slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
Welcome

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 52

Welcome - PowerPoint PPT Presentation


  • 123 Views
  • Uploaded on

Welcome. to. Ratio & Rate Jeopardy!. Ratio, Rate, Unit Rate ?. Equivalent Ratio / Rate. Rate of Change. Interpret Graphs. Potpourri. 10 pt. 10 pt. 10 pt. 10 pt. 10 pt. 20 pt. 20 pt. 20 pt. 20 pt. 20 pt. 30 pt. 30 pt. 30 pt. 30 pt. 30 pt. 40 pt. 40 pt. 40 pt. 40 pt.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Welcome' - csilla


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Welcome

to

Ratio & Rate

Jeopardy!

slide2

Ratio, Rate,

Unit Rate ?

Equivalent

Ratio / Rate

Rate of

Change

Interpret

Graphs

Potpourri

10 pt

10 pt

10 pt

10 pt

10 pt

20 pt

20 pt

20 pt

20 pt

20 pt

30 pt

30 pt

30 pt

30pt

30 pt

40 pt

40 pt

40 pt

40 pt

40 pt

50 pt

50 pt

50 pt

50 pt

50pt

slide5

5 out of

7 putts

slide7

$9.95 per

ticket

slide10

What is ratio

*same unit!

?

slide14

What is

not equal

?

slide16

What is

equal

?

slide18

What is

equal

?

slide24

What is

as bags of chips increases by 1, number of calories increases by 150

?

slide26

What is

as time increases by 2 minutes, number of words increases by 50

OR

What is

as time increases by 1 minutes, number of words increases by 25

?

slide27

Find the

unit rate

slide28

What is

25 words per minute

OR

?

slide30

What is

# words typed = 25n

?

slide32

What is

Pieces of candy = 3h

?

slide36

What is

A: decreasing

B: constant

C: increasing

?

slide37

Identify graph that best matches the situation:

You notice a few fleas on your dog. You hope they will go away on their own. Instead, the problem gets much worse!

A

B

C

slide39

Identify graph that best matches the situation:

A family drove all morning, stopped for lunch, drove all afternoon, and stopped overnight in a motel.

A

B

C

slide41

Identify graph that best matches the situation:

You leave for school. When you are halfway there, you realize that you’ve left an important paper at home. You return home, and then go to school.

A

B

C

slide43

Find the unit rate:

$35 for 7 lbs

slide44

What is

$5 per pound

?

slide45

Find the unit rate:

$52 for 8 people

slide46

What is

$6.50 per person

?

slide47

True or false?

Every ratio is a rate

slide48

What is

false

?

slide49

Complete using > , < , or =

12 feet in 5 seconds ____

39 feet in 15 seconds

slide50

What is

12 feet in 5 seconds

<

39 feet in 15 seconds

?

slide51

Determine the better buy:

16 oz for $3.36 or

24 oz for $4.80

slide52

What is

24 oz for $4.80

?

ad