2 maddenin halleri
Download
1 / 7

2. Maddenin Halleri - PowerPoint PPT Presentation


  • 251 Views
  • Uploaded on

2. Maddenin Halleri. Maddenin Sıvı Hali Su, süt gibi sıvı halde bulunan maddeleri düşündüğümüzde onlara bazen bardakta, bazen tencerede bazen de şişelerde rastlarız.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' 2. Maddenin Halleri' - helene


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
2 maddenin halleri

2. Maddenin Halleri

Maddenin Sıvı Hali

Su, süt gibi sıvı halde bulunan maddeleri düşündüğümüzde onlara bazen bardakta, bazen tencerede bazen de şişelerde rastlarız.


Sıvı haldeki maddeler kap değiştirdikçe şekil değiştirir. Örneğin sıvı halde bulunan süt, bardağa konulduğunda bardağın; kavanoza konulduğunda ise kavanozun şeklini alır. Yere döküldüğünde ise yayılarak yüzeyin şeklini alır.


Maddenin kat hali kat halde bulunan kalem silgi ve ata m z n ekilleri bu hale rnektir

Maddenin Katı Hali değiştirir. Örneğin sıvı halde bulunan süt, bardağa konulduğunda bardağın; kavanoza konulduğunda ise kavanozun şeklini alır. Yere döküldüğünde ise yayılarak yüzeyin şeklini alır.

Katı halde bulunan kalem, silgi ve ataşımızın şekilleri bu hale örnektir.


Toz şeker, tuz, un, toz deterjan, kum gibi maddeler küçük taneli katılardır. Bu tür katılar bir araya geldiklerinde sıvı maddeler gibi konuldukları kabın şeklini alırlar.Maddenin Gaz Hali geldiğinde de yine katı haldedir.

Hava, gaz haldedir. Havayı göremesek de var olduğunu birçok olayla fark ederiz. Havanın varlığını rüzgar, fırtına gibi hava olaylarında da hissederiz. Denize daldığımızda çıkan kabarcıklar, bisiklet veya araba tekerliğinin şişmesi de havanın varlığını açıklar.


Isınmada kullandığımız doğal gaz, solunum sırasında aldığımız oksijen gibi maddeler gaz halde bulunur. Gazların sahip olduğu özelliklerden birisi bulundukları ortamda yayılmalarıdır. Bacalardan çıkan dumanı bir süre sonra göremeyişimizi onun bulunduğu ortamda yayılmasından kaynaklanır.


ad