Przygotowali mateusz d browski mateusz nowotnik kl iii a k odzko 2007
Download
1 / 11

Jak chronić komputer przed wirusami ? - PowerPoint PPT Presentation


 • 118 Views
 • Uploaded on

Przygotowali: Mateusz Dąbrowski Mateusz Nowotnik kl. III A Kłodzko 2007. Jak chronić komputer przed wirusami ?. Co to jest wirus komputerowy ?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Jak chronić komputer przed wirusami ?' - genera


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Przygotowali mateusz d browski mateusz nowotnik kl iii a k odzko 2007

Przygotowali:

Mateusz Dąbrowski

Mateusz Nowotnik

kl. III A

Kłodzko 2007

Jak chronić komputer przed wirusami ?


Co to jest wirus komputerowy
Co to jest wirus komputerowy ?

 • Wirus komputerowy - najczęściej prosty program komputerowy, który w sposób celowy powiela się bez zgody użytkownika. Wirus komputerowy w przeciwieństwie do robaka komputerowego do swojej działalności wymaga nosiciela w postaci programu komputerowego, poczty elektronicznej itp. Wirusy wykorzystują słabość zabezpieczeń systemów komputerowych lub właściwości systemów oraz niedoświadczenie i beztroskę użytkowników.


Rodzaje wirus w komputerowych
Rodzaje wirusów komputerowych:

Wirusy można podzielić według wielu kryteriów. Przykładowy podział ze względu na infekowany obiekt:

· wirusy dyskowe, infekujące sektory startowe dyskietek i dysków twardych.

· wirusy plikowe, które infekują pliki wykonywalne danego systemu operacyjnego.

· makrowirusy, których kod składa się z instrukcji w języku wysokiego poziomu, wykonywane przez interpreter.

· wirusy komórkowe, na razie rzadkie ale być może w przyszłości mogą stanowić istotne zagrożenie.


Wirusy rezydentne
Wirusy rezydentne:

 • Wirus rezydentny to w zasadzie program TSR, który po zainstalowaniu ukrywa swój kod przed programami przeglądającymi pamięć. Będąc jednocześnie aktywnym i ukrytym w pamięci ma o wiele szersze pole działania niż wirusy nierezydentne. Używa on techniki tzw. stealth do ukrywania się. Zawładnięcia systemem dokonuje poprzez przejęcie odpowiednich przerwań sprzętowych i funkcji obsługiwanych przez ogólnie dostępne przerwania programowe.


Profilaktyka antywirusowa
Profilaktyka antywirusowa:

 • Najlepszą metodą ustrzeżenia się przed wirusami jest sprawdzanie możliwie najnowszym programem antywirusowym wszystkich plików, które docierają do naszego komputera. Niekiedy nawet pliki od zaufanych osób mogą zawierać wirusy, a osoby te mogą o tym po prostu nie wiedzieć. Ważnym elementem działań zapobiegawczych jest regularne tworzenie kopii awaryjnych dla najważniejszych plików, programów bądź dokumentów.


Makrowirusy
Makrowirusy:

 • Makrowirusy (wirusy makr) - uruchamiają się tak samo jak zwykłe makra, a więc w środowisku innego programu (najczęściej któregoś z pakietu Microsoft Office ze względu na jego popularność). Do replikowania się makrowirusy wykorzystują języki makr zawarte w zarażonym środowisku. Zarażają nie pliki wykonywalne, lecz pliki zawierające definicje makr.


Metody ochrony komputera przed wirusami
Metody ochrony komputera przed wirusami:

 • Stosować bezpieczną komunikację w Internecie. Swój główny adres e-mail podawaj tylko osobom, które znasz. Unikaj umieszczania swojego adresu e-mail w dużych internetowych książkach adresowych i witrynach poszukiwania pracy, a także zachowaj ostrożność, przyłączając się do internetowych grup dyskusyjnych. Nie otwieraj załączników do wiadomości e-mail lub wiadomości błyskawicznych, chyba że masz pewność co ich natury i pochodzenia.


Metody ochrony komputera przed wirusami1
Metody ochrony komputera przed wirusami:

 • Używaj zaufanego oprogramowania renomowanych firm. Internet jest pełen oprogramowania, które za darmo lub za niewielką opłatą oferuje rozrywkę lub pożyteczne funkcje. Rzeczywiste koszty korzystania z tego oprogramowania mogą jednak czaić się w przedostających się wraz z nim niebezpiecznych programach. Przed pobraniem, uruchomieniem i użyciem oprogramowania, które nie pochodzi z dobrze znanego i godnego zaufania źródła, należy je dokładnie sprawdzić.


Metody ochrony komputera przed wirusami2
Metody ochrony komputera przed wirusami:

 • Aktualizuj swój komputer. Wizyta w witrynie Microsoft Update pomaga sprawdzić, czy wszystkie najnowsze aktualizacje przeznaczone dla komputera zostały na nim zainstalowane. Jeśli nie wiesz dokładnie, czego potrzebujesz, zapoznaj się z tematami.


Dobre programy do zwalczania wirus w
Dobre programy do zwalczania wirusów:

 • Avast! Home Edition,

 • Avast! Virus Cleaner,

 • AVG AntiVirus Free,

 • ClamWin Free Antivirus,

 • Panda Antivirus Platinum,

 • Kaspersky Anti-Virus 7.0.


Mateusz d browski mateusz nowotnik iii a

Mateusz Dąbrowski

Mateusz Nowotnik

III A

Dziękujemy za uwagę.


ad