HİPERAKTİF ÇOCUK OKULDA - PowerPoint PPT Presentation

H perakt f ocuk okulda
Download
1 / 23

 • 304 Views
 • Uploaded on
 • Presentation posted in: General

HİPERAKTİF ÇOCUK OKULDA. HAREKETLİ,DİKKATİ DAĞINIK,ÖĞRENMEKTE ZORLANAN ÇOCUK…ZOR ÇOCUK. HİPERAKTİF ÇOCUK ?. DİKKAT SADECE DİKKAT DEĞİLDİR.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

HİPERAKTİF ÇOCUK OKULDA

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


H perakt f ocuk okulda

HİPERAKTİF ÇOCUK OKULDA

HAREKETLİ,DİKKATİ DAĞINIK,ÖĞRENMEKTE ZORLANAN ÇOCUK…ZOR ÇOCUK. HİPERAKTİF ÇOCUK ?


D kkat sadece d kkat de ld r

DİKKAT SADECE DİKKAT DEĞİLDİR

 • Dikkat, huy özelliklerinin bir parçası olarak da görülebilecek bir zihinsel işlevdir. Huy özellikleri belli koşullarda uyum ve davranış sorunlarına neden olabilirler. Dikkat kavramı öncelik belirleme,sıraya koyma,planlama ve düzenleme işlevlerinin tümünü içeren genel bir kavramdır. Özelliklerine uygun olmayan koşullar ve davranışlarla karşılaşan çocukta özellikler bir soruna dönüşebilir.


D kkat bozuk d ye tanimlanan ocuklar

‘’DİKKATİ BOZUK ‘’ DİYE TANIMLANAN ÇOCUKLAR

Gereğinden fazla hareketli olabilirler,düşünmeden davranabilir ve dikkatlerini birkaç dakikadan fazla yoğunlaştıramayabilirler. Sabırsız,tez canlı, çabuk sıkılan ve maymun iştahlı olarak tanımlanabilirler.


H perakt f ocuklarin ya iyab lecekler zorluklar

‘’HİPERAKTİF’’ ÇOCUKLARIN YAŞIYABİLECEKLERİ ZORLUKLAR

 • Yerinde duramaz. Oturması gerektiği halde oturamaz . Aşırı konuşur. Sessiz sakin oyun oynamakta güçlük çeker. Her zaman bir şeylerle uğraşır . Cevapları ağzından kaçırır. Sırasını beklemekte zorlanır . Olaylara veya konuşmalara müdahale edip yarıda keser.


H perakt f ocuk okulda

 • Yönergeleri başından sonuna kadar takip edemez . Dikkatini yaptığı işe veya oyununa vermekte zorlanır . Evde veya okulda yapacağı işler için gereken malzemeleri kaybeder . Dinlemez . Detayları gözden kaçırır . Düzensiz görünür .


H perakt f ocuk okulda

 • Uzun süreli zihinsel çaba gerektiren işleri yapmakta zorlanır . Unutkandır . İlgisi kolayca başka yönlere kayar . Bu çocukların bazıları aynı zamanda aşırı hareketli olmakla, bazıları’’ hiperpasif’’ dedirtecek ölçüde mutsuz,halinden memnuniyetsizlik,öğrenmeme,ilgi duymama gibi durumların hepsinin dikkati bozucu olduğu bir gerçektir.


D kkat eks kl ve sonu lari

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE SONUÇLARI

 • Çocuk, ilgisini çekmeyen ya da onu zorlayan şeylere uzun sürelerle dikkatini vermekte zorlanır. İlgisini çeken bir şeyden ise dikkatini alamaz.O yüzden de, kurallara göre davranması gereken yerlerde,içinden geçene ve aklına esene göre hareket etme eğilimi duyabilir.


H perakt f ocuk okulda

 • Bu eğilimi hemen hiç dizginleyemediği için toplumsal uyumu bozabilir.Kendinden istenen ya da bekleneni yapmaktan kaçınabilir. Bu durumun çocuğun hayatında,evde ve okulda,hatta sporda ya da sosyal faaliyetlerde, zorluklar çıkartması beklenir. Çevreden alacağı olumsuz tepkiler sebebiyle OLUMSUZ imajını giderek benimseyebilir.Eleştirici ve dışlayıcı davranışlarımızla,bu imajı güçlendirebiliriz.


H perakt f ocuk okulda

 • Çocuğun kendinden memnuniyetsizliği,ilk başlarda dışa karşı güçlü gözükmeyi hedefleyen ve otorite konumundakiler tarafından kabul edilemez bulunan davranışlar şeklinde ortaya çıkar. Giderek, kendine güvensizlik ve mutsuzluk örtülemez ve reddedilemez hale gelebilir. Anlaşılmadığını düşünen bir çocuğun içinde olacağı başlıca ruh durumu, öfke ve bezginlik olacaktır.


Uygulanab lecek y ntemler

UYGULANABİLECEK YÖNTEMLER

 • Öğrencilerden beklenilenleri kendisine açık biçimde anlatın. Sınıfta yapılabilecek ve yapılamayacak hareketlerin neler olduğunu öğretin. Öğrenciye önceden tahmin edebileceği biçimde davranın. Öğrenciden beklenen davranışları,uyulması gereken kuralları ve bunlara uyulmamasının doğuracağı sonuçları sıkça tekrarlayın ve gözden


H perakt f ocuk okulda

 • geçirin. Uygulamalarınızda adaletli olun;açık ve anlaşılabilir biçimde davranın. Uygulamaların sonuçlarını izleyin. Anlayışlı,sabırlı ve esnek bir öğretmen olun. Sorunları,yaşanmadan önlemeye çalışın. Öğrencilerle ayrı ayrı ilgilenin.


Ba arisiz olursaniz heves n z asla kirilmasin denemeye devam ed n

BAŞARISIZ OLURSANIZ HEVESİNİZ ASLA KIRILMASIN DENEMEYE DEVAM EDİN

 • ARKADAŞ GİBİ KONUŞMAK Öğrencinizle baş başa konuşmanın yararı vardır.Önce onun söylemek istediklerini sözünü kesmeden dinlemeli; bu sırada onu dinlemekte ve anlamakta olduğumuzu uygun seslerle veya sözcüklerle belirtmeliyiz.Konuşmaktan kaçıyorsa sorular sorarak konuşturmaya çalışmalıyız.


Renc m s rekl olarak arkada larini rahatsiz ed yor ne yapmaliyim

ÖĞRENCİM SÜREKLİ OLARAK ARKADAŞLARINI RAHATSIZ EDİYOR NE YAPMALIYIM ?

 • Genellikle bu öğrenciler arkadaşları için ne kadar büyük bir huzursuzluk kaynağı olduklarının farkında değildirler.En etkili yöntem arkadaşlarının farkına varmayacağı bir anda çocuğun dikkatini buna çekmektir.Davranışlarının insanlara neler hissettirdiği konusunda onunla konuşun.’’Bu öğrencinize daha geniş bir oturma alanı ve sıra üstünde daha geniş


H perakt f ocuk okulda

 • bir çalışma alanı verin’’gibi önlemlerin de yararı olabilir.Bu tip öğrenciyi önündeki işle uğraşırken veya uslu uslu otururken gördüğünüzde ödüllendirin:Onu övün;düzgün oturduğunu görmenin ne kadar harika bir şey olduğuna ilişkin yorumlar yapın.


H perakt f renc ler n f z ksel d l e t m sosyal zell kler

HİPERAKTİF ÖĞRENCİLERİN FİZİKSEL-DİL-EĞİTİM-SOSYAL ÖZELLİKLERİ

 • 1.Sık sık şikayet edilen sağlık sorunları. 2.Sık tekrarlanan devamsızlık. 3.Rengi soluk görünüyor ve ilgisiz. 4.Aşırı hareketli ve yorulmuyor. 5.Görme ve duyma sorunları. 6.vücut hareketlerinde zayıflık. 7.Gelişmede geri kalma. 8.Kısıtlı sözcük dağarcığı. 9.Fikirlerini yönlendirme zorluğu. 10.Tamamlanmamış cümleler.


H perakt f ocuk okulda

 • 11.Uygun olmayan yanıtlar. 12.Yönlendirmeleri takip etme zorluğu. 13.Bozuk telaffuz. 14.Kekeleme. 15.Gereğinden fazla yumuşak ya da yüksek ses tonu. 16.Okuma-matematik ve yazma ile ilgili sorunlar. 17.Konuya odaklanma zorluğu. 18.Kötü el yazısı.


H perakt f ocuk okulda

 • 19.Başladığı işle ilgili kalma zorluğu. 20.Yönlendirmeleri takip etme zorluğu. 21.Etkinliği değiştirme zorluğu. 22.Çok çabuk düş kırıklığına uğrama. 23.Yavaş veya hızlı yapılan ya da yarım kalan işler. 24.Genelde sinirli,çekingen ve korkulu. 25.Kendine hakim olmakta zorlanıyor,ani çıkışlarda bulunuyor.


H perakt f ocuk okulda

 • 26 Arkadaşları ile kavga ediyor,rahatsız edici davranışlarda bulunuyor. 27.Çabuk ağlıyor,duyguları değişken ve mutsuz. 28.Kendine güveni yok. 29.Her şeyi abartıyor ve hayal kuruyor. 30.Otoriteye karşı çıkıyor. 31.Başkalarına karşı acımasız davranıyor. 32.Derste çabuk sıkılıyor dışarı çıkmak istiyor,düzensiz,araç-gereçlerle oynuyor.


E t mc ler

EĞİTİMCİLER!

 • UNUTMAMAMIZ GEREKENEN ÖNEMLİ NOKTA,BU ÖĞRENCİLERİMİZİN AMACININ BİZİ ÇİLEDEN ÇIKARMAK OLMADIĞI VE İSTENMEYEN HAREKETLERİ KASITLI OLARAK YAPMADIKLARIDIR. ONLARI ELEŞTİRMEKTEN VE ‘’YAPMA’’SÖZCÜĞÜNÜ İÇEREN CÜMLELERDEN KAÇINMALIYIZ.


H perakt f ocuk okulda

Okullar,her çocuğa ihtiyacı ölçüsünde bilgi ve beceri kazandırmayı hedefleyen,bu hedefi çocukların bireysel özelliklerini gözeterek yapmak isteyen,çocuklara


H perakt f ocuk okulda

 • Yapıştırılan etiketlerden ziyade onların kim oldukları ile ilgilenen öğretmenler’’ İYİ OLMAK’’tüm çocukların hakkı olduğunu bilmelidirler.Çocuğun, hayatının en önemli dönemlerinin birisini,EN İYİ ŞEKİLDE GEÇİRMEYE HAKKI VAR.


Son s z

SON SÖZ

BAŞARISIZ OLURSANIZ HEVESİNİZ ASLA KIRILMASIN. DENEMEYE DEVAM EDİN. KARARLILIKLA,SABIRLA, SEVGİYLE…


Hazirlayan

HAZIRLAYAN

 • Yaman KESİM ÖZEL İPEKYOLU İLKÖĞRETİM OKULU 03.03.2006


 • Login