Mária Terézia - PowerPoint PPT Presentation

Mária Terézia
Download
1 / 10

  • 98 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Mária Terézia. 1717-1780. Lucia Cabajová. DETSTVO.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

Mária Terézia

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


M ria ter zia

Mária Terézia

1717-1780

Lucia Cabajová


M ria ter zia

DETSTVO

Dcéra cisára Karola VI. , posledneho mužského potomka Habsburgovcov a jeho manželky Alžbety Kristíny Brunšvicko-wolfenbüttelskej sa narodila 13. mája 1717 vo Viedni. Mala staršieho brata Leopolda a dve mladšie sestry. Keď jej brat zomrel, podľa pragmatickej sankcie vydanej v roku 1713 sa stala otcovou dedičkou.


M ria ter zia

PRAGMATICKÁ SANKCIA

Päť rokov pred narodením Márie Terézie vydal jej otec, cisár Karol VI. dokument, nazývaný Pragmatická sankcia. Tá umožňovala nástupnícke právo žien na trón a potvrdzovala jednotu dedičných habsbuských krajín.

Aj keď sa Mária Terézia neskôr stala kráľovnou, na začiatku vlády mnoho častí ríše ju odmietali uznať ako vládkyňu. Vo vtedajšom Uhorsku prijali sankciu až o desať rokov po jej vydaní, v roku 1723.


M ria ter zia

SVADBA

Keďže bola Mária Terézia následníčkou trónu, musela sa vydať. V roku 1736 si vzala vojvodu Františka I. Lotrintského.

Podľa dochovaných informácií však mala šťastie a na rozdiel od väčšiny habsburských princezien sa vydala z lásky.


M ria ter zia

NOVÁ VLADÁRKA

Keď v roku 1740 zomrel jej otec, cisár Karol VI. prevzala po ňom vládnutie. O rok neskôr ju v Bratislave, v Dóme sv. Martina korunovali za uhorskú a v roku 1743 v Prahe aj za českú kráľovnú. Okrem toho bola aj rímskonemecká cisárovná, chorvátska a slavónska kráľovná.


M ria ter zia

REFORMY

Mária Terézia zavádzala počas svojej vlády veľa zmien. Napríklad rôzne vojenské reformy, reformy školstva, súdnictva a zdravotníctva. Známy je jej Tereziánsky urbár. Tento typ vládnutia dnes nazývame osvietenský absolutizmus.


M ria ter zia

TEREZIÁNSKY URBÁR

Okrem iných reforiem vydala Mária Terézia v roku 1767 nariadenie známe aj ako Tereziánsky urbár. Ten zaviedol jednotnú úpravu povinností poddaných a určoval pomer medzi poddanskými povinnosťami, výškou dávok a rozsahom poddaným obrábanej pôdy. Urbár sa najskôr stretával s odporom uhorshej šlachty, ale do roku 1774 bol zavedený na celom území dnešného Slovenska.


M ria ter zia

DETI MÁRIE TERÉZIE

S manželom Františkom Lotrinským mali spolu 16 detí, najznámejšie z nich sú tri:

  • synovia Jozef a Leopold, ktorí sa ako Jozef II. a Leopold II. stali rímskonemeckými cisármi

  • dcéra Mária Antónia (Antoinetta), ktorá ako manželka francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. prišla o hlavu počas Francúzskej revolúcie


M ria ter zia

POSLEDNÉ ROKY

Po nečakanej smrti otca sa trónov ujal ich syn Jozef II. a jeho matka mu pomáhala ako spoluvládkyňa. Mária Terézia sa s manželovou smrťou sa len ťažko vyrovnávala, utiahla sa do ústrania a dokonca života nosila už len čierne šaty. V roku 1780 prechladla na love bažantov a na následky choroby zomrela.


M ria ter zia

ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ !


  • Login