Tuesday feb 25
Download
1 / 35

Tuesday, Feb 25 - PowerPoint PPT Presentation


  • 76 Views
  • Uploaded on

Tuesday, Feb 25. Chapter 10 Review. Chapter 10 Review. Find the area of the Base. Round to the nearest tenth, if necessary. . Chapter 10 Review. What is the area of the Base? Round to the nearest tenth, if necessary. B = 9.1 x 8 = 72.8in². Chapter 10 Review.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Tuesday, Feb 25' - cayla


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Tuesday feb 25
Tuesday, Feb 25

Chapter 10

Review


Chapter 10 review
Chapter 10 Review

Find the area of the Base. Round to the nearest tenth, if necessary.


Chapter 10 review1
Chapter 10 Review

What is the area of the Base? Round to the nearest tenth, if necessary.

B = 9.1 x 8 = 72.8in²


Chapter 10 review2
Chapter 10 Review

Find the volume. Round to the nearest tenth, if necessary.


Chapter 10 review3
Chapter 10 Review

Find the volume. Round to the nearest tenth, if necessary.

V = lwh

V = 9.1x 8 x 8 = 582.4in³ or

V = Bh = 72.8 · 8 = 582.4in³


Chapter 10 review4
Chapter 10 Review

Find the area of the Base. Round to the nearest tenth, if necessary.


Chapter 10 review5
Chapter 10 Review

Find the area of the Base. Round to the nearest tenth, if necessary.

B = 18 x 9 = 162mm²


Chapter 10 review6
Chapter 10 Review

Find the volume. Round to the nearest tenth, if necessary.


Chapter 10 review7
Chapter 10 Review

Find the volume. Round to the nearest tenth, if necessary.

V = lwh

V = 18 x 9 x 36 = 5832mm³ or

V = Bh = 162 · 36 = 5832mm³


Chapter 10 review8
Chapter 10 Review

Find the area of the Base. Round to the nearest tenth, if necessary.


Chapter 10 review9
Chapter 10 Review

Find the area of the Base. Round to the nearest tenth, if necessary.

B = 10 x 6 ÷ 2 = 30cm²


Chapter 10 review10
Chapter 10 Review

Find the volume. Round to the nearest tenth, if necessary.


Chapter 10 review11
Chapter 10 Review

Find the volume. Round to the nearest tenth, if necessary.

V = lwh ÷ 2

V = 10 x 6 x 4 ÷ 2 = 120cm³ or

V = Bh = 30 · 4 = 120cm³


Chapter 10 review12
Chapter 10 Review

Find the Area of the Base. Round to the nearest tenth, if necessary.


Chapter 10 review13
Chapter 10 Review

Find the Area of the Base. Round to the nearest tenth, if necessary.

B = 3 x 4 ÷ 2 = 6cm²


Chapter 10 review14
Chapter 10 Review

Find the volume. Round to the nearest tenth, if necessary.


Chapter 10 review15
Chapter 10 Review

Find the volume. Round to the nearest tenth, if necessary.

V = lwh ÷ 2

V = 4x 3 x 8 ÷ 2 = 48cm³ or

V = Bh = 6 · 8 = 48cm³


Chapter 10 review16
Chapter 10 Review

Find the surface area. Round to the nearest tenth, if necessary.


Chapter 10 review17
Chapter 10 Review

Find the surface area. Round to the nearest tenth, if necessary.

A = 7 x 4 = 28

A = 4 x 10 = 40

A = 10 x 7 = 70

28 + 28 + 40 + 40 + 70 + 70 =276in²


Chapter 10 review18
Chapter 10 Review

Find the surface area. Round to the nearest tenth, if necessary.


Chapter 10 review19
Chapter 10 Review

Find the surface area. Round to the nearest tenth, if necessary.

SA = 2B + hp

B = 72.8

h = 8

p = 34.2

SA = 2 x 72.8 + 8 x 34.2 =

= 145.6 + 273.6 = 419.2in²


Chapter 10 review20
Chapter 10 Review

Find the surface area. Round to the nearest tenth, if necessary.


Chapter 10 review21
Chapter 10 Review

Find the surface area. Round to the nearest tenth, if necessary.

SA = 2B + hp

B = 162

h= 36

p = 54

SA = 2 x 162 + 36 x 54 =

= 324 + 1944 = 2268mm²


Chapter 10 review22
Chapter 10 Review

Find the surface area. Round to the nearest tenth, if necessary.


Chapter 10 review23
Chapter 10 Review

Find the surface area. Round to the nearest tenth, if necessary.

SA = 2B + hp

B = 3 x 4 ÷ 2 = 6

h= 8

p = 12

SA = 2 x 6 + 8 x 12 =

= 12 + 96 = 108cm²


Chapter 10 review24
Chapter 10 Review

Find the surface area. Round to the nearest tenth, if necessary.


Chapter 10 review25
Chapter 10 Review

Find the surface area. Round to the nearest tenth, if necessary.

SA = 2B + hp

B = 10 x 6 ÷ 2 = 30

h= 4

p = 25.6

SA = 2 x 30 + 4 x 25.6 =

= 60 + 102.4 = 162.4cm²


Chapter 10 review26
Chapter 10 Review

A special box designed to hold an antique artifact is shaped like a triangular prism. The height of the box is 6.9 inches, the length is 8 inches and the width is 7.1 inches. What is the volume of box?


Chapter 10 review27
Chapter 10 Review

A special box designed to hold an antique artifact is shaped like a triangular prism. The height of the box is 6.9 inches, the length is 8 inches and the width is 7.1 inches. What is the volume of box?

V = lwh ÷ 2

V = 8x 7.1 x 6.9 ÷ 2 = 195.96in³


Chapter 10 review28
Chapter 10 Review

There is a sale at the candy store. They have two containers that can be filled with candy and they are the same price. One container is 5in by 6in by 9in. The other container is 4in by 8in by 8in. Which container would hold more candy?


Chapter 10 review29
Chapter 10 Review

There is a sale at the candy store. They have two containers that can be filled with candy and they are the same price. One container is 5in by 6in by 9in. The other container is 4in by 8in by 8in. Which container would hold more candy?

V = lwh

V₁ = 5 x 6 x 9= 270in³

V₂ = 4 x 8 x 8 = 256in³


Chapter 10 review30
Chapter 10 Review

You are painting a room that is a rectangular prism and is 20ft by 35ft and 10ft high. You are painting the walls, floor and ceiling. A gallon of paint will cover 1250ft². How many gallons will you need?


Chapter 10 review31
Chapter 10 Review

You are painting a room that is a rectangular prism and is 20ft by 35ft and 10ft high. You are painting the walls, floor and ceiling. A gallon of paint will cover 1250ft². How many gallons will you need?

SA = 2B + hp

B = 20 · 35 = 700

h = 10

p = 20+35+20+35=110

SA = 2 x 700 + 110 x 10 = 2500ft²

2500 ÷ 1250 = 2 gallons


Chapter 10 review32
Chapter 10 Review

Formulas you will need to have memorized for tomorrow:

Volume of a rectangular prism

V = lwh and V = Bh

Volume of a triangular prism

V = lwh ÷ 2 and V = Bh

Surface Area of a prism

SA = 2B + hp


Chapter 10 review33
Chapter 10 Review

Agenda Notes

Homework –

Chapter 10 Review Homework-

(extra credit for 4th period)

Due Wednesday, Feb 26

Chapter 10 Test - Wednesday, Feb 26


ad