slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
ФАРМАЦЕВТИНІ НЕСУМІСНОСТІ.

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 14

ФАРМАЦЕВТИНІ НЕСУМІСНОСТІ. - PowerPoint PPT Presentation


 • 176 Views
 • Uploaded on

ФАРМАЦЕВТИНІ НЕСУМІСНОСТІ. Автор: канд. фарм. наук, доц. Л.В. Соколова. ПЛАН ЛЕКЦІЇ. Визначення затруднених прописів і шляху їх усунення. Характеристика "удаваних" несумісностей. Випадки неправильного прописування рецептів, що надходять в аптеки.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' ФАРМАЦЕВТИНІ НЕСУМІСНОСТІ.' - cera


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
ФАРМАЦЕВТИНІ НЕСУМІСНОСТІ.

Автор:

канд. фарм. наук,

доц. Л.В.Соколова

slide2
ПЛАН ЛЕКЦІЇ
 • Визначення затруднених прописів і шляху їх усунення.
 • Характеристика "удаваних" несумісностей.
 • Випадки неправильного прописування рецептів, що надходять в аптеки.
 • Права й обов\'язки провізора-технолога.
 • Несумісні сполучення в прописах рецептів. Передумови їх виникнення.
 • Класифікація несумісностей.
 • Фізичні (фізико-хімічні) несумісності.
 • Хімічні несумісності.
 • Поняття про фармакологічні несумісності.
slide3
Раціональні:

Сумісні

Утруднені

Уявні несумісності

Нераціональні (несумісні):

Фізико-хімічні

Фармакологічні

Хімічні

КЛАСИФІКАЦІЯ ЛІКАРСЬКИХ ПРОПИСІВ В РЕЦЕПТАХ
slide4

Затруднені прописи – це такі сполучення лікарських речовин за якими фармацевт в силу своїх професійних знань може приготувати лікарський препарат, використовуючи особливі технологічні прийоми

slide5
Усі затруднені прописи розділяються на дві групи:
slide6

1.Прописи, що виконуються без узгодження з лікарем.До них відносяться такі прописи, в яких затруднення носять технологічний характер і можуть бути усунені шляхом зміни порядку приготування чи застосування інших технологічних прийомів (подрібнення, нагрівання й ін.), не змінюючи складу і дії препарату. Приклади: розчини борної кислоти, фурациліну, етакридину лактату, рибофлавіну йоду, міді сульфату, калію перманганату, мікстури кислоти хлороводневої з пепсином, краплі Зеленіна, олійний розчин камфори з ментолом.

slide7

Rp.: Natrii benzoatis 4,0 Cаlcii chloridi 5,0 Aquae purificatae 150 mlMisce. Da.Signa. По 1 столовій ложці 3 рази в день

slide8

Технологія: у підставку відмірюють воду очищену, додають необхідну кількість концентрованого розчину кальцію хлориду, а потім розчиняють натрію бензоат, утвориться каламуть з наступним виділенням осаду за рахунок утворення важкорозчинної сполукикальцію бензоату. Якщо ж розчиняти інгредієнти кожний окремо в половинній кількості води, а потім розчини злити, то мікстура залишиться прозорою.

slide9

Розчин кислоти хлороводневої з пепсином вимагає особливого розчинення пепсину (розчиняти його треба в розведеному розчині хлороводневої кислоти при рН 2,0-3,5), інакше він втрачає активність.При приготуванні крапель Зеленина, до складу яких входить калію бромід, настойки конвалії і валеріани, необхідно калію бромід додатково розчинити в рівній кількості води.Розчин Люголя 1 % (йоду - 0,25; калію йодида - 0,5; води очищеної – 25 мл). Йод у прописаній кількості води не розчиниться. Його необхідно розчинити в концентрованому розчині калію йодиду, при цьому утвориться розчинна комплексна сполука йоду.

slide10

Розчин фурациліну (1:5000) готують на ізотонічному розчині натрію хлориду, що відіграє роль солюбілізатора, що поліпшує розчинення фурациліну.У суспензіях з гідрофобними речовинами лікар не виписує стабілізатор. Фармацевт має право вводити його самостійно.У лініментах ментол краще розчиняться в хлороформі чим в олії. При цьому також усуваються його невиправдані втрати при нагріванні з олією. Сіль новокаїну не розчиняється в хлороформі, тому раціональніше новокаїн додати в 10 % розчин аміаку, у результаті чого випадає основа новокаїну, добре розчинна в хлороформі.У прописі, що містить ментол і камфору, утвориться евтектичний сплав. У мазях вводити їх в основу необхідно послідовно, тобто розчинити в розплавленій основі одне після іншого, то при цьому евтектика не утвориться і мазь буде гарної якості.

slide11

2.Прописи, які виконуються за узгодженням з лікарем, для приготування яких потрібно змінити кількість діючих речовин, зробити заміну одних інгредієнтів на інші, вводити додатково допоміжні речовини й ін.

slide12
Rp.: Acidi salicylici 2,0

Ichthyoli 10,0

Spiritus aethylici 40 ml

Misce. Da.

Signa. Розтирання.

Для розчинення іхтіолу необхідно

за узгодженням з лікарем половину спирту (20 мл) замінити ефіром.

Приклади прописів, які виконуються за узгодженням з лікарем:
slide13

Rp.:Iodi 0,1Kalii iodidi 1,0Chloroformii 5,0 Olei Vaselini 5,0 Misce. Da.Signa. Розтирання. Вводити калію йодид у даний пропис нераціонально, тому що йод добре розчиняється в хлороформі. За узгодженням з лікарємпотрібно виключити з пропису калію йодид, для розчинення якого необхідно додавати воду, яка не змішується з хлороформом і вазеліновою олією.

slide14

Rp.: Mentholi 0,2Natrii hydrocarbonatis 0,4Spiritus aethylici 96 % 50 ml Misce. Da. Signa. РозтиранняНатрію гідрокарбонат не розчинний у 96 % спирті, тому необхідно рекомендувати лікарю замінити 96 % спирт на 70 %.

ad