Comparison shopping
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 5

Comparison Shopping! PowerPoint PPT Presentation


  • 67 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Comparison Shopping!. What is comparison shopping?. Shopping for bargains by comparing the prices of similar items or brands or comparing the prices at different stores.  To get a bargain, or get the best value, you must compare not only price, but quality as well.

Download Presentation

Comparison Shopping!

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Comparison shopping

Comparison Shopping!


What is comparison shopping

What is comparison shopping?

  • Shopping for bargains by comparing the prices of similar items or brands or comparing the prices at different stores. 

  • To get a bargain, or get the best value, you must compare not only price, but quality as well.


Unit pricing will help with comparison shopping what is unit pricing

Unit pricing will help with comparison shopping.What is unit pricing?

  • Unit pricing is figuring the price per unit—such as

    • per ounce

    • per pound

    • per individual item (such as an egg that comes in a carton of a dozen, or one soda that comes in a 12 pack)


Let s try unit pricing yay you may use a calculator

Let’s try unit pricing! (Yay!)(You may use a calculator)

Which is the better bargain?

  • 2 pounds of bananas for $1.00

  • OR

  • 3 pounds of bananas for $2.00?

To find the answer, divide the cost by the amount to find the price per unit:


Which is the better deal bargain

Which is the better deal/bargain?

  • $1.00 divided by 2  = .50 per Pound

  • $2.00 divided by 3  = .67 per Pound


  • Login