Welcome
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 52

Welcome PowerPoint PPT Presentation


  • 98 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Welcome. to. Ratio & Rate Jeopardy!. Ratio, Rate, Unit Rate ?. Equivalent Ratio / Rate. Rate of Change. Interpret Graphs. Potpourri. 10 pt. 10 pt. 10 pt. 10 pt. 10 pt. 20 pt. 20 pt. 20 pt. 20 pt. 20 pt. 30 pt. 30 pt. 30 pt. 30 pt. 30 pt. 40 pt. 40 pt. 40 pt. 40 pt.

Download Presentation

Welcome

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Welcome

to

Ratio & Rate

Jeopardy!


Ratio, Rate,

Unit Rate ?

Equivalent

Ratio / Rate

Rate of

Change

Interpret

Graphs

Potpourri

10 pt

10 pt

10 pt

10 pt

10 pt

20 pt

20 pt

20 pt

20 pt

20 pt

30 pt

30 pt

30 pt

30pt

30 pt

40 pt

40 pt

40 pt

40 pt

40 pt

50 pt

50 pt

50 pt

50 pt

50pt


What is rate

?


5 out of

7 putts


What is ratio

?


$9.95 per

ticket


What is unit rate

?


What is ratio

*same unit!

?


$3.75 per

dozen


What is unit rate

?


State whether the two ratios are equal:

6:8 and 10:12


What is

not equal

?


State whether the two ratios are equal:

8 to 10 and 12 to 15


What is

equal

?


State whether the two rates are equal:

and


What is

equal

?


Complete the table of equal ratios


What is

?


Complete the table of equal ratios


What is

?


Describe the rate of change


What is

as bags of chips increases by 1, number of calories increases by 150

?


Describe the rate of change


What is

as time increases by 2 minutes, number of words increases by 50

OR

What is

as time increases by 1 minutes, number of words increases by 25

?


Find the

unit rate


What is

25 words per minute

OR

?


Write an equation that represents the number of words typed in n minutes


What is

# words typed = 25n

?


Write an equation that represents the number of pieces of candy for h houses


What is

Pieces of candy = 3h

?


Identify the linear graph

A

B

C

D


What is

C

?


Identify each graph as increasing, decreasing, or constant

A

B

C


What is

A: decreasing

B: constant

C: increasing

?


Identify graph that best matches the situation:

You notice a few fleas on your dog. You hope they will go away on their own. Instead, the problem gets much worse!

A

B

C


What is

B

?


Identify graph that best matches the situation:

A family drove all morning, stopped for lunch, drove all afternoon, and stopped overnight in a motel.

A

B

C


What is

C

?


Identify graph that best matches the situation:

You leave for school. When you are halfway there, you realize that you’ve left an important paper at home. You return home, and then go to school.

A

B

C


What is

A

?


Find the unit rate:

$35 for 7 lbs


What is

$5 per pound

?


Find the unit rate:

$52 for 8 people


What is

$6.50 per person

?


True or false?

Every ratio is a rate


What is

false

?


Complete using > , < , or =

12 feet in 5 seconds ____

39 feet in 15 seconds


What is

12 feet in 5 seconds

<

39 feet in 15 seconds

?


Determine the better buy:

16 oz for $3.36 or

24 oz for $4.80


What is

24 oz for $4.80

?


  • Login