UNIVERSITETI I TIRAN S FAKULTETI I SHKENCAVE SOCIALE DEPARTAMENTI PSIKOLOGJI-PEDAGOGJI MASTER I NIVELIT T  PAR   -  DREJ

UNIVERSITETI I TIRAN S FAKULTETI I SHKENCAVE SOCIALE DEPARTAMENTI PSIKOLOGJI-PEDAGOGJI MASTER I NIVELIT T PAR - DREJ PowerPoint PPT Presentation


  • 1175 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

P?rmbajta. Hyrje ( Shqyrtim literature )Analiz? e gjendjes s? shkoll?s e marr? n? studimProfili i nevojave t? prinditProfili i nevojave t? nx?n?sitProfili i nevojave t? m?suesitRekomandimeBibliografiShtojc?Metodologjia: Pyet?sor Fokus grup Anketime.

Download Presentation

UNIVERSITETI I TIRAN S FAKULTETI I SHKENCAVE SOCIALE DEPARTAMENTI PSIKOLOGJI-PEDAGOGJI MASTER I NIVELIT T PAR - DREJ

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


1. UNIVERSITETI I TIRANĖS FAKULTETI I SHKENCAVE SOCIALE DEPARTAMENTI PSIKOLOGJI-PEDAGOGJI MASTER I NIVELIT TĖ PARĖ - DREJTIM DHE ADMINISTRIM ARSIMI Punuan: Blerta SALIAJ Silvana PRIFTI Valentina HYSKO Erjona SULA Lindita BERBERI 6 maj 2010

2. Pėrmbajta Hyrje ( Shqyrtim literature ) Analizė e gjendjes sė shkollės e marrė nė studim Profili i nevojave tė prindit Profili i nevojave tė nxėnėsit Profili i nevojave tė mėsuesit Rekomandime Bibliografi Shtojcė Metodologjia: Pyetėsor Fokus grup Anketime

3. Hyrje (shqyrtim literature) Varfėri do tė thotė: mė tepėr sesa tė kesh pak para, tė jesh i paprivilegjuar nė lidhje me tė gjithė sektorėt e jetės. Kush ėshtė i varfėr? Nė ēdo vend varfėria ka njė pamje tė ndryshme. Nė vendet e BE-sė me 764 euro nė muaj Nė vendin tonė me 50 $ (4891 leke) (INSTAT-UNDP-WB) Varfėria ekonomike reflektohet nė problemet sociale me tė cilat ballafaqohen sot tė moshuarit e vetmuar, pensionistėt, fėmijėt e rrugės, tė paaftėt, tė rinjtė e papunė dhe me sjellje kriminale, viktimat e drogės, gratė kryefamiljare, fėmijėt e pėrfshirė nė format e kėqija tė punės, braktisja e shkollės, etj

4. •  Profili i Varferisė (LSMS 2002) Individėt e varfėr jetojnė nė familje tė mėdha dhe tė reja Zonat e thella nė Veri dhe nė Veri-Lindje te vendit janė mė tė varfra Tė varfėrit kanė koeficient tė ulėt tė regjistrimit nė shkolla Shkalla e papunėsisė ndėr tė varfėrit ėshtė pothuaj dyfishi i jo tė varfėrve Te varfėrit pėrfitojnė mė pak nga shėrbimet shendetėsore Te varfėrit harxhojnė mė shumė se gjysmėn e buxhetit tė tyre pėr ushqim (67%) dhe mė pak pėr produkte joushqimore(17%).  

5. Grupimi i nevojave sipas Moslow-t Nevojat fiziologjike (ushqim, ujė, ajėr dhe gjumė) Nevoja pėr siguri (nevojat pėr struktura, rregull, siguri, parashikueshmėri) Nevoja sociale ( nevojat pėr miq dhe shokė, njė familje qė tė mbėshtet, identifikimi nė njė grup) Nevoja pėr vlerėsim ( tė jenė tė respektuar dhe tė kenė vetėbesim dhe vetėrespekt, t’u kushtojnė vėmendje, tė gėzojnė reputacion te tė tjerėt ) Nevoja pėr vetaktualizim (nevojat pėr tė vėrtetėn, drejtėsi, liri)

6. Analiza e gjendjes sė shkollės “Gjon Buzuku” Nė vitin 2009-2010 numri i nxėnėsve ėshtė 1549 nxėnės, 45 klasa ku 802 prej tyre i pėrkasin Ciklit tė Ulėt dhe 747 nxėnės i pėrkasin Ciklit tė Lartė

8. Nxėnėsi Numri i nxėnėsve me nivel tė ulėt ekonomik ėshtė 203, 13% Shumė fėmijė tė varfėr e fillojnė jetėn me njė disavantazh Niveli i disavantazhit mund tė pėrkeqėsohet nga mungesa e stimulimit ose e njė mjedisi tė sigurt nė shtėpi

9. Faktorėt qė ndikojnė te fėmijėt Pozicioni gjeografik, periferik Familje tė ardhura nga zona rurale me tė ardhura tė pakta Niveli i ulėt arsimor i prinderve (4-8 vite shkollimi) Familje me probleme sociale Probleme punėsimi e strehimi Kushtet e banimit nė lagje

10. Mėsuesi 61 mėsues, 52 janė femra dhe 9 janė meshkuj Janė tė moshave tė ndryshme gjė qė sjell gėrshetimin e eksperiencės dhe dėshirės sė mirė pėr tė arritur rezultate tė larta me nxėnėsit Ata tregonin kujdes tė veēantė pėr t’i bėrė tė ndihen tė pranuar nga shoqėria e klasės

11. Organizata pėr mbrojtjen e tė drejtave te fėmijėve Pėr shkak tė numrit tė madh tė familjeve me tė ardhura tė pakta tė kėsaj shkolle, i ėshtė ofruar shėrbim dhe ndihmė nga shoqata tė ndryshme qė kanė nė qendėr fėmijėn, mbrojtjen e tė drejtės kryesore pėr t’u arsimuar dhe pėr t’u ndier i pranuar nė shoqėri e kudo. Njė ndėr to qė ka pasur njė bashkėpunim ka qenė shoqata FBSH.

12. Aktorėt e shkollės Mėsuesi, Prindi dhe Nxėnėsi Vlerėsimi i nevojave tė tyre ka ndikim tė madh nė arritjet e fėmijėve Nga matrica e nevojave pėr mbėshtetjen e nxėnėsve nga familje tė varfra kemi hartuar tre pyetėsorė me anė tė tė cilėve do analizojmė nevojat qė ata kanė me qėllimin e vetėm pėr tė ngritur e pėrmirėsuar rezultatet e fėmijėve tė tyre nė mėsime.

13. Analiza e nevojave tė prindėrve pėr tė mbėshtetur fėmijėt e tyre nė mėsime

14. Roli i familjes nė progresin e fėmijės Familja pėrcaktuesja e shanseve tė fėmijės pėr t’ia dalė mbanė nė rrugėn e tyre drejt autonomisė sociale. Fėmija produkt i familjes Prindėrit ushtrojnė ndikim fizik, psikologjik dhe social mbi fėmijėt e tyre.

15. Analiza e pyetėsorit tė prindėrit Sė pari: rivlerėsim tė shpejtė tė gjendjes sė familjeve duke i kėrkuar: tė dhėna pėr numrin e pjesėtarėve tė familjeve pėr vitet e arsimimit tė prindėrve tė dhėna mbi tė ardhurat

16. Analiza e pyetėsorit tė prindėrit U morėn nė studim (100 familje) 20% e tyre i pėrkasin familjeve qė jetojnė nėn minimumin jetik 68% e tyre kishin numėr tė madh pjesėtarėsh dhe merrnin ndihmė ekonomike (asistencė prej 3000 lekėsh). 86% e prindėrve kishin arsim tetėvjecar dhe katėr klasė 28% e tyre kishin probleme tė rėnda mjeksore.

17. Rezultatet e pyetėsorit 89% e prindėrve konsiderojnė se plotėsimi i nevojave pėr ndihmė ekonomike, punėsim, strehim ndikojnė nė mėnyrė tė drejtėpėrdrejtė nė rritjen e rezultateve fėmijėve Nevojat pėr asistencė pedagogjike (ndihmė nga mėsuesi) sipas tyre ėshtė e rėndėsishme dhe e realizueshme nga prania e orėve shtesė pas mėsimit 12% e tyre e kanė konsideruar prioritare.

18. Rezultatet e pyetėsorit 46% e tyre kane konsideruar nevojė tė rėndėsishme pėrfshirjen e tyre nė programet dhe aktivitete shkollore, pėr tė qene mė tė pranishėm nė jetėn shkollore tė fėmijės. 88% e tyre e paraqiti si nevojė kryesore trajnimin e pėrgatitjen e tyre pėr tė ndihmuar fėmijėt nė programet shkollore. nevoja pėr strehim nė 98% e tyre ishte nevoja mė e rėndėsishme

19. Nevojat mė tė rėndėsishme

20. Institucionet pėrgjegjėse qė duhet tė ndihmojnė nė plotėsimin e nevojave tė prindėrve Shteti Njėsia bashkiake Shkolla Zyra e punėsimit Qendra shėndetėsore Shoqata tė ndryshme (23% e prindėrve mbanin lidhje me shoqatat)

21. Renditja e nevojave tė nxėnėsve Renditja nga 1-5 sipas rėndėsisė Shkaqet e nevojave Mėnyra e shprehjes sė nevojės Koha qė kur ekziston nevoja. Kush mund t’ua plotėsojė nevojėn

22. Renditja e nevojave tė nxėnėsit Veshje Banesė/strehim

23. Renditja e nevojave tė nxėnėsit Shoqėri Siguri/mbrojtje Ndihmė shendetėsore

24. Pėrmbledhja e pyetėsorit

25. Ana Grafike e Pyetesorit Per 10 nxenes.

26. Nevojat me te rendesishme

27. Analiza e nevojave tė mėsuesve

28. Mėsuesit evidentojnė faktorėt e nevojave: gjendja finaciare; mosinteresimi i familjeve; statusi social(divorci i prindėrve, vdekja e njė prindi); niveli i ulėt arsimor i prindėrve; migrimi nga zona rurale (mossigurimi i punėsimit); frekuentim i rregullt por me vėshtirėsi nė pėrgatitjen e mėsimeve; frekuentim me hope nė shkollė; rrezik braktisje pėr shkak tė varfėrisė sė familjeve tė tyre.

29. Nevojat e mėsuesve pėr ndihmėn e nxėnėsve nga familje tė varfėra

30. Nevoja pėr bazė materiale pėr kėta fėmijė si: pajisja me libra , fletore, mjete tė ndryshme shkollore pėr nisjen dhe zhvillim normal tė procesit mėsimor.

31. Ulje e numrit tė nxėnėsve nė klasė Numri i madh i nxėnėsve nė klasė krijon vėshtirėsi pėr mėsuesit pėr t’u marrė mė shumė me kėta fėmijė. Pra nevojė e tyre ėshtė zvogėlimi i numrit tė nxėnėsve nė klasė qė tė mund tė krijojnė njė klimė bashkėpunimi mė tė ngushtė pėr kėtė kategori nxėnėsish.

32. Rishikim i kurrikulave Programi i rėnduar lėndor nuk i favorizon kėta mėsues tė gjejnė hapėsira kohore pėr ta trajtuar mė me kujdes kėtė grup fėmijėsh. Udhėzim i MASH-it pėr zhvillimin e orėve pėrforcuese, mė qėllim ndihme pėr nxėnėsit, nuk ėshtė e mjaftueshme pėr kėtė grup nxėnėsish pasi ata kanė nevojė pėr asistencė tė mėsuesve pėr pothuaj ēdo ditė e nė tė gjitha lėndėt (krijimi i boshllėqeve, mospėrgatitje nė shtėpi, etj)

33. Mbėshtetja nga prindėrit Tė ndihmojnė fėmijėt nė shtėpi. Bashkėpunimi shkollė-prind. Shkolla duhet tė ndėrtojė dhe planifikojė veprimtari pėr afrim dhe bashkėpunim mė tė mirė. (Bashkėpunimi me prindėrit e fėmijėve tė varfėr ėshtė shumė i rėndėsishme, por shumė pak arrihet).

34. Trajnimi i mėsuesve Nė fushėn e metodologjisė sė mėsim-dhėnies, fushėn e filozofisė gjithėpėrfshirėse, komunikimit mėsues-prindėr dhe tė trajtimit tė nxėnėsve me probleme sociale. Trajnimi i mėsuesve ėshtė nevojė prioritare (20% e tyre ishin trajnuar nga njė shoqatė pėr tė trajtuar me njė specifikė tė veēantė kėta fėmijė,por kjo nuk ėshtė e mjaftueshme).

35. Mbėshtetje nga shkolla nė bashkėpunim me DAR, Bashki, OJF etj pėr politika tė posaēme pėr kėtė kategori fėmijėsh. Bashkėpunimi me bordin e shkollės, si urė lidhėse me komunitetin i cili i njeh mė sė miri problematikat e kėtyre familjeve. Prezenca e njė punonjėsi social. (Mungesa e njė fondi tė veēantė nga bashkia, bashkėpunimi me OJF-tė qė shprehin interes pėr kėtė kategori fėmijėsh, do tė ishte mė frytdhėnėse nė ndryshim tė gjendjes)

36. Nė bazė tė pergjigjeve tė dhėna i kemi renditur tre nevojat bazė si mė poshtė 

37. Rekomandime Studime tė rregullta pėr varfėrinė e ndikimin e saj nė rezultatet shkollore. Politika mbėshtetėse pėr familjet nė nevojė qė kanė fėmijė pėr tė arsimuar Rivlerėsim i Sistemit Arsimor Tė vijohet zhvillimi profesional pėr mėsuesit Politikat integruese dhe pėrfshirėse Politikat mbėshtetėse e shkollės Krijimi i nje portali (interneti) pėr ēėshtjet e fėmijėve me qėllim shpėrndarjen e njohurive.

38. PYETJE FALEMINDERIT!

  • Login