pi ka r czna
Download
Skip this Video
Download Presentation
PIŁKA RĘCZNA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 20

PIŁKA RĘCZNA - PowerPoint PPT Presentation


 • 227 Views
 • Uploaded on

PIŁKA RĘCZNA. Ewa Proczkowska 3b.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' PIŁKA RĘCZNA' - fadhila


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
pi ka r czna

PIŁKA RĘCZNA

Ewa Proczkowska 3b

slide2

Piłka ręczna (potocznie pol. szczypiorniak, ang. handball) — zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w której biorą udział dwie ekipy po 7 zawodników każda. Celem gry jest wrzucenie – wyłącznie za pomocą rąk – piłki do bramki przeciwnika. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana. Zawodnicy, oprócz bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach, co wymusza bieg z kozłowaniem i liczne podania. Bramkarz wychodząc z pola bramkowego, staje się zwykłym zawodnikiem i obowiązują go wtedy takie same prawa jak pozostałych zawodników.

slide3

W grze biorą udział dwie drużyny po 14 zawodników (7 na boisku i 7 rezerwowych). Zawodnicy występują na pozycjach:

 • bramkarz
 • obrotowy (koło)
 • rozgrywający: lewe pół, prawe pół, środek (przed obrotowym)
 • skrzydłowi: lewe skrzydło, prawe skrzydło
slide4

Celem gry jest zdobycie większej liczby bramek niż drużyna przeciwna. Gol jest zdobyty, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym obwodem i znajdzie się wewnątrz bramki. Mecz dzieli się na dwie połowy po 30 minut z 10-minutową przerwą. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana, zatrzymywana. Zawodnicy mogą dotykać piłki wszystkimi częściami ciała oprócz podudzia i stóp. Jeżeli zawodnik nie kozłuje piłki, może ją trzymać jedynie 3 sekundy. Tylko bramkarz znajdujący się w polu bramkowym (w obrębie linii 6 metrów) jest zwolniony z przestrzegania tych zasad.

slide9

Karol Bielecki (ur. 23 stycznia 1982 w Sandomierzu) – polski piłkarz ręczny, grający na pozycji lewego rozgrywającego, reprezentant Polski, uczestnik igrzysk olimpijskich (Pekin 2008), wicemistrz świata z 2007, brązowy medalista Mistrzostw Świata 2009. Od 1 lipca 2012 reprezentuje ponownie barwy Vive Targi Kielce.

slide10

Pseudonim Kola

 • Pozycja lewy rozgrywający
 • Wzrost 202 cm
 • Masa ciała 100 kg
 • Obecny klub ViveTargi Kielce
 • Numer: klub 14 reprezentacja 8
osi gni cia
OSIĄGNIĘCIA

Z Vive Kielce:

 •  Mistrzostwo Polski juniorów (2001)
 •  Mistrzostwo Polski seniorów(2003, 2013)
 •  Puchar Polski (2003), (2013)
 •  brązowy medal Ligi Mistrzów (2013)

Z SC Magdeburg:

 •  Puchar EHF (2007)

Z Rhein-NeckarLöwen:

 •  brązowy medal Bundesligi (2009)

Reprezentacyjne

 •  Młodzieżowe Mistrzostwo Europy (2002)
 •  2 miejsce Mistrzostw Świata (2007)
 •  3 miejsce Mistrzostw Świata (2009)
 • Superpuchar Europy (2008)

Indywidualne

 • Król strzelców Młodzieżowych
 • Mistrzostw Europy (2002)
 • Król strzelców Młodzieżowych
 • Mistrzostw Świata (2003)
 • MVP meczu o 3 miejsce Mistrzostwa Świata (2009)
pocz tki
POCZĄTKI

Swą przygodę ze sportem Karol rozpoczął w sandomierskiej szkole podstawowej od gry w piłkę nożną. Ponadto, w wieku 11 lat zapisał się do sekcji futbolowej Wisły Sandomierz, uczęszczając na zajęcia drużyn dziecięcych i juniorskich. Dość wcześnie jego talent dostrzegli szkoleniowcy grup juniorskich – wówczas pierwszoligowej – Siarki Tarnobrzeg. Mały Karol zaliczył tam jednak wyłącznie epizod, bowiem w międzyczasie do podjęcia treningów piłki ręcznej nakłonił go nauczyciel wychowania fizycznego i trener tej dyscypliny z rodzinnego miasta Ryszard Kiljański, który wraz z Mieczysławem Gospodarczykiem uczył Karola podstaw szczypiorniaka.

pierwsze sukcesy
PIERWSZE SUKCESY

W sezonie 1997/1998 został przez Mieczysława Gospodarczyka włączony do kadry drużyny seniorskiej Wisły Sandomierz i zgłoszony do rozgrywek II ligi, jako najmłodszyzawodnik w Polsce. dzięki staraniom Marka Adamczaka, trafił do Iskry Kielce. W barwach tego klubu został mistrzem Polski juniorów, zadebiutował w Ekstraklasie, europejskich pucharach – w tym Lidze Mistrzów– wywalczając mistrzostwo kraju i Puchar Polski. Będąc zawodnikiem Iskry (wówczas Vive), w wieku 20 lat zadebiutował w reprezentacji narodowej.

bundesliga
BUNDESLIGA

W2004 został wykupiony z kieleckiego klubu przez SC Magdeburg za sumę 200 000euro (wówczas równowartość 1 000 000 złotych), która do dziś pozostaje najwyższą kwotą transferu polskiego piłkarza ręcznego w historii, a w grudniu 2007 – wspólnie z Grzegorzem Tkaczykiem – trafił do Rhein-NeckarLöwen.

reprezentacja
REPREZENTACJA

W sierpniu 2002 wraz z polską reprezentacją do lat 20 brał udział w młodzieżowych mistrzostwach Europy, rozgrywanych w Trójmieście. Młodzi "Biało-czerwoni" – z Bieleckim, jako liderem – wywalczyli pierwszy złoty medal w historii polskiej piłki ręcznej, a Karol indywidualnie tytuł króla strzelców turnieju finałowego. Rok później w młodzieżowych mistrzostwach świata zajął siódme miejsce i został królem strzelców turnieju. Należy do tzw. "złotego pokolenia", czyli grupy młodych zawodników, którzy kilka lat po wywalczeniu na tej imprezie stali się liderami kadry seniorów (wraz z nim również Krzysztof Lijewski, Patryk Kuchczyński i Mariusz Jurkiewicz.

kontuzja oka
KONTUZJA OKA

11 czerwca 2010, podczas towarzyskiego meczu z Chorwacją w Kielcach Bielecki doznał poważnego urazu oka. W 9. minucie spotkania został bowiem przypadkowo trafiony kciukiem w lewe oko przez Josipa Valčicia, wskutek czego doszło u niego do pęknięcia gałki ocznej. Bielecki został niezwłocznie przewieziony do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, gdzie przeprowadzono tomografię komputerową. Następnie sportowca przetransportowano do kliniki okulistycznej w Lublinie. Tam wykonano doraźny zabieg operacyjny, po którym oko reagowało na bodźce świetlne. 13 czerwca szczypiornista trafił do niemieckiej kliniki w Tybindze, gdzie 2 dni później przeszedł drugą operację, mającą na celu dalszą korektę oka. Mimo starań lekarzy oka nie udało się uratować. 18 czerwca 2010 Bielecki ogłosił

zakończenie kariery sportowej.

slide17

Jednak kilka dni później oświadczył, że po przejściu rehabilitacji, mimo negatywnych opinii lekarzy, zamierza podjąć próbę powrotu do gry w piłkę ręczną!:))))))))))))))

slide18

26 lipca wystąpił w meczu charytatywnym na rzecz rodziny zmarłego Olega Velyky pomiędzy Rhein-NeckarLöwen, a Resztą Świata, w którym zanotował 3 trafienia. W celu ochrony zdrowego oka występował w specjalnych okularach ochronnych. 31 sierpnia rozegrał swoje pierwsze po przerwie spotkanie w Bundeslidze zdobywając11bramek i zostając najlepszym zawodnikiem na boisku!

powr t do reprezentacji
POWRÓT DO REPREZENTACJI

28 października 2010 zagrał pierwszy mecz w reprezentacji od czasu utraty oka. Polski zespół wygrał spotkanie 23:15, a Karol rzucił jedną bramkę.