vonesat njihen konceptualisht dhe teknikisht superiore pr ekzistencn e IAS, mbi shtjet veanrisht t rndsishme dhe t vshtira, si instrumentet financiare, IASB mund t veproj si ka br n t kaluarn, duke bashkuar grupet e puns, t prbra me ekspert nga shtete t ndryshme si, Australia / Zelanda e Re, Kanadaja, UK dhe US, q me ish IASC krijuan grupin e ashtuquajtur G 4+1.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Ndoshta pyetja kryesore pr t ardhmen e IASB-s sht niveli q SEC do t ket nevoj pr IFRS-t, pr t Konvergjuar drejt zgjidhjeve t US si u vendos nga FASB, si mim i pranimit t IFRS nga SEC pr raportimet financiare nga regjistruesit e huaj n Shtetet e Bashkuara. Mbi kt baz, roli i antarve t Bortdit, q jan prgjegjs pr koordinimin me FASB (si ish antare e tij, me rolin e vzhguesit n ish Bordin e IASC), sht i rndsihsm. Us, si tregu m i madh global i kapitalit, padyshim q e ndihmon mjaft SEC dhe FASB n t gjitha problemet mbi konvergjencn. IASB-ja e re do ti rezistoj do gjj q i ngjan US, dhe do t kmbngul (sipas Kushtetuts s saj) q shtjet e konvergjencs do t trejtohen mni bazat e meritave konceptuale dhe teknike. Por gjykimet mbi meritat priren t ken nj komponent subjektiv t rndsishm. Shikojeni kt muindsi!

Web site i IASB: www.iasb.org.uk.

shtja 2-t.GJENDJET FINANCIARE DHE RAPORTIMET

FINACIARE.

Karakteristikat kryesore t kontabilitetit jan : 1) Identifikimi, matja dhe komunikimi i informacionit financiar rreth 2) Intiteteve ekonomike drejt 3) palve t interesuara. Kontabiliteti financiar sht proesi q kulmon n prgatitjen e raporteve financiare mbi nj njsi ekonomike, pr prdorim t dyanshm, si nga pala e brendshme edhe nga ajo e jashtme.Prdorues t ktyre raporteve financiare prfshijn investitort, kreditort, menaxhert, unionet dhe agjensit qeveritare.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

N kontrast, kontabiliteti menaxhues sht proesi i identifikimit, matjes, analizimit dhe komunikimit t informacionit financiar t nevojshm pr menaxhimin, pr t planifikuar, vlersuar dhe kontrolluar veprimet e nj njsie ekonomike.

Gjendjet financiare jan mjetet kryesore nprmjet t cilave informacioni financiar u komunikohet atyre q jan jasht njsis ekonomike. Kto paraqitje japin historin e njsis ekonomike t paraqitur n terma monetare. Gjendjet financiare q prpilohen m shpesh jan : 1) bilanci, 2) pasqyra e t ardhurave dhe shpenzimeve, 3) pasqyra e lvizjes s paras, 4) gjendja e aksioneve t pronarit dhe aksionerve. Prve tyre, sqarimet plotsuese jan nj pjes prbrse e do buxheti financiar.

Nj pjes e informacionit financiar prftohet m mir ose mund t prftohet vetm nprmjet raportimit financiar sesa nprmjet prpilimit te gjendjeve financiare formale.Shembujt prfshijn letrn e presidentit t njsis ekonomike, ose skedn shtes n raportin vjetor t njsis ekonomike, njoftime, fatura, llogari me agjensit qeveritare, lajme t dorezuara, parashikime t menaxhimit dhe ertifikata q i prkasin kontrolleve t brendshme dhe mashtrimeve.

Nj informacion i till mund t krkohet nga prononcimet e autoriteteve, nga rregullat e vendosura ose vendoset nga dshira e menaxherit pr ta prfshir n mnyr vullnetare.

Fokusi kryesor i ktij teksti ka t bj me prpilimin e dy tipeve t informacionit financiar: 1) buxhetet financiare baz dhe 2) t dhnat e lidhura me t.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

2.1 Kontabiliteti dhe shprndarja e kapitalit

Pr shkak se burimet jan t kufizuara , njerzit prpiqen q t`i ruajn ato, t`i prdorin me efektivitet dhe t identifikojn e inkurajojn ata q mund ti prdorin n mnyr efikase kto burime. Nprmjet nj prdorimi efikas t tyre rritet standardi yn i jetess.

Tregjet, njsit ekonomike t lira dhe konkurenca prcaktojn nse nj biznes mund t bhet i suksesshm dhe t eci prpara.Ky fakt v nj theks t rndsishm mbi profesionin e kontabilistit q mat performancn n mnyr t sakt dhe t ndershme mbi nj baz kohore, n mnyr q menaxhert dhe njsit ekonomike t duhura t trheqin kapitalet investuese.Pr shembull, informacionet e duhura dhe t besueshme financiare i mundsojn investitort dhe kreditort t krahasojn t ardhurat dhe asetet e vna n pun nga kompani t tilla si IBM, Mc DONALD's, Microsoft dhe FORD, apo n Shqipri shoqri si Deka, Autopasion, Infosoft, Riviera, Atlantik, etj.. Si rezultat i kesaj ata mund te vleresojne rreziqet e lidhura me mundsit e investimeve dhe te kanalizoje burimet me efektivitet.

Shprndarja e kapitalit

Proesi i vendosjes se si dhe me far kostoje sht shprndar paraja ndrmjet interesave konkuruese.

Raportimi financiar

Informacioni financiar q nj njsi ekonomike ofron pr t ndihmuar prdoruesit me vendimet e saj pr kapitale.

Prdoruesit (prezente dhe potenciale)

Investitort dhe kreditort i prdorin raportet financiare pr t vendosur mbi shprndarjen e kapitalit te tyre.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Proesi i shprndarjes s kapitalit.

Nj proces efektiv i shprndarjes s kapitalit sht kritik pr nj ekonomi t shndetshme. Ai promovon produktivitetin, inkurajon risit dhe prfton nj treg efikas pr shitjen dhe blerjen e aseteve, prftimin dhe transferimin e krediteve. Sipas ilustrimit me shembullin e msiprm, informacioni i pasakt dhe jo i besueshm on n nj shprndarje t varfr t kapitalit, gj q ndikon negativisht mbi tregjet e aseteve.

NUK SHT M EKONOMIA, SHITJET E PAMENDUARA KUSHTOJN

Nuk sht me ekonomia por sht kontabiliteti. Kjo sht ajo q shum investitor duan t theksojn n kto koh. Edhe ndihma m e vogl mbi do lloj parregullsie t kontabilitetit n nj njsi ekonomike on n nj rivlersim t pasurive t saj. Nj nga numrat e fundit t all Street Journal kishte titujt e mposhtm n lidhje me kontabilitetin dhe ndikimet e tij n ekonomi.

Pasurit marrin nj goditje ndrkoh q shqetsimet e kontabilitetit shprndahen prtej Enron.Williams Cos. vonon nxjerrjen e fitimeve pr t rishikuar prgjegjsit. Metoda e kontabilitetit t Global Crossing's tashm quhet agresive. Investitort, skeptik pr planin e analizs s Tyco, ulin pjesmarrjen me 20%.Pasurit bankare bien ndrsa investitort njihen me publikimet e kontabilitetit nga PNC.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

sht tashm e qart q duhet t ket besim te numrat, n mnyr q investitort t mos braktisin tregun dhe t`i zhvendosin burimet e tyre diku tjetr. Kjo sht arsyeja q investitort e huaj po i trheqin parat e tyre nga tregjet e U.S.A dhe pse dollari po bie n krahasim me valutat e tjera. Me mosbesimin e investitorit, kostoja e kapitalit rritet pr kompanit q kan nevoj pr burime shtes kapitali. Shkurtimisht, informacioni i sakt dhe i besueshm sht i nevojshm q tregjet t jen sa m efikase.

2.2 Vshtirsit q dalin prpara kontabilitetit financiar

Megjithse ekziston nj kriz n besueshmrin kundrejt shtjeve t njsive ekonomike ndrmjet t cilave sht dhe vet kontabiliteti, shum gjra bhen n mnyrn e duhur n raportimet financiare n Amerik. Tregjet e U.S.A jan ende tregjet kapitale publike m efikase, t sigurt, t thell dhe t ndryshueshm. Nj nga arsyet e ktij suksesi sht se buxhetet financiare dhe gjithcka e lidhur me to kan kapur dhe organizuar informacionin financiar n nj mnyr t dobishme dhe t besueshme.

Gjithsesi ende ka shum pr t br,aq m teper n Shqiperi q jemi n hapat e para t zbatimit t standardeve t kontabilitetit, ku bilancet dhe pasqyrat financiare jo n t gjitha rastet pasqyrojn saktsisht gjndjen e aktivitetit financiar t njsis ekonomike. Pr shembull, supozoni se ju mund t shkoni n vitin 2020 dhe shikoni raportimet financiare q bhen sot. Ja far mund t lexoni ju:


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

 • Matje jo-financiare. Raportimet financiare nuk arritn t japin disa matje kryesore t performancs gjersisht t prdorura nga menaxhimi. Pr shembull, matje jo-financiare, si indeksi i knaqesis se klientit, informacioni i rezervuar, niveli i konsumimit t t mirave materiale t blera, t gjitha pr momentin t prdorshme pr t prcaktuar stabilitetin pr nj koh t gjat t kompanis, prftohen edhe pse jo t gjitha n mnyr t prafrt dhe mbi supozime.

 • Informacioni i ors s fundit. Raportimet financiare dshtuan n proesin e ofrimit t nj informacioni t freskt, t nevojshm pr investitort dhe kreditort e fuqishm. Nj person u shpreh se buxhetet financiare n 2000 duhet t kishin nisur me shprehjen " Na ishte njher...", pr t shprehur kostot n histori dhe akumulimin e ngjarjeve t kaluara t cilat kishin prdorur.

 • Aktivet A.GJ.Jomateriale. Raportimet financiare u fokusuan mbi aktivet e rndsishme (inventart, asetet e fabrikave), por nuk arritn t japin nj informacion t mjaftueshm pr A.A.GJ.JOmateriale t kompanis. Pr shembull, shpesh aktivet m t mira jan jo materiale si dominanca e tregut dhe aftsia e zgjidhjes s problemeve q ka Microsoft-i, organizimi unik i marketingut dhe personeli i trajnuar q ka Dell apo imazhi q sjell J.Crew.Objektivat e raportimit financiar ndryshojn n vende t ndryshme. Tradicionalisht objektivat kryesore te kontabilitetit n shum vende Europiane dhe n Japoni jan prputhshmria dhe respektimi i ligjit. N kontrast me kt, Kanadaja, Hollanda, U.K dhe shume vende te tjera kan mbshtetur pikpamjen e U.S.A q synimi primar t jet paraqitja e informacionit pr investitort. Nje vshtrim n standardet internacionale dhe praktikat e tyre do t paraqitet ne tekst.

 • Afatet kohore. Buxhetet financiare prgatiteshin vetm katr her n vit kurse auditimet e financave vetm nj her n vit. Ishte i pranishm pak ose aspak informacioni financiar i momentit te fundit.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

Objektivat e raportimit financiar ndryshojn n vende t

ndryshme.Tradicionalisht objektivat kryesore te kontabilitetit

n shum vende Europiane dhe n Japoni jan

prputhshmria dhe respektimi i ligjit. N kontrast me kt,

Kanadaja, Hollanda, U.K dhe shume vende te tjera kan

mbshtetur pikpamjen e U.S.A q synimi primar t jet

paraqitja e informacionit pr investitort. Nje vshtrim

n standardet internacionale dhe praktikat e tyre do t paraqitet ne tekst.

Ne besojm se secila nga kto vshtirsi duhet prballuar, q profesioni i kontabilistit t vazhdoj t ofroj tipin e informacionit t nevojshm pr nj proes efikas t shprndarjes s kapitalit.

 • Tashm disa kompani po bjn nj paraqitje vullnetare t informacionit t cilsuar si t nevojshm pr investitort. Shpesh ky lloj informacioni sht i nj natyre jo financiare. Kompani rajonale bankare si BankOne Corp., Sun Trust Banks dhe t tjera tashm psh. po prfshijn si shtes t informacionit financiar tradicional edhe t dhna mbi rritjen e huadhnieve, cilsin e kredive, taksat mbi t ardhurat, efikasitetin operativ, menaxhimin e kapitalit dhe strategjit e menaxhimit.

 • World Wide Web u prdor fillimisht pr t ofruar t dhna financiare t kufizuara. Tashm shum kompani i ofrojn raportet e tyre vjetore n formate t ndryshme n Web. Kompanit m inovatore po ofrojn tashm seksione t raporteve t tyre vjetore n formate q mund t ndryshohen lehtsisht nga prdoruesit, si psh ato q ofrohen ne formatet e Excelit.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

 • Gjithmon e m shum standarde kontabiliteti tashm kan nevoj pr regjistrim ose paraqitje t nj informacioni me vlera t vrteta. Pr shembull, investimet n prona dhe obligacione, detyrimet e kredive dhe derivativat regjistrohen me vlerat e vrteta, ose informacioni n lidhje me kto vlera paraqitet n shnimet e buxheteve financiare.

  Ndryshimet n kto drejtime do t imponojn besueshmrin e raportimeve financiare dhe do t ofrojn nj informacion t dobishm pr prdoruesit e buxheteve financiare.

  2.3.Objektivat e raportimeve financiare.

  N nj prpjekje pr t vendosur nj strukture-baz pr kontabilitetin financiar dhe raportimet u identifikuan nj seri objektivash t raportimit financiar nga njsia ekonomike. Raportimi financiar duhet t ofroj informacion q:

 • sht i dobishm pr t`u paraqitur dhe i mundson investitort, kreditort dhe prdoruesit e tjer t bjn investime racionale, kredi dhe veprime t tjera t ngjashme.

 • Ndihmon investitort, kreditort e fuqishm dhe prdoruesit e tjer t vlersojn sasit , kohn dhe pasigurin e faturave monetare n perspektive nga dividentt ose interesat, dhe progresin nga shitjet, shlyerjen ose maturimin e sigurimeve dhe kredive te dhna.


N v m ndje p r student t si t dalim mir n l nd n e kontabilitetit

 • Portretizon qart burimet ekonomike te njsis ekonomike , qllimet ndaj ktyre burimeve (detyrimet e njsis ekonomike q t transferoj burimet n entitete t tjera dhe prona t tjera t poseduesit) dhe efektet e transaksioneve, ngjarjeve dhe rrethanave qe ndryshojne burimet dhe qellimet e tij ndaj ketyre burimeve.

  Shkurtimisht, objektivat e raportimeve financiare jan t ofrojn:1) informacion q sht i dobishm pr investimet dhe vendimet mbi asetet, 2) informacion q sht i dobishm n vlersimin e flukseve monetare (cash) t pritshme, 3) informacion rreth burimeve t njsis ekonomike , qllimeve ndaj ktyre burimeve dhe ndryshimet q psojn ato.

  Theksi mbi " vlersimin e flukseve monetare t pritshme" mund ta oj ndonjrin n supozime se baza monetare preferohet m shum se baza akumuluese e kontabilitetit.Nuk sht kjo shtja. Informacioni i bazuar mbi kontabilitetin akumulativ zakonisht ofron nj paraqitje m t mir t aftesis aktuale dhe n vazhdimsi t aftsis s njsis ekonomike pr t gjeneruar flukse t favorshme monetare sesa informacioni i kufizuar n efektet financiare t marrjeve monetare dhe pagesave.

  Synimi i kontabilitetit-baz akumulues sht t siguroj q ndodhit q ndryshojn buxhetet financiare t nj entiteti jan t regjistruara n periudhat kur ngjarjet ndodhin, jo n periudhat n t cilat entiteti merr ose paguan vlera monetare. Duke prdorur bazn akumuluese pr t prcaktuar t ardhurat neto, do t thot t njohsh prfitimet kur fitohet me t vertet dhe jo kur ke hyrje t vlerave monetare, dhe t njohsh shpenzimet kur humbet dhe jo kur t duhet t bsh pagesa. Nn kontabilitetin e zgjeruar, prfitimet, shumica e tyre, njihen kur shitjet jan br n nj mnyr t till q t`i prshtaten ambjentit ekonomik t periudhs n t ciln kan ndodhur. Si prfundim, diagramet e prfitimeve jan zakonisht m me kuptim sesa diagramet e faturave hyrse monetare(cash).


 • Login