Tarih Dersi Program Tanitim  alismasi  Haz:Mustafa Okuklu Izmir Anadolu  gretmen Lisesi Tarih  gretmeni

Tarih Dersi Program Tanitim alismasi Haz:Mustafa Okuklu Izmir Anadolu gretmen Lisesi Tarih gretmeni PowerPoint PPT Presentation


  • 324 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Download Presentation

Tarih Dersi Program Tanitim alismasi Haz:Mustafa Okuklu Izmir Anadolu gretmen Lisesi Tarih gretmeni

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


2. Bütün Derslerde Izlenmesi Gereken Sira

3. 3 Ne Tablosu

4. Sorular ve Ögretme Hedefleri

5. Etkinlik Sorularinda Olmasi Gerekenler Birden fazla dogru cevabi olan sorular sorun Kendinden çok emin olmayan ögrenciler için bekleme süresi verin. “Baska neler ekleyebilirsiniz?”, ya da “Ahmet senin bu konudaki görüsün ne?” gibi takip sorulari sorun. Olumsuz ya da olumlu geri bildirimde bulunmayin, “ilginç”, “bunu hiç düsünmemistim” gibi yorumlar yapin. Özet yapmalarini isteyin. “Mehmet’in fikirlerini farkli kelimelerle kim anlatabilir?” “Kimler Özlem’le ayni fikirde? Kimler karsi? Neden? “Berna’ya sor bakalim, senin söyleyeceklerine ekleyecegi bir seyi var mi?” sorusuyla ögrencilerin birbirlerine soru sormalarini saglayin. “Eger ……olsaydi cevabin nasil degisirdi? Hayal kurmasini saglayin.

9. Osmanlinin I. Dünya Savasi’na Girisi

12. Deger Çizgisi Olusturma

14. Bütün Derslerde Izlenmesi Gereken Sira

15. 3 Ne Tablosu

16. Osmanli Devleti’nin Savasa Girisi Osmanli Balkan Savasi'ndaki ezici yenilgisinden sonra donanmanin islahinda Ingiliz, maliye ve gümrüklerin düzenlenmesinde Fransiz, jandarmanin islahi için Italyan, kara ordusunun islahi için ise Alman uzmanlardan yararlanmistir. Osmanlilar baslangiçta Avusturya'nin Bosna ve Hersek'i ilhaki ve Italya'nin Trablusgarp'i isgali nedeniyle Ingiltere'ye yaklasmis, 1911 Ekimi’nde sunulan ittifak teklifini Ingiltere reddetmistir. Öte yandan 1914 Temmuz baslarinda Fransa ile ittifak girisimine Fransa'nin yaniti Rusya razi olmadikça böyle bir ittifakin olamayacagi seklindedir. Sonuçta Osmanli Devleti 2 Agustos 1914'te Almanya ile ittifak imzalamistir. Ittifak 1918'e kadar yürürlükte kalacak, taraflardan biri feshetmedikten sonra 5 yil daha geçerli olacakti. Itilaf Devletleri savas basladiginda Osmanlinin ittifakindan haberi yoktu. Osmanlinin tarafsiz kalmasi için çaba harcadilar. Kapitülasyonlarin kaldirilmasi için kesin bir taahhüde girmediler. Ege adalari, Misir sorunu gibi toprak isteklerine ise hiç yanasmadilar. 10 Agustos'ta iki Alman gemisi Çanakkale'ye sigindi. Amiral Souchon Osmanli donanma komutanligina getirildi. Osmanli donanmasi 29–30 ekim gecesi Rusya'ya saldirdi. Bunun üzerine Ingiltere, Fransa ve Rusya Osmanli Devleti'ne savas açti 23 Kasim 1914'te cihat yayinlandi. Balkan Savas’i Ittihat ve Terakki’nin düsüncelerini derinden etkilemis, Osmanlicilik düsüncesinin ise yaramayacagi gerçegini kabul ettirmistir. Bir imparatorlugun ellerinin arasindan kayip gittigini gören Ittihatçilarin daha aziyla yetinmesini beklemek yanlis olur. Basta Enver Pasa olmak üzere Ittihatçilar, Kafkaslari asarak Turan ülküsünü gerçeklestirmek ve Misir’i ele geçirerek Islam ülkelerini tekrar imparatorluga baglamanin hesaplarini yapiyorlardi. Avrupa’da baslayan savas ve Almanya ile olan ittifak bu planlar için uygun bir zemin yaratiyordu.

18. Hizli Yazma Etkinligi 3 Ne Tablosuna uygun olarak islemler gerçeklestirildikten sonra kisa bir süre içinde ögrencilerin “Osmanlinin I. Dünya Savasi’na girisi” konusunda bir metin yazmasi istenir. Önemli: Sürenin çok uzun olmamasina ve kitaba basvurulmamasina dikkat edilmelidir.

19. Gazete Etkinligi 4 Grup olustur. 1. Kisi:Gazetenin ismi ve mansetini belirlesin 2. Kisi:Ana haberi yazsin 3. Kisi:Basyaziyi yazsin 4. Kisi:Gazeteye resim veya karikatürleri eklesin 5. Kisi: Konu ile ilgili diger gelismeleri haber yapsin Gruplar belirlenen süre içerisinde varsa karton üzerinde çalismalarini hazirlasin panoya assin, Etkinlik ev ödevi seklinde de verilebilir.

21. Kronolojik Düsünme Beceresi Etkinligi Gruplar olusturulduktan sonra söyle bir yönerge verilsin “metindeki gelismelerin kronolojisini çikariniz” sürenin sonunda ise “Yandaki kriterlere göre en önemli 3 gelisme hangisidir.” Seklinde bir yönerge verilsin Sürenin sonunda gruplarin seçtikleri olaylar tahtaya yazilsin gruplar nedenlerini açiklasin Kriterler: Etkiledigi insan sayisi Ekonomik, sosyal, siyasal vs. sonuçlari Günümüze etkisi Kilit önemi

22. Kavramlarla Düsünme Becerisi Beklenti olusturma asamasindan sonra belli sürede gruplarin metinde geçen isim ve kavramlari belirlemelerini isteyin. Seçilecek kavramlardan bir metin istenecegini, metne tekrar bakamayacaklarini ona göre dikkatli okumalarini söylemeyi unutmayin. Gruplardan gelen isim ve kavramlar tahtaya yazilsin Sizin seçtikleriniz isim ve kavramlardan belli bir süre içinde bir metin yazmalarini isteyin. Metinin tek bir cümleden olusmasi gerektigi ve tüm kavramlarin kullanilmasi gerektigini söylemeyi unutmayin. Metinden yararlanmalarini engelleyin. Kavramlar Ingiltere, Almanya, Turancilik, Fransa, Souchon, ittifak, Balkan Savasi, Ittihatçilar, Osmanli Osmanlinin kaderini elinde bulunduran Ittihatçilar, Balkan Savasi’nin yol açtigi acinin da etkisi ile yalnizliktan kurtulabilmek için Ingiltere ve Fransa ile ittifak girisiminden sonuç alamayinca Almanya ile ittifak imzalamis, Alman amirali Souchon’un Rusya’ya saldirisi üzerine I. Dünya Savasi’na resmen katilmis, savasi Orta Asya Türkleri ile birleserek Turan ülküsünü gerçeklestirmenin araci olarak düsünmüstür.

23. Grup Tartismasi Beklenti olusturma asamasindan sonra gruplar olusturulur. 1. Grup: 3 tane soru hazirlar 2. Grup: sorulari yanitlar 3. Grup: Yanitlari destekleyici ek bilgiler verir. 4. Grup: Yanitlari elestirir. Önemli:Bütün etkinlik metine dayali olarak sürdürülmelidir. Soru, cevap ve elestirinin mutlaka metinde bir dayanagi bulunmalidir.

24. Ögren ve Ögret Etkinligi Gruplar olusturulur. Metin Grup sayisi kadar bölümlere ayrilir. Gruplar belirlenen süre içinde kendi metnini ögrendikten sonra herkesin kendi yerine oturmasi istenir. Her ögrencinin kendi sorumlulugunda olan metni diger 4 arkadasina belli süre içinde ögretmesi istenir. Hazirlanan sorular tüm sinifa yöneltilerek etkinlik tamamlanir. Önemli:Ögrenciler tek baslarina degil, birlikte sorumlu olduklari konuyu ögrenmelidir. Konuya soru sorarak yaklasmalidirlar.

25. Metinlerin elestirel bakisla incelenmesi etkinligi Gruplar olusturulur. Belirlenen süre içinde sorular degerlendirilerek sonuçlarini yazmalari istenir. Grup sözcülerinden grubun görüsleri alinarak tartisilir.

26. Malazgirt Savasi “Türklerin Anadolu’ya düzenledikleri akinlari durdurmak isteyen Bizans Imparatoru Romanos Diogenes’in (Romen Diyojen),200.000 kisilik bir orduyla Istanbul’dan yola çikip, yolu üstündeki yerleri yakip yikarak ilerledigini haber alan Selçuklu Sultani Alp Arslan, Halep’ten ayrilarak 50.000 kisilik bir orduyla Ahlat’a ulasti. Bizans ordusu kuvvetleri ile Sanduk komutasindaki Türk birlikleri arasinda yapilan ilk çarpismada Bizans birlikleri yenilgiye ugratildiysa da Bizans ordusunun Malazgirt’e girerek burayi yakip yiktigini haber alan Alp Arslan, kan dökülmemesi için Romanos Diogenes’e baris önerisinde bulundu. Baris teklifi kabul edilmeyince, hizla Malazgirt’e yürüdü. Ve iki ordu. Malazgirt’te karsi karsiya geldiler. Cuma günü ögleden sonra baslayan savas aksamüzeri sona erdi. Düsmani takibe gece de devam edildi. Hatta tam bir basari için takibat ertesi aksama kadar devam etti. Savas çok siddetli olmus, düsman askerlerinin çogu öldürülmüs, basta Bizans Imparatoru olmak üzere Bizans askerlerinin bir kismi esir edilmis, pek az bir kismi oraya buraya kaçarak canlarini kurtarabilmisti. Tarihin en büyük meydan savaslarindan biri olan Malazgirt Savasi Türk ordusunun kesin galibiyeti ile sonuçlandi. Alp Arslan’in savas taktigi, Türk askerinin cesaret ve kahramanligi sayesinde Türk ordusu Bizans ordusunu birkaç saat içinde kesin bir yenilgiye ugratti ve savasi kazandi…..” 9. Sinif tarih s.151

27. Metinlerin elestirel bakisla incelenmesi etkinligi

29. 1926-1938 arasi dönemde yanda verilen Dünya sanayi üretimi ile ilgili grafige göre asagidaki sorulari (Evet) veya (Hayir) diye yanitlayarak gerekçesini açiklayiniz. Kriz, üretimdeki asiri artistan kaynaklanmistir. ( ) Fiyat düsüsleri stoklarin hizli bir sekilde erimesine neden olmustur. ( ) 1930’lu yillardaki üretim artisi tüketimden çok savas rüzgarlari nedeniyle devletin alici olmasindan kaynaklanmaktadir. ( ) Tüketimin canlandirilamamasi krizin temel nedenidir. ( ) Stoklarin büyümesi sirketlerin piyasa degerini artirmistir. ( ) Stoklarin fazlaligi sirketleri fiyat indirimlerine zorlamistir. ( ) Ekonomik göstergeler issizligin arttigini göstermektedir. ( ) 1929 Ekonomik bunaliminin en kötü yili 1932 yilidir. ( ) Sirketler üretimi artirarak fiyatlarin düsmesini saglamaya çalismislardir. ( ) Kriz ithalata dayali politikalari cazip hale getirmistir. ( )

30. Degerlendirme Tablosu

32. Birinci Elden Kaynak Kullaniminin Esaslari Yasa ve sinif seviyesine uygun kaynaklar seçilmelidir. Seçilen materyal okunabilir ve yayimlanabilir olmalidir. Ögrencilerin kaynagi “çözümlemelerine” yardimci olmak için uygun altyapi olusturulmalidir. Kaynak üzerinde çalisma gruplari olusturulmalidir. Birinci elden kaynagi okumak için bir amaç ve motivasyon temin edilmelidir. Kaynagin verdigi bilgiler kazanimlara uygun olmalidir. Tarihsel gerçeklerin kavranmasinda yaniltici olmamalidir.

33. Enver Pasa’nin vasiyeti

34. Belgeye Sorulabilecek Sorular Enver Pasa nasil bir ruh hali içindedir? Enver Pasa’nin siyasi düsünceleri hakkinda ne söylenebilir? Belgeye göre Enver Pasanin kisiligi hakkinda ne söylenebilir? Enver Pasa’yi vasiyetini yazmaya iten durum ne olabilir?

35. Tarih Ögretiminde Biyografi Çalismasi Liderlerin, kahramanlarin, sanatçilarin ve bilim insanlarinin biyografilerinin kullanilmasi, soyut ve anlasilamayan olaylari somutlastirir. Bir dönemin tarihi olaylari ne kadar mantiksal bir sekilde düzenlenmis olursa olsun, çocuklar; olaylari, bir kisinin hayati kadar gerçek ve somut olarak göremezler. Önemli kisilerin hayatlari anlatildikça, bir dönemin yasam tarzi, âdetleri, özellikleri ve ruhu adeta çocuklarin gözünde yasatilmis olur.

38. Çalisma sorularina örnekler 1. 19. Yüzyil Avrupa’sinda milliyetçiligin en güçlü oldugu ülkeler Italya ve Almanya’dir. Çünkü,……. 2. Monroe Doktrini ABD’nin XX. Yüzyila güçlü bir devlet olarak girmesinin en önemli nedenidir. Çünkü;… 3. Viyana Kongresi’nin olusturdugu Avrupa sistemi, Versay sisteminden daha fazla Avrupa barisina hizmet etmistir. Katiliyorum, çünkü… Katilmiyorum, çünkü… 4. Versay Antlasmasi savasa katilan devletlerden Ingiltere’den çok Fransa’nin eseridir. Katiliyorum çünkü Katilmiyorum çünkü 5. Versay sistemi kalici bir barisi saglayamazdi. Daha da önemlisi yeni bir savasin en önemli nedeni olmustur. Çünkü….

  • Login