Operačné systémy - PowerPoint PPT Presentation

Opera n syst my
Download
1 / 20

 • 73 Views
 • Uploaded on
 • Presentation posted in: General

Operačné systémy. Dominik Ferenčík II.P. Čo je to operačný systém (OS)?.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

Operačné systémy

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Opera n syst my

Operačné systémy

Dominik Ferenčík II.P


O je to opera n syst m os

Čo je to operačný systém (OS)?

 • OS predstavuje množinu programov pomocou,ktorého počítač plní svoje funkce. Zásadne riadi a kontroluje jednotlivé časti technického vybavenia, zaistuje aplik. programom všetky služby týkajúce sa ovládania technických prvkov a sprostretkuje komunikáciu medzi uživateľom a PC


Ake typy os pozn me a kde sa s nimi stret vame

Ake typy OS poznáme a kde sa s nimi stretávame ???

 • OS dneska najdeme väčšinou vo vypočtovej technike a v dnešných smartphonoch,tabletoch a aj v tzv. smart TV a rozdeľujeme podľa:

 • - podľa uživateľskeho použitia na jednouživateľske a viacuživateľske- podľa možnosti “multitaskingu’’ na jednoúlohové a viacúlohové- podľa GUI (grafickeho uzivatelskeho rozhrania) na textové (MS-DOS) a grafické (Win, OS X, Linux...)


Pou ite nos opera n ch syst mov

Použiteľnosť operačných systémov

Čo sa týka PC, notebookoch, laptopov, netbookoch tak tam prevládaju systémy Windows, menšinu ovladaju OS Linux a OS X.

V oblasti smartphonoch, tabletoch, phabletoch tak tam najviac prevláda iOS, na druhej priečke sa objavuje Android a pomaly sa tam objavuje Windows (konkretne Windows Phone pre smartphony a Windows 8 RT pre tablety) a aj Blackberry.


Hist ria os

História OS

 • Prvý OS vznikol počas tretej počítačovej generácie koncom 60-tých rokoch, volal sa UNIX, vznikol v Bell Labs a z tohto OS vzniklo mnoho systémy ako napr. Mac OS X, Linux, iOS....


Pracovn plocha unixu

Pracovná plocha UNIXu


Ms dos

MS-DOS

 • Vznikol v 80.rokoch,cely názov je MicroSoft Disk Operating System, ten OS vznikol v dielni Tima Patersona a neskor ho spoločnosť Microsoft odkupila a prerobila ho podla svojho a tento OS bol inštalovany na počítačoch od firmy IBM. Bol to jeden z prvých operačných systémov určených pre jednoduchú obsluhu bežným používateľom a zaroveň jediný OS, ktorý mal textové grafické rozhranie.


Pracovn plocha ms dosu

Pracovná plocha MS-DOSU


Gnu gpl linux

GNU/GPL Linux

 • Vznikol začiatkom 90.rokoch, jeho tvorcom je fínsky počítačový inžnier Linus Torvalds, ktorý vytvoril zaroveň jadro Linuxu a spolu s Richardom Stallamanom označili tento system ako open source. Vďaka tomuto činu dneska množstvo programátorov prerába jadro Linuxu a tým pádom existuje množstvo distribúcií Linuxu ako napr. Fedora Core, Ubuntu, Red Hat, Google Android atď. Linux je považovaný za najlepší serverový OS a 90% z 500 superpočítačov využíva OS Linux.


Pracovn plocha linuxu

Pracovná Plocha Linuxu


Microsoft windows

Microsoft Windows

 • Vznikol koncom 80.rokoch,najznamejší OS na svete, využíva ho takmer každá domácnosť, najnovším OS Windows nosí označenie Windows 8, prvý OS Windows vznikol ako graficka nadstavba pre MS-DOS nosila označenie 3.1, neskôr vznikol prvý graficky OS od Microsoft Win 95,Windows NT(verzia určena pre servery), potom Win 98, Win 2000, Windows XP, Windows Vista a nakoniec Windows 7.


Pracovn plocha windowsu

Pracovná Plocha Windowsu


Mac os system 1

Mac OS - System 1

 • System 1 (Mac OS) bol vytvorený pre počítače Macintosh 128k a v tej dobe (1984) bol populárny pre jeho grafické rozhranie.


Nextstep

NeXTSTEP

 • Tento OS vznikol potom, ako Steve Jobs odišiel z Applu, ktorý založit NeXT Computer. Neskôr tento OS a celú firmu NeXT odkúpila spoločnosť Apple a prijal Steva Jobsa späť do jeho funkcie. S týmto OS v 1991 Sir Tim Berners-Lee vytvoril prvú webovú stránku.


Opera n syst my

OS X

 • Vznikol v 2001 v spoločnosti Apple Computer ako nahrada za Mac OS,ktory bol a aj je známy svojím grafickým rozhraním. Najnovšia verzia Macu je 10.8.2 a je označená ako Mountain Lion.


Opera n syst my

iOS

 • Je to OS,ktorý je špecialne vytvorený pre iPhone, iPod a iPad. Najnovšia verzia iOSu je iOS 6.


Google android

Google Android

 • Google Android je založeny na zaklade jadra Linuxu, najnovšia verzia sa označuje ako 4.2. JellyBean. Prvá verzia sa označovala ako Android 1.0. OS Google Android najdete na telefonoch od Samsungu, HTC, Sony Ericsson a dneska ich najdete aj tabletoch.


Windows phone

Windows Phone

 • Windows Phone vznikol pred dvoma rokmi a tento OS je inštalovaných na telefonoch Nokia Lumia, ale postupne sa objavuju aj na telefonoch od HTC a Samsungu.Najnovšia verzia sa označuje Windows Phone 8.


Blackberry

Blackberry

 • Blackberry je OS vytvoreny pre produkty od spoločnosti Blackberry. Najnovšia verzia Blackberry sa označuje pod číslom 7.1. Blackberry na Slovensku nemá veľku obľubu, viac sa teší popularite v USA


Akujem v m za pozornos

Ďakujem vám za pozornosť 


 • Login