slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
SUBKULTURY

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

SUBKULTURY - PowerPoint PPT Presentation


  • 476 Views
  • Uploaded on

SUBKULTURY. Dariusz Włodarczyk & Kamil Wojciechowski.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'SUBKULTURY' - gzifa


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

SUBKULTURY

Dariusz Włodarczyk & Kamil Wojciechowski

slide2
Rastaman - w ścisłym znaczeniu jest to kolokwialna nazwa osoby idącej drogą Rastafari i w różnym stopniu przestrzegającej jej nakazów i zakazów. W znaczeniu bardziej ogólnym, członek subkultury fanów ortodoksyjnego nurtu muzyki reggae, którego charakterystycznymi cechami wyglądu i zachowania są:

noszenie dredów - tj. w dość specjalny sposób uplecionych (właściwie sfilcowanych) włosów

grupowe palenie marihuany zwanej w tym środowisku gandzią, KLAC-em w celach relaksacyjnych i religijnych.

słuchanie różnych rodzajów muzyki wywodzącej się z Jamajki i nie tylko, m. in. reggae, ragga, dub, soca, raggajungle,

specjalny dresscode w ubiorze mający pokazywać innym szacunek dla filozofii rasta. Ubranie rastamana czasem zawiera tzw. trzy kolory rasta, są to barwy licząc od góry: zielona, żółta, czerwona - prezentowane na znaczkach, plakatach, ubiorach , naszywkach itd.

slide3
Ruch hippisowski, hippisi, dzieci kwiathippie,-s; to be hip – żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym – kontrkultura kontestacyjna II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku.
slide4
Skateboarding – sport, w którym wykonuje się różne tricki na deskorolce. Osobę uprawiającą ten sport nazywamy skaterem.

Skateboarding tworzy również pewien rodzaj subkultury, ponieważ jest on przez wielu młodych ludzi sposobem na życie. Jednak częściej niż na przykład łyżwy jest to również środek transportu. Wiele osób traktuje skateboarding jako jeden ze sportów ekstremalnych – lub jako formę sztuki. W Polsce jest to dyscyplina stosunkowo mniej popularna niż na świecie. 21 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Deskorolki.

slide5
Rudebwoy, rude bwoy, rudie, rudi, lub rudy to subkultura młodzieżowa powstała we wczesnych latach 60. XX wieku na Jamajce. Subkultura ta jest mocno powiązana z muzyką ska, rocksteady oraz dancehall, Early Reggay. Subkultura, która ubiera się w garnitury, brogue i pork pie, często dodatkiem są okulary przyciemniane, harrington, crombie. Rudebwoys - jamajscy gangsterzy. Osobami, które rozpowszechniły ten ruch byli m.in. Desmond Dekker oraz Derrick Morgan, którzy nagrywali piosenki związane z w/w subkulturą.
slide6
Emo jest dwuznacznym terminem slangowym, używanym do opisania, lub w odniesieniu do mody, stylu i postawy połączonej z muzyką post-hardcore, pop punk, a także metalcore. Emo może również opisywać muzykę emo, lub ogólnie stan emocjonalny. Jest również używane w stosunku do kogoś ubierającego się jako stereotypowy emo lub kogoś ogólnie, we własnym mniemaniu, nieprzystosowanego do realiów świata
slide7
Metalowcy, metale – subkultura lub kontrkultura powstała w latach 70. XX wieku, zgromadzona wokół muzyki heavymetalowej i jej podgatunków.
slide8
Subkultura gotycka - subkultura powstała na przełomie lat 70. i lat 80. XX wieku z ruchu Post-punk. Jest związana z muzyką gotycką wywodzącą się z nurtu cold wave. Często wśród gotów ukazuje się zainteresowanie okultyzmem, literaturą, sztuką, wampiryzmem, mitologią nordycką czy - zwłaszcza w krajach słowiańskich - mitologią słowiańską. Są jednak także goci interesujący się tematami chrześcijańskimi oraz gnostycznymi. Z drugiej strony nie ma żadnego wyznacznika zainteresowań które łączą członków tego ruchu. Subkultura gotycka jest postrzegana jako "mroczna" i dla osób z zewnątrz często niezrozumiała.
slide9
Mods - subkultura młodzieżowa powstała w Wielkiej Brytanii z początkiem lat 60. Modsi wywodzili się głównie ze środowisk robotniczych. Charakteryzowali się pedantycznym sposobem ubioru, ulicznym życiem, nienawiścią do edukacji, zainteresowaniem najnowszymi trendami mody oraz muzyką eksperymentalną. Często nosili bujne włosy bądź to ścięte na sposób "studencki", bądź też ułożone w ekstrawaganckie fryzury. Lubili szokować pełnym jaskrawych barw, krzykliwym i prowokującym wyglądem. Chętnie opowiadali się za hasłami związanymi z rewolucją seksualną.
slide10
Punk – w węższym znaczeniu: gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.
slide11
Skinhead - kontrkultura powstała na początku lat 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Jej nazwa wywodzi się od tego, że najbardziej charakterystycznym wyróżnikiem tej grupy jest noszenie bardzo krótkich, wygolonych blisko skóry, włosów na głowie.
slide12
Blokers postrzegany jest jako młody człowiek mieszkający w bloku; nadużywający alkoholu, narkotyków; o niskim wykształceniu; często biorący udział w hucznych zabawach, w języku potocznym nazywanych imprezami; mający problemy z prawem.
slide13

Spis treści:

2. Rasta

3. Hipisi

4. Skate

5. Rude Boy

6. Emo

7. Metalowcy

8. Gotyk

9. Mods

10. Punk

11. Skinhead

12. Blokersi

Bibliografia:

www.wikipedia.pl

KONIEC