Welcome
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 52

Welcome PowerPoint PPT Presentation


  • 90 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Welcome. to. Ratio & Rate Jeopardy!. Ratio, Rate, Unit Rate ?. Equivalent Ratio / Rate. Rate of Change. Interpret Graphs. Potpourri. 10 pt. 10 pt. 10 pt. 10 pt. 10 pt. 20 pt. 20 pt. 20 pt. 20 pt. 20 pt. 30 pt. 30 pt. 30 pt. 30 pt. 30 pt. 40 pt. 40 pt. 40 pt. 40 pt.

Download Presentation

Welcome

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Welcome 4993915

Welcome

to

Ratio & Rate

Jeopardy!


Welcome 4993915

Ratio, Rate,

Unit Rate ?

Equivalent

Ratio / Rate

Rate of

Change

Interpret

Graphs

Potpourri

10 pt

10 pt

10 pt

10 pt

10 pt

20 pt

20 pt

20 pt

20 pt

20 pt

30 pt

30 pt

30 pt

30pt

30 pt

40 pt

40 pt

40 pt

40 pt

40 pt

50 pt

50 pt

50 pt

50 pt

50pt


Welcome 4993915

What is rate

?


Welcome 4993915

5 out of

7 putts


Welcome 4993915

What is ratio

?


Welcome 4993915

$9.95 per

ticket


Welcome 4993915

What is unit rate

?


Welcome 4993915

What is ratio

*same unit!

?


Welcome 4993915

$3.75 per

dozen


Welcome 4993915

What is unit rate

?


Welcome 4993915

State whether the two ratios are equal:

6:8 and 10:12


Welcome 4993915

What is

not equal

?


Welcome 4993915

State whether the two ratios are equal:

8 to 10 and 12 to 15


Welcome 4993915

What is

equal

?


Welcome 4993915

State whether the two rates are equal:

and


Welcome 4993915

What is

equal

?


Welcome 4993915

Complete the table of equal ratios


Welcome 4993915

What is

?


Welcome 4993915

Complete the table of equal ratios


Welcome 4993915

What is

?


Welcome 4993915

Describe the rate of change


Welcome 4993915

What is

as bags of chips increases by 1, number of calories increases by 150

?


Welcome 4993915

Describe the rate of change


Welcome 4993915

What is

as time increases by 2 minutes, number of words increases by 50

OR

What is

as time increases by 1 minutes, number of words increases by 25

?


Welcome 4993915

Find the

unit rate


Welcome 4993915

What is

25 words per minute

OR

?


Welcome 4993915

Write an equation that represents the number of words typed in n minutes


Welcome 4993915

What is

# words typed = 25n

?


Welcome 4993915

Write an equation that represents the number of pieces of candy for h houses


Welcome 4993915

What is

Pieces of candy = 3h

?


Welcome 4993915

Identify the linear graph

A

B

C

D


Welcome 4993915

What is

C

?


Welcome 4993915

Identify each graph as increasing, decreasing, or constant

A

B

C


Welcome 4993915

What is

A: decreasing

B: constant

C: increasing

?


Welcome 4993915

Identify graph that best matches the situation:

You notice a few fleas on your dog. You hope they will go away on their own. Instead, the problem gets much worse!

A

B

C


Welcome 4993915

What is

B

?


Welcome 4993915

Identify graph that best matches the situation:

A family drove all morning, stopped for lunch, drove all afternoon, and stopped overnight in a motel.

A

B

C


Welcome 4993915

What is

C

?


Welcome 4993915

Identify graph that best matches the situation:

You leave for school. When you are halfway there, you realize that you’ve left an important paper at home. You return home, and then go to school.

A

B

C


Welcome 4993915

What is

A

?


Welcome 4993915

Find the unit rate:

$35 for 7 lbs


Welcome 4993915

What is

$5 per pound

?


Welcome 4993915

Find the unit rate:

$52 for 8 people


Welcome 4993915

What is

$6.50 per person

?


Welcome 4993915

True or false?

Every ratio is a rate


Welcome 4993915

What is

false

?


Welcome 4993915

Complete using > , < , or =

12 feet in 5 seconds ____

39 feet in 15 seconds


Welcome 4993915

What is

12 feet in 5 seconds

<

39 feet in 15 seconds

?


Welcome 4993915

Determine the better buy:

16 oz for $3.36 or

24 oz for $4.80


Welcome 4993915

What is

24 oz for $4.80

?


  • Login