Etykiety na produktach spo ywczych
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 20

Etykiety na produktach spożywczych PowerPoint PPT Presentation


  • 346 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Etykiety na produktach spożywczych. Dlaczego warto czytać etykiety?. Etykiety umieszczane na produktach spożywczych stanowią ważną informację o produkcie i pomagają konsumentowi

Download Presentation

Etykiety na produktach spożywczych

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Etykiety na produktach spożywczych


Dlaczego warto czytać etykiety?

Etykiety umieszczane na produktach spożywczych stanowią ważną informację o produkcie i pomagają konsumentowi

dokonywać świadomych wyborów żywieniowych. Przed zakupem produktu warto więc przeczytać etykietę i dowiedzieć się czy produkt spełnia nasze wymagania .


Jak czytać etykiety ?


W Polsce każdy produkt musi być oznakowany o języku polskim w sposób zrozumiały .

Etykiety muszą być nie zsuwalne, a informacje powinny być umieszczone w widocznym miejscu na opakowaniu .

Zasady etykiwtowania wprowadziła Unia Europejska z myślą o tym, by konsumenci, poczas robienia zakupów, mogli podejmować świadome decyzje.


Informacje które powinny się znaźć na opakowaniu każdego produktu

Dane producenta lub paczkującego środek spożywczy - można też podawać jedynie dane

wprowadzającego produkt na rynek w przypadku, gdy jego działalność jest zarejestrowana na terenie Unii Europejskiej.

Skład - jest to spis wszystkich surowców, które zostały użyte w procesie produkcji.

Termin przydatności do spożycia - termin, po upływie którego produkt nie powinien być spożywany.

Oznaczenie partii - najczęściej podawane

w formie kodu kreskowego nadanego przez producenta.


Nazwa produktu

  • Nazwa produktu powinna być nazwą rodzajową (np. masło, olej, mąka) – towarzyszyć jej powinna informacja o formie produktu lub sposobie jego przygotowania (np. głęboko mrożony, pasteryzowany). Jeśli produkt poddano promieniowaniu jonizującemu – taka wzmianka również musi znaleźć się na opakowaniu.


Ściąga 5 złotych zasad czytania etykiet.

„Mała czcionka, do tego jakieś tabelki, rysunki, cyferki – nie mam czasu, by bawić się w takie łamigłówki...” Te słowa to wymówka prawie każdego z nas, gdy zostajemy pytane o to, czy czytamy etykiety. Tymczasem te informacje to prawdziwa skarbnica wiedzy, która może uchronić nas przed kupnem kota w worku!


1. Nie daj się wpuścić w maliny – poznaj swoje prawa konsumenckie!

Jako konsument masz wiele praw – regulowanych m.in. przez Rozporządzenie w sprawie znakowania środków spożywczych. Zgodnie z nimi producent nie może wprowadzać Cię w błąd, co do jakości, składu i przeznaczenia produktu, który kupujesz – np. składniki, które są pokazane graficznie na opakowaniu powinny widnieć także na liście składników.


2. Najlepiej spożyć przed końcem... Zawsze sprawdź datę ważności!

To pierwsza rzecz która powinna być przec ciebie przeczytana! Dlaczego? Ponieważ często dzieje się tak, że na półkach sklepowych produkty stoją nawet wtedy, gdy data ważności dawno minęła bądź jest przebita i na (tylko) pierwszy rzut oka może się wydawać, że wszystko jest w porządku. A przecież spożycie przeterminowanego produktu może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia


3. Produkt niejedno ma imię... Zwracaj uwagę na symbole.

Poza opisem właściwości produktu, producenci coraz częściej umieszczają na opakowaniach symbole, które oznaczają konkretną cechę. Warto się nimi zainteresować i się ich nauczyć, byś z łatwością mógł odróżniać np. pieczywo wieloziarniste od tego z pełnego ziarna.


4.Zostań fanem GDA!

Dzięki wskaźnikowi GDA (z ang. Guideline Daily Amount), oznaczającemu Wskazane Dzienne Spożycie, bez problemu dowiesz się, ile kalorii zawiera dany produkt i jaki procent dziennego zapotrzebowania na energię oraz składniki odżywcze pokrywa jego jedna porcja.


5. Zobacz, co kryje lista składników!

Lista składników podawana jest w kolejności od tego składnika, którego jest w produkcie najwięcej, do tego, którego jest najmniej. Dlatego kupując np. sok sprawdź czy to sok z owoców czy o smaku owocowym – może się bowiem okazać, że pomarańcze, z których rzekomo miał być zrobiony, to tak naprawdę woda i aromaty. Pamiętaj też, że na opakowaniu powinna być informacja o ewentualnych alergenach, które występują w produkcie np. mąka pszenna zawierająca gluten.


Co zrobić gdy zakupimy wadliwy towar ?

Konsument nie zawsze jest zorientowany, kiedy sprzedawca ponosi odpowiedzialność za sprzedanie wadliwego towaru. Co zrobić, jeżeli towar ma wadę, której nie odkryliśmy w sklepie? Zgodnie z prawem rękojmi, możemy zwrócić wadliwy towar i domagać się jego wymiany na nowy, bez wad.


Pierwszy krok, jaki powinien wykonać konsument (np. po zakupieniu towaru, w którym ujawniła się wada) - to zgłoszenie reklamacji w sklepie. Jeśli ona nie zostanie pozytywnie rozpatrzona - dopiero wtedy może zwrócić się o po pomoc do rzecznika konsumentów.


Miejscy lub powiatowi interweniują we wszystkich sprawach konsumenckich. Przede wszystkim wtedy, kiedy w zakupionym towarze ujawnia się wada, a poszkodowany konsument nie jest w stanie wyegzekwować swoich praw w wyniku postępowania reklamacyjnego.

Gdy sprzedawca odmówi przyjęcia reklamacji albo rozpatrzy ją w sposób negatywny dla klienta, rzecznicy konsumentów mogą wystąpić w jego imieniu. Sprzedawca ma 14 dni na odpowiedź


Instytucje ochrony konsumentów

Konsumentom, których prawa zostały naruszone, pomagają:

  • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) jest centralnym organem administracji rządowej, właściwym w sprawach ochrony konsumentów, ale nie tylko, bo także w sprawach ochrony konkurencji.

  • Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócić się można wówczas, gdy praktyka dotyka nieograniczonej liczby osób np. zły system obsługi klienta, wprowadzająca w błąd reklama, nieprawdziwa informacja na opakowaniu produktu, ukryte wady przedmiotu

  • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Plac Powstańców Warszawy 1 00-950 Warszawa tel.: 0 22 55 60 800 e-mail: uokik@uokik.gov.plwww.uokik.gov.pl


Powiatowy (Miejski) Rzecznik Konsumentów

wykonuje zadania powiatu (lub miasta) w zakresie ochrony interesów konsumentów.

Główny Inspektorat Inspekcji HandlowejPl. Powstańców Warszawy 1 00-050 Warszawa tel.: 0 22 826 23 30fax: 022 827 22 89 e-mail: sekretariat@giih.gov.plwww.giih.gov.pl


Federacja Konsumentów

Kluby Federacji znajdują się w 48 miastach na terenie całej Polski. Do takiego klubu można się zwrócić osobiście lub zadzwonić. Jeżeli sprawa jest bardziej skomplikowana i nie wystarczy telefoniczna porada, prawnicy federacji mogą podjąć bezpośrednią interwencję - np. zwrócić się do nieuczciwego sprzedawcy i wykazać mu, że postąpił niezgodnie z przepisami.

Rada Krajowa Federacji Konsumentów Plac Powstańców Warszawy 1 00-030 Warszawa tel.: 0 22 827 11 73 fax: 0 22 827 90 59 email: sekretariat@federacja-konsumentow.org.pl


Projekt wykonały

Karolina Wielosik

Klaudia Janus

Paulina Jabłońska


http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/792376,kupiles-wadliwy-towar-zobacz-kiedy-moze-pomoc-rzecznik-konsumenta-poradnik,2,id,t,sa.html

http://www.aktywniepozdrowie.pl/etykiety-twarz-produktu/etykiety-spojrz-co-kupujesz

Korzystałyśmy ze stron :


  • Login