Better buys
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 4

Better Buys! PowerPoint PPT Presentation


  • 64 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Better Buys! . Objective: Learn to make comparisons and identify which one is the better buy. . Example to discuss: Alberto wants to buy flowers for his girlfriend .

Download Presentation

Better Buys!

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Better buys

Better Buys!

Objective:

Learn to make comparisons and identify which one is the better buy.


Better buys

Example to discuss:

Alberto wants to buy flowers for his girlfriend.

He goes to Montseflower shop and they charge him $42 for 2 dozen roses. He finds it expensive so he goes to Evelyn’s Flower shop and they charge him $50 dollars for 3 dozen roses. Find the unit price, then determine which option is the better buy.

Steps: 1. Write the rate from the problem.

2. Find the unit rate.

3. Circle the option that is the better buy.

Hint: Whichever is the cheaper of the two will be the better buy.

$42 = ? Or $50 = __?___

2 dozen 1 dozen 3 dozen 1 dozen

roses rosesrosesroses


Your example

Your example

  • Use unit prices to find the better buy.

  • Soda: 6 bottles for $2.16 or 8 bottles for $2.96.

  • Cheese: $2.80 for 12 slices or $4.36 for 24 slices.


Homework write each expression as a rate find the unit rate then determine which is the better buy

Homework: Write each expression as a rate. Find the unit rate, then determine which is the better buy.

  • Strawberries: $2.96 for 2 baskets or $3.20 for 3 baskets.

  • Video game tokens: $1.00 for 5 tokens or $5 dollars for 30 tokens.

  • Tissue paper: $3.50 for 2 boxes or $9.00 for 5 boxes.

  • Blueberries: $2.22 for 2 baskets or $3.54 for 3 baskets.

  • Chocolates: $6.00 for 2 bags or $12 dollars for 5 bags.


  • Login