Madden n isi etk s yle de mes
Download
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 4

MADDENİN ISI ETKİSİYLE DEĞİŞMESİ PowerPoint PPT Presentation


  • 199 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

MADDENİN ISI ETKİSİYLE DEĞİŞMESİ.

Download Presentation

MADDENİN ISI ETKİSİYLE DEĞİŞMESİ

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Madden n isi etk s yle de mes

MADDENİN ISI ETKİSİYLE DEĞİŞMESİ

Her maddenin bir sıcaklığı vardır. Örneğin; çay ya da yeni pişirilmiş bir çorba sıcaktır. Buzdolabından çıkarılan su ya da dondurma ise soğuktur. Maddelerin hangisinin sıcak, hangisinin soğuk olduğunu anlayabiliriz. Ancak bunu ölçmek için dokunma duyusunu kullanmak hem zararlı olabilir hem de kesin ve net sonuçlar vermeyebilir. Sıcaklığı ölçmek için termometreadı verilen bir alet kullanılır. Termometre, bir hazne ve ona bağlı bir cam borudan oluşur.


Isinma ve so uma

  • * Isı enerjisi alan maddenin sıcaklığı artar.* Maddenin sıcaklığının artması ısınma sonucunda gerçekleşir.* Örneğin;Yanmakta olan ocağın üzerinde bulunan çorba ya da yemek bir süre sonra ısınır.* Yiyeceklerin pişmesi ısınma ile gerçekleşir.* Özel karışımlı toprakların pişmesi ile seramik,porselen,kiremit,tuğla…vb. malzemeler yapılır.* Sıcak su ile temizlik iyi sonuçlar verir.* Havanın ısınması ilkbaharda bitkilerin uyanmasına neden olur.* Isınan hava bitkilerin gelişmesine ve tohumların çimlenmesine neden olur.* Demir,cam vb.maddelerin ısınması işlenmesini kolaylaştırır.* Isı enerjisini kaybeden maddeler soğur.* Madde yeterince soğursa donma ve yoğunlaşma olur.* Karayolları soğumanın yol açtığı buzlanma nedeniyle bozulur.* Soğuk havada mikroplar etkinlik göstermez,yaşamaz.

ISINMA VE SOĞUMA


Hal de m

Hal değişimi ya da , bir maddenin sıcaklığı değişmeden moleküller arası potansiyel enerjisinin ısı alarak ya da vererek değişmesi sonucu meydana gelir. Saf maddelerin hal değişimi sırasında, sıcaklığı değişmez.

HAL DEĞİŞİMİ


Bozunma

Bazı katı maddelerin ısı alarak eridiğini sıvı maddelerin ise ısı vererek katılaştığını öğrendik. Isı maddenin hal değişiminde çok büyük bir etkendir. Şeker,odun,kağıt,ekmek,kömür,sebze ve meyve gibi bazı maddeler ısı aldığında erimez,Şekillerinde ve görüntülerinde değişiklikler oluşur buna bozunma denir. Şekerin ısı alarak kömürleşmesi, kâğıdın ısı alarak koyu renge dönüşmesi buna örnektir. Isı etkisiyle gerçekleşen yanma ve pişme olayları madde de bozunmaya neden olur. Bozunmaya uğrayan maddeler tekrar kullanılmaz yada eski haline dönemez.

BOZUNMA


  • Login