cookie sale
Download
Skip this Video
Download Presentation
Cookie Sale

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 7

Cookie Sale - PowerPoint PPT Presentation


  • 117 Views
  • Uploaded on

Cookie Sale . By :Orlando Soto . 3 kind of cookies in one . What I\'m trying to sell is chocolate chip cookies, Oreos , and nutter butter. There is going to be 6 of each kind in there own separate pack. Basically I’m trying to sell them to TBA students. Cost Per Unit.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Cookie Sale ' - draco


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
cookie sale

Cookie Sale

By :Orlando Soto

3 kind of cookies in one
3 kind of cookies in one
  • What I\'m trying to sell is chocolate chip cookies, Oreos , and nutter butter. There is going to be 6 of each kind in there own separate pack. Basically I’m trying to sell them to TBA students.
cost per unit
Cost Per Unit
  • The cost per unit is .40 Cents
  • Y = 2 + 0.40x
  • There is 12 packs of cookies in each box we’re going to buy. So I did the total amount for a box which is $4.66/12 cookies = $0.40
y 0 40x 2
Y = 0.40x + 2
  • Y = total cost in dollars
  • X = number of cookies
  • 2 = the fixed cost of advertising materials
  • 0.40 = the cost per cookie
y 1 00x
Y = 1.00x
  • Y = Total Cost
  • 1.00 = Cost of the product
  • X = Per pack of cookie
why pay 1 for a cookie
Why pay $1 for a cookie?
  • The price is cheap your paying $1 for a pack with 6 cookies so basically your getting 6 cookies for 1/3 of the regular price for 2 cookies. Also cause its not just 1 kind of pack of cookies. There is 3 different packs, there is nutter butter, chocolate chip, and Oreo cookies.
cost revenue graph
Cost & Revenue graph.

1. The two lines intersect at 4,2 , the point in which they intersect shows how much money is being made

My profit is $5.00

It means that you have made a profit and good amount of money

ad