Walory przyrodnicze i turystyczne prabut i okolic
Download
1 / 52

WALORY PRZYRODNICZE I TURYSTYCZNE PRABUT I OKOLIC - PowerPoint PPT Presentation


  • 168 Views
  • Uploaded on

WALORY PRZYRODNICZE I TURYSTYCZNE PRABUT I OKOLIC. BOŻENA SKWIROWSKA. Prabuty - to niewielkie miasteczko w województwie pomorskim. Leży w dorzeczu Wisły nad rzeką Liwą. Otacza je siedem malowniczych jezior:. Liwieniec. Dzierzgońskie. Grażymowskie I i II. Orkusz. Mętne (Sowica).

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' WALORY PRZYRODNICZE I TURYSTYCZNE PRABUT I OKOLIC' - greg


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Walory przyrodnicze i turystyczne prabut i okolic

WALORY PRZYRODNICZEI TURYSTYCZNE PRABUT I OKOLIC

BOŻENA SKWIROWSKA


Prabuty - to niewielkie miasteczko w województwie pomorskim.

Leży w dorzeczu Wisły nad rzeką Liwą.

Otacza je siedem malowniczych jezior:

Liwieniec

Dzierzgońskie

Grażymowskie I i II

Orkusz

Mętne (Sowica)

Bronowskie (Burgale)JEZIORO LIWIENIEC pomorskim.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Prabut stanowi jezioro Liwieniec, będące rezerwatem przyrody. Obszar jeziora wynosi 69,5 ha, a głębokość sięga 2,4 metra. Leży na wysokości 79,9 m n.p.m. i zaliczane jest do jezior zanikających, stanowiących doskonałe warunki dla gnieżdżącego się tu ptactwa wodnego i błotnego.
FAUNA JEZIORA LIWIENIEC pomorskim.

Spośród ptaków chronionych na szczególną uwagę zasługują stanowiska lęgowe i gniazdowe:

łabędzia niemego

mewy śmieszki

bąka

bączka

rybitwy

perkoza


ŁABĘDŹ NIEMY pomorskim.

Łabędź niemy - to ptak z rzędu blaszkodziobych. Osiąga długość 160 cm, jego waga dochodzi do 23 kg a rozpiętość skrzydeł do 240 cm. Jest to ptak śnieżnobiały, ma pomarańczowoczerwony dziób z czarna naroślą u nasady. Na ziemi porusza się niezgrabnie, za to świetnie pływa. Zakłada gniazda wśród trzcin i szuwarów. Żywi się roślinami i bezkręgowcami wodnymi.


Łabędź niemy pomorskim.


MEWA ŚMIESZKA pomorskim.

Mewa śmieszka to ptak z rzędu siewkowatych. Doskonale lata i pływa. Gnieździ się w koloniach. Żywi się głównie pokarmem zwierzęcym. Osiąga 42 cm długości. Jej upierzenie godowe jest białe, skrzydła i grzbiet jasnopopielate, głowa ciemnoczekoladowa.


B Ą K pomorskim.

Bąk to ptak z rodziny czapli. Jego długość dochodzi do70 cm. Prowadzi skryty tryb życia. Kolor upierzenia - gliniasto - brązowy pozwala mu dobrze się ukryć. Zaniepokojony wyciąga ciało w pionowej postawie. Żeruje nocą. W czasie godów samiec wydaje donośny, buczący głos. Zamieszkuje szuwary, objęty ochroną gatunkową.


BĄCZEK pomorskim.

Najmniejszy ptak z gatunku czapli. Jego długość dochodzi do 70 cm. Posiada upierzenie o barwach ochronnych. Prowadzi skryty tryb życia, żeruje nocą. Objęty ochroną gatunkową.


RYBITWA pomorskim.

Ptak z rodziny mew. Upierzenie jego jest biało - szaro - czarne, zmienia się w zależności od wieku i pory roku. Lata i nurkuje znakomicie. Żywi się drobnymi rybami, skorupiakami i owadami.


PERKOZ pomorskim.

Należy do rzędu ptaków przystosowanych do wodnego trybu życia. Nogi osadzone w tyle ciała i palce obrzeżone płatami skórnymi umożliwiają sprawne pływanie i nurkowanie, w czasie lotu służą jako ster. Skrzydła ma małe, lecz lata dobrze, choć niechętnie. Żywi się drobnymi rybami, owadami wodnymi, kijankami. Gniazdo przypominające tratwę zakłada na wodzie, w szuwarach. Chroniony.


FLORA JEZIORA LIWIENIEC pomorskim.

turzyca

sitowie

trzcina pospolita

pałka

rdestnica


TURZYCA pomorskim.


PAŁKA WODNA pomorskim.


TRZCINA POSPOLITA pomorskim.


RDEST pomorskim.

RDESTNICA


GRĄŻEL pomorskim.


SITOWIE pomorskim.


REZERWAT LIWIENIEC pomorskim.

Jest wykorzystywany w procesie nauczania i uczenia się przyrody.

Dzieci mogą osiągać następujące cele:

ogólne

rozwijania zainteresowania przyrodą

poznawania przez uczniów walorów otoczenia

samodzielnego obserwowania

praktycznego działania na rzecz przyrody


szczegółowe pomorskim.

dokonywania obserwacji ptaków i ich zachowań

rozpoznawanie gatunków ptaków

prowadzenia prostych obserwacji i doświadczeń z zakresu ochrony powietrza, wody i gleby

interpretowania wyników obserwacji i doświadczeń

stwierdzenie konieczności ochrony przyrody

opracowania planu ochrony najbliższego środowiska przyrodniczego i troska o jego przetrwanie


RZEKA LIWA pomorskim.


Rzeka Liwa wypływa z Jeziora Piotrkowskiego Małego na Pojezierzu Iławskim.

Przepływa przez Jezioro Piotrkowskie, Jezioro Januszewskie, Jezioro Gaudy i Jezioro Liwieniec.

Liwa opływa łukiem od południa miasto Kwidzyn, a następnie przepływa przez Kwidzyńską Dolinę Wisły płynąc równolegle do Wisły.

Liwa uchodzi do Nogatu.


Na poznanie walorów przyrodniczych, geograficznych oraz historycznych rzeki pozwala turystyka kajakowa-wspaniała forma czynnego wypoczynku.


Płynąc kajakiem rzeką Liwą, obserwować można ciągłe zmiany krajobrazu. Widoki pól i łąk początkowych odcinków trasy ustępują miejsca krajobrazowi lasów mieszanych.


Zalegające w poprzek rzeki pnie zwalonych drzew i liczne rozlewiska, dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza, nadają rzece charakter górski.


Miłośnikom tego rodzaju wypoczynku nie straszne są... rozlewiska, dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza, nadają rzece charakter górski.


liczne przeszkody... rozlewiska, dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza, nadają rzece charakter górski.


ani pora roku. rozlewiska, dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza, nadają rzece charakter górski.


OGÓLNOPOLSKI SPŁYW KAJAKOWY rozlewiska, dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza, nadają rzece charakter górski.

„MEANDRY LIWY”

Odbywa się cyklicznie od kilku lat.

Jest imprezą 3 - dniową, zyskującą coraz większą popularność na terenie kraju.

Zimowy spływ kajakowy rzeką Liwą to oferta dla zapaleńców, którym niestraszne są trudy zimowego pływania.


Zimowa Liwa... rozlewiska, dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza, nadają rzece charakter górski.


dostarcza uczestnikom spływu... rozlewiska, dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza, nadają rzece charakter górski.


wielu niezapomnianych... rozlewiska, dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza, nadają rzece charakter górski.


wrażeń. rozlewiska, dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza, nadają rzece charakter górski.

Każdego roku spływ odbywa się w ostatnią niedzielę lutego.


Piękno naszej okolicznej przyrody możemy ... rozlewiska, dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza, nadają rzece charakter górski.


podziwiać przez cały rok. rozlewiska, dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza, nadają rzece charakter górski.


Napotkane trudności umacniają hart ducha i siłę woli, rozlewiska, dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza, nadają rzece charakter górski.


umacniają przyjaźnie i zbliżają ludzi. rozlewiska, dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza, nadają rzece charakter górski.


Propozycją na aktywne spędzenie czasu może być wycieczka szlakiem rowerowym po gminach Kwidzyn, Prabuty, Gardeja. Jest to ponad 140 km drogami utwardzonymi oraz leśnymi.Trasa jest bardzo urozmaicona, biegnąca przez miejsca o ciekawych walorach krajoznawczych, przyrodniczych oraz historycznych.


Ponadto można popływać na desce windsurfingowej, szlakiem rowerowym po gminach Kwidzyn, Prabuty, Gardeja. Jest to ponad 140 km drogami utwardzonymi oraz leśnymi.Trasa jest bardzo urozmaicona, biegnąca przez miejsca o ciekawych walorach krajoznawczych, przyrodniczych oraz historycznych.Osobom odwiedzającym naszą gminę odpoczynek oferują: Tomasza Chrząszczów w Julianowie.

Ośrodek Wypoczynkowy "Liwa" Orkusz

350 miejsc w domkach letniskowych, 17 miejsc w 7 pokojach gościnnych,

200 miejsc na polu namiotowym, wyżywienie.

(0...55) 278 22 63 - p. Irena Woronko

(0...55) 279 58 12 - Towarzystwo Turystyczne "Liwa"

Związek Międzygminny Towarzystwo Turystyczne "Liwa" w Kwidzynie


Gospodarstwo agroturystyczne Tomasza Chrząszczów w Julianowie.

Prabuty ul. Kuracyjna 4

2 pokoje 2 osobowe, 1 pokój 3 osobowy, wyżywienie.

(0...55) 278 21 76

0606 883 626 p. Stanisław Anders


Gospodarstwo agroturystyczne Tomasza Chrząszczów w Julianowie.

Jolanta Kotańska - zaprasza do gospodarstwa agroturystycznego

w Górowychach nad jeziorem Dzierzgoń. Sezon trwa od 1 maja do 30 września,

w pozostałym okresie w piątki, soboty i niedziele.

Posiadamy 8 miejsc (2 x po 4 osoby), zapewniamy obiady.

Wyposażenie: telewizor, łazienki.

tel.(0...55) 278-19-48


Gospodarstwo agroturystyczne Tomasza Chrząszczów w Julianowie.

Górowychy 24

Pokoje gościnne (0...55) 278 19 47 p. Czerkas Jolanta


SERDECZNIE ZAPRASZAMY Tomasza Chrząszczów w Julianowie.

DO PRABUT


ad