Ba ariya g den yol ok ali maktan ge mez
Download
1 / 34

BAŞARIYA GİDEN YOL ÇOK ÇALIŞMAKTAN GEÇMEZ - PowerPoint PPT Presentation


  • 182 Views
  • Uploaded on

BAŞARIYA GİDEN YOL ÇOK ÇALIŞMAKTAN GEÇMEZ. Amaçlar, motivasyon için temel oluşturur, davranışları yönlendirir.   Öğrencinin kendisine ait bir sebebi yoksa, yeterince verimli çalışması imkansızdır.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' BAŞARIYA GİDEN YOL ÇOK ÇALIŞMAKTAN GEÇMEZ' - booth


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Amaçlar, motivasyon için temel oluşturur, davranışları yönlendirir.   Öğrencinin kendisine ait bir sebebi yoksa, yeterince verimli çalışması imkansızdır.


Zamanı kontrol etmek, hayatı kontrol etmektir. yönlendirir. Prensip sahibi bir insan olarak, ne pahasına olursa olsun hazırladığınız planı hayata geçirmeye çalışın. Unutmayınız ki; başarılı insanların prensipleri, başarısız insanların da mazeretleri vardır


Her insan amacına ulaşamayabilir, fakat amaçlarına ulaşanlar mutlaka amaçlarına inanan, amaçları doğrultusunda mücadele eden ve onun şartlarını yerine getirenler arasından çıkar. “Büyük insanlar, büyük insan olmak isteyen insanların arasından çıkar”.


Yale Üniversitesi son sınıf öğrencileri üzerinde yapılan bir ankette, katılanlardan sadece %3’ü mezun olduktan sonra yapacağı iş üzerinde net bir fikir beyan etmiştir. %97’si ise yapacağı iş ile ilgili bir fikir belirtmeyip bunun için mezun olmayı beklemeyi uygun görmüştür.


20 yıl sonra aynı öğrencilerle yapılan görüşme sonucunda, %3’lük öğrencinin aylık gelirinin %97’lik öğrencinin gelirinden daha fazla olduğu(!) görülmüştür.


Başarı sonucunda, %3’lük öğrencinin aylık gelirinin %97’lik öğrencinin gelirinden daha fazla olduğu(!) görülmüştür.; çok çalışmayla değil,etkiliçalışmayla elde edilir. Bu da öğrencinin iyi dinlenmesi ve dengeli beslenmesiyle; müziğe, spora, sanat ve edebiyata, arkadaş ve yakınlarına zaman ayırabilmesiyle gerçekleşebilir.


Bilinçli olarak düşünülen her düşünce, sonucunda, %3’lük öğrencinin aylık gelirinin %97’lik öğrencinin gelirinden daha fazla olduğu(!) görülmüştür.bilinçaltını etkiler ve bu etki, düşüncedeki güç ve arzunun derecesine bağlı olarak eyleme dönüşür.Düşünebildiğiniz, inanabildiğiniz ve güvenle bekleyebildiğiniz her şey mutlaka gerçekleşir.


Başarınızın garantisi ve sonucunda, %3’lük öğrencinin aylık gelirinin %97’lik öğrencinin gelirinden daha fazla olduğu(!) görülmüştür.mutlak şartı, sınav kapısından içeri girmezden önce beş keztekrar yapmış olarak girmektir. Düzenli tekrarlar yapan biri çalışırken hafızasındaki geniş bilgi birikimi sayesinde yeni bilgileri daha kolay özümser.


Düzenli tekrarların en önemli özelliği öğrenme, düşünme ve hatırlama konusundaki birikim sağlayıcı etkisidir.Düzenli tekrarlar, yuvarlanan kartopu gibi, yeni bilgileri çok daha kolay çözümleyerek bilgiyi arttırır


Nsan rendiklerinin 50 sini ilk 20 dakika i inde unutur lk 24 saat i inde de yakla k 70 ini unutur
İnsan öğrendiklerinin %50’sini ilk 20 düşünme ve hatırlama konusundaki birikim sağlayıcı etkisidir.dakika içinde unutur. İlk 24 saat içinde de yaklaşık %70’ini unutur.


Tekrar ama nasil
TEKRAR, AMA NASIL? düşünme ve hatırlama konusundaki birikim sağlayıcı etkisidir.


İLK TEKRAR: düşünme ve hatırlama konusundaki birikim sağlayıcı etkisidir.30-40 dakikalık bir öğrenme seansı sonunda yapılmalı ve 10 dk. sürmelidir. Bu, öğrenilen bilginin 24 saat hatırlanmasını sağlar.İKİNCİ TEKRAR: 24 saat sonra yapılır ve 5-10 dk. sürer. Bu kısa tekrar, bilgilerin bir hafta süreyle saklanmasını sağlar.


ÜÇÜNCÜ TEKRAR: düşünme ve hatırlama konusundaki birikim sağlayıcı etkisidir. Öğrendikten bir hafta sonra yapılır ve bu tekrar da bilginin bir ay süreyle saklanmasını sağlarDÖRDÜNCÜ TEKRAR: Öğrenmeden yaklaşık bir ay sonra yapılır ve bu da bilginin çok daha uzun süre saklanmasını sağlar.


Ayrıca, yatmadan önce 15-20 dakikalık özgün çalışılan konular tekrar edilir ve sabahleyin de 15-20 dk. tekrar edilirse, çalışılan konu uzun süre hatırlanır.


Uyku ve öğrenme üzerinde yapılan en son araştırmalar, çalışılan konular tekrar edilir ve sabahleyin de 15-20 dk. tekrar edilirse, çalışılan konu uzun süre hatırlanır.rüyalı uyku sırasında salgılanan bazı hormonların, yeni öğrenilmiş bilgileri pekiştirdiğini ortaya koymuştur..


Böylece insan doğası, gece yatmadan önce yapılan çalışılan konular tekrar edilir ve sabahleyin de 15-20 dk. tekrar edilirse, çalışılan konu uzun süre hatırlanır.kısa tekrarla, yeni öğrenilen bilginin hafızada yerleşmesi konusunda mükemmel bir imkan sunmaktadır


D nlemek ve not tutmak
DİNLEMEK ve NOT TUTMAK çalışılan konular tekrar edilir ve sabahleyin de 15-20 dk. tekrar edilirse, çalışılan konu uzun süre hatırlanır.


Not tutma, çalışılan konular tekrar edilir ve sabahleyin de 15-20 dk. tekrar edilirse, çalışılan konu uzun süre hatırlanır.aktif katılımı sağlar ve unutmayı önler. İyi not tutmanın şartı, uygunmalzemeyle sınıfa gelme ve kısaltmalar kullanmaktır. Notların yeniden yazılması zaman kaybı değildir. Bu işlem bilginin hafızada pekişmesi açısından son derece yararlıdır.


Okuman n 20 si okuduktan sonra dinlemenin 40 okuyup dinledikten sonra yazman n 60 hat rda kal r
Okumanın %20’si, okuduktan sonra dinlemenin %40’ı , okuyup dinledikten sonra yazmanın %60’ı hatırda kalır.


Not alırken dinleme okuyup dinledikten sonra yazmanın %60’ı hatırda kalır.etkin olmalı, anlaşılmayan her nokta öğretmene sorulmalı ve ancak konu öğrenildikten sonra akılda kalanlar kendi ifadelerimizleyazılmalıdır.


Bilimsel araştırmalar ortaya koymuştur ki, kaygı okuyup dinledikten sonra yazmanın %60’ı hatırda kalır.nın arttırılması öğrenme motivasyonunu yükseltmez, tam aksine biyokimyasal düzeyde beyinde öğrenmeyi güçleştiren etkenlerin ortaya çıkmasına yol açar.


Gerginlik ve kaygı sırasında beden kimyasında mevcut olan fazla miktarda adrenalin, öğrenme işlemi için gerekli protein zincirlerinin kurulmasını engeller.


Düzenli olan fazla miktarda fizik egzersiz, adrenalinin kullanılarak tüketilmesini sağladığı için kaygıyı azaltır ve dolayısıyla öğrenmeye elverişli bir zemin hazırlar. Fizik egzersiz sırasında ortaya çıkan duygusal boşalma ve rahatlığın, kaygıda azalmanın, zihin ve kas gevşemesinin sebebi budur.


Çalışmaya başlamak veya sürdürmekte güçlük çekenler bir arkadaş grubuyla yapacakları programı uygulayabilirlerse verimleri artar.


ÖSS sınav sorularının zorluk derecesi çekenler bir Zorluk derecesiTestteki oranı1. Çok kolay %102. Kolay %203. Normal %404. Zor %205. Çok zor %10


Yukarıdaki dağılıma bakıldığında, öğrencinin kendisini daha iyi bulduğu alandan başlaması, ilk turda soruların %70’ine ulaşabileceğini görürüz.Bu nedenle zor ve karmaşık sorulara gereksiz zaman ayırmayın. Unutmayınız ki, çok zor ve çok kolay soruların size sağlayacağı değer aynıdır.


Her insanda iyi geliştirilmek şartıyla kendisini başarıya götürecek kabiliyetler mevcuttur. Şu halde yapılacak iş, oturup başarısızlık ihtimallerini düşünerek yıkılmak değil kabiliyetleri geliştirmektir. Herkesin ruhunda uyandırılmayı bekleyen bir dev yatar. Bu dev iyiliğe de yarar, fenalığı da. Asıl hüner, bu devi faydalı işlerde kullanabilmektir.


O halde n zdek dev uyandirin
O HALDE İÇİNİZDEKİ DEVİ UYANDIRIN başarıya götürecek kabiliyetler mevcuttur. Şu halde yapılacak iş, oturup başarısızlık ihtimallerini düşünerek yıkılmak değil kabiliyetleri geliştirmektir. !!


D nebiliyor musunuz o n be milyar beyin h creniz var
Düşünebiliyor musunuz? başarıya götürecek kabiliyetler mevcuttur. Şu halde yapılacak iş, oturup başarısızlık ihtimallerini düşünerek yıkılmak değil kabiliyetleri geliştirmektir. On beş milyar beyin hücreniz var!!!


Bu on be milyar taraftar demektir
Bu, başarıya götürecek kabiliyetler mevcuttur. Şu halde yapılacak iş, oturup başarısızlık ihtimallerini düşünerek yıkılmak değil kabiliyetleri geliştirmektir. on beş milyar taraftar demektir..


Tüm başarıya götürecek kabiliyetler mevcuttur. Şu halde yapılacak iş, oturup başarısızlık ihtimallerini düşünerek yıkılmak değil kabiliyetleri geliştirmektir. dünyada beş altı milyar insan varken, sizin on beş milyar taraftarınız varsa, yapamayacağınız hiç şey yoktur. Ancak bu on beş milyar taraftarın hepsinin yanınızda olması gerekir. Yarısı karşı tarafı destekliyorsa işiniz zor demektir. Hele hele tümü sizi yuhalıyorsa asla başarıyı düşünemezsiniz.Bu bir orhan ba i yap m d r ankara 2000
Bu bir şeyi yapabilirsiniz!!Orhan BAĞIŞ yapımıdırAnkara-2000


ad