woda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci
Download
Skip this Video
Download Presentation
WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA W MOJEJ RODZINIE I MIEJSCOWOŚCI

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 27

WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA W MOJEJ RODZINIE I MIEJSCOWOŚCI - PowerPoint PPT Presentation


  • 193 Views
  • Uploaded on

WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA W MOJEJ RODZINIE I MIEJSCOWOŚCI. Woda. bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina. Jest tak samo ważna dla utrzymania życia jak tlen i pożywienie.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA W MOJEJ RODZINIE I MIEJSCOWOŚCI' - briar-cummings


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
Woda

bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina. Jest tak samo ważna dla utrzymania życia jak tlen i pożywienie.

Aby być zdrowym, każdy z przeszło pięciu miliardów ludzi musi codziennie przyjąć w posiłkach i napojach około dwóch i pół litra wody. Brak wody uniemożliwia uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Bez wody nie ma żywności, a bez żywności nie ma życia.

slide3

W celu zrealizowania projektu, grupa uczestniczyła w wycieczkach do:

-hydrofornii,

-oczyszczalnie ścieków ,

Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

Przeprowadzona została też ankieta dotycząca zużycia wody wśród mieszkańców miejscowości Przykona.

co to jest hydrofornia

Co to jest hydrofornia?

Hydrofornia służy do uzdatniania wody surowej czerpanej ze studni głębinowych oraz rozprowadzaniu jej po domach, ośrodkach itp.

W naszej gminie znajdują się trzy hydrofornie. Podczas wycieczki do jednej z nich poznaliśmy funkcjonowanie jej.

Dowiedzieliśmy się również, że części sieci przesyłowych zastosowane są jeszcze rury azbestowe i żeliwne , w części natomiast zainstalowane zostały rury z PCV co dodatnio wpłynęło na jakość dostarczanej wody.

oczyszczalnia ciek w
Oczyszczalnia ścieków

Jest to zespół urządzeń i obiektów technologicznych służących do oczyszczania ścieków przemysłowych i komunalnych, czyli do usuwania ze ścieków substancji w nich rozpuszczonych, koloidów i zawiesin przed odprowadzeniem ich do rzeki, jeziora, morza, gruntu. Oczyszczalnie dzieli się na: lokalne, centralne i grupowe.

Ścieki z gminy Przykona trafiają do oczyszczalni w Turku, gdzie przechodzą poszczególne etapy oczyszczania.

slide6

III komora

I komora

II komora

powiatowa stacja sanitarno epidemiologiczna
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

Państwowa Inspekcja Sanitarna – wyspecjalizowana instytucja wykonująca zadania z zakresu zdrowia publicznego, poprzez sprawowanie kontroli i nadzoru nad warunkami higieny w różnych dziedzinach życia.

Odwiedzając sanepid w Turku, mogliśmy zapoznać się z narzędziami służącymi do badania produktów spożywczych, pobierania wody do analizy.

Mieliśmy okazję obejrzeć prezentację na temat wody, dzięki której dowiedzieliśmy się, że w naszej hydroforni przekroczona jest minimalnie ilość boru w wodzie pitnej.

slide9

Na potrzebę projektu przeprowadziliśmy wśród mieszkańców Przykony ankietę dotyczącą zużycia wody, aby sprawdzić ile wody zużywa przeciętnie mieszkaniec Przykony na miesiąc.

slide10

Ankieta została przeprowadzona w 40 domach. Przygotowaliśmy 7 pytań, na które ludzie chętnie odpowiadali. Poniżej przedstawiamy wyniki naszej pracy.

slide11

Pierwsze pytanie dotyczyło sposobu ogrzewania wody. Z 4 odpowiedzi (węgiel, gaz, prąd i energia słoneczna) mieszkańcy najczęściej wybierali „węgiel”

slide13

W następnym pytaniu zapytaliśmy o miesięczne zużycie wody. Odpowiedzi były różne. Zależały one od liczby osób w rodzinie.

slide15

Kolejne pytanie dotyczyło kosztów wody i ścieków w rodzinach. Tak jak poprzednio, odpowiedzi zależały od wielu czynników.

slide17

4 pytanie brzmiało:Czy oszczędzają Państwo wodę? Większość odpowiedziała, że tak, z czego bardzo się cieszymy. 

slide19

Następne pytanie dotyczyło sposobów oszczędzania wody w domach, gdzie przeprowadziliśmy ankietę. Mieszkańcy mieli do wyboru następujące odpowiedzi:a) używając do mycia zębów kubeczka b) biorąc prysznic zamiast kąpieli w wanniec) zmywając naczynia w zmywarced) podlewając ogród w czasie suszy raz na trzy dni ale intensywniee) piorąc tylko wtedy, gdy jest pełna pralka ubrańf) inne

slide23

Ostatnie pytanie, które pojawiło się na naszej ankiecie brzmiało: „Na co Państwo zużywają najwięcej wody?” Odpowiedzi były bardzo zróżnicowane i trudno byłoby nam go przedstawić w postaci wykresu.Przykładowe odpowiedzi:- pranie,- podlewanie ogrodu- zmywanie naczyń itp..

wszyscy mieszka cy gminy przykona na miesi c zu ywaj 11560 m 3 wody co stanowi oko o 373 m 3 dob

Wszyscy mieszkańcy gminy Przykona na miesiąc zużywają 11560 m3 wody co stanowi około 373 m3 dobę .

wnioski
Wnioski

- Najczęstszym źródłem ogrzewania wody wśród mieszkańców Przykony jest węgiel.

Zużycie wody w jednym gospodarstwie na miesiąc to około 10-19 kubików, czyli około 400l dziennie. Jest to więcej o 200l niż przeciętny Europejczyk.

- Opłaty za wodę i wodę na miesiąc kształtują się w granicach 110 zł.

- Większość mieszkańców twierdzi, że oszczędza wodę jednak i tak zużywamy jej bardzo dużo.

Poznaliśmy też jak mieszkańcy naszej miejscowości oszczędzają wodę , a mianowicie poprzez używanie do mycia zębów kubeczka, czy prania tylko przy pełnej pralce.

slide26
.

Nasza grupa stworzyła również film, jednak z powodu ochrony danych osobowych nie możemy umieścić go na Platformie Edukacyjnej

r d a
Źródła

Ankieta przeprowadzona przez uczestników projektu

Informacje zebrane podczas wycieczek

ad