Ekoten tekst l a 7 li grup 3 l vardiya al ma sistemi
Download
1 / 18

EKOTEN TEKSTIL A.S. 7 li grup 3 l vardiya alisma sistemi - PowerPoint PPT Presentation


 • 3061 Views
 • Uploaded on

EKOTEN TEKSTİL A.Ş. 7 li grup 3 lü vardiya çalışma sistemi . 11-12 Mayıs 2007, Çeşme. Rahile YENİ.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'EKOTEN TEKSTIL A.S. 7 li grup 3 l vardiya alisma sistemi' - gavivi


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Ekoten tekst l a 7 li grup 3 l vardiya al ma sistemi l.jpg

EKOTEN TEKSTİL A.Ş.7 li grup 3 lü vardiya çalışma sistemi

11-12 Mayıs 2007, Çeşme

Rahile YENİ


Slide3 l.jpg

Sun Grubu, üçü tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren, diğeri elektronik firması, 4 ayrı şirketten oluşmaktadır. Sun Grubu’nun 2006 yılı cirosu, 100 milyon USD olup, grup bünyesinde yaklaşık 1.100 kişi çalışmaktadır.


Slide4 l.jpg

SUN TEKSTİL faaliyet gösteren, diğeri elektronik firması, 4 ayrı şirketten oluşmaktadır. Sun Grubu’nun 2006 yılı cirosu, 100 milyon USD olup, grup bünyesinde yaklaşık 1.100 kişi çalışmaktadır.

SunGrubu, örme kumaş üretimi ile konfeksiyon ihracatından marka yönetimi ve perakendeciliğe, güçlü bir entegrasyona sahiptir. Grubun lokomotif şirketi Sun Tekstil A.Ş., her türlü örme kumaştan konfeksiyon üretimi yapmaktadır. Firma 1987 yılında İzmir’de faaliyete başlamış, 1989 yılında ilk ihracatını gerçekleştirerek yurt dışına açılmıştır. Hızla büyüyerek Ege bölgesinin ve Türkiye’nin önde gelen ihracatçı  firmalarından biri olmuştur. Bugün Sun Tekstil, 350 çalışanıyla, H&M, Zara, Marks & Spencer, Diesel, DKNY, D&G, Gsus, Guess,VF, Marlbora, gibi dünya çapında  markalara spor ve günlük giyim tarzında ürünler sunmaktadır.


Slide5 l.jpg

Sun Tekstil, kendi markasını yaratmak amacıyla 1996 yılında J.K. Tekstil A.Ş’yi kurmuştur. İlk ‘Jimmy Key’ koleksiyonu, 1997 yılında tasarlanmıştır. Jimmy Key, günlük ve spor giyim markası olarak hızla gelişerek, 2005 yılında 38 satış noktasına ulaşmıştır. Her sezon toplam 500 model büyüklüğündeki JKEY ana koleksiyonu, her ay satışa sunulan güncel moda ürünleriyle desteklenmektedir. Jimmy Key’in yurtdışında İsveç, Rusya ve Dubai’de acente ve bayilikleri bulunmakta ve bu pazarlarda büyümeyi hedeflemektedir.

JKEY

Sun Tekstil, kendi markasını yaratmak amacıyla 1996 yılında J.K. Tekstil A.Ş’yi kurmuştur. İlk ‘Jimmy Key’ koleksiyonu, 1997 yılında tasarlanmıştır. Jimmy Key, günlük ve spor giyim markası olarak hızla gelişerek,

2006 yılında 18 satış noktasına ulaşmıştır. Her sezon toplam 500 model büyüklüğündeki JKEY

ana koleksiyonu, her ay satışa sunulan güncel moda ürünleriyle desteklenmektedir. Jimmy Key’in

yurtdışında Ürdün ve Dubai’de acente ve bayilikleri bulunmaktadır


Slide7 l.jpg

REM ELEKTRONİK yılında J.K. Tekstil A.Ş’yi kurmuştur. İlk ‘Jimmy Key’ koleksiyonu, 1997 yılında tasarlanmıştır. Jimmy Key, günlük ve spor giyim markası olarak hızla gelişerek, 2005 yılında 38 satış noktasına ulaşmıştır. Her sezon toplam 500 model büyüklüğündeki JKEY ana koleksiyonu, her ay satışa sunulan güncel moda ürünleriyle desteklenmektedir. Jimmy Key’in yurtdışında İsveç, Rusya ve Dubai’de acente ve bayilikleri bulunmakta ve bu pazarlarda büyümeyi hedeflemektedir.

1993 yılında uzaktan kumanda üretimi yapmak üzere İzmir’de kurulmuştur.

Rem Elektronik 200 personeli ile, elektroniğin kullanıldığı tüm sektörler için özel projelerin üretildiği; tasarım ve üretim desteğini ayni anda veren entegre bir tesis haline gelmiştir.

Timers (Zaman Ayarlayıcı), DC Motor Fanları için Hız Kontrol Devreleri, AC Motor Kontrol Devreleri, Digital Isı Kontrol Sistemleri, Infrared ve RF Uzaktan Kumandalar, Sub-Sistem Modüler Cihazlar, Rem Elektronik ürünlerinden bazılarıdır.


Slide8 l.jpg

EKOTEN TEKSTİL yılında J.K. Tekstil A.Ş’yi kurmuştur. İlk ‘Jimmy Key’ koleksiyonu, 1997 yılında tasarlanmıştır. Jimmy Key, günlük ve spor giyim markası olarak hızla gelişerek, 2005 yılında 38 satış noktasına ulaşmıştır. Her sezon toplam 500 model büyüklüğündeki JKEY ana koleksiyonu, her ay satışa sunulan güncel moda ürünleriyle desteklenmektedir. Jimmy Key’in yurtdışında İsveç, Rusya ve Dubai’de acente ve bayilikleri bulunmakta ve bu pazarlarda büyümeyi hedeflemektedir. Bünyesinde yuvarlak örgü makinaları ve kumaş boya makinaları bulunduran, ülkenin en büyük, üst kalite boyalı kumaş üretim tesislerinden biridir. 1999 yılında gruba katılmıştır. Ekoten bugün 25 farklı ülkede, Adidas, Next, M&S, Tommy Hilfiger gibi dünyaca tanınmış markalara ihracat yapan, Avrupa’nın en tanınmış örme kumaş üreticileri arasında yer almaktadır. Firma, günlük 35 ton kumaş boyama ve 25 ton örgü kapasitesine sahiptir.2006 da ilk 500 sanayi şirketi içerisinde yer almıştır. 450 çalışanı vardır.


Slide9 l.jpg

Yedili grup üçlü vardiya sistemi? yılında J.K. Tekstil A.Ş’yi kurmuştur. İlk ‘Jimmy Key’ koleksiyonu, 1997 yılında tasarlanmıştır. Jimmy Key, günlük ve spor giyim markası olarak hızla gelişerek, 2005 yılında 38 satış noktasına ulaşmıştır. Her sezon toplam 500 model büyüklüğündeki JKEY ana koleksiyonu, her ay satışa sunulan güncel moda ürünleriyle desteklenmektedir. Jimmy Key’in yurtdışında İsveç, Rusya ve Dubai’de acente ve bayilikleri bulunmakta ve bu pazarlarda büyümeyi hedeflemektedir. Yönetimsel becerileri ve çalışan yetkinliklerinin çok güçlü olması gereken bir vardiya çalışma sistemi.


Slide10 l.jpg

Neden vardiyalı çalışan bir işletme böyle bir çalışma modelini uygulamaya başladı?


Slide11 l.jpg

Yaşanılan sıkıntılar; çalışma modelini uygulamaya başladı?- Yasal zorunluluk- Fazla mesai maliyeti- İşçinin Pazar günü işe gelmek istememesi- Toplam işçilik Maliyetinin artması- Termin problemi- Enerji Kaybı, doğal kaynak tüketimi- Üretim kaybı- Hedefleri ulaşamamak


Slide12 l.jpg

Nasıl bir model? çalışma modelini uygulamaya başladı?Tüm mavi yakalı çalışanlar, işlerinin gereğine göre 7 ve 7 nin katlarına göre gruplara ayrılır.Her vardiyada 2 grup çalışır, bir günde 6 grup çalışıp bir grup dinlenir.


Slide13 l.jpg


Slide14 l.jpg

Faydaları işletme durur.

- Yasanın çalışma saatine uygunluk

 • Fazla mesai maliyetinde ciddi oranlarda düşmesi

 • Üretim planlamasının çok iyi yapılması

 • Pazar gününün normal çalışma günü olması


Slide15 l.jpg

Faydaları işletme durur.

 • Mavi yakalı çalışanlarının yetkinliklerinin artması

 • Üretim artması

 • Termin probleminin azalması

 • Enerji kayıplarının azalması

 • İstihdamın artması


Slide16 l.jpg

Dezavantajları işletme durur.

 • Mavi yakalı çalışanların maaşlarının azalması

 • Takım Ruhunun azalması

 • İşçinin yılın % 60 ı hafta içinde bir gün dinlenmesi


Slide17 l.jpg
ÖZET işletme durur.

 • Hiç durmadan çalışması gereken bir işletme iseniz ve yasalar çerçevesinde çalışmak zorunda iseniz;

  • Bu çalışma sistemini uygulamaya karar verdikten en az 3 ay sonra uygulamaya geçilmesini tavsiye ederim.

  • Orta kademe yöneticilerin yönetsel beceri ve yetkinliklerinin çok iyi olması gerekmektedir.

  • Her işçi her vardiyada farklı gruplarla çalışmasından dolayı vardiyalardaki takım ruhunu kaybediyorsunuz. Takım ruhunu oluşturmak için başka yöntemler bulmak zorundasınız


Slide18 l.jpg

Teşekkürler işletme durur.

[email protected]


ad