Comparison shopping
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 5

Comparison Shopping! PowerPoint PPT Presentation


  • 73 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Comparison Shopping!. What is comparison shopping?. Shopping for bargains by comparing the prices of similar items or brands or comparing the prices at different stores.  To get a bargain, or get the best value, you must compare not only price, but quality as well.

Download Presentation

Comparison Shopping!

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Comparison Shopping!


What is comparison shopping?

  • Shopping for bargains by comparing the prices of similar items or brands or comparing the prices at different stores. 

  • To get a bargain, or get the best value, you must compare not only price, but quality as well.


Unit pricing will help with comparison shopping.What is unit pricing?

  • Unit pricing is figuring the price per unit—such as

    • per ounce

    • per pound

    • per individual item (such as an egg that comes in a carton of a dozen, or one soda that comes in a 12 pack)


Let’s try unit pricing! (Yay!)(You may use a calculator)

Which is the better bargain?

  • 2 pounds of bananas for $1.00

  • OR

  • 3 pounds of bananas for $2.00?

To find the answer, divide the cost by the amount to find the price per unit:


Which is the better deal/bargain?

  • $1.00 divided by 2  = .50 per Pound

  • $2.00 divided by 3  = .67 per Pound


  • Login