slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
- Agnieszka Janiszewska

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

- Agnieszka Janiszewska - PowerPoint PPT Presentation


  • 159 Views
  • Uploaded on

Klucz do uczenia się – rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. - Agnieszka Janiszewska.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' - Agnieszka Janiszewska' - gaura


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Klucz do uczenia się – rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

- Agnieszka Janiszewska

slide2

Klucz do uczenia się obejmował w naszym przedszkolu trzy moduły :- matematykę sensoryczną- program literacki- konstrukcjeGrupa z którą pracowałam na w/w modułach to 6 latki.

slide3

Moduł : Matematyka sensoryczna„Matematyka sensoryczna” pomaga dzieciom w rozpoznawaniu i stosowaniu podstawowych standardów sensorycznych: koloru, kształtu i rozmiaru. Umożliwia im rozpoczęcie analizy przedmiotów i ich relacji przy pomocy określonych, kulturowych standardów sensorycznych.Matematyka była ciekawym zadaniem dla dzieci.

slide4

Dzieci skupiały się na tym, aby rozróżnić kolory, kształty i określały skąd wiemy, że jedna rzecz jest większa od innej, ale mniejsza od jeszcze innej. Dzieci napotykały na swej drodze różne problemy, bo jak z trzech cienkich paseczków zrobić łóżko?

slide5

Umiejętności porównywania rozmiaru przez zabawę z misiami. „Matematyka sensoryczna” wzbudza w dzieciach ciekawość i ogromne zainteresowanie.

slide6

Dzieci miały super zabawę dopasowując zabawki znajdujące się w sali do koloru podstawowego, porównywały ich odcienie. Nie było ani jednej pomyłki chociaż trochę zamieszania w sali 

slide7

Utrwalały obraz figur geometrycznych układając dla nich domki z różnych materiałów, płacąc figurkowymi pieniążkami czy tworząc mieszkania dla odpowiednich figur.

slide8

Zabawy z kolorami. Łączenie dwóch kolorów, aby otrzymać różne odcienie, nazywanie ich. Była to nowa zabawa z kolorami i farbami dla dzieci. Dzięki takiemu łączeniu i otrzymywaniu barw nasze prace malarskie będą o wiele barwniejsze.

slide9

To zadanie sprawiło większą trudność, bo należało stworzyć aż cztery odcienie fioletu. Dzieci jednak doskonale sobie poradziły mieszając kolory i uzyskując odpowiednie odcienie.

slide10

Moduł: Program literacki. Najważniejszym etapem tego programu jest wprowadzenie w bajkę poprzez emocjonalne zaangażowanie dzieci w historię.Dzieci po wysłuchaniu bajki i rozmowie o niej układały obrazki z kolejnością zdarzeń.

slide11

Kolorowanie obrazków z epizodami z bajki dodatkowo utrwalało jej treść. Dzieci składały pokolorowane obrazki w książeczki i „czytały” bajkę w domu rodzicom.

slide12

Poprzez układanie kolejności zdarzeń mogliśmy jeszcze raz przeanalizować strukturę bajki. Nawet dzieci których nie było w przedszkolu na wprowadzeniu do bajki dzięki tej sesji poznawały bajkę bardzo dobrze i umiały poradzić sobie z tym zadaniem.

slide13

Modelowanie wizualno przestrzenne bajki („O chatce i jej mieszkańcach” na zdjęciu) Przyznam, że początki modelowania były trudne, dzieci troszkę gubiły się. Po pewnym czasie tak im się to spodobało, że same wymyślały figury zastępcze  Najchętniej zakładali okulary i sprawdzali swoich kolegów i koleżanki.

slide14

Na zakończenie teatralne przedstawienie bajki, dzieci z chęcią wcielały się w role znanych już bajkowych postaci. To była jedna z ulubionych części modułu literackiego.

slide15

Moduł: Konstrukcje - pobudzenie wyobraźni przestrzennej dzieckaCzasami zabawa w układanie klocków okazywała się nie taka łatwa. Dzieci poznają bryły na podstawie klocków, kształtują bogate słownictwo matematyczne w praktycznym, wizualnym kontekście.

slide16

Największym chyba zaskoczeniem dla dzieci było to, że nie ma tu dowolności tworzenia z klocków. Szybko jednak zauważyły, że w ten sposób uczą się budować nowe rzeczy.

slide17
Na zakończenie każdej budowy przychodził nadzorca i sprawdzał poprawność wykonanych budowli, tu liczyła się spostrzegawczość.
slide18

Program ten zachęca dzieci do szerszego analizowania, porównywania, badania, zastanawiania się nad tym co nas otacza, zadawania sobie takich pytań jak: dlaczego? Skąd? Po co? Już po pierwszych sesjach przeprowadzonych z przedszkolakami mogę stwierdzić, że ćwiczenia te bardzo zachęcają i motywują dzieci do nauki. Wszystkie ćwiczenia mają charakter praktyczny.Obserwując dzisiejsze zabawy i zajęcia dzieci, w których górę bierze komputer, zabawki mechaniczne – trudno uwierzyć, że tyle radości mogą dać drewniane klocki, założona na głowę opaska z sylwetami z bajek czy wspólne projektowanie umownych znaków, symboli, map. Każde zajęcia, zabawa to wyższy szczebel do rozwijania dziecięcej wyobraźni, kreatywności, umiejętności. Dzieci chcą się bawić i uczyć zarazem, a ponieważ jest to zupełnie coś nowego, dzieci są zafascynowane. Dla nauczyciela to niesamowita pomoce dydaktyczne i przygoda z dziecięcą nauką poprzez zabawę.Agnieszka Janiszewska

ad