Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE”
Download
1 / 94

Projekt ROZW J PRZEZ KOMPETENCJE jest wsp lfinansowany przez Unie Europejska w ramach srodk w Europejskiego Fundusz - PowerPoint PPT Presentation


 • 224 Views
 • Uploaded on

Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Projekt ROZW J PRZEZ KOMPETENCJE jest wsp lfinansowany przez Unie Europejska w ramach srodk w Europejskiego Fundusz' - blake


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013

CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Dane informacyjne
Dane INFORMACYJNE

 • Publiczne Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży

 • ID szkoły: 96/60

 • Kompetencja: matematyczno – przyrodnicza

 • Temat projektowy: Magiczny świat zwierząt oczami młodych odkrywców

 • Semestr I rok szkolny 2010/2011


Magiczny wiat zwierz t oczami m odych odkrywc w
Magiczny świat zwierząt oczami młodych odkrywców

W II semestrze realizacji projektu „Rozwój przez kompetencje” nasza grupa po burzliwych dyskusjach wybrała temat o świecie zwierząt. Wydał się on nam bardzo interesujący.


Wycieczka do muzeum przyrody w drozdowie
Wycieczka do Muzeum Przyrody w Drozdowie

16 października wybraliśmy się na wycieczkę do Drozdowa. Jest to miejscowość oddalona od Łomży o ok. 14km. Wybraliśmy się tam poznać zwierzęta mieszkające w Kotlinie Biebrzańskiej oraz wziąć udział w lekcji muzealnej o osobnikach żyjących w stawie.

Wiktoria


Po zbiórce przed szkołą o godzinie 8:00 ruszyliśmy w drogę. Po 15 min byliśmy na miejscu. Od razu zafascynowało nas to miejsce. Dlatego tez szybko przystąpiliśmy do zwiedzania. Nie było czasu do stracenia. 

Wiktoria


Wiktoria drogę. Po 15 min byliśmy na miejscu. Od razu zafascynowało nas to miejsce. Dlatego tez szybko przystąpiliśmy do zwiedzania. Nie było czasu do stracenia.

Nasza doskonała Pani przewodnik kolejno przedstawiała nam ciekawe eksponaty. Początkowo przybliżyliśmysobie zwierzęta, które żyją w Kotlinie Biebrzańskiej.


Muzeum Przyrody w Drozdowie drogę. Po 15 min byliśmy na miejscu. Od razu zafascynowało nas to miejsce. Dlatego tez szybko przystąpiliśmy do zwiedzania. Nie było czasu do stracenia.


Nast pnie szczeg owo zapoznali my si z owadami
Następnie drogę. Po 15 min byliśmy na miejscu. Od razu zafascynowało nas to miejsce. Dlatego tez szybko przystąpiliśmy do zwiedzania. Nie było czasu do stracenia. szczegółowo zapoznaliśmy się z owadami.


A oto zdj cia owad w wykonane przez damiana
A oto zdjęcia owadów wykonane przez Damiana drogę. Po 15 min byliśmy na miejscu. Od razu zafascynowało nas to miejsce. Dlatego tez szybko przystąpiliśmy do zwiedzania. Nie było czasu do stracenia.


Kończąc zwiedzanie przeszliśmy do kilku sal, w których drogę. Po 15 min byliśmy na miejscu. Od razu zafascynowało nas to miejsce. Dlatego tez szybko przystąpiliśmy do zwiedzania. Nie było czasu do stracenia. były akwaria. Wszystkie rybki były śliczne. Niestety nie można było robić im zdjęć.

Po obejrzeniu świata ryb pełni entuzjazmu przeszliśmy do dalszego punktu naszego pobytu w Drozdowie.

Wiktoria


Nadszedł czas na ekscytujące lekcje pod hasłem drogę. Po 15 min byliśmy na miejscu. Od razu zafascynowało nas to miejsce. Dlatego tez szybko przystąpiliśmy do zwiedzania. Nie było czasu do stracenia.

,,Co żyje w stawie?’’ oraz ,,Zwierzęta żyjące w lesie”.

Na początku obejrzeliśmy prezentacje o stawie i jego mieszkańcach.

Wiktoria


Wyjazd do Drozdowa jeszcze bardziej zainteresował nas tematem. Na kolejnych zajęciach rozpoczęliśmy więc od poznania klasyfikacji świata zwierząt.


Systematyka tematem.

Systematyka organizmów żywych - nauka zajmująca się badaniem różnorodności organizmów, klasyfikowaniem ich, katalogowaniem, opisywaniem. Systematyka umieszcza każdy organizm (grupę organizmów) zakwalifikowany jako takson w hierarchicznej strukturze kategorii.

Nie jest to jednak zaszeregowanie zawsze ustalone - często dokonuje się rewizji zmieniając rangę i wzajemne relacje taksonów zgodnie ze zmieniającym się stanem wiedzy na temat poszczególnych grup organizmów (a w szczególności na temat ich pokrewieństw).

Daniel


Czytając tematem. informacje w Internecie dowiedzieliśmy się że:

Często jednocześnie egzystuje kilka alternatywnych "systemów" na danym poziomie, każdy uznawany przez inną grupę taksonomów. Widać to nawet na najwyższym poziomie, gdzie współistnieją przynajmniej trzy różne podziały całego świata żywego.

W bardziej tradycyjnych podziałach najwyższym taksonem jest królestwo lub nadkrólestwo, w nowszych przyjmuje się podział na jeszcze wyższe jednostki - domeny.

Daniel


System Sztuczny i Naturalny tematem.

 • System sztuczny, klasyfikacja organizmów oparta na wybranych, dobrze rozróżnialnych cechach morfologicznych, nie oddająca ich związków pokrewieństwa, stosowana m.in. w kluczach do oznaczania roślin i zwierząt.

 • System naturalny, klasyfikacja organizmów oparta na znajomości związków pokrewieństwa.

 • Daniel


Wyr niamy pi kr lestw
Wyróżniamy pięć królestw tematem.

Zwierzęta

Rośliny

Bakterie

Prosity

Grzyby


Królestwo tematem. zwierząt

Kręgowce:

Bezkręgowce:

Jamochłony

Płazińce

Obleńce

Pierścienice

Stawonogi

Mięczaki

Ryby

Płazy

Gady

Ptaki

Ssaki


Bezkr gowce
Bezkręgowce tematem.

 • Jamochłony

 • Płazińce

 • Obleńce

 • Pierścienice

 • Stawonogi

 • Mięczaki


Jamoch ony
Jamochłony tematem.

Środowisko życia: woda.

Cechy budowy: wielokomórkowe, kształt ciała meduzy lub polipa. Dwie warstwy komórkowe mają jamę chłonąco-trawiącą, pierwotna symetria promienista, prosty plan budowy ciała.


P azi ce
Płazińce tematem.

Środowisko życia: w ciele innych organizmów.

Cechy budowy:ciało płaskie podzielone na dwa człony, główka z haczykami lub bez i z przyssawkami, pobiera pokarm całym ciałem. Oddycha beztlenowo, jest obojniakiem, złożony cykl płciowy z żywicielem pośrednim i ostatecznym. Spełnia ona także funkcje wydalnicze w organizmie, bierze udział w procesach regeneracyjnych oraz w przyswajaniu składników pokarmowych, odbytowego brak


Oble ce
Obleńce tematem.

Środowisko życia:lądowe.

Cechy budowy:ciało krągłe, rozdzielno-płciowe, cykl rozwojowy w ciele żywiciela ostatecznego. Wśród obleńców są organizmy żyjące w wodzie i glebie. Większość obleńców wchodzi w skład gromady nicieni. Obleńce są na ogół rozdzielnopłciowe.

Zdjęcie: Damian

Często występują u nich różnice zewnętrzne między samcem a samicą, czyli tzw. dymorfizm płciowy. Najbardziej znane obleńce to: glista ludzka, owsik, włosień kręty.


Pier cienice
Pierścienice tematem.

Środowisko życia:występują we wszystkich

Cechy budowy:ciało podzielone na segmenty, brak odnóży, występują liczne lub mało liczne szczecinki. Wewnątrz jamy ciała segmenty są oddzielone od siebie poprzecznymi przegrodami. Każdy z segmentów zawiera podobne elementy narządów wewnętrznych. Pierścienice rozmnażają się płciowo. Są wśród nich rozdzielno płciowe wieloszczety oraj obojnaki- skąposzczety i pijawki. W rozwoju wieloszczetów występuje larwa. Najbardziej znane pierścienice to: wirki, przywry, tasiemiec uzbrojony , tasiemiec nieuzbrojony.


Stawonogi
Stawonogi tematem.

1. Skorupiaki

Środowisko życia:woda.

Cechy budowy:ciało podzielone na głowo - tułów i odwłok, oddychają skrzelami. Ciało pokrywa chitynowy oskórek nasycony wapniem.

Układ mięśniowy: zginacze i prostowniki, których działanie jest antagonistyczne.


Układ krążenia: tematem. otwarty. Krąży w nim hemofilia, powstała z wymieszania krwi i płynu jamy ciała.

Oddychanie: mniejsze oddychają całą powierzchnią ciała, większe skrzelami lub płucami odwłokowymi.


Stawonogi1
Stawonogi tematem.

2. Owady

Środowisko życia:wszystkie środowiska.

Cechy budowy:3 części ciała, 3 pary odnóży krocznych, oddychają tchawkami. Krew bezbarwna, chitynowy oskórek, szkielet zewnętrzny.

Układ krwionośny: otwarty, leży po grzbietowej stronie ciała. Wielokomorowe serce i krótka aorta. Układ oddechowy: system rozgałęzionych rurek zwanych tchawkami. Dostaje się tam przez przetchlinki- niewielkie otwory w powierzchni ciała.


Układ nerwowy: tematem. leży po stronie brzusznej.

Układ pokarmowy:zaczyna się otworem gębowym, opatrzony w aparat gębowy w zależności od rodzaju pokarmu.

Zdjęcie: Damian


Stawonogi2
Stawonogi tematem.

3. Pajęczaki

Środowisko życia: woda, ląd.

Cechy budowy:głowotułów i odwłok, 4 pary

odnóży krocznych, oddychają płuco tchawkami. Mają kądziołki przędne.

Tryb życia: większość prowadzi drapieżny tryb życia, np. roztocze, są pasożytami, większość zewnętrzne. Przenoszą choroby.

Oddychanie: tchawkami lub płucotchawkami, niektóre całą powierzchnią ciała.


Układ krążenia: tematem. jest zależny od narządów oddechowych. Przy płucotchawkach system jest liczny, a w przypadku tchawek znacznie zredukowany.

Zmysły:dotyk, węch, smak oraz wzrok.

Zdjęcie: Damian


Mi czaki
Mięczaki tematem.

Środowisko życia:woda, ląd.

Cechy budowy:mięsiste ciało osłonięte skorupą wapienną.

Zdjęcia z pobytu w Muzeum w Drozdowie


B otniarka
Błotniarka tematem.

Najpospolitszym gatunkiem jest Błotniarka stawowa (Lymneastagnalis), to największy nasz ślimak słodkowodny (dorasta do 7 cm). Na wyjeździe w Drozdowie mieliśmy okazje obejrzeć muszle tych oto ślimaków. Znajdziemy go praktycznie w każdym zbiorniku wodnym, najliczniej zaś występuje w niedużych, nie zarybionych stawkach. Muszla błotniarki jest wydłużona i heliksowato, prawoskrętnie skręcona, ciało ma kolor od żółtego do czarnego, zwykle brązowe z żółtymi plamkami. U młodych osobników muszla jest przezroczysta, a widoczne przez nią narządy wewnętrzne sprawiają wrażenie jakby muszlę pokrywały nieregularne plamy. Czułki są trójkątne, jakby oklapnięte. Błotniarka jest głównie roślinożerna (wyróżnia się żarłocznością), lecz nie gardzi też pokarmem mięsnym.

Źródło: www.oczkowodne.net

Krzysztof


Zatoczek
Zatoczek tematem.

Inną rodzinę ślimaków płucodysznych stanowią zatoczkowate(Planorbidae), w Polsce znanych jest 16 gatunków z tej rodziny. Mają one muszlę skręconą w jednej płaszczyźnie i w zależności od gatunku wielkość od 2 mm do 4 cm.

Inne charakterystyczne cechy zatoczków to długie, cienkie czułki i czerwona krew (zawiera hemoglobinę) przez co niektóre gatunki są czerwone. Najpospolitsze są zatoczek rogowy (Planorbariuscorneus) oraz zatoczek pospolity(Planorbisplanorbis). Zatoczka w naturze trudniej znaleźć niż masowo występujące błotniarki, a i w oczku wodnym ślimaki te często giną i nie rozmnażają się.

Krzysztof

Źródło: www.oczkowodne.net


Ywor dka
Żyworódka tematem.

Inną grupę ślimaków stanowią ślimaki skrzelodyszne. Najpopularniejszym w naszym kraju ich przedstawicielem jest Żyworódka rzeczna (Viviparusviviparus).

Nie łatwo ją znaleźć, występuje w silnie zarośniętych rzekach i stawach o mulistym dnie. Jej dorastająca do 4 cm wysokości muszla kształtem przypomina błotniarkę, jednak posiada spiralne paski przez co przypomina nieco pospolite w ogrodach wstężyki. Żyworódki są rozdzielnopłciowe - samca rozpoznamy po zgrubiałym prawym czułku, który jest jego narządem kopulacyjnym. Młode rodzą się z w pełni ukształtowanym domkiem i są miniaturkami osobników dorosłych. Żywi się mułem i zawartymi w nim organizmami. Zimę spędza zagrzebana w mule dennym zbiornika.

Krzysztof

Źródło: www.oczkowodne.net


Kr gowce
Kręgowce: tematem.

 • Ryby

 • Płazy

 • Gady

 • Ptaki

 • Ssaki


Ryby tematem.

Środowisko życia:woda.

Cechy budowy:kształt opływowy, płetwy

parzyste i nieparzyste, oddychają skrzelami. Układ krwionośny zamknięty, serce dwudzielne.


Oddychanie ryb tematem.

Funkcje narządów oddechowych umożliwiających rybie oddychanie tlenem rozpuszczonym w wodzie pełnią skrzela, czasami połączone z tryskawkami, i skóra, a u niektórych gatunków wyspecjalizowane narządy działające na podobnej zasadzie jak płuca – silnie unaczynione ściany jamy gębowej, narząd nadskrzelowy, narząd błędnikowy lub ukrwiony odcinek tylnej części jelita, a u ryb dwudysznych pęcherz pławny.

Daniel


Uk ad krwiono ny ryb
Układ Krwionośny Ryb tematem.

Serce ryb chrzęstnoszkieletowych (tzw. serce skrzelowe) zbudowane jest z zatoki żylnej, przedsionka, komory i stożka tętniczego z zastawkami. U ryb kostnoszkieletowych nie występuje stożek tętniczy. Zamiast niego ryby te mają opuszkę tętniczą, która jednak zbudowana jest z mięśni gładkich (jest zgrubieniem tętnicy), więc nie wchodzi w skład serca. Jednokierunkowy przepływ krwi zapewniają zastawki. Ryby mają jeden obieg krwi. Krew z tkanek ciała dostaje się do zatoki żylnej, która pompuje ją do przedsionka serca. Skurcz przedsionka przekazuje krew do komory. Z komory krew wpływa tętnicami do skrzeli. Skrzela oplecione są siecią naczyń włosowatych. W nich zachodzi wymiana gazowa. Krew wzbogacona w tlen, rozprowadza go po całym organizmie. Zabiera z komórek dwutlenek węgla i wraca żyłami do zatoki żylnej, a następnie do przedsionka i cykl się powtarza.

Sebastian


Rybie rytmy czyli kiedy ryby s bardziej lub mniej aktywne
Rybie rytmy czyli kiedy ryby są bardziej lub mniej aktywne? tematem.

Źródło – miesięcznik Wędkarz Polski


Cykle aktywno ci
Cykle aktywności tematem.

Aktywnością ryb, jak zresztą wszystkich zwierząt, rządzą cykliczne zmiany zachodzące w przyrodzie. Stosownie do tego powstają dobowe, miesięczne, sezonowe lub roczne cykle aktywności zwierząt.


Wit i dzie
Świt i dzień tematem.

Gdy do wody przenika o świcie więcej światła ryby zwiększają tempo. Jest to czas ich pierwszego posiłku. Ryby aktywne w dzień przez większość czasu poszukują pokarmu albo odpoczywają.

Zmierzch

Dla ryb dziennych przełom dnia i nocy oznacza przejście od aktywności do spoczynku. Od tego momentu aż do przedświtu pozostają nieruchome nad dnem lub wśród roślinności.

Noc

Po okresie aktywności przychodzi czas odpoczynku. Większość płoci i okoni, a także krąpie, liny i wzdręgi nocują na głębokości od jednego do czterech metrów.

Karol


Przyk adowe gatunki ryb wyst puj ce w polsce

Przykładowe gatunki ryb występujące w Polsce tematem.

Przemek, Daniel,

Bartek


Płoć tematem.

Ciało krótkie, wysoko wygrzbiecone, bocznie ściśnięte. Głowa krótka, szczęka górna nieco wysunięta przed mały otwór ustny. Płetwy piersiowe najdłuższymi promieniami sięgają nasad płetw brzusznych. Grzbiet ciemniejszy, boki złotobrunatne lub szare. płetwy piersiowe szaroniebieski, inne płetwy z czarnymi końcami. 


Płoć tematem.

Rodzaje pokarmu i żerowiska zmienia kilkakrotnie. Narybek żywi się planktonem skorupiakowym na płyciznach; roczniaki przechodzą na pokarm denny - skorupiaki, mniejsze larwy owadów. W drugim roku życia żeruje na stoku misy jeziora żywiąc się mięczakami, robakami, larwami owadów.

Żyją w stadach, żerują gromadnie. Ryby płochliwe i bardzo ostrożne. Osiągają: 20-30 cm długości, 0,5-2 kg wagi. Żyje do 20 lat.


Okoń tematem.

Jedna z najbardziej pospolitych i najpiękniej ubarwionych ryb naszych wód śródlądowych jest okoń. Drapieżnik. Rośnie bardzo powoli, dorasta do 25cm, waga 1-1,5kg, żyje do 15lat. Żyje w przeważnie w stadach. odżywia się głównie rybami, nie gardzi również fauną denną.


Okoń tematem.

Ciało okonia pokryte jest mocno osadzonymi drobnymi łuskami, występuje niewielkie spłaszczenie boczne. Uzębienie szczęk szczotkowate. Natężenie ubarwienia zmienne, uzależnione od środowiska. Ciało zielonkawe. Grzbiet ciemnozielony. Na bokach ciała 5 - 9 ciemnych pasków poprzecznych. pierwsza płetwa grzbietowa szara, na jej końcu czarna plamka. Płetwy piersiowe żółte, brzuszna i odbytowa czerwone.


Sandacz
Sandacz tematem.

Drapieżnik z rodziny okoniowatych, osiąga długość do 100cm, wagę 15kg, żyje do 20lat, występuje w zbiornikach, które posiadają duże partie dna kamienistego, bez mułu. Najchętniej odżywia się narybkiem ale nie gardzi larwami owadów, ślimakami a nawet żabami. Wąski przełyk zmusza sandacza do atakowania tylko małych ryb. Bardzo żarłoczny.


Szczupak
Szczupak tematem.

Drapieżnik, w sprzyjających warunkach osiąga długość do 1,5m i wagę do 25kg, żyje do 35lat. W czasie żerowania czeka w bezruchu, ukryty wśród roślinności, jeżeli ofiara podpłynie na zbyt małą odległość następuje błyskawiczny atak - skok. Szczupak chwyta zdobycz najczęściej w pół i powoli obraca ją w pysku, aby połknąć od głowy.


Sum tematem.

Drapieżnik, dorasta do 2-2,5m i osiąga wagę 60-100kg, żyje do 80lat. W pierwszym okresie życia młode osobniki żywią się planktonem, pod koniec pierwszego roku przechodzą na drapieżny tryb życia. Sum odżywia się przede wszystkim drobnymi rybami, spożywając raki, żaby i kijanki. 


Sum tematem.

Ikrę okonia można zobaczyć na przełomie kwietnia i maja kiedy to okonie mają tarło. Samica składa ikrę głównie w nocy. Rodzice nie interesują się potomstwem. Narybek wylega się w ciągu 14-17dni.Z tabeli i danych przedstawionych na wykresie widać, że długości

im ryba więcej waży i ma większą długość tym dłużej żyje.

Daniel


REKIN WIELORYBI długości

Gatunek morskiej ryby chrzęstnoszkieletowej, jedyny przedstawiciel monotypowej rodziny Rhincodontidae, największy przedstawiciel rekinów, łatwo rozpoznawalny po specyficznym ubarwieniu. Według oficjalnych pomiarów długość ciała osobników tego gatunku dochodzi do 18 m a masa ich ciała sięga 13,6 t.


Rekin wielorybi
REKIN WIELORYBI długości

Głowa rekina wielorybiego jest mocno spłaszczona, a szeroki otwór gębowy znajduje się w położeniu końcowym, oczy są małe. Przy nozdrzach występują śladowe wąsiki. Wzdłuż grzbietu i boków ciała przebiegają trzy kile – dwa na górze, jeden pośrodku ciała. Grzbiet ciemnoszary, czerwonawy lub zielonkawobrązowy z białymi, żółtymi i zielonymi cętkami ułożonymi w regularne rzędy, brzuch biały lub zielonkawy. Gdy ma 4 metry długości, ubarwienie jego już nie ulega zmianie,- naukowcy nazywają szachownicą - z indywidualnym jedynym kodem symboli u każdego osobnika.

Sebastian


P azy
Płazy długości

Środowisko życia:wodno-lądowe.

Cechy budowy:głowa, tułów, kończyny, skóra naga, oddychają płucami i skórą. Serce trójdzielne.


Oddychanie płazów długości

Płazy oddychają za pomocą skrzeli, płuc, skóry oraz nabłonka jamy gębowo-gardzielowej. Dorosłe formy o lądowym trybie życia oddychają głównie płucami. Gatunki wodne i larwy gatunków lądowych oddychają za pomocą skrzeli zewnętrznych lub wewnętrznych.

W wyniku ewolucji płazy wykształciły płuca, powstałe z parzystego pęcherza pławnego. Są one proste i workowate. Wentylacja jest prymitywna. Płazy używają jamy gębowej jako pompy, nozdrzy i krtani jako zaworów, a dna jamy gębowej jako tłoku, do wtłaczania powietrza do płuc.

Daniel


Uk ad krwiono ny p az w

Układ długościKrwionośny Płazów

Układ krwionośny płazów jest zamknięty. Serce zbudowane jest z trzech części: dwóch przedsionków i komory. Krew krąży w dwóch obiegach. Obieg mały prowadzi krew uboga w tlen do płuc i skóry, a po jej natlenieniu z powrotem do serca. Duzy obieg rozprowadza natleniona krew po całym ciele, a następnie odprowadza z powrotem do serca. Obecność tylko jednej komory serca płazów powoduje częściowe mieszanie krwi natlenionej z odtlenioną, co jest bardzo niekorzystna.

SebastianTabela przedstawiaj ca pob r tlenu przez sk r i p uca w poszczeg lnych miesi cach aby
Tabela przedstawiająca pobór tlenu przez skórę i płuca w poszczególnych miesiącach żaby

Wiktoria


Wykres obrazuj cy zmiany poboru tlenu przez sk r i p uca w cyklu rocznym aby
Wykres obrazujący zmiany poboru tlenu przez skórę i płuca w cyklu rocznym żaby

Wiktoria


Zmiany poboru tlenu przez skórę i płuca w cyklu rocznym żaby

Z poprzedniej tabeli i wykresu wynika, że latem pobieranie tlenu przez płuca żaby jest większe niż zimą. Mimo , iż żaby należą do płazów i maja dobrze wykształcone sprawne , pofałdowane płuca to jednak w dużym stopniu pobierają tlen poprzez skórę. Płuca uczestniczą u nich w wymianie gazowej, jednak w dużej mierze tlen jest pobierany przez wilgotną skórę. Zimą płazy te oddychają tylko poprzez skórę.

Wiktoria


Gady żaby

Środowisko życia:lądowe wtórnie przystosowane do życia w wodzie.

Cechy budowy:głowa, tułów, ogon, kończyny,

ciało w łuskach, oddychają płucami.


Oddychanie gadów żaby

U gadów płuca mają inną budowę niż u płazów. Fałdy są silnie rozwinięte, jama worka coraz bardziej się zmniejsza, aż staje się wąskim oskrzelem. Gady są zwierzętami, u których wymiana gazowa następuje tylko w płucach.

Skóra pokryta zrogowaciałym naskórkiem jest nieprzenikliwa dla gazów, niezależnie od tego, czy zwierzę prowadzi lądowy czy wodny tryb życia. Ruchy powodujące wymianę gazową również są inne. Akt ten dokonywany jest przy udziale mocnych skurczów mięśni tułowia, które powodują już nie tłoczenie, lecz ssanie. Skurcze mięśni międzyżebrowych podnoszą żebra, a objętość jamy ciała, w której znajdują się płuca, zwiększa się. Przy rozszerzaniu tej jamy powietrze zostaje wessane do płuc, z w czasie opadania żeber zmniejsza się jama i powietrze zostaje wypędzone na zewnątrz. Wdech i wydech powietrza jest kontrolowany jest przez specjalne ośrodki nerwowe.

Daniel


Uk ad krwiono ny gad w
Układ Krwionośny Gadów żaby

Układ krwionośny gadów jest zamknięty i składa się z dwóch obiegów krwi i serca. Serce jest zbudowane z dwóch przedsionków i jednej, częściowo przegrodzonej komory. Nie pełnia przegrody zapobiega w dużym stopniu mieszanie się krwi natlenionej z odtlenioną. Jedynie u krokodyli komory są całkowicie odtlenione. Lepsza wydolność układu krwionośnego powoduje większą sprawność i aktywnych tych zwierząt.

Sebastian


WĘŻE żaby

charakteryzują się niewielką głową o kościach trzewioczaszki luźno połączonych, co umożliwia im połykanie ofiary w całości. Na kościach szczęki i żuchwy liczne zakrzywione ku tyłowi zęby chwytne. U węży jadowitych obok zębów chwytnych występują większe od nich zęby jadowe, zaopatrzone w bruzdę lub kanalik, którym spływa jad. Ciało wydłużone, pozbawione kończyn. Kręgosłup liczy od 140 do 435 kręgów. Żebra połączone są z kręgosłupem za pomocą więzadeł. Brak mostka i pasa barkowego. Narządy wewnętrzne położone niesymetrycznie. Narząd kopulacyjny podwójny.

Daniel i Przemek


Jaszczurki
JASZCZURKI żaby

charakteryzują się obecnością w czaszce dwóch dołów skroniowych, dobrze rozciągniętym górnym łukiem skroniowym, silnie zrośniętymi kośćmi żuchwy. Brzuszna powierzchnia tułowia jest pokryta kilkoma lub kilkunastoma rzędami tarczek lub łusek. Ciało zwykle wydłużone zakończone ogonem, który u większości gatunków posiada zdolność autonomii i regeneracji.

Daniel i Przemek


ŻÓŁWIE żaby

charakteryzują się ochronnym pancerzem złożonym z dwóch warstw - zewnętrznej, z rogowych tarcz lub grubej, miękkiej skóry, i wewnętrznej, zbudowanej ze spłaszczonych kości kręgosłupa, żeber właściwych i żeber brzusznych. Pancerz dzieli się na dwie części: grzbietową -karapaks i brzuszną - plastron, połączone na bokach spojeniami zwanymi mostem. Kończyny dobrze rozwinięte, z palcami zakończonymi pazurami. U gatunków wodnych palce spięte błoną pławną lub kończyny przekształcone w długie, płaskie wiosła. Zębów brak, na krawędziach szczęk ostre rogowe listwy.

Daniel i Przemek


Krokodyle
KROKODYLE żaby

zwierzęta wodne kształtu jaszczurkowatego, pokryte kostnymi tarczami, o szczękach opatrzonych zębami wklinowanymi w zębodoły. Ciało zakończone silnie rozwiniętym i umięśnionym ogonem. Dwie pary krótkich, silnych odnóży, z których przednie posiadają palce wolne, tylne spięte są w całości lub częściowo błoną pływną.

Przemek


Uk ad krwiono ny krokodyla
Układ krwionośny krokodyla żaby

Układ krwionośny gadów składa się z serca i naczyń krwionośnych. Serce zbudowane jest z dwóch przedsionków oraz komory podzielonej niepełną przegrodą na dwie części. W czasie skurczu przegroda przylega do górnej części serca, więc następuje dobre oddzielenie krwi żylnej od tętniczej. Jedynie u krokodyli przegroda jest pełna (serce zbudowane jest z dwóch przedsionków i dwóch komór).

Przemek


Ptaki
Ptaki żaby

Środowisko życia:lądowe, powietrzne.

Cechy budowy:kończyny przekształcone w skrzydła, ciało pokryte piórami, kości pneumatyczne. Oddychają płucami, posiadają 9 worków powietrznych, czterodzielne serce .

Zdjęcia z pobytu w Muzeum w Drozdowie


Ptaki1
Ptaki żaby

Gromada  stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 000 gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie.

Zdjęcia z dokarmiania ptaków


Ptaki mają jeden z najbardziej żabyskomplikowanych układów oddechowych ze wszystkich zwierząt. Ich płuca są pozbawione opłucnej. Podczas wdechu 75% świeżego powietrza omija płuca i kieruje się bezpośrednio do tylnych worków powietrznych, które ciągną się od płuc i łączą z przestrzeniami powietrznymi w kościach. Pozostałe 25% powietrza płynie bezpośrednio do płuc. Podczas wydechu zużyte powietrze wydostaje się z płuc, a powietrze zachowane w tylnych workach powietrznych jest jednocześnie przenoszone do płuc. Dzięki temu świeże powietrze przepływa przez płuca ptaka zarówno podczas wdechu, jak i wydechu. Ptaki wydają dźwięki za pomocą krtani tylnej – mięśniowej komory z kilkoma błonami bębenkowymi, która znajduje się na dolnym końcu tchawicy, czyli tam, gdzie rozdziela się ona na oskrzela.

Oddychanie ptaków

Daniel


Uk ad krwiono ny ssak w i ptak w
Układ Krwionośny żabySsaków i Ptaków

Posiadają serce z dwoma komorami oraz dwoma przedsionkami. Przez lewą stronę serca przepływa krew utlenowana, a przez prawą odtlenowana. W sercu krew pozbawiona tlenu nie miesza się z krwią zaopatrzoną w tlen. Między innymi dzięki temu te organizmy mogą utrzymywać stałą temperaturę ciała oraz odpowiednie tempo przemiany materii.

Płazy, gady, ptaki oraz ssaki posiadają dwa obiegi krwi, mały i duży.

Sebastian


Zima to szczególnie trudny okres dla ptaków . Dlatego też musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.

Zdjęcia z dokarmiania ptaków


W domach wieszamy s onink dla sikorek i sypiemy ziarno
W domach wieszamy słoninkę dla sikorek i sypiemy ziarno musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.

Zdjęcia z dokarmiania ptaków


Z ptakami już do musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach. brze się znamy  W Drozdowie mieliśmy okazje dowiedzieć się wielu ciekawych informacji oraz podziwiać wystawę ich zdjęć.


Muzeum Przyrody w Drozdowie musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.


Muzeum Przyrody w Drozdowie musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.


Ssaki
Ssaki musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.

Środowisko życia:wszystkie środowiska.

Cechy budowy:ciało pokryte sierścią, oddychają pęcherzykowatymi płucami, serce czterodzielne,

żyworodne.

Zdjęcia z pobytu w Muzeum w Drozdowie


Oddychanie ssaków musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.

Do dróg i narządów oddechowych ssaków należą nozdrza zewnętrzne, jamy nosowe, nozdrza wewnętrzne, przewód gardzielowy, krtań, tchawica, oskrzela i płuca. Krtań otwiera się do gardzieli głośnią. Wejście do krtani zamknięte jest przez nagłośnię i chrząstki nalewkowe. U niektórych ssaków (np. małpy) tchawicy towarzyszą worki powietrzne, które działają jako rezonatory głosu.

W procesie wymiany gazowej obok ruchów żeber bierze udział także przepona.

Wszystkie ssaki oddychają tlenem zawartym w powietrzu. W ich budowie można jednak odnaleźć ślady skrzeli, właściwych rybom, będących ich odległymi przodkami. Trąbka słuchowa jest pozostałością szczeliny słuchowej.

Daniel


Wybrane ssaki o kt rych m wili my na zaj ciach
Wybrane Ssaki, o których mówiliśmy na zajęciach. musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.


Nietoperze lataj ce ssaki
Nietoperze musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach. latające ssaki

Nietoperze cechują się skrzydłami umożliwiającymi im samodzielne latanie. Tylko kciuk nie wchodzi w skład skrzydeł. Błona ciała ciągnie się po boku ciała, aż do tylnych kończyn. Czasami znajduje się również między nogami. U gatunków owadożernych błoną przytrzymywana jest większa zdobycz. Skrzydła nietoperzy są większe niż u ptaków

Damian


Nietoperze musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach. latające ssaki

Zwisaniu zawdzięczają nietoperze specjalnym połączeniom blokowym między kośćmi, więzadłami i pazurami, dzięki tej budowie pozycja zwisu nie wymaga żadnego wysiłku mięśni więc nie tracą energii. W zwisie spędzają czas wypoczynku. Podobnie zbudowane jest połączenie kciuka. Stawy kolanowe nietoperzy zwrócone są ku tyłowi w przeciwieństwie do pozostałych ssaków.

Damian


Nietoperze musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach. latające ssaki

Słuch jest ich podstawowym zmysłem przy orientacji w przestrzeni i zdobywaniu pokarmu. Większość nietoperzy ma bardzo małe oczy, organy te u gatunków posługujących się echolokacją ulegają uwstecznieniu. Doskonałe oczy mają tylko nietoperze nie mające dobrze rozwiniętej zdolności echolokacji. Ich ciężar mieści się w granicach 1,7g do 1,35kg. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 170cm

Damian


B br ssak yj cy na l dzie i w wodzie
Bóbr – ssak żyjący na lądzie i w wodzie musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.


Bobry ( musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach. Castoridae) – rodzina ssaków z rzędu gryzoni (Rodentia), znana od późnego eocenu, w trzeciorzędzie na terenie Ameryki Północnej była silnie zróżnicowana. Reprezentowana była zarówno przez gatunki wielkości niedźwiedzia (bóbr olbrzymi), jak i przez niewielkie gatunki żyjące pod ziemią. Współcześnie reprezentowana jest przez jeden tylko rodzaj Castorobejmujący dwa gatunki gryzoni ziemnowodnych: bobra kanadyjskiego i bobra europejskiego.

Miejsce występowania

Karol


Środowisko Życia musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.

Daniel


Narządy Wymiany Gazowej musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.

Daniel


Zmiany w Budowie Serca Kręgowców musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.

Sebastian


Pokrycie Ciała musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.

Sebastian


Rozmna anie
Rozmnażanie musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.

Daniel


W czasie zaj wykonali my
W czasie zajęć wykonaliśmy: musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.


W czasie zaj wykonali my1
W czasie zajęć wykonaliśmy: musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.


R d a
Źródła musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.

 • Wielka Encyklopedia Oxford; OxfordEducational sp. z o. o.; Warszawa 2009;

 • Zoologia jedności i różnorodności zwierząt; B. Koszewska, T. Zabłocka; WSiP; Warszawa 1997;

 • Biologia – Życie podręcznik dla klasy I; A. Krawczyk, J. Krawczyk; Wiking; Wrocław 2009;

 • Puls życia; M. Jefimow; Nowa Era; 2009;

 • Biologia; S. Gater, V. Wood – Robinson; Prószyński i S-ka; Warszawa 1999;

 • Biologia XXI; A. Jerzmanowski; WSiP; Warszawa 1999;

 • Biologia Vademekum; M. Balcerowicz, S. Urbańska; OPERON; Gdynia 2008;

 • Wędkarz Polski; red. naczelny Wiesław Dębicki; Wędkarz Polski sj.; maj 2010 nr 5;

 • Internet


Dziękujemy za uwagę musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach.


Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” musimy im pomagać. My także je wspieramy. Zbudowaliśmy karmniki i umieściliśmy je na drzewach. jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013

CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


ad