Fjala për ta jetuar - PowerPoint PPT Presentation

Fjala pr ta jetuar
Download
1 / 19

  • 75 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Fjala për ta jetuar. Maj 2010. " Atë që më do mua, do ta dojë Ati im. Edhe unë do ta dua dhe do t’i dëftohem " ( Gv 14,21). Në qendër të fjalëve të fundit të Jezusit është dashuria: dashuria e Atit për të Birin, dashuria për Jezusin, që është zbatimi i urdhërimeve të tij.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

Fjala për ta jetuar

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Fjala p r ta jetuar

Fjala pr ta jetuar

Maj 2010


Fjala p r ta jetuar

"At q m do mua, do ta doj Ati im. Edhe un do ta dua dhe do ti dftohem"

(Gv 14,21)


Fjala p r ta jetuar

N qendr t fjalve t fundit t Jezusit sht dashuria: dashuria e Atit pr t Birin, dashuria pr Jezusin, q sht zbatimi i urdhrimeve t tij.


Fjala p r ta jetuar

N qendr t fjalve t fundit t Jezusit sht dashuria: dashuria e Atit pr t Birin, dashuria pr Jezusin, q sht zbatimi i urdhrimeve t tij.

Ata q e dgjonin Jezusin nuk e kishin t zorshme t njihnin n fjalt e tij jehonn e Librit t fjalve t urta: dashuria sht zbatimi i ligjeve t saj dhe urtia sht lehtsisht e kundrueshme prej atij q e do. E mbi t gjitha kur thuhet se do tu dftohet atyre q e duan e gjen krahasimin n Librin e urtis 1, 2, t Beslidhjes s vjetr, ku thuhet se Zoti do tu dftohet atyre q besojn n t.


Fjala p r ta jetuar

Mirpo kuptimi i ksaj Fjale q po paraqesim sht: kush e do Birin do t duhet nga Ati dhe si rrjedhim edhe Biri do ta doj dhe do ti dftohet atij.


Fjala p r ta jetuar

"At q m do mua, do ta doj Ati im. Edhe un do ta dua dhe do ti dftohem"

(Gv 14,21)


Fjala p r ta jetuar

Por ky dftim i Jezusit krkon q t kemi dashurin.

Nuk mund t konceptohet i krishteri, nse nuk e ka kt energji, kt ngarkes dashurie n zemr.


Fjala p r ta jetuar

Sahati nuk punon, nuk e tregon orn dhe mund t thuhet se nuk sht as sahat, nse nuk sht i kurdisur. Kshtu sht nj i krishter q nuk sht gjithnj n tension dashurie, nuk e meriton emrin e t krishterit.


Fjala p r ta jetuar

Dhe kjo sepse t gjitha urdhrimet e Jezusit prmblidhen n nj t vetm: n at t dashuris pr Hyjin dhe pr t afrmin, tek i cili duhet t shohim dhe t duam Jezusin.


Fjala p r ta jetuar

Dashuria nuk sht vetm sentimentalizm, por shprehet n nj jet konkrete, n shrbimin ndaj vllezrve, sidomos ndaj atyre q i kemi pran, duke filluar prej gjrave t vogla, prej shrbimeve m t prulta.


Fjala p r ta jetuar

arl de Foko thot: Kur e do dik, ti je me t vrtet tek ai, je tek ai me an t dashuris, jeton tek ai me an t dashuris, nuk jeton m brenda teje, por je i shkputur prej teje, je jasht vetes


Fjala p r ta jetuar

Dhe sht fal ksaj dashurie, q brenda nesh deprton drita e tij, drita e Jezusit sipas premtimit t tij: Atij q m do mua ... do ti dftohem. Dashuria sht burim drite: duke dashur, mund ta kuptojm m mir Hyjin q sht dashuri.

Dhe kjo bn q t na shtohet edhe m shum dashuria dhe ta thellojm lidhjen me t afrmit.


Fjala p r ta jetuar

Kjo drit, kjo njohje e dashuris s Hyjit sht pra dshmia, prova e dashuris s vrtet. Dhe ajo mund t provohet n mnyra t ndryshme, sepse n secilin prej nesh drita merr nj ngjyr, nj nuanc tipike.


Fjala p r ta jetuar

Por ajo ka disa karakteristika t prbashkta: na shndrit mendjen prmbi vullnesn e Hyjit, na jep paqen, kthjelltsin, dhe na jep nj mirkuptim gjithnj t ri t Fjals s Hyjit.


Fjala p r ta jetuar

sht nj drit e ngroht q na nxit t ecim n udhn e jets n mnyr gjithnj e m t sigurt dhe t shpejt.


Fjala p r ta jetuar

Kur hijet e jets e bjn t pasigurt ecjen ton, kur madje do t jemi t bllokuar prej errsirs, kjo Fjal e Ungjillit do t na kujtoj se drita ndizet me an t dashuris dhe se do t mjaftoj nj gjest konkret dashurie, edhe i vogl (nj lutje, nj buzqeshje, nj fjal), pr t na dhn at rreze drite q na lejon t shkojm prpara.


Fjala p r ta jetuar

Kur i jep biiklets natn, nse ndalon, t mbulon terri, por, nse rinis ti japsh, dinamoja do t jap ndriimin e duhur pr t par rrugn.


Fjala p r ta jetuar

Kshtu ndodh n jet: mjafton t vsh n lvizje dashurin, dashurin e vrtet, dashrin q dhuron pa pritur asnj shprblim, pr t rindezur tek ne fen dhe shpresn.


Fjala p r ta jetuar

"At q m do mua, do ta doj Ati im. Edhe un do ta dua dhe do ti dftohem

(Gv 14,21)

Fjala pr ta Jetuar,botim mujor i Lvizjes s Fokolarve.

Shkrim i Kjara Lubik, maj 1999.Grafika Anna Lollon bashkim me donPlacido DOmina (Siili - Itali) Komenti i Fjals pr ta jetuar prkthehet n 96 gjuh dhe idioma, dhe arrin te miliona njerz n gjith botn prmes shtypit, radiotelevizionit

dhe internetit - pr informacionwww.focolare.org PPS prkthehet n gjuh t ndryshme dhe publikohet nwww.santuariosancalogero.org


  • Login