Sosyal g venl k kurumu
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 8

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU PowerPoint PPT Presentation


  • 115 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU. Adana Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü. İŞVEREN İŞLEMLERİ ( Kadın Sigortalının Çalıştırılması ). KADIN SİGORTALININ ÇALIŞTIRILMASI.

Download Presentation

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

AdanaSosyal Güvenlik İl Müdürlüğü

İŞVEREN İŞLEMLERİ

( Kadın Sigortalının Çalıştırılması )


KADIN SİGORTALININ ÇALIŞTIRILMASI

  • İhale konusu işlerde veya özel nitelikli inşaat işyerlerinde (işin başlama ve bitim tarihleri arasında) Kuruma bildirilmiş olan işçilik miktarı dikkate alınır. İşin başlama tarihinden önceki ve bitim tarihinden sonraki bildirimler dikkate alınmaz. Ancak, aksine tespit yoksa iptali de yapılmaz.


KADIN SİGORTALININ ÇALIŞTIRILMASI

Bu işyerlerinde dikkate alınamayan bazı bildirimler daha vardı ki, o da kadın sigortalılara ait bildirimlerdir.

Alınmama gerekçesi ise, 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde 16.06.2004 tarihli ve 25494 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği…


KADIN SİGORTALININ ÇALIŞTIRILMASI

Ancak bu yönetmelik, 08.02.2013 tarihli 28553 sayılı Resmi gazetede yayımlanan;

Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik ile 30.12.2012 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılmıştır.


KADIN SİGORTALININ ÇALIŞTIRILMASI

Böylece, ihale konusu işlerde ve özel nitelikli inşaat işyerlerinde, daha önce dikkate alınmayan kadın sigortalılara ait bildirimler dikkate alınmaya başlanmıştır.


KADIN SİGORTALININ ÇALIŞTIRILMASI

Bundan böyle, asgari işçilik araştırması ile ilgili yapılacak işlemlerde kadın sigortalıların çalıştırılmadıklarına ilişkin herhangi bir tespit bulunmadığı sürece bu kişiler için yapılmış olan bildirimler araştırma işleminde dikkate alınacaktır.


KADIN SİGORTALININ ÇALIŞTIRILMASI

Ancak, söz konusu yönetmelik 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kaldırıldığı için, Fark işçilik prim borcunun 10.12.2013 tarihinden önce idari aşamada kesinleşmemiş olması koşuluyla,

Kadın sigortalılar hakkında 30.12.2012 tarihi ve sonrasında işin başlangıç ve bitim tarihleri arasında yapılan bildirimler asgari işçilik araştırmasında dikkate alınacaktır.


  • TEŞEKKÜR EDERİZ.


  • Login