230 likes | 375 Views
Periodické hodnocení zaměstnanců ŽDB a.s. - nástroj ke zkvalitnění řízení lidských zdrojů. Ing. Miroslav Pivovarčík, MBA. Periodické hodnocení zaměstnanců v ŽDB a.s. 1 . Tvorba a zavádění systému hodnocení v kategorii TH pracovníků
E N D
Periodické hodnocení zaměstnanců ŽDB a.s. - nástroj ke zkvalitnění řízení lidských zdrojů Ing. Miroslav Pivovarčík, MBA
Periodické hodnocení zaměstnanců v ŽDB a.s. • 1. Tvorba a zavádění systému hodnocení v kategorii TH pracovníků • 2. Provázanost výsledků hodnocení na vzdělávání a rozvoj pracovníků • 3. Transformace a aplikace systému hodnocení pro kategorii dělnických profesí
1.Tvorba a zavádění systému hodnocení v kategorii TH pracovníků • 1.1.Filosofie řízení lidských zdrojů • - Cíl • - Obsah • - Realizace
1.Tvorba a zavádění systému hodnocení v kategorii TH pracovníků • 1.2. Hodnocení zaměstnanců • - Forma • - Cíl • - Realizace • - Vazba na ISO
Cíle hodnocení zaměstnanců: • rozvoj komunikace a odstraňování vnitřních bariér • motivování zaměstnanců a jejich výkonnostní růst • osobní rozvoj zaměstnanců • optimalizace personální struktury
1. Tvorba a zavádění systému hodnocení v kategorii TH pracovníků • 1.3. Rozvojový rozhovor • - Definice • - Cíl • - Příprava na rozvojový rozhovor • - Průběh rozvojového rozhovoru • - Závěr rozvojového rozhovoru
Rozvojový rozhovor • Rozvojový rozhovor je dialog mezi hodnoceným a hodnotitelem, který má vyústit v objektivní posouzení způsobilosti pracovníka pro stávající, případně zamýšlené pracovní zařazení a dané časové období a ve společné stanovení cílů hodnocenému v oblasti pracovně výkonnostní a oblasti odborného rozvoje.
Cílem rozvojového rozhovoru • lepší vzájemné poznání a pochopení • zlepšení vzájemných vztahů • dosažení kvalitní zpětné vazby • k maximální reálnosti • potřebnosti a progresivitě přijatých závěrů a cílů • k posílení sebedůvěry pracovníka
Průběh rozvojového rozhovoru • •část I. - Úvodní rozhovor • část II.1. - Hodnocení pracovní výkonnosti • část II.2. - Hodnocení odborné způsobilosti • část II.3. - Hodnocení osobnostních předpokladů • část III. - Hodnocení potenciálu zaměstnance • část IV. - Celkový výsledek hodnocení • část V.1.a 2. - Dohodnuté úkoly a cíle v oblasti pracovně-výkonnostní a POR
1. Tvorba a zavádění systému hodnocení v kategorii TH pracovníků • 1.4. Předpoklady úspěšného rozvojového rozhovoru • - Připravenost hodnotitele • - Připravenost hodnoceného • - Atmosféra hodnocení
2. Provázanost výsledků hodnocení na vzdělávání a rozvoj pracovníků • 2.1. Výstupy z hodnocení • - Záznam rozvojového rozhovoru • - Sběrný arch • - Požadavky na vzdělávací akce • - Plán vzdělávacích akcí • - Plán nákladů na vzdělávání
Sběrný arch • Obsahem jsou údaje, které tvoří výstup hodnocení za celou skupinu hodnocených • Celkový výsledek hodnocení • Dosažené celkové průměrné bodové hodnocení • Přehled klíčových zaměstnanců • Souhrn požadavků na vzdělávací akce
2. Provázanost výsledků hodnocení na vzdělávání a rozvoj pracovníků • 2.2. Realizace vzdělávání • - Přihláška na vzdělávací akce • - Úhrada vzdělávací akce • - Hodnocení vzdělávací akce • - Hodnocení efektivnosti • - Vedení dokumentace
Vzdělávací akce • Členění: • - Povinné • - Doplňkové • - Průřezové
2.2. Realizace vzdělávání Hodnocení efektivnosti • - Smyslem je měření přínosu vzdělávání pro ŽDBa.s. • - Princip hodnocení je založen na posuzování míry plnění předem stanoveného cíle příslušné vzdělávací akce, která je vyjádřena v procentech. • - Hodnocení efektivnosti zrealizovaných VA provádí přímý nadřízený po uplynutí 6 ti měsíců od ukončení VA.
3. Transformace a aplikace systému hodnocení pro kategorii dělnických profesí • 3.1. Předpoklady úspěšného rozvojového rozhovoru • - Příprava hodnotitele • - Připravenost hodnoceného • - Atmosféra hodnocení
3. Transformace a aplikace systému hodnocení pro kategorii dělnických profesí • 3.2. Průběh hodnocení • - Otevřená komunikace • - Kritéria hodnocení • - Stupně hodnocení způsobilosti
Kritéria hodnocení • Kritérium I – pracovní výkonnost • Kritérium II – odborná způsobilost • Kritérium III – osobnostní předpoklady • Kritérium IV -- víceprofesnost • Kritérium V – pracovní kázeň a hospodárnost
Stupně hodnocení způsobilosti • 0 – neodpovídá požadavkům • 1 – částečně odpovídá požadavkům • 2 – většinou odpovídá požadavkům • 3 – částečně překračuje požadavky • 4 - 5 – zřetelně překračuje požadavky • 6 - 7 – výrazně překračuje požadavky
3. Transformace a aplikace systému hodnocení pro kategorii dělnických profesí • 3.3. Výstupy z hodnocení • - Záznam hodnocení • - Sběrný arch • - Požadavky na vzdělávací akce • - Plán vzdělávacích akcí • - Plán nákladů na vzdělávání
Záznam hodnocení • Bodové hodnocení z jednotlivých kritérií • Výsledek celkového hodnocení, tzn. součet všech bodů. Slouží jako podklad pro stanovení osobního příplatku pro následující rok • Cíle a úkoly v oblasti pracovně-výkonnostní • Cíle a úkoly v oblasti odborného rozvoje • Vyjádření hodnoceného
Sběrný arch • Celkový výsledek hodnocení • Dosažené celkové průměrné bodové hodnocení • Přehled klíčových zaměstnanců • Souhrn požadavků na vzdělávací akce