Assignment #18 - PowerPoint PPT Presentation

Assignment 18
Download
1 / 6

  • 98 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Assignment #18. Homework. A 50-pound bag of Glossy Coat Horse Feed cost $23.50. A 25-pound bag cost $15.50. How much money per pound would you save by buying the bag with the lower unit price?. Homework.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

Assignment #18

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Assignment 18

Assignment #18


Homework

Homework

A 50-pound bag of Glossy Coat Horse Feed cost $23.50. A 25-pound bag cost $15.50. How much money per pound would you save by buying the bag with the lower unit price?


Homework1

Homework

A 50-pound bag of Glossy Coat Horse Feed cost $23.50. A 25-pound bag cost $15.50. How much money per pound would you save by buying the bag with the lower unit price?

You save $.15 per pound by buying the 50-pound bag that cost $23.50.


Application

Application

A recipe for 20 rolls calls for 5 tablespoons of butter. How many tablespoons are needed for 30 rolls?


Application1

Application

A recipe for 20 rolls calls for 5 tablespoons of butter. How many tablespoons are needed for 30 rolls?

7.5 or or tablespoons are needed for 30 rolls.


Homework2

Homework


  • Login