BIOFEEDBACK - PowerPoint PPT Presentation

Biofeedback
Download
1 / 9

  • 179 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

BIOFEEDBACK. Co to jest Biofeedback? W skrócie – biologiczne sprzężenie zwrotne. Popularna nazwa – biofeedback – to zlepek wyrazowy powstały z angielskich słów bio (od biologiczny) i feedback (z ang. sprzężenie zwrotne).

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

BIOFEEDBACK

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Biofeedback

BIOFEEDBACK


Biofeedback

Co to jest Biofeedback?

W skrócie – biologiczne sprzężenie zwrotne. Popularna nazwa – biofeedback – to zlepek wyrazowy powstały z angielskich słów bio(od biologiczny) i feedback (z ang. sprzężenie zwrotne).


Biofeedback

Uczenie opiera się głównie na sprzężeniu zwrotnym. Polega ono na tym, że otaczający świat odpowiada na nasze reakcje, a my zapamiętujemy ten proces. Np. dziecko uczy się, by nie wkładać ręki w płomień po pierwszym oparzeniu.


Biofeedback

Metoda EEG Biofeedback wykorzystuje zdolność mózgu do samouczenia się.

W dużym uproszczeniu mózg można porównać do skomplikowanego mechanizmu z mnóstwem suwaków. Jego aktualny stan zależy od tego, w jakich pozycjach są ustawione. Jeśli jakiś stan pojawia się często i pozostaje na stosunkowo długi czas powoduje trwałe zmiany w mózgu.


Biofeedback

W niektórych dysfunkcjach mózgu występuje zarówno niedobór jak i nadmiar fal o pewnych częstotliwościach, co uniemożliwia pacjentowi wykonywanie pewnych czynności (np. dzieci z ADHD mają problem ze skupieniem się na wykonaniu konkretnego zadania lub kontrolowaniem emocji).


Biofeedback

Za pomocą tej metody osoba poddawana treningowi uczy się czynności swojego mózgu. Uczy się, jak pozytywnie zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgu: wzmacniać pożądane i hamować niepożądane fale mózgowe.


Biofeedback

EEG-Biofeedback to nowoczesna metoda treningu pracy mózgu. Została ona opracowana przez naukowców z ośrodka szkolenia astronautów w NASA w USA i stosowana jest z powodzeniem w USA i Europie. Metoda ta pozwala zwiększyć szybkość myślenia, kreatywność i pamięć o 25-30%, poprawia nastrój i samoocenę, polepsza sen.

Jest to metoda całkowicie bezpieczna, bez skutków ubocznych. Powodzenie terapii zależy od zaangażowania i motywacji pacjenta.


Biofeedback

Urządzenie do neurofeedbacku to wzmaciacz fal EEG z odpowiednim oprogramowaniem. Elektrody podłączane w różnych miejscach na skórze czaszki i uszach zbierają dane o występowaniu poszczególnych pasm fal, oprogramowanie zamienia te informacje w zrozumiały dla pacjenta obraz. Pacjent ma tak sterować aktywnością swojego mózgu, aby np. widziany na ekranie samochód wyścigowy przyśpieszył.


Biofeedback

Neurofeedback jest stosowany m.in. w terapii dzieci z ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej), z zaburzeniami procesu uczenia się.

Jest również polecany osobom zdrowym dla poprawy koncentracji, pamięci, w redukcji stresu i zwiększenia kreatywności.


  • Login