Download
1 / 13

Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Chemie Tematický okruh: Sloučeniny - PowerPoint PPT Presentation


  • 78 Views
  • Uploaded on

Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Chemie Tematický okruh: Sloučeniny Ročník: 8 Anotace: - prezentace je určena jako souhrné opakování - může být použita na začátku hodiny. VÍŠ O JAKÉ PRVKY NBO SLOUČENINYSE UKRÝVAJÍ V TĚCHTO OTÁZKÁCH?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Chemie Tematický okruh: Sloučeniny' - binah


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Vzdělávací oblast: Člověk a příroda

Vzdělávací obor: Chemie

Tematický okruh: Sloučeniny

Ročník: 8

Anotace: - prezentace je určena

jako souhrné opakování

- může být použita na začátku

hodiny


V o jak prvky nbo slou eninyse ukr vaj v t chto ot zk ch
VÍŠ O JAKÉ PRVKY NBO SLOUČENINYSE UKRÝVAJÍ V TĚCHTO OTÁZKÁCH?

Tento plyn je štiplavého zápachu. Ne neudržovaném záchodku ho můžeme cítit. Ale abychom ho jenom nehanili. Je potřebný při výrobě hnojiv dusíkatých hnojiv.

amoniak = čpavek = NH3


Bez této sloučeniny by nám uvařené dobroty od maminky nechutnali. A Maruška, ta to věděla už dávno, jenom jí někteří hned nevěřili.

Najdeme ji v našich tělních tekutinách, jako je krev, moč či slzy.

halit = sůl kamenná = NaCl


Jedna nechutnali. A Maruška, ta to věděla už dávno, jenom jí někteří hned nevěřili. sloučenina  halogenidu je velmi citlivá na sluneční paprsky a toho se využívá v rentgenovém snímkování. Víš, o jaký prvek se jedná?

AgBr = bromid stříbrný


Jaké hydroxidy jsou schované pod triviálními nechutnali. A Maruška, ta to věděla už dávno, jenom jí někteří hned nevěřili. názvy?

a) louh

b) natronové vápno

c) hašené vápno

a) NaOH, KOH b) NaOH c) Ca(OH)2


Sloučenina, kterou hledáme je opět bílé barvy. Můžeme ji vyrobit reakcí daného oxidu s vodou a tím vzniká hašené vápno. Jde o silně exotermickou reakci.

Ca(OH)2= hydroxid vápenatý

hašené vápno
Bez se jmenuje a jeho vzorectohoto oxidu by se neobešli stavbaři.

CaO


Pro svůj vysoký se jmenuje a jeho vzorecjas, krycí schopnost se využívá při bělení výrobků. Používá se jako barvivo v lécích či potravinách jako jsou jogurty či v zubní pastě. najdeme ho pod „ éčkem“ E 171.

TiO2 oxid titaničitý


Tento se jmenuje a jeho vzorecoxid vzniká při spalování hnědého uhlí a tím pádem díky němu vznikají kyselé deště. Používá se při výrobě sušeného ovoce. Najdete ho na obalu schovaný po „ éčkem“ E 220, neboť má konzervační účinky ( baktericidní ).

SO2 oxid siřičitý


  • Autorem materiálu a všech částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Gabriela Milsimerová.

  • Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízeních. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu, lze ho bezplatně používat i šířit při uvedení autorova jména.


ad