slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
MASALLAR DÜNYASI

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 19

MASALLAR DÜNYASI - PowerPoint PPT Presentation


  • 214 Views
  • Uploaded on

MASALLAR DÜNYASI.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' MASALLAR DÜNYASI' - cheung


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Masalın TanımıDilimize masal olarak geçen ve Arapça bir sözcük olan “mesel” in İngilzcesi “tale” Fransızcası “conte” , Almancası ise “maerchen”dir. Değişik bölgelerimizde metel, mesel, misal, mesele, nağıl, hikaye, sanık olarak da söylenen masal,çeşitli sözlük ve ansiklopedilerde değişik şekilerde tanımlanır.

slide3
Ana Britannica: Olağanüstü öğe, kahraman ve olaylara yer veren öykülere masal denmektedir.

Türk folkloru araştırma ve derleme uzmanı Pertev Naili Baratov’ın yazdığı şekliyle ise, masal , tamamıyla hayal ürünü, gerçekle ilgisiz ve anlattıklarına inandırmak iddası olmayan kısa bir anlatı diye tanımlanır.

slide4

Türkiye’de Masal ve Türk MasallarıDiğer Müslüman Doğu Halkları gibi Türkler de Hint, Arap ve Iran kökenli masallara büyük ilgi göstermişlerdir.Çeviri ve uyarlama yoluyla Türkçe’ye kazandırılan Binbir Gece Masalları, Bahtiyarname, Sinbadname gibi yapıtlar hem çok beğenilmiş, hem de Türk Halk Masallarını çok etkilemiştir. İlk Türkçe masal kitabı sözlü gelenekten değerlenmiş olan Billur Köşk Masalları’dır.

slide5
Türk masallarını derleme ve inceleme çalışmaları Cumhuriyet döneminde yoğunlaşmış, Ziya Gökalp (Altın Işık), Tahir Alangu (Keloğlan Masalları) ve Naki Tezel (İstanbul Masalları) derledikleri masalları edebi bir biçim vererek yayımlamışlardır; büyük masalcılarımızdan Eflatun Cem Güney de “Açıl Sofram Açıl” ve “Dede Korkut Masalları” ile bir çok ödül almıştır. Daha sonra Orhan Veli Kanık La Fontaine’den çevirmeler yapmış, Nasreddin Hoca fıkralarını akıcı bir dille yazarak yeniden dilimize kazandırmıştır.
slide6
1-Hayvan Masalları (Fabllar)

Bunlar soyut fikirleri somut halde veren kısa hikayeciklerdir. Fablların kaynağı Hindistan’dan gelmektedir. Orada Buda dini hakimdir, tabiattaki herşeyde ruhun hakim olduğuna inanırlar ve hayvanlara değer verirler. Fabıllarda bilinen gerçekler kısa ve öz sözlerle tekrar edilir ve masalın sonunda mutlaka açık biçimde ders verilir.

slide7
2-Olağanüstü Masallar

Bu tür, diğer masal türlerine göre daha uzundur, kişi sayısı daha fazla, olaylar ise daha çapraşıktır. Olağanüstü masalların kişileri insanlarla birlikte cinler, periler, devler, ejderhalar gibi tabiat dışı varlıklardır.

slide8
3-Gerçekçi Masallar

Bu masallarda ise padişahlar, vezirler, zengin tüccarlar, sıradan ve yoksul insanlar, haydutlar gibi gerçek dünyadan alınma kişiler vardır.

d nyada masal ve d nya masalcilari
DÜNYADA MASAL ve DÜNYA MASALCILARI

Hint Masalları

1-Pançatantra: Hint masal kitapları arasında en eski olanıdır. Bazı kaynaklarda eserin yazarı olarak Beydaba ismi geçmektedir, ancak eserin yazarının o olup olmadığı kesin değildir.

slide10
Arap Masalları

Bin Bir gece masalları: Bu masallar sözlü olarak bütün dünyada bilinmektedir. Arapların ilk başta pek önem vermediği eser, Avrupa’da çok beğenilmiş ve incelenmiştir. Kimin yazdığı belli değildir.

slide11
İran Masalları

Bin Bir Gündüz Masalları: Bin bir gece masallarına karşı çıkarılmaış bu masal kitabında da erkeklerin sadakatsizliği anlatılmıştır. Bin bir gündüz masalları, bin bir gece masallarına göre daha uzundur.

slide12
Yunan Masalları

Ezop’un Masalları: Daha çok fabl türünde masallar yer alır. Her masalın sonunda yazar tarafından masalda anlatılmak istenen konu bir cümleyle açıklanır. Bazı araştırmacılar Ezop’un yaşamadığını ileri sürmüştür.

slide13
Latin Masalları

La Fontaine’den Masallar: Bu eserde yer alan masalların hepsi fabl türündedir. Hayvanları konuşturarak insanlara ders vermeyi amaçlamıştır. La Fontaine masalları manzumdur.

slide14
Alman Masalları

Grimm Kardeşler: “Çocuk ve Ev Masalları”nı yazmışlardır. Ayrıca masalları ilk defa Grimm Kardeşler araştırıp derlemişlerdir.

slide15
Fransa Masalları

Kaz Anamın Öyküleri: Kitabın yazarı Charles Perrault çok sevilen Külkedisi, Kırmızı Başlıklı Kız, Güzel ve Çirkin gibi halk masallarını bu kitabında derlemiştir.

slide16
İtalyan Masalları

Hoş Geceler: Straparolanın bu kitabında Pamuk Prenses, Uyuyan Güzel gibi masallarla birlikte başka ortaçağ italyan masal derlemeleri de bulunmaktadır.

slide17
İskandinav Masalları

Andersen Masalları: Danimarkalı Hans Cristian Andersen yazmıştır. Bu masalların kaynağı o yörenin halk efsaneleri olmakla birlikte topluma yönelik yergiler de içermektedir.

slide18
KAYNAKÇA
  • 100 soruda Türk Halk Edebiyatı; Pertev

Naili Boratav

  • Türk Masalları-Naki Tezel
  • Billur Köşk Masalları
slide19
Türkçe Dersi Eğitim Sunumunu

HAZIRLAYANLAR

Ali Nihad TARLAN İlköğretim Okulu

Türkçe Öğretmenleri:

Bahar YÜCE

Zeliha TOPUZ

İmran GÜNEŞ

Sunumun Hazırlanmasında Katkıda Bulunan 6-E sınıfı öğrencileri

Çağatay YILDIRIM

Rabia AVCI

Tuğçe YILMAZ

Ozan TANDOĞAN

ad