Cookie sale
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 7

Cookie Sale PowerPoint PPT Presentation


  • 89 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Cookie Sale . By :Orlando Soto . 3 kind of cookies in one . What I'm trying to sell is chocolate chip cookies, Oreos , and nutter butter. There is going to be 6 of each kind in there own separate pack. Basically I’m trying to sell them to TBA students. Cost Per Unit.

Download Presentation

Cookie Sale

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Cookie sale

Cookie Sale

By :Orlando Soto


3 kind of cookies in one

3 kind of cookies in one

  • What I'm trying to sell is chocolate chip cookies, Oreos , and nutter butter. There is going to be 6 of each kind in there own separate pack. Basically I’m trying to sell them to TBA students.


Cost per unit

Cost Per Unit

  • The cost per unit is .40 Cents

  • Y = 2 + 0.40x

  • There is 12 packs of cookies in each box we’re going to buy. So I did the total amount for a box which is $4.66/12 cookies = $0.40


Y 0 40x 2

Y = 0.40x + 2

  • Y = total cost in dollars

  • X = number of cookies

  • 2 = the fixed cost of advertising materials

  • 0.40 = the cost per cookie


Y 1 00x

Y = 1.00x

  • Y = Total Cost

  • 1.00 = Cost of the product

  • X = Per pack of cookie


Why pay 1 for a cookie

Why pay $1 for a cookie?

  • The price is cheap your paying $1 for a pack with 6 cookies so basically your getting 6 cookies for 1/3 of the regular price for 2 cookies. Also cause its not just 1 kind of pack of cookies. There is 3 different packs, there is nutter butter, chocolate chip, and Oreo cookies.


Cost revenue graph

Cost & Revenue graph.

1. The two lines intersect at 4,2 , the point in which they intersect shows how much money is being made

My profit is $5.00

It means that you have made a profit and good amount of money


  • Login