Unit rates
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 8

Unit Rates PowerPoint PPT Presentation


  • 105 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Unit Rates. Stacie is at the store comparing juice prices. Hawaiian Punch costs $3.84 for 16 ounces. Welch’s Grape Juice costs $4.50 for 25 ounces. Hawaiian Punch costs $______ per ounce. Welch’s Grape Juice costs $_____ per ounce. Which juice is the better deal?. Vocabulary .

Download Presentation

Unit Rates

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Unit rates

Unit Rates


Unit rates

Stacie is at the store comparing juice prices. Hawaiian Punch costs $3.84 for 16 ounces. Welch’s Grape Juice costs $4.50 for 25 ounces.

Hawaiian Punch costs $______ per ounce.

Welch’s Grape Juice costs $_____ per ounce.

Which juice is the better deal?


Vocabulary

Vocabulary

Rate- a ratio of two quantities that have different units

Unit Rate- a rate in which the second quantity or number is one unit.

When the first quantity is an amount of money, the unit rate is sometimes called a unit price or unit cost.


Unit rates

Maria pays $60 for 5 music lessons. What is the cost per lesson?

The cost of 3 candles is $19.50. What is the unit price?


Unit rates

Michael walks 30 meters in 20 seconds. How many meters does Michael walk per second?

A bakery charges $7 for ½ dozen muffins. What is the price per dozen?


Unit rates

There are 156 players on 13 teams. How many players are on each team?

A package of 36 photographs costs $18. What is the cost per photograph?


Find unit rate and then use unit rate to find the answer to the question

Find unit rate and then use unit rate to find the answer to the question.

In a youth soccer league, each team will have 18 players and 3 coaches. This year, 162 players signed up to play soccer. How many coaches are needed?


Unit rates

Tim can mow 4 lawns in 6 hours. How many lawns can he mow in 15 hours?

On Tuesday, Donovan earned $9 for 2 hours of babysitting. On Saturday, he babysat for the same family and earned $31.50. How many hours did he babysit on Saturday?


  • Login