Kraje niemiecko j zyczne
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 15

KRAJE NIEMIECKO JĘZYCZNE PowerPoint PPT Presentation


  • 86 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

KRAJE NIEMIECKO JĘZYCZNE. Niemcy Austria Szwajcaria Lichtenstein. Niemcy.

Download Presentation

KRAJE NIEMIECKO JĘZYCZNE

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


KRAJE NIEMIECKO JĘZYCZNE


Niemcy Austria

Szwajcaria Lichtenstein


Niemcy

Niemcy (niem.: Deutschland ) to  państwo federacyjne położone Europie, będące członkiem Unii Europejskiej, G8, ONZ oraz NATO. Stolicą Niemiec jest Berlin (przed połączeniem z NRD było nią Bonn, obecnie noszące tytuł miasta federalnego). Językiem oficjalnym jest język niemiecki. Niemcy leżą między Morzem Północnym i Morzem Bałtyckim na północy, Alpami na południu, rzeką Ren na zachodzie i Odrą na wschodzie. Graniczą na północy z Danią, na wschodzie z Polską i Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, a na zachodzie zFrancją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Państwo niemieckie jest federacją złożoną z 16 krajów związkowych (landów).


Najważniejsze miasta

Frankfurt nad Menem Monachium

Berlin Hamburg


Zabytki

Brama Brandenburska- Berlin

Klasycystyczna brama stanowi zamknięcie od strony zachodniej słynnej aleiUnter den Linden. Przed zjednoczeniem Niemiec stała na granicy między Berlinem Wschodnim (stolicą NRD)a Berlinem Zachodnim.

Zwinger- Drezno

Późnobarokowy zespół budowli w Dreźnie, założony na planie prostokąta.Mieści się tu słynna galeria obrazów.

Cecilienhof- Poczdam

Zbudowany w stylu angielskiej rezydencji wiejskiej. Na przełomie lipca i sierpnia1945 r. odbyła się tu Konferencja Poczdamska.


Austria

Austria, Republika Austrii (Österreich) – państwo położone w Europie Środkowej, federacja dziewięciu krajów związkowych (landów).

Stolica Austrii – Wiedeń – znajduje się na wschodzie kraju. Austria nie ma dostępu do morza. Graniczy z: Niemcami, Czechami, Włochami, Węgrami, Słowenią, Szwajcarią, Słowacją i Lichtensteinem. Najdłuższa rzeka to Dunaj, największe jezioro to Jezioro Bodeńskie, a najwyższy szczyt to Grossglockner.


Wiedeń

Graz

Innsburck

Salzburg

Najważniejsze miasta


Zabytki

Parlament- Wiedeń

Parlament i wiele innych zabytków Wiednia (ratusz, opera państwowa, uniwersytet, kościoły, muzea, pomniki, parki i inne) znajdują się przy wielkiej reprezentacyjnej obwodnicy Ring.

Panorama miasta- Salzburg

Powyżej miasta znajduje się symbol miasta - twierdza Hohensalzburg. Jest największą budowlą zamkową z XI w. w Europie. W Salzburgu urodził się W.A.Mozart. Organizowane są tu festiwale muzyczne.

Panorama miasta- Innsburck

Stolica Tyrolu położona nad rzeką Inn. Jest znanym alpejskim ośrodkiem turystycznym i sportowym.


Szwajcaria

Szwajcaria (Schweiz,) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

Nie jest częścią Unii Europejskiej, ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiada jednak specjalne dwustronne stosunki z UE, dzięki czemu uczestniczy w wybranych inicjatywach (np. Układ z Schengen) oraz dopłaca do budżetu unijnego. Szwajcaria formalnie nie ma stolicy, jej funkcję de facto pełni jednak Berno, będące siedzibą rządu.


Najważniejsze miasta

Zurych Genewa

Berno Bazylea


Zabytki

Ratusz- Thun

Thun to stare miasto w środkowej Szwajcarii. Obecnie jest ośrodkiem turystycznym. Znajduje się tu średniowieczny zamek i fabryka zegarków.

Stare miasto- Berno

Chociaż jest najważniejszym miastem w Szwajcarii, niczym nie przypomina innych europejskich stolic. Jest urokliwe i prowincjonalne. Jego wspaniałe średniowieczne stare miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Katedra St. Pierre- Genewa

Genewa jest siedzibą wielu organizacji międzynarodowych (m.in. Europejskiego Biura ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża) oraz miejscem ważnych międzynarodowych zjazdów i konferencji.


Lichtenstein

  • Liechtenstein, Księstwo Liechtensteinu (niem. Fürstentum Liechtenstein) – małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Liechtenstein jest krajem podwójnie śródlądowym. Nie należy do Unii Europejskiej, za to należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Najważniejsze miasta

Vaduz

Schellenberg


Zabytki

Zamek- Vaduz

Schloss Vaduz (Zamek Vaduz) góruje nad miastem i co prawda nie jest otwarty dla turystów (mieszka w nim rodzina książęca), ale można jednak wspiąć się na wzgórze, aby przyjrzeć się twierdzy z bliska. Ze szczytu roztaczają się widoki na miasto i góry. Rozchodzi się stąd kilka znakowanych szlaków pieszych.

Muzeum sztuki Lichtensteinu- Vaduz

Kunstmuseum Liechtenstein znajduje się naprzeciwko Galerii Sztuki (przy ulicy Städtle 32 w Vaduz) i oprócz wspaniałych historycznych ekspozycji prezentuje również prace współczesne wielu znanych międzynarodowych oraz regionalnych autorów.


KONIEC


  • Login