Unit rates
Download
1 / 8

Unit Rates - PowerPoint PPT Presentation


  • 153 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Unit Rates. Stacie is at the store comparing juice prices. Hawaiian Punch costs $3.84 for 16 ounces. Welch’s Grape Juice costs $4.50 for 25 ounces. Hawaiian Punch costs $______ per ounce. Welch’s Grape Juice costs $_____ per ounce. Which juice is the better deal?. Vocabulary .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha

Download Presentation

Unit Rates

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Unit Rates


Stacie is at the store comparing juice prices. Hawaiian Punch costs $3.84 for 16 ounces. Welch’s Grape Juice costs $4.50 for 25 ounces.

Hawaiian Punch costs $______ per ounce.

Welch’s Grape Juice costs $_____ per ounce.

Which juice is the better deal?


Vocabulary

Rate- a ratio of two quantities that have different units

Unit Rate- a rate in which the second quantity or number is one unit.

When the first quantity is an amount of money, the unit rate is sometimes called a unit price or unit cost.


Maria pays $60 for 5 music lessons. What is the cost per lesson?

The cost of 3 candles is $19.50. What is the unit price?


Michael walks 30 meters in 20 seconds. How many meters does Michael walk per second?

A bakery charges $7 for ½ dozen muffins. What is the price per dozen?


There are 156 players on 13 teams. How many players are on each team?

A package of 36 photographs costs $18. What is the cost per photograph?


Find unit rate and then use unit rate to find the answer to the question.

In a youth soccer league, each team will have 18 players and 3 coaches. This year, 162 players signed up to play soccer. How many coaches are needed?


Tim can mow 4 lawns in 6 hours. How many lawns can he mow in 15 hours?

On Tuesday, Donovan earned $9 for 2 hours of babysitting. On Saturday, he babysat for the same family and earned $31.50. How many hours did he babysit on Saturday?


ad
  • Login