T mevarim y ntem
Download
1 / 34

T MEVARIM Y NTEMI - PowerPoint PPT Presentation


  • 294 Views
  • Uploaded on

TÜMEVARIM YÖNTEMİ. Tümevarım , gözlenen tek tek olgulardan yola çıkarak genel yargılara ulaşmaktır. Başa bir deyişle tümevarım özelden genele giden bir akıl yürütme türüdür . Tümevarımda   form bulma söz konusudur. MOSHE SAFDIE HABİTAT .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'T MEVARIM Y NTEMI' - garfield


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Tümevarım, gözlenen tek tek olgulardan yola çıkarak genel yargılara ulaşmaktır. Başa bir deyişle tümevarım özelden genele giden bir akıl yürütme türüdür.

Tümevarımda  form bulma söz konusudur.


MOSHE SAFDIE

HABİTAT


1961 yılında MosheSafdie, McGillUniversitesindeki öğrenciliğinde bir proje hazırlar. Modüler küplerden oluşan bu proje, Montreal 67 Expo fuarında uygulanır. Her konutun bir terası bulunmaktadır.


Yapı başlangıçta, geleceğin ucuz, yoğun nüfuslu konut bölgelerinde insanların nefes alabilecekleri bir yapı olarak tasarlanır. Çünkü, yoğun bir şekilde bir araya getirilmiş, birbirlerine bağlanmış bloklardan oluşan konutlar aynı zamanda mahremiyeti de sağlayan, bireysel yaşantıya özen gösteren bir yapı bloğudur


Bireysel konut bölgelerinde insanların nefes alabilecekleri bir yapı olarak tasarlanır. Çünkü, yoğun bir şekilde bir araya getirilmiş, birbirlerine bağlanmış bloklardan oluşan konutlar aynı zamanda mahremiyeti de sağlayan, bireysel yaşantıya özen gösteren bir yapı bloğudurkonutla, modern apartman dairesini birleştiren proje, modüler, bir araya geçen beton biçimlerin mekanları tanımlamasıyla oluşmakta.


Moshe konut bölgelerinde insanların nefes alabilecekleri bir yapı olarak tasarlanır. Çünkü, yoğun bir şekilde bir araya getirilmiş, birbirlerine bağlanmış bloklardan oluşan konutlar aynı zamanda mahremiyeti de sağlayan, bireysel yaşantıya özen gösteren bir yapı bloğudurSafdie bir mimar, şehir planlamacısı, eğitimci, teorisyen ve yazar. Tüm insanlığı kucaklayan kapsamlı ve insani bir tasarım felsefesiyle tanınmaktadır.Safdiemimariyi ve projeyi; programın geliştirilmesinden, biçimlenmesine, coğrafi ve sosyal açıdan bilgilendirilmiş, kültürel bir konum tanımlamak, elemanları ve insan tepkilerini, ihtiyaçlarını ve beklentilerini şekillendirmek olarak tanımlamaktadır.


Safdie’nin konut bölgelerinde insanların nefes alabilecekleri bir yapı olarak tasarlanır. Çünkü, yoğun bir şekilde bir araya getirilmiş, birbirlerine bağlanmış bloklardan oluşan konutlar aynı zamanda mahremiyeti de sağlayan, bireysel yaşantıya özen gösteren bir yapı bloğudur çalışmaları çok geniş bir alanda: kültür, eğitim ve sivil kurumların yanı sıra mahalleleri, kamu parklarını, karma kullanımlı kent merkezlerini ve havaalanları ve çeşitli master planlar üretmektedir.


Safdie konut bölgelerinde insanların nefes alabilecekleri bir yapı olarak tasarlanır. Çünkü, yoğun bir şekilde bir araya getirilmiş, birbirlerine bağlanmış bloklardan oluşan konutlar aynı zamanda mahremiyeti de sağlayan, bireysel yaşantıya özen gösteren bir yapı bloğudurMimarlığın büyük projeleri arasında:MamillaAlrovCenter, Jerusalem’de eski kent merkezinde yeni dinamik bir kent yapısı, Marina Bay Sands, karma kullanımlı entegre bir yapı Singapur, KhalsaHeritageMemorial kompleksi, Sikh Halkı Ulusal Müzesi Penjab Hindistan, Barış Enstitüsü Washington DC, İsrail Ulusal Milli Arkeoloji Enstitüsü, Batı Kıyısı Projesi, karma kullanımlı Missuri Kansas Kenti projesi, Kristal Köprüsü Müzesi BentonvilArkansas yer almaktadır.


WALTER GROPIUS konut bölgelerinde insanların nefes alabilecekleri bir yapı olarak tasarlanır. Çünkü, yoğun bir şekilde bir araya getirilmiş, birbirlerine bağlanmış bloklardan oluşan konutlar aynı zamanda mahremiyeti de sağlayan, bireysel yaşantıya özen gösteren bir yapı bloğudur

BAUHAUS


Birden konut bölgelerinde insanların nefes alabilecekleri bir yapı olarak tasarlanır. Çünkü, yoğun bir şekilde bir araya getirilmiş, birbirlerine bağlanmış bloklardan oluşan konutlar aynı zamanda mahremiyeti de sağlayan, bireysel yaşantıya özen gösteren bir yapı bloğudurfazla yalın dikdörtgen prizmayı birbirine ekleyerek daha dinamik bir kompozisyon elde etmiş ve kendi deyişiyle simetrinin yapmacık anlamsızlığı yerini serbest asimetrik gruplaşmanın canlı ve ritmik dengesine terk etmiştir.


1883 konut bölgelerinde insanların nefes alabilecekleri bir yapı olarak tasarlanır. Çünkü, yoğun bir şekilde bir araya getirilmiş, birbirlerine bağlanmış bloklardan oluşan konutlar aynı zamanda mahremiyeti de sağlayan, bireysel yaşantıya özen gösteren bir yapı bloğuduryılında Berlin ‘de doğdu. Berlin ve Münih’te iki teknik okulda ve Peter Behren’inBerlin stüdyosunda  çalışmalarını sürdürdü.

XX.yüzyıl başlarında Alman modernizmi burjuva sınıfına karşı gelerek bol ışık alan mimariyi ve sade hatlı tasarımları benimsedi.


  • Bauhaus’ta konut bölgelerinde insanların nefes alabilecekleri bir yapı olarak tasarlanır. Çünkü, yoğun bir şekilde bir araya getirilmiş, birbirlerine bağlanmış bloklardan oluşan konutlar aynı zamanda mahremiyeti de sağlayan, bireysel yaşantıya özen gösteren bir yapı bloğudur abartılı ve statüyü yücelten dekorasyon yerine sade ve demokratik bir fonksiyonizm yaratmak istemiştir ve başarmıştır. Walter’in uç noktalardaki bu endüstriyel görüşünün en  güzel örneği Almanya’nın Alfeld şehrinde bulunan Fagus fabrikasının camla kaplı  ön cephesidir.


WERNER LUTZ konut bölgelerinde insanların nefes alabilecekleri bir yapı olarak tasarlanır. Çünkü, yoğun bir şekilde bir araya getirilmiş, birbirlerine bağlanmış bloklardan oluşan konutlar aynı zamanda mahremiyeti de sağlayan, bireysel yaşantıya özen gösteren bir yapı bloğudur

HANNOVER KONUTU


2010/27 konut bölgelerinde insanların nefes alabilecekleri bir yapı olarak tasarlanır. Çünkü, yoğun bir şekilde bir araya getirilmiş, birbirlerine bağlanmış bloklardan oluşan konutlar aynı zamanda mahremiyeti de sağlayan, bireysel yaşantıya özen gösteren bir yapı bloğudur

RUKİYE BOSTAN

2010/14

TUĞBA BİRCAN