L u z i n o
Download
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 32

L u z i n o PowerPoint PPT Presentation


 • 126 Views
 • Uploaded on
 • Presentation posted in: General

L u z i n o. Luzino (kaszb. Lëzëno , Lusin ) – duża wieś kaszubska o charakterze małomiasteczkowym w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Luzino, nad rzeką Bolszewka w pobliżu drogi krajowej nr 6. Charakterystyka gminy Luzino.

Download Presentation

L u z i n o

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


L u z i n o

Luzino

Luzino (kaszb. Lëzëno, Lusin) – duża wieś kaszubskao charakterze małomiasteczkowym w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Luzino, nad rzeką Bolszewka w pobliżu drogi krajowej nr 6.


Charakterystyka gminy luzino

Charakterystyka gminy Luzino

 • Gmina Luzino mieści się w części środkowej województwa pomorskiego. Oddalona jest o 11 km od Wejherowa- miasta powiatowego. W gminie Luzino zamieszkuje 11 174 mieszkańców.

 • Miejscowość jest siedzibą gminy Luzino. Znajduje się tu również Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich z halą widowiskowo-sportową oraz Szkoła Podstawowa im. Lecha Bądkowskiego. W Luzinie znajduje się parafia pod wezwaniem MB Różańcowej i parafia pod wezwaniem św. Wawrzyńca oraz cmentarz katolicki.


Po o enie luzina

Położenie Luzina

54°33'46″N 18°06'11″E


Herby

Herby:

Luzina

Kaszub


Zabytki

Zabytki:

Kościół św. Wawrzyńca zbudowany w latach 1733-1740 i rozbudowany w pierwszej połowie XX wieku z bogatym barokowym wyposażeniem wewnętrznym.


Luzino

Były neogotycki kościół ewangelicki - obecnie siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej.


Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne

Muzeum Kaszubskie przy ul. Ofiar Stutthofu (w budynku posterunku policji). W muzeum znajdują się eksponaty z typowej wsi kaszubskiej oraz historyczne urządzenia codziennego użytku. Muzeum składa się z dwóch części: w budynku - część muzealna oraz na wolnym powietrzu - skansen


Luzino

Park Dendrologiczny, w którym podziwiać można niespotykane na co dzień rzadkie okazy drzew i krzewów.


Luzino

Grodzisko położone w południowo-wschodniej, malowniczej części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.


Ch r lutnia

Chór „Lutnia”

Chór LUTNIA z Luzina działa od 1994 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie. Od siedmiu lat jego dyrygentem jest absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, pan Tomasz Fopke. W repertuarze chóru są głównie pieśni w języku kaszubskim, w większej części autorstwa samego dyrygenta.


Orkiestra d ta osp luzino

Orkiestra Dęta OSP Luzino

Orkiestra dęta powstała w Luzinie w 1935 r., została jednak rozwiązana na początku II wojny światowej. Reaktywowała się dopiero w roku 2000 r.z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Luzinie. Jej pomysłodawcą i długoletnim opiekunem był prezes OSP Luzino Jan Schulz.


Gok luzino

GOK Luzino

Misją Gminnego Ośrodka Kultury w dzisiejszej rzeczywistości powinno być stworzenie mieszkańcom gminy możliwości korzystania z różnych form życia kulturalnego i rekreacji. Gminny Ośrodek Kultury powinien proponować działania, które sprzyjają integracji społeczeństwa, powinien też być ostoją dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych poglądach. Oferta zajęć powinna uwzględniać oczekiwania mieszkańców i dawać możliwość realizowania zainteresowań i rozwoju osobistego.


Gosrit

GOSRiT

Rok założenia: 2007Barwy klubowe: biało-czerwono – niebieskieTel/fax.: 058/678-05-54Siedziba: 84-242 Luzino, ul. Mickiewicza 22Boiska:- Stadion Gminny w Luzinie ul. Wilczka- Kompleks Boisk Sportowych „Moje Boisko Orlik 2012” Luzino ul. SzkolnaDyrektor: Piotr Klecha, tel: 503 537 930, p_klecha_gosrit@luzino.plKoordynator klubu: Tomasz Myszewski, tel: tel: 601 193 323, myszewski.tomasz@gmail.com


Luzino

Stadion Gminnyw Luzinie

Kompleks znajduje się przy Szkole Podstawowej w Luzinie na ul. Szkolnej. Składa się on z boiska do gry w piłkę nożną ze sztuczną trawą oraz boiska wielofunkcyjnego do gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę oraz tenis ziemny.

Boisko "Orlik"


Luzino

Siedziba GOSRiT Luzino


Gosrit luzino 1995

GOSRiT Luzino 1995

Trener Piotr Klecha, tel 503-537-930, p_klecha_gosrit@luzino.pl


Gosrit luzino 1996 97

GOSRiT Luzino 1996/97

trenerzy: Tomasz Joryn tel:506-318-594 tomjoryn@wp.plSylwester Piątek tel:513-151-137


Gks luzino 1998

GKS Luzino 1998

trenerzy:Krzysztof Buczak, Adam Olejniczak


Wik d k b owo 1999

Wikęd Kębłowo 1999

Trener: Grzegorz Semak: 605 764 000, gzyll@o2.pl


Gosrit el professional luzino 2001 2

GOSRiT el professional Luzino 2001/2

trener: Paweł Radecki 501 104 483 radecki_pawel@interia.pl


Gosrit luzino jf1

GOSRiT Luzino JF1

trener: Paweł Radecki501 104 483radecki_pawel@interia.pl.


Gosrit luzino dziewcz ta 1993 96

GOSRiT Luzino Dziewczęta 1993/96

trener: Tomasz Myszewski601 193 323 myszewski.tomasz@gmail.com


Gosrit luzino dziewcz ta 1997 98

GOSRiT LUZINO DZIEWCZĘTA 1997/98

trener: Tomasz Myszewski601 193 323 myszewski.tomasz@gmail.com


Stroje ludowe

Stroje ludowe


Noclegi

Noclegi

 • Motel Czardasz Luzino

Zbych pokoje gościnne Luzino


T urystyka

Turystyka

Najciekawsze imprezy promocyjne:

Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej


Luzino

Powiatowy Konkurs Talentów Wokalnych

Biegi Pamięci Jurka Tarnowskiego


Luzino

Dożynki-tradycja i czas spotkań towarzyskich.,,Dożynki –największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu , obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów , a głównie plonu zbóż”.

Dożynki Gminne


Kaszub s kie nuty

Kaszubskie nuty

To je krótczi, to je dłëdżi, to kaszëbskô stolëcaTo są basë, to są skrzëpczi, to òznaczô Kaszëba .Òznaczô Kaszëba, basë, skrzëpczi, krótczi, dłëdżi, to kaszëbskô stolëca.To je ridel, to je tëcz, to są chojnë, widłë gnojnéTo je krzëwé, to je prosté, to je òsné kòło wòzné.Tylné kòło wòzné, to je krzëwé, to je prosté, chojnë, widłë gnojné, ridel, tëcz, òznaczô Kaszëba...To są hôczi, to są ptôczi, to są prësczé półtrojôczi To je klëka, to je wół, to je całé a to pół.Klëka, wół, człé, pół, hôk, ptôk, półtrojôk, chojnë, widłë gnojné...To je małé, to je wiôldżé, to są jinstruméńta wszôlczé.


Szlaki rowerowe

Szlaki rowerowe :

 • Szlak niebieski

 • Szlak czerwony

 • Szlak czarny


Szlaki piesze

Szlaki piesze :

 • Szlakczerwony

 • Szlak zielony

 • Szlak żółty


Luzino

Dziękujemy za uwagę:

 • Agnieszka Suligowska

 • Milena Milewska

 • Sandra Szymerowska

 • Natalia Gaffke


 • Login