1 / 28

INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA PROTOKOŁU Sezon 2010/2011

INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA PROTOKOŁU Sezon 2010/2011. Opracowanie : Wojciech Targosz – wrzesień 2010 Na podstawie opracowania wersji polskiej Mirosław Stando – wrzesień 2010 Na podstawie wersji angielskiej Mr. Songsak Chareonpong. Spis treści:. Przed meczem Po losowaniu Początek meczu Zmiany

balin
Download Presentation

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript

1. INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA PROTOKOŁUSezon 2010/2011 Opracowanie : Wojciech Targosz – wrzesień 2010 Na podstawie opracowania wersji polskiej Mirosław Stando – wrzesień 2010 Na podstawie wersji angielskiej Mr. Songsak Chareonpong

2. Spis treści: • Przed meczem • Po losowaniu • Początek meczu • Zmiany • Przerwy na odpoczynek • Prośby nieuzasadnione • Sankcje • Zakończenie seta • Piąty set • Koniec meczu • Zalecenia do stosowania w zawodach krajowych Mysłowice 2010

3. Przed meczem: 2 1 3 • Nazwa zawodów – zgodnie komunikatem (prezentacja WGiD) • Data i czas – planowa godzina rozpoczęcia zawodów (zgodnie z prezentacją WGiD) • Miasto – wpisujemy miasto, w którym odbywa się spotkanie i adres sali • Sala – wpisujemy nazwę Sali • Rodzaj i Kategoria – „X” w odpowiednim polu – w przypadku rozgrywek młodziczek/młodzików zaznaczany „Kadet” 1700 131010 KADETKI, I ETAP, GRUPA 3 BIELSKO-BIAŁA ul.Rychlińskiego 19 BKS X X 4 5 Mysłowice 2010

4. Przed meczem: 8 7 6 • Faza – zgodnie z prezentacją WGiD (ZAS, ½ FIN, FINAŁ) • Mecz Nr – numer meczu zgodny z komunikatem rozgrywek w danym etapie • Zespoły – pełna nazwa zespołów zgodnie z komunikatem (gospodarz po lewej stronie) 1700 131010 KADETKI, I ETAP, GRUPA 3 Kadetki BIELSKO-BIAŁAul.Rychlińskiego 19 BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza WODZISŁAW ŚLĄSKI BKS ZAS 15 X X Mysłowice 2010

5. Przed meczem: 9 • Zespoły – nazwy zespołów (pełne) – zgodnie z komunikatem • Nazwiska zawodników z pierwszą literą imienia wg numerów w kolejności rosnącej • Numer kapitana otoczony kółkiem • Numer podstawowego libero TYLKO w wyznaczonym polu • Rezerwowy libero – zapisywany w polu 12, a obok dopisane „L II” • Pozostali członkowie zespołu: C – trener AC – asystent trenera T – masażysta M - lekarz BKS Aluprof SMS IBIELSKO-BIAŁA MKS Zorza Wodzisław Śląski 11 2 XXX X. 1 XXX X. 3XXX X. 2XXX X. 4 XXX X. 3 XXX X. 10 5 XXX X. 4 XXX X. 6 XXX X. 5 XXX X. 7 XXX X. 6 XXX X. 8 XXX X. 7 XXX X. 9XXX X. 8XXX X. 13 10XXX X. 10XXX X. 12 11XXX X. 11XXX X. 12XXX X. 12XXX X.L II 1 XXX X. 9 XXX X. 14 XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. Mysłowice 2010

6. Przed meczem: 15 • Nazwiska i imiona oraz klasy sędziowskie – sędziego pierwszego, sędziego drugiego i sędziego sekretarza, Nazwiska sędziów liniowych (TYLKO!) XXXXXX YYYYY P XXXXXX YYYYY Z XXXXXX YYYYY I XXXXXX XXXXXX Mysłowice 2010

7. Po losowaniu: 16 • Po losowaniu sekretarz musi uzyskać informację od sędziego pierwszego o wyniku losowania. Wpisuje A i B zgodnie z wynikiem losowania Po losowaniu kapitanowie podpisują protokół. Trener na podpisanie protokołu ma czas do przekazania kartki z ustawieniem (12 min. przed meczem) 1700 131010 KADETKI, I ETAP, GRUPA 3 Kadetki BIELSKO-BIAŁA BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA A B MKS Zorza WODZISŁAW ŚLĄSKI BKS ul.Rychlińskiego19 ZAS 15 X X Mysłowice 2010

8. Po losowaniu: 17 • Sekretarz wpisuje A i B zgodnie z wynikiem losowania oraz uzupełnia tabelkę Wynik (pełne nazwy zespołów). BKS Aluprof SMS IBIELSKO-BIAŁA MKS Zorza Wodzisław Śląski A B 2 XXX X. 1 XXX X. 2 2 3XXX X. 2XXX X. 4 XXX X. 3 XXX X. 5 XXX X. 4 XXX X. 6 XXX X. 5 XXX X. 7 XXX X. 6 XXX X. 8 XXX X. 7 XXX X. BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza Wodzisław Śląski 9XXX X. 8XXX X. 10XXX X. 10XXX X. 11XXX X. 11XXX X. 12XXX X. 12XXX X.L II 1 XXX X. 9 XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. Podpis kapitana A Podpis kapitana B Podpis trenera A Podpis trenera B Mysłowice 2010

9. Początek meczu: X MKS BKS X Sekretarz: • Wpisuje nazwy (skróty) zespołów zgodnie z wynikiem losowania • Zaznacza zespół zagrywający – wpisuje „X” na polu (S) • Zaznacza zespół przyjmujący zagrywkę – wpisuje X w polu (R) • Zaznacza  na numerze 1 w kwadracie kolejności zagrywek w kolumnie I zespołu zagrywającego, co oznacza pierwszą zagrywkę w secie • Zaznacza  w kwadracie z numerem 1 w kolumnie I zespołu odbierającego, co oznacza, że ten zawodnik nie będzie zagrywał w tej kolejce   Mysłowice 2010

10. Początek meczu: X MKS BKS 1700 X • Wpisuje numery zawodników podstawowych zgodnie z kartkami z ustawieniem – pozycja I to prawy zawodnik drugiej linii • Wpisuje faktyczny czas rozpoczęcia seta w polu Start 4 3 6 1 8 7 10 12 4 5 8 6   BKS MKS 5 4 12 1 6 3 8 6 10 8 7 4 Trener zespolu A Trener zespolu B Mysłowice 2010

11. Początek meczu: X MKS BKS 1700 X / / • Przekreśla zdobyte punkty w kolumnie PUNKTY odpowiedniego zespołu. • Kiedy zespół zagrywający straci zagrywkę zapisuje punkty które zespół miał w momencie utraty zagrywki w wierszu KOLEJNOŚĆ ZAGRYWEK pod numerem zagrywającego • Przekreśla zdobyty punkt w zespole odbierającym i zaznacza  na numerze 1 w kwadracie zawodnika z pozycji II (który będzie zagrywał). 4 3 6 1 8 7 10 12 4 5 8 6    1 5 8 Mysłowice 2010

12. Zmiany: X MKS BKS 1700 X / / / / • Przykład: Zawodnik zespołu A nr 12 będzie zmieniony przez nr 7 przy stanie 7:10 • Sekretarz zapisuje numer zawodnika zmieniającego w polu poniżej numeru zawodnika opuszczającego boisko i wynik obu zespołów w momencie zmiany (Pierwsza cyfra jest wynikiem zespołu dokonującego zmianę). • Sekretarz informuje sędziego drugiego jeśli zespół wykona 5-tą i 6-tą zmianę. / / / / 4 3 6 1 8 7 10 12 4 5 8 6 / / / 7 / / / / 710 / /        4 8 1 5 7 5 Mysłowice 2010

13. Zmiana powrotna: X MKS BKS 1700 X / / / / / / • Przykład: Zawodnik zespołu A nr 12 wraca na boisko przy stanie 8:14 • Sekretarz zapisuje wynik obu zespołów w momencie zmiany w polu poniżej poprzedniego zapisu i otacza kółkiem numer zawodnika opuszczającego boisko. / / / / 4 3 6 1 8 7 10 12 4 5 8 6 / / / 7 / / / / 7 10 / / / 8 14 /          4 8 1 5 7 8 10 / 5 8 Mysłowice 2010

14. Przerwa na odpoczynek: X MKS BKS 1700 X / / / / / / • Sekretarz zapisuje wynik w momencie prośby o przerwę w polu poniżej kolumny PUNKTY • Informuje sędziego drugiego jeśli zespół poprosi o drugą przerwę na odpoczynek / / / / 4 3 6 1 8 7 10 12 4 5 8 6 / / / 7 / / / / 7 10 / / / 8 14 /          4 8 1 5 7 8 10 / 8 14 Jeśli zespół A prosi o przerwę zapisz 8:14 Jeśli zespół B prosi o przerwę zapisz 14:8 5 8 Mysłowice 2010

15. Prośby nieuzasadnione: • W przypadku pierwszej prośby nieuzasadnionej sekretarz stawia X w odpowiednim polu A lub B • Jeśli protokół nie zawiera pól dla próśb nieuzasadnionych – sekretarz dorysowuje kratki przed spotkaniem A B 5 8 Mysłowice 2010

16. Sankcje: A B • Przykład: zawodnik zespołu A, nr 5 ukarany (żółta kartka) w 1 secie przy stanie 8:14 • Przykład 2: zespół B sankcjonowany upomnieniem za opóźnianie w 1 secie przy stanie 15:8 5 A 1 8 14 D B 1 15 8 Punkt zdobyty „dzięki” żółtej kartce otoczony kółkiem X MKS BKS X / / / / / / 5 / / / / / 4 3 6 1 8 7 10 12 4 5 8 6 / / / 7 / / / / 7 10 / 8 / / 8 14 /          4 8 1 5 7 8 10 / 8 14

17. Zakończenie seta: X MKS BKS 1724 A B • Sekretarz wpisuje dokładny czas zakończenia seta w polu Koniec. • Wykreśla punkty nie zdobyte przez oba zespoły w kolumnach PUNKTY. Ostatnie punkty każdego zespołu powinny być otoczone kółkiem w części KOLEJNOŚĆ ZAGRYWEK X 1700 / / / / / / / / / / / / / / / / / / 4 3 6 1 8 7 10 12 4 5 8 6 / / / / / / 7 / / / / / / / / 7 10 / / / / / / / / 8 14 / / / /    / /          4 12 8 18 16 21 1 5 7 8 / 10 / / /      24 22 24 26 23 8 14 16 11 12 20 24 23 Mysłowice 2010

18. Piąty set Po losowaniu sekretarz zbiera następujące informacje: a) Strony po których zagrają zespoły. b) Zespół zagrywający Zapisuje takie samo ustawienie zespołu rozpoczynającego po lewej stronie w prawej części.  B B A BKS MKS 1848  10 12 4 5 8 6 4 3 6 1 8 7 4 3 6 1 8 7   Mysłowice 2010

19. Piąty set Gdy zespół prowadzący zdobywa 8-my punkt: • Sekretarz zapisuje punkty zdobyte przez zespół grający po lewej stronie do momentu zmiany stron w polu „punkty przy zmianie” i wykreśla po prawej stronie punkty które ten zespół zdobył.  B B A BKS MKS 5 1900 1848  10 12 4 5 8 6 4 3 6 1 8 7 4 3 6 1 8 7 7 5 9 7 912 1312 9 8            8 4 3 9 15 6 14 5 12 13 12 12 9 12 12 • Po zmianie stron punkty zdobywane przez zespół grający po prawej stronie zapisywane są tylko w kolumnie PUNKTY po prawej stronie. • Sekretarz kontynuuje zapis do końca 5-go seta • Po zakończeniu zapisuje czas zakończenia meczu. Mysłowice 2010

20. Koniec meczu Sekretarz zapisuje wszystkie dane obu zespołów w odpowiednich polach tabeli WYNIKI: BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza Wodzisław Śląski 2 0 2 24 24 26 1 0 2 • T : Przerwy na odpoczynek w każdym secie • S : Zmiany w zespołach w każdym secie (także zmiany narzucone, jeśli były) • W : Zespół, który wygrał w każdym secie • P : Wynik w każdym secie 2 0 2 24 26 26 1 2 2 2 1 3 25 25 21 0 1 2 2 1 6 25 21 23 0 4 2 2 1 2 15 12 13 0 2 2 Czas trwania : Czas każdego seta w minutach Mysłowice 2010

21. Koniec meczu • Sekretarz podsumowuje dane w ostatnim wierszu. • Zapisuje czas rozpoczęcia, zakończenia oraz całkowity czas trwania meczu. • Wpisuje zwycięzcę – pełna nazwa zespoło. • Za cyfrą 3: wpisuje liczbę przegranych setów przez zwycięzcę. BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza Wodzisław Śląski 2 0 2 24 24 26 1 0 2 2 0 2 24 26 26 1 2 2 2 1 3 25 25 21 0 1 2 2 1 6 25 21 23 0 4 2 2 1 2 15 12 13 0 2 2 15 10 3 113 109 2 9 10 108 19 00 2 00 17 00 BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA 2 Mysłowice 2010

22. Koniec meczu Kompletnie wypełniony protokół musi być podpisany przez: • Asystenta sekretarza (jeśli jest) • Sekretarza • Kapitanów zespołów • Sędziów liniowych • Sędziego drugiego (po sprawdzeniu razem z S1) • Sędziego pierwszego (po sprawdzeniu razem z S2) P XXXXXX YYYYY Podpis S1 XXXXXX YYYYY Z Podpis S2 I XXXXXX YYYYY Podpis Sekretarza XXXXXX XXXXXX Podpis SL1 Podpis SL2 Podpis kapitana A Podpis kapitana B Mysłowice 2010

23. Zalecenia do stosowania w zawodach krajowych • Protokół jest dokumentem z zawodów. Przed podpisami kapitanów po zakończonym meczu w protokóle muszą być : • skreślone wszystkie zdobyte punkty w kolumnach PUNKTY, • otoczone kółkami ostatnie zdobyte punkty w częściach „Kolejność zagrywek”, • wpisany wynik oraz ZWYCIĘZCA. • Po podpisach kapitanów nie można korygować dokonanych zapisów! • Jeśli w dokonanych zapisach zauważone zostaną niezgodności, należy je opisać w rubryce „UWAGI” Mysłowice 2010

24. Zalecenia do stosowania w zawodach krajowych • Rezerwowy Libero w dotychczas stosowanym protokole z jedną rubryką dla Libero wpisywany jest w polu 12 w rubryce przeznaczonej do wpisu składu zespołu, a obok dopisuje się „L II” • Libero wpisywani są do protokołu tylko raz w wyznaczonych do tego liniach. • W przypadku gdy w tym samym zespole występują zawodnicy o tym samym nazwisku i pierwszej literze imienia, należy wpisać pełne imię każdego z nich. • W dotychczasowym wzorze protokołu sędzia sekretarz przed meczem dorysowuje dwie kratki z literami A i B przeznaczone do zaznaczania pierwszej prośby nieuzasadnionej w każdym zespole (punkt szósty Instrukcji). Mysłowice 2010

25. Zalecenia do stosowania w zawodach krajowych • W przypadku konieczności anulowania punktów, punkty zdobyte po anulowaniu zaznacza się w kolumnie PUNKTY w odwrotną stronę „ \ ” rozpoczynając od najniższego punktu, który został anulowany. Punkt ten oddziela się poziomą linią od punktów zdobytych prawidłowo. • Zmiana narzucona w wyniku kontuzji zawodnika, wymiana podstawowego Libero na rezerwowego, ponowne wyznaczenie Libero po kontuzji grającego Libero muszą zostać opisane w rubryce UWAGI. • Zmiana narzucona powinna być ponadto zaznaczona w kolumnie kolejność zagrywek przez wpisanie numeru zawodnika wchodzącego na boisko obok numerów zawodnika podstawowego i rezerwowego w pozycji której dotyczy zmiana. Mysłowice 2010

26. Zalecenia do stosowania w zawodach krajowych • W zawodach krajowych sędzia drugi również sprawdza protokół zawodów i odpowiada wspólnie z sędzią pierwszym za jego prawidłowe wypełnienie, a sędziowie liniowi podpisują protokół po kapitanach zespołów. • Sekretarz zawodów musi dopilnować podpisania protokołu przed meczem przez trenerów i kapitanów obu zespołów, sprawdzić przed każdym setem, czy numery wszystkich zawodników wpisane na otrzymanych kartkach z ustawieniem znajdują się w wykazie zespołu w protokole zawodów oraz dopilnować podpisania protokołu przez kapitanów po meczu. • Sekretarz kontroluje podczas całego meczu kolejność rotacji w każdym zespole. Stwierdzając pomyłkę sygnalizuje taką sytuację natychmiast po wykonaniu zagrywki (nie przed). Mysłowice 2010

27. Zalecenia do stosowania w zawodach krajowych • Sekretarz po wejściu w strefę zmian zawodnika zmieniającego daje sygnał dźwiękowy a następnie sprawdza, czy zmiana jest regulaminowa. Podniesieniem ręki potwierdza możliwość zmiany regulaminowej lub informuje sędziego drugiego, że zmiana nie jest regulaminowa. • Sekretarz musi zapisywać sankcje i kary nakładane przez sędziego pierwszego i informować sędziego drugiego o ewentualnych niezgodnościach z Oficjalnymi Przepisami Gry w zakresie skali kar. • Protokół wypełniany jest w trzech egzemplarzach, oryginał dla organizatora rozgrywek, pierwsza kopia dla zespołu gości, druga kopia dla zespołu gospodarza. Mysłowice 2010