Mária Terézia
Download
1 / 10

Mária Terézia - PowerPoint PPT Presentation


  • 105 Views
  • Uploaded on

Mária Terézia. 1717-1780. Lucia Cabajová. DETSTVO.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Mária Terézia' - fuller-mccormick


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Mária Terézia

1717-1780

Lucia Cabajová


DETSTVO

Dcéra cisára Karola VI. , posledneho mužského potomka Habsburgovcov a jeho manželky Alžbety Kristíny Brunšvicko-wolfenbüttelskej sa narodila 13. mája 1717 vo Viedni. Mala staršieho brata Leopolda a dve mladšie sestry. Keď jej brat zomrel, podľa pragmatickej sankcie vydanej v roku 1713 sa stala otcovou dedičkou.


PRAGMATICKÁ SANKCIA

Päť rokov pred narodením Márie Terézie vydal jej otec, cisár Karol VI. dokument, nazývaný Pragmatická sankcia. Tá umožňovala nástupnícke právo žien na trón a potvrdzovala jednotu dedičných habsbuských krajín.

Aj keď sa Mária Terézia neskôr stala kráľovnou, na začiatku vlády mnoho častí ríše ju odmietali uznať ako vládkyňu. Vo vtedajšom Uhorsku prijali sankciu až o desať rokov po jej vydaní, v roku 1723.


SVADBA

Keďže bola Mária Terézia následníčkou trónu, musela sa vydať. V roku 1736 si vzala vojvodu Františka I. Lotrintského.

Podľa dochovaných informácií však mala šťastie a na rozdiel od väčšiny habsburských princezien sa vydala z lásky.


NOVÁ VLADÁRKA

Keď v roku 1740 zomrel jej otec, cisár Karol VI. prevzala po ňom vládnutie. O rok neskôr ju v Bratislave, v Dóme sv. Martina korunovali za uhorskú a v roku 1743 v Prahe aj za českú kráľovnú. Okrem toho bola aj rímskonemecká cisárovná, chorvátska a slavónska kráľovná.


REFORMY

Mária Terézia zavádzala počas svojej vlády veľa zmien. Napríklad rôzne vojenské reformy, reformy školstva, súdnictva a zdravotníctva. Známy je jej Tereziánsky urbár. Tento typ vládnutia dnes nazývame osvietenský absolutizmus.


TEREZIÁNSKY URBÁR

Okrem iných reforiem vydala Mária Terézia v roku 1767 nariadenie známe aj ako Tereziánsky urbár. Ten zaviedol jednotnú úpravu povinností poddaných a určoval pomer medzi poddanskými povinnosťami, výškou dávok a rozsahom poddaným obrábanej pôdy. Urbár sa najskôr stretával s odporom uhorshej šlachty, ale do roku 1774 bol zavedený na celom území dnešného Slovenska.


DETI MÁRIE TERÉZIE

S manželom Františkom Lotrinským mali spolu 16 detí, najznámejšie z nich sú tri:

  • synovia Jozef a Leopold, ktorí sa ako Jozef II. a Leopold II. stali rímskonemeckými cisármi

  • dcéra Mária Antónia (Antoinetta), ktorá ako manželka francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. prišla o hlavu počas Francúzskej revolúcie


POSLEDNÉ ROKY

Po nečakanej smrti otca sa trónov ujal ich syn Jozef II. a jeho matka mu pomáhala ako spoluvládkyňa. Mária Terézia sa s manželovou smrťou sa len ťažko vyrovnávala, utiahla sa do ústrania a dokonca života nosila už len čierne šaty. V roku 1780 prechladla na love bažantov a na následky choroby zomrela.ad