Welcome
Download
1 / 52

Welcome - PowerPoint PPT Presentation


  • 122 Views
  • Uploaded on

Welcome. to. Ratio & Rate Jeopardy!. Ratio, Rate, Unit Rate ?. Equivalent Ratio / Rate. Rate of Change. Interpret Graphs. Potpourri. 10 pt. 10 pt. 10 pt. 10 pt. 10 pt. 20 pt. 20 pt. 20 pt. 20 pt. 20 pt. 30 pt. 30 pt. 30 pt. 30 pt. 30 pt. 40 pt. 40 pt. 40 pt. 40 pt.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Welcome' - csilla


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Welcome

to

Ratio & Rate

Jeopardy!


Ratio, Rate,

Unit Rate ?

Equivalent

Ratio / Rate

Rate of

Change

Interpret

Graphs

Potpourri

10 pt

10 pt

10 pt

10 pt

10 pt

20 pt

20 pt

20 pt

20 pt

20 pt

30 pt

30 pt

30 pt

30pt

30 pt

40 pt

40 pt

40 pt

40 pt

40 pt

50 pt

50 pt

50 pt

50 pt

50pt



5 out of

7 putts



$9.95 per

ticket



What is ratio

*same unit!

?


$3.75 per

dozen




What is

not equal

?



What is

equal

?



What is

equal

?







What is

as bags of chips increases by 1, number of calories increases by 150

?



What is

as time increases by 2 minutes, number of words increases by 50

OR

What is

as time increases by 1 minutes, number of words increases by 25

?


Find the

unit rate


What is

25 words per minute

OR

?



What is in

# words typed = 25n

?



What is candy for

Pieces of candy = 3h

?


Identify the linear graph candy for

A

B

C

D


What is candy for

C

?



What is candy for

A: decreasing

B: constant

C: increasing

?


Identify graph that best matches the situation: candy for

You notice a few fleas on your dog. You hope they will go away on their own. Instead, the problem gets much worse!

A

B

C


What is candy for

B

?


Identify graph that best matches the situation: candy for

A family drove all morning, stopped for lunch, drove all afternoon, and stopped overnight in a motel.

A

B

C


What is candy for

C

?


Identify graph that best matches the situation: candy for

You leave for school. When you are halfway there, you realize that you’ve left an important paper at home. You return home, and then go to school.

A

B

C


What is candy for

A

?


Find the unit rate: candy for

$35 for 7 lbs


What is candy for

$5 per pound

?


Find the unit rate: candy for

$52 for 8 people


What is candy for

$6.50 per person

?


True or false? candy for

Every ratio is a rate


What is candy for

false

?


Complete using > , < , or = candy for

12 feet in 5 seconds ____

39 feet in 15 seconds


What is candy for

12 feet in 5 seconds

<

39 feet in 15 seconds

?


Determine the better buy: candy for

16 oz for $3.36 or

24 oz for $4.80


What is candy for

24 oz for $4.80

?


ad