Parafia w jakuba w toruniu
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 10

Parafia św. Jakuba w Toruniu PowerPoint PPT Presentation


  • 113 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Parafia św. Jakuba w Toruniu. Położenie parafii Wyposażenie wnętrza 700-lecie Szlak Jakubowy Zabytki Galeria. WYJ Ś CIE. Położenie parafii.

Download Presentation

Parafia św. Jakuba w Toruniu

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Parafia św. Jakuba w Toruniu

Położenie parafii

Wyposażenie wnętrza

700-lecie

Szlak Jakubowy

Zabytki

Galeria

WYJŚCIE


Położenie parafii

Dawna fara Nowego Miasta Torunia, położona przy wschodnim narożniku Rynku Nowomiejskiego. W związku z potrzebą dopasowania do istniejącej siatki ulic prezbiterium jej nie jest ściśle orientowane, ale skierowane ku północnemu wschodowi.


Wyposażenie wnętrza

Wnętrze kościoła kryje niezwykle cenny zespół zabytków, z których część została tu przeniesiona w XIX w. po zburzeniu przez Prusaków kościoła dominikanów. Najważniejszymi skarbami z epoki gotyku są: XIV-wieczny krucyfiks tzw. mistyczny, pochodzący z nieistniejącego kościoła św. Mikołaja, XIV-wieczne malowidła ścienne pod wieżą i w prezbiterium, figura Marii z Dzieciątkiem z końca XIV w. w nawie głównej oraz symultaniczny obraz pasyjny z lat około 1480-1490. Szczególnym kultem wśród flisaków cieszył się tzw. czarny krucyfiks z 1 poł. XV w., czczona była też figura Matki Boskiej Różańcowej z ok. 1500 r. W Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie znajduje się m. in. drewniana figura Chrystusa w Ogrojcu z ok. 1400 r. (z kaplicy dobudowanej przy wieży), obraz Madonny z Dzieciątkiem z około 1440 r., gotyckie cyborium i 2 krzyże relikwiarzowe.


700-lecie

W obecnym roku kościół świętego Jakuba Apostoła obchodzi 700-lecie od momentu wmurowania przez biskupa chełmińskiego Hermana kamienia węgielnego pod budowę kościoła.

W związku z tym planowane są uroczyste obchody tej rocznicy.


Szlak Jakubowy

Camino de Santiago

Szlak Jakubowy, zwany również Drogą świętego Jakuba lub Camino de Santiago, to drogi pielgrzymowania do katedry w Santiago de Compostella w północno-zachodniej Hiszpanii. Tam spoczywa ciało świętego Jakuba Apostoła.

Kościół świętego Jakuba Apostoła w Toruniu znajduje się na trasie jednej z Dróg świętego Jakuba. Szlaki wędrówek oznaczone są znakami muszli.


Zabytki

- liczne polichromie z drugiej połowy XIV wieku znajdujące się na filarach i arkadach w części pod wieżą oraz malowidła w nawie południowej (m.in. z legendy o św. Marii Magdalenie) i w prezbiterium (m.in. na sklepieniach postaci aniołów adorujących, na ścianach postaci św. Jakuba i św. Filipa - gotycki krzyż Czarnego Chrystusa Ukrzyżowanego z pierwszej połowy XV wieku, - późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem z końca XV wieku, - gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem z końca XIV wieku - wielki gotycki krzyż Drzewo Życia z końca XIV wieku - wielki barokowy ołtarz główny z 1731 roku w prezbiterium - duży gotycki obraz z drugiej połowy XV wieku Pasji Chrystusowej przedstawiający połączone 22 sceny przebiegu Pasji Chrystusowej na tle architektury średniowiecznej i pejzażu, - bogato rzeźbione manierystyczne organy z 1611 roku, niewiele ustępujące organom z Kościoła Mariackiego, z m.in. rzeźbionymi na prospekcie herbami Torunia, i Królestwa Polskiego, - obraz autorstwa Bartholomäusa Strobla, wybitnego toruńskiego malarza barokowego.


Galeria

Ambona

Ołtarz główny

Dalej


Galeria

Kaplica od zachodu

Wejście do kruchty


Galeria

Płyta nagrobna

Prezbiterium od płn.


Galeria

Madonna z Dzieciątkiem z fresku

Fresk nad wejściem do kruchty


  • Login