Mezopot mske stavite stvo
Download
1 / 18

MEZOPOTÁMSKE STAVITEĽSTVO - PowerPoint PPT Presentation


 • 119 Views
 • Uploaded on

MEZOPOTÁMSKE STAVITEĽSTVO. Zdroje a význam mezopotámskeho staviteľstva Materiál a konštrukcie Irigačné stavby Mestá a ich pozoruhodné staviteľské objekty.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' MEZOPOTÁMSKE STAVITEĽSTVO' - dolf


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Mezopot mske stavite stvo

MEZOPOTÁMSKE STAVITEĽSTVO

Zdroje a význam mezopotámskeho staviteľstva

Materiál a konštrukcie

Irigačné stavby

Mestá a ich pozoruhodné staviteľské objekty


 • Mezopotámske staviteľstvo patrí do obdobia staroveku. Starovek je také obdobie ľudských dejín, ktoré sa začína vznikom prvých civilizácii a štátov a končí vznikom stredoveku. Chronologicky zahŕňa obdobie od 4. tisícročia p.n.l. a končí rokom 476 n.l.

 • Zo staviteľského hľadiska obsahuje Mezopotámiu, Egypt, Indiu a Čínu, Grécke staviteľstvo a rímske staviteľstvo.

 • V porovnaní s pravekým staviteľstvom staroveké staviteľstvo predstavovalo vyšší stupeň, úroveň, ktorá sa vyznačovala mnohotvárnosťou foriem, objavením rozličných typov obydlí, spoločenských a kultových budov, novými stavebnými materiálmi a rozvojom stavebnej techniky.

 • Prvou krajinou, ktorou začína starovek je Mezopotámia. Vznikla v 4. tisícročí p.n.l a trvala do 6. - 7. storočia p.n.l. Na jej staviteľstve sa podielalo viacero kmeňov: Sumeri, Akkádi, Babylončania, Asýrčania a Iránci


Materi l a kon trukcie
Materiál a konštrukcie Starovek je také obdobie ľudských dejín, ktoré sa začína vznikom prvých civilizácii a štátov a končí vznikom stredoveku. Chronologicky zahŕňa obdobie od 4. tisícročia p.n.l. a končí rokom 476 n.l.

 • Absencia kameňa a dreva.

 • Základný stavebný materiál: trstina a hlina

surová tehla z hliny

Rozmery:

20x30x10 cm

31x34x10 cm

Konštrukcia zo zväzku rákosia

Tehla s pravidelnou formou


Domec z tŕstia Starovek je také obdobie ľudských dejín, ktoré sa začína vznikom prvých civilizácii a štátov a končí vznikom stredoveku. Chronologicky zahŕňa obdobie od 4. tisícročia p.n.l. a končí rokom 476 n.l.

Tehlová konštrukcia

Staroveké a súčasné rákosové stavby


 • Krajina Mezopotámie bola veľmi úrodná, s pravidelnými záplavami. Rieky bolo však potrebné regulovať a budovať sústavu umelého zavlažovania. K tomu potrebovali: zavodňovacie a odvodňovacie kanály, akvadukty, nádrže a pod.

 • Pri jarných záplavách sa voda z riek odvádzala do zdrží a pomocou stavidiel a zdvíhadiel do kanálov dlhých niekoľko 100 km, širokých 50 m a hlbokých do 10 m. Boli obložené pálenou tehlou a spájané asfaltom.

Zavlažovací kanál

Systém zavlažovacích kanálov a nádrží

Cisterny


Mezopotámsky dom záplavami. Rieky bolo však potrebné regulovať a budovať sústavu umelého zavlažovania. K tomu potrebovali: zavodňovacie a odvodňovacie kanály, akvadukty, nádrže a pod.

Mezopotámske mesto

Mestské hradby


 • Pochádza asi z roku 2000 záplavami. Rieky bolo však potrebné regulovať a budovať sústavu umelého zavlažovania. K tomu potrebovali: zavodňovacie a odvodňovacie kanály, akvadukty, nádrže a pod.p.n.l. Mal základnú plochu 20 metrov a rozmery pôdorysu 65x43 metrov.

 • Bol vymurovaný z nepálených tehál, ale ochranný plášť z vypaľovaných tehál, murovaných na asfalt.

 • Stavba mala tri stupne a na vrchole svätiňa.

 • Ma najvyššiu terasu viedlo 130 schodov.

Zikkurat v Ure


 • Postavili v rokoch 772 – 705 p.n.l. na 14 metrov vysokej umelej terase o rozlohe 73000 m2

 • Je to rozsiahli komplex budov slúžiacich na rôzne účely: sály, vnútorné nádvoria, stupňovité veže, schodištia, pekárne, vínne pivnice.

 • Vstupovalo sa doň cez trojitú monumentálnu bránu, lemovanú pármi kolosálnych okrídlených býkov v ľudskými hlavami, ktoré umelci vytesali z jemného sadrovca.

Sargonov palác


 • Stavba bola klenutá a mala jednoduchý tvar z dvomi predstupujúcimi vežami. Na výšku merala 30 metrov a šírku 8 metrov. Steny boli obložené smaltovanými tehlami. Na modrom poklade boli radené ploché reléfy symbolizujúce bohov – kráčajúci levy, býci, rozprávkové zvieratá. Brána stočí zreštaurovaná v Pergamsokom múzeu v Berlíne

Ištarina brána


Semiramidine visut z hrady
Semiramidine predstupujúcimi vežami. Na výšku merala 30 metrov a šírku 8 metrov. Steny boli obložené smaltovanými tehlami. Na modrom poklade boli radené ploché reléfy symbolizujúce bohov – kráčajúci levy, býci, rozprávkové zvieratá. Brána stočí zreštaurovaná v Pergamsokom múzeu v Berlíne visuté záhrady

 • Pochádzajú asi z roku 600 p.n.l. Rozprestierali sa na ploche 40x30 metrov a boli vysoké 25 metrov.

 • Pozostávali zo štyroch podlaží, ktoré tvorili terasy. Tieto boli pokryté kamennými platňami, vrstvou trstiny a boli zaasfaltované. Na povrch asfaltu položili dve vrstvy tehál spevnených sadrovou maltou, na ktorej bola ešte olovená platňa. Olovo bolo pokryté hrubou vrstvou úrodnej pôdy vysadenej rozličnými rastlinami.

 • Po celej ploche prechádzala rozvetvená sieť špeciálnych kanálov, ktorými tiekla voda z hornej terasy na dolnú. V základe stavby boli stĺpy, ktoré držali stropy a sály.


Babylonsk ve a
Babylonská veža predstupujúcimi vežami. Na výšku merala 30 metrov a šírku 8 metrov. Steny boli obložené smaltovanými tehlami. Na modrom poklade boli radené ploché reléfy symbolizujúce bohov – kráčajúci levy, býci, rozprávkové zvieratá. Brána stočí zreštaurovaná v Pergamsokom múzeu v Berlíne

 • Mala štvorcový základ s dĺžkou strán 91,5 metra a výškou 90 metrov. Pozostávalo zo siedmich poschodí. Jej vnútorná časť bola vymurovaná zo surovej tehly a vonkajšia z pálenej tehly, spevnene bitumovou maltou.

 • Zachovalo aj meno jej staviteľa – ním bol Aradachchešu.


Chr m v eride
Chrám v predstupujúcimi vežami. Na výšku merala 30 metrov a šírku 8 metrov. Steny boli obložené smaltovanými tehlami. Na modrom poklade boli radené ploché reléfy symbolizujúce bohov – kráčajúci levy, býci, rozprávkové zvieratá. Brána stočí zreštaurovaná v Pergamsokom múzeu v Berlíne Eride

 • Pochádza z 5. – 4. tisícročia p.n.l.

 • Mal trojlodový pôdorys, pozdĺžnu strednú miestnosť, ktorú obklopovali menšie priestory. V hlavnej miestnosti boli pódium a obetný oltár.


Mesto babylon
Mesto Babylon predstupujúcimi vežami. Na výšku merala 30 metrov a šírku 8 metrov. Steny boli obložené smaltovanými tehlami. Na modrom poklade boli radené ploché reléfy symbolizujúce bohov – kráčajúci levy, býci, rozprávkové zvieratá. Brána stočí zreštaurovaná v Pergamsokom múzeu v Berlíne

 • Bolo to najväčšie mesto v Mezopotámií. Stavalo sa podľa jednotného plánu a malo veľmi vysokú úroveň vybavenosti.

 • Z urbanistického hľadiska malo pravidelný pravouholník s plochou 10 km2´a bolo obohnané hrubými múrmi s ôsmimi bránami, nazvanými menami hlavných bohov. Najkrajšou a najveľkolepejšou bránou bola Ištarina brána – bohyne plodnej zeme a vojny.

 • Vonkajší obvod opevnenia meral 18 km.

 • Mesto bolo rozdelené riekou Eufrat na dve časti.

 • Malo priame ulice, procesínu cestu, administratívne, kultové a palácové budovy.


Mezopotámske paláce predstupujúcimi vežami. Na výšku merala 30 metrov a šírku 8 metrov. Steny boli obložené smaltovanými tehlami. Na modrom poklade boli radené ploché reléfy symbolizujúce bohov – kráčajúci levy, býci, rozprávkové zvieratá. Brána stočí zreštaurovaná v Pergamsokom múzeu v Berlíne