babi ino dol
Download
Skip this Video
Download Presentation
Babiččino Údolí

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 46

Babiččino Údolí - PowerPoint PPT Presentation


 • 100 Views
 • Uploaded on

Babiččino Údolí. Viktorčin Splav. Informace:.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Babiččino Údolí ' - gad


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
babi ino dol

Babiččino Údolí

Viktorčin Splav

informace
Informace:
 • Starý dřevěný splav není původní, již několikrát změnil svou podobu. První změna byla provedena při stavbě rozsáhlého zavodňovacího systému pro ratibořické louky v první polovině 19. století. Další změna byla provedena v letech 1874 a 1875. K dalším úpravám došlo při regulaci řeky Úpy ve 20. století. Proto, když režisér Moskalyk natáčel scény s Viktorkou pro film Babička, obložil celý splav dřevěnou kulatinou nařezanou z velkých stromů, aby místo připomínalo dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zde šílená Viktorka hodila své děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky.
 • Dnes je Viktorčin splav romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem.
slide8

první písemná zmínka o skalické farní škole je z roku 1407 i když podle pověsti zde škola byla již ve 13. století. Během třicetileté války byla škola v r. 1639 vypálena Švédy. Nová dřevěná škola byla postavena roku 1643. Z ní se do současnosti dochovala menší přední část.

Škola

slide9

Školní třída z 19. století je umístěna v roubené budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.

Třída

slide12

Info

 • Národní přírodní památka Babiččino údolí se rozkládá v povodí řeky Úpy, v úseku mezi Českou Skalicí a obcí Červená Hora, v okrese Náchod, a spadá pod správu CHKO Broumovsko.
 • Z přírodního bohatství zde nalezneme lesní a luční společenstva, a údolí rovněž patří např. k nejvýznamnějším místům výskytu měkkýšů u nás – žije jich zde na devadesát druhů.
slide13

amotný název „Babiččino“ údolí pochází již z roku 1878, kdy jej tak poprvé nazval smiřický lékař, spisovatel a novinář Otakar Jedlička (1845–1883). Již v roce 1952 byla zdejší oblast vyhlášena státní přírodní rezervací, pozdějinárodní přírodní památkou. Zároveň je významnou národní kulturní památkou, jelikož se zde odehrává děj nejznámějšího díla spisovatelky Boženy Němcové –Babičky. Naučná stezka nás provede romantickým přírodním údolím, turisticky hojně navštěvovaným zejména díky památkám, které jsou spjaté s rodištěm spisovatelky a dějem románuBabička. Navštívíme Barunčinu školu,staré bělidlo, Viktorčin splav, Ratibořický zámek, Lovecký pavilon nebo Rýzmburský altán, kde se v díle Boženy Němcové setkává babička a děti s paní kněžnou. Na konci aleje od Panského mlýna stojí pod lipami Pomník babičky s vnoučaty. Vytesal jej akademický sochař Otto Gutfreund. Jeho základní kámen byl položen za účasti Aloise Jiráska u příležitosti 100. výročí narození Boženy Němcové.

slide17

Válka byla vedena Pruským královstvím, Italským královstvím proti Rakouskému císařství a jejich spojenci

Rakousko Prusko

 Sasko Itálie

Bavorsko

 Bádensko

 Württembersko

  Hannoversko

600 000 Rakušanů a německých spojenců 500 000 Prusů a německých spojenců300 000 Italů

zbran
ZbranĚ

Jehlovka

Tesák

Bodák

Kord

Šavle

slide19

Vítězství Pruska nad Rakouským císařstvím vedlo ke vzniku Rakouska-Uherska a pruské hegemonii v Severoněmeckém spolku

slide20

Válčící stranyTmavá modrá:PruskoSvětle modrá: Spojenci PruskaČervená: RakouskoRůžová: Spojenci RakouskaZelená: NeutrálníŽlutá: Šlesvicko-Holštýnsko

slide22

Staré Bělidlo

 • K nejnavštěvovanějším místům údolí patří Staré bělidlo, domek u Viktorčina splavu. Zde prožila Božena Němcová roku 1844 prázdniny se svými dětmi a v románu.
slide25

Viktorčin splav

Babiččino údolí

zaj mavosti
Zajímavosti
 • Starý dřevěný splav není původní, již několikrát změnil svou podobu dnes už je z kamene a betonu
slide28

Právě zde šílená Viktorka podle hodila své děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky

n co m lo z historie
Něco málo z historie

První písemná zpráva pochází z roku 1388.  Jako majitel je uveden rytíř Vaněk ze Žampachu.

Po vévodově smrti v roce 1800 zdědila Náchod a Ratibořice vévodova nejstarší dcera Kateřina Frederika Vilemína Benigna vévodkyně Zaháňská, princezna Kuronská, která měla zámek jako letní sídlo.

Nejtěsnější svazky byly navázány s dánskou královskou rodinou. V držení rodu Schaumburg - Lippe zůstal zámek až do zestátnění v roce 1945.

slide33
Nyní

Je kulturní národní památka ve správě národního památkového ústavu.

Je znám Boženou Němcovou a jejím dílem Babička.

Zámek má nyní dva malé okruhy(30 minut jeden) a jeden velký (1 hodina)

a te my
A teď my!!!

Před zámkem jsme konečně dostali čas na svačinu

osobnosti
Osobnosti
 • Božena Němcová - největší česká spisovatelka, v České Skalici vychodila školu a později zde měla svatbu
 • Josef Arnošt Kolisko - učitel, zakladatel první knihovny na Náchodsku (přes něho věnovala B. Němcová knihy místní knihovně), byl dopisovatelem Havlíčkových novin a zástupcem Náchodska na Slovanském sjezdu
 • Dr. Augustin Kordina - oblíbený lékař, 27 let starosta České Skalice, 41 let okresní starosta, poslanec Sněmu Království českého, nositel rytířského řádu císaře Františka Josefa I. a zlatého knížecího řádu Schaumburg-Lippe.
 • Josef František Smetana - národní buditel, přírodovědec, student V. K. Klicpery a celoživotní přítel Josefa Jungmanna, bratranec Bedřicha Smetany
 • František Hurdálek - zakladatel obrozeneckých "Slavností jiřinek"
 • Ing. Antonín Blahník - narodil se v v České Skalici zemřel v Paříži. Společník elektrotechnického závodu Francoise - Blahník v Paříži, vynálezce elektrické obloukové lampy.
 • Jaroslav Falta - učitel na Měšťanské škole v České Skalici, spolupracoval s odbojovou skupinou S 21 B, byl zatčen a v roce 1942 zahynul v koncentračním táboře Mauthausen.
 • Stanislav Pitaš - signatář Charty 77, disident, přítel Václava Havla
 • Petr Fejfar - polistopadový starosta města a senátor za Náchodsko
n co o mest
Něco o mestě
 • V kulturním povědomí město spjato s českým národním obrozením. Jiřinkové slavnosti, konané poprvé roku 1837, se staly nejvýznamnější kulturně-společenskou akcí. Kromě přírodních krás, spousty historických památek i památných míst spojených se jménem spisovatelky Boženy Němcové naleznete v České Skalici a okolí mnoho zajímavých míst k odpočinku i vhodných míst ke sportovním výkonům. Odkazu spisovatelky se věnuje Muzeum Boženy Němcové. Národní kulturní památka Babiččino údolí, soubor pozemků a objektů včetně zámku, starého bělidla, mlýna, mandlu, sousoší Babičky s dětmi, Panského hostince, vytváří společně s přírodou významný estetický celek, který svojí neopakovatelnou atmosférou působí na návštěvníky představu doby, kterou zachytila ve svých dílech spisovatelka Božena Němcová.
co to je
Co to je???
 • Je to technická památka z 19. století, v mandlu je umístěna expozice s technickým zázemím, mandl je funkční a návštěvníci si mohou prohlédnout též přilehlou výstavu o plátenictví.
kde mandl najdeme
Kde Mandl najdeme???
 • Od zámku Ratibořice nebo od Starého Bělidla směrem k Ludrovu mlýnu. Vodní mandl je přilehlá budova mlýna. 
ad